Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 5 από 5

Θέμα: EcoTEC VUW Plus 296 vs turboTEC VUW PRO 242-3

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2

    EcoTEC VUW Plus 296 vs turboTEC VUW PRO 242-3


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα σε όλους. Είμαι ιδιώτης και έχω να επιλέξω αποκλειστικά μεταξύ αυτών των δύο (EcoTEC VUW Plus 296 vs turboTEC VUW PRO 242-3 - Προσοχή είναι Pro όχι Plus ). Έτσι προβληματίζομαι τι από τα δύο να επιλέξω. Προφανώς ο EcoTEC VUW Plus 296 με αντιστάθμιση υπερτερεί σε απόδοση, αλλά είναι αρκετά ακριβότερος. Τα διλήμματα μου είναι:
    α) Αξίζει να δώσω αυτό το κάτι παραπάνω;
    β) Η διαφορά στην απόδοση είναι πράγματι γύρω στο 20%
    γ) Παίρνουν την ίδια καμινάδα;
    δ) Ο Ecotec (συμπυκνωμάτων) χρειάζεται κάπου να στάζει νερό (υδροροή) στο μπαλκόνι;
    ε) Βγάζει προβλήματα σε σχέση με τον TurboTec Pro;

    Ευχαριστώ και περιμένω με αγωνία τα σχόλια σας.

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Η αυξημενη αποδοση του συμπυκνωματων εξαρταται σε μεγαλο βαθμο και απο την επιθυμητη θερμοκρασια προσαγωγής.
    Οσο πιο χαμηλη ειναι, τοσο πιο πολυ εκμεταλευομαστε τα καυσαερια.
    Αν πχ προκειται να ζεστανεις ενδοδαπεδια ο συμπυκνωματων θα αποδοσει καλυτερα απο οτι πχ σωματα panel.
    Αντισταθμιση ΠΡΕΠΕΙ να μπει σε ολες τις περιπτωσεις μιας και η οικονομια που προσφερει ειναι σημαντικη, ακομα και οταν δεν ειναι συμπυκνωσεως.
    Για το αν παιζουν στην ιδια καμιναδα θα πρεπει να στο απαντησει ο κατασκευαστης, οπως και για το αν χρειαζεται αποχετευση.
    Το αν αξιζει το κατι παραπανω θα πρεπει να το δεις λαμβανοντας υποψιν και την πιθανη αυξηση τιμης καυσιμου σε σχεση με την ετησια καταναλωση, αφου πρωτα κανεις και μια εντριβή οικολογίας...


    Burn baby, burn

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    Ευχαριστώ. Λοιπόν έχω πανελ και όχι ενδοδαπέδια, η παροχή μου είναι στα 28KW και θέλω ΦΑ για θέρμανση και νερό χρήσης.

    Αν κατάλαβα καλά μου λές ότι αντιστάθμιση γίνεται ακόμα και στον TurboTec Pro (τεχνολογία κλειστού θαλάμου καύσης - οχι συμπυκνωμάτων); Τι βελτίωση στην απόδοση θα έχω από αυτό; Πόσο κοντά θα είναι ο TurboTec Pro και ο Ecotec σε απόδοση; (σημειώνω ότι ο Ecotec έχει ονομαστικό βαθμό απόδοσης σε 40/30C=109 και ο TurboTec Pro γράφει ελεγμένος βαθμός απόδοσης έως και 93%.

