Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 24

Θέμα: Συνδεση ξυλολεβητα σε υπαρχουσα εγκατασταση

  1. #11
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημερα φιλε Κωνσταντινε. Οταν ερθει η ωρα μπορει να γινει και αυτο.Προς το παρον, πρεπει να δω καποια αλλα πραγματα και κυριως αν η επιθυμια μου αυτη, του ξυλολεβητα, μπορει να πραγματοποιηθει. Αν ξεπερασω λιγο τα θεωρητικα, οπως αυτο που ρωτησα και καποιες αλλες ακομα ερωτησεις, θα ερθει το πρακτικο που ειναι και το δυσκολοτερο. Και εξηγω.....το κυριοτερο προβλημα ειναι ο χωρος στο λεβητοστασιο. Δυστυχως εγω προεβλεψα για καυστηρα πετρελαιου και ανετη προσβαση. Που να ξερω οτι θα γυρισουμε στην εποχη του Κολοκοτρωνη.... Εχω υποψη μου εναν λεβητα ΑΤΜΟΣ πυρολυσης ο οποιος ομως δε χωραει για 10 εκατοστα. Και σε τοιχο δυστυχως. Αν ολα τα αλλα λυθουν, θα κληθω να απαντησω αν βολευεται η κατασταση με εναν μικροτερο ωστε να χωραει τσιμα - τσιμα.... Θεωρητικα λοιπον, υπαρχει περιπτωση να συμφερι, να ειναι ευκολη η μετατροπη απο πετρελαιο ή ρευμα σε ξυλολεβητα αλλα να μην χωραει ο λεβητας. Και καποιοι αλλοι ελληνικοι που κοιταξα, πιο μεγαλοι ειναι. Ηδη ξεχναω τα 53 εκατοστα μηκος ξυλου και προσπαθω να χωνεψω το 33 εκατοστα του μικροτερου λεβητα. Αντε να το ποαρει το ποταμι, εγω τα κοβω τα ξυλα...υπομονη . Ομως το μικροτερο ξυλο, μαλλον διαθετει και λιγωτερονχωρο για γεμισμα...Αν ειναι λοιπον κνα κατεβαινω 83 φορες την ημερα για να βαζω υλικο...χαιρετισματα..... Εχω ακομα καμποσα να λυσω φιλε μου πριν τη μελετη...Ιδωμεν.....Σε καθε περιπτωση βεβαια σε ευχαριστω γαι την απαντηση.

  2. #12
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180
    Και αυτα που γραφεις Κωνσταντινε ετσι ακριβως ειναι. Παντα το βραδυ πριν κοιμηθουμε εχω μια πλακα και κλεινω το στομιο του τζακιου για να μην τραβαει απο το σπιτι. Οσον αφορα το μαεστρο του συστηματος εχω ενα κιτ ηλεκτρονικο το οποιο τραβαει με προτεραιοτητα τον ηλιο και μετα αν δε φτανει δινει εντολη στην αντισταση....Περισσοτερα μη μου ζητας, δεν ειναι η δουλεια μου και δε μπορω να εξηγησω πιο κατω...Και αν σ αυτα που λεω κατι παλι δεν κολλαει, ειναι ελλειψη γνωσης.... Βλεπεις, αν τα ξεραμε, ισως δε θαμασταν εδω μεσα.....

  3. #13
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180
    Καλημερα και παλι σε ολους. Ο κυβος ερριφθη....... Λογω της αδυναμιας κατασκευης αναλογης καμιναδας στη θεση που θα εμπαινε ο ξυλολεβητας, η επομενη και μοναδικη λυση ειναι η αντικατασταση του ανοιχτου τζακιου με ενεργειακο. Σκεφτομαι λοιπον να τοποθετησω ενα τζακι καλοριφερ αναλογο του Idro 50 της Edilcamin με 12 kW ωφελιμη ισχυ στο νερο και να αγορασω και ενα δοχειο αδρανειας 1000 λιτρα. Και βεβαια τα ...οργανα αρχισαν........ Οι ενημερωσεις ...δινουν και παιρνουν. Ο καθενας το δικο του. Εχω πολλες ωρες που ξεσκονιζω εδω τα σχετικα θεματα αλλα να σας πω την αληθεια δεν καταφερνω μονος μου να κατασταλαξω για το τι πρεπει να γινει. Το τζακι - καλοριφερ οπως λετε και σεις δεν ειναι πετρελαιο που κλεινω και τελειωνω. Το φοβαμαι λοιπον μηπως μου κανουν καμμια στραβη και εχουμε δυσαρεστα. Απο εδω λοιπον θα βρω τη