    Ο προβληματισμός μου είναι ότι με δεδομένο το ότι το ΦΑ δεν πρόκειται να είναι ένα φθηνό καύσιμο, φαίνεται σημαντική η παραπάνω διαφορά στην απόδοση. Αυτή η διαφορά είναι πιο σημαντική από ένα πεντακοσάρι ή όχι;

    Πέρα από αυτό έχω στην ταράτσα ένα ηλιακό 160άρη διπλής (ήλιος-ρεύμα). Πως αυτός συνδυάζεται με το Vailant; Ευχαριστώ πολύ.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Οπως λες και συ, το 109% θα το παρεις με προσαγωγη 40 επιστροφη 30.
    Στην καθε περιπτωση η θερμοκρασια καυσαεριων δεν μπορει να ειναι μικροτερη απο 10 βαθμους παραπανω απο τη θερμοκρασια προσαγωγης.
    Αλλη ενεργεια φευγει στον ουρανο με καυσαερια στους 50, και αλλη με καυσαερια στους 75. (δλδ 65 που θελουν τυπικα τα πανελ.)
    Το αν ο turbo tec περνει δικια του αντισταθμιση αυτο θα στο πει και παλι ο κατασκευαστης.
    Η λογικη της αντισταθμισης εφαρμοζεται παντου, ομως αν ειναι να την κανεις με εξωτερικο αυτοματισμο το 500ρι θα το φας....


    Burn baby, burn

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Φιλέ Πατάτα…
    Το πατάτα που το βρήκες;
    Τα ίδια που θα πω σε σένα τα ίδια λέω και στους πελάτες μου εδώ και καιρό.
    Και επειδή τα λέω και πολλές φορές δεν βρίσκω ανταπόκριση θυμώνω.

    Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η μετατροπή από πετρέλαιο σε αέριο.
    Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία ο λέβητας συμπυκνωμάτων…
    Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η αντιστάθμιση…
    Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η μάρκα…

    Ιδιαίτερη σημασία έχει να βρεθεί αυτός που μπορεί να μελετήσει τις απαιτήσεις τους σπιτιού σου.
    Ιδιαίτερη σημασία έχει αυτός που μπορεί να ρυθμίσει την εγκατάσταση
    Ιδιαίτερη σημασία έχει να βρεθεί αυτός που θα καταφέρει όλα αυτά που γράφω παραπάνω ότι δεν έχουν ιδαίτερη σημασία να τα κάνει να αποκτίσουν.

    Με λίγα λόγια ποιος πρέπει να έιναι ο άνθρωπο σου;
    Ο ιδιαίτερος αυτός μηχανολόγος που δίνει σημασία σε αυτές τις μικρές αλλά πολλές εγκαταστάσεις που πονάνε όχι στην ποιότητα υλικών αλλά στην μελέτη, ρύθμηση και εγκατάσταση.

    Που θα βρεις αυτό τον μηχανολόγο μην με ρωτάς.
    Ψάξε καλά…

    Σχετικά με τα ερωτήματα σου….
    Λες ότι χρειάζεσαι λέβητα 28kw
    28 kw σημαίνει είτε ότι έχεις πολύ μεγάλο σπίτι είτε ότι έχεις σχετικά μεγάλο σπίτι τελείως αμόνωτο.
    Χρειάζεσαι μηχανολόγο και μελέτη απωλειών για να σου υποδείξει πόσες είναι οι πραγματικές απώλειες του σπιτιού σου.

    Και ο pro μπορεί να λειτουργήσει με αντιστάθμιση όπου κουμπώνει στο κενό που μπορείς να δεις δίπλα από τα όργανα και τα κουμπιά ελέγχου.

    Είναι ιδιαίτερα δύσκολο να επιτύχεις τον βαθμό απόδοσης τον 109% που δίνουν σαν μέγιστό βαθμό στους συμπυκνωμάτων αλλά με μια καλή μελέτη και αν τα σώματα είναι υπερδιαστασιολογιμένα (που σπάνια δεν είναι) θα έχεις βαθμό απόδοσης πάνω από 100% τις περισσότερες μέρες του χειμώνα.
    Οσο για την καμινάδα θα επιλέξει ο μηχανικός τον τύπο συσκευής βάση στο τη βολεύει.
    Τα συμπυκνώματα από ότι ξέρω πρέπει να πέφτουν σε αποχέτευση και όχι στον δρόμο.


    http://udravlikos.gr

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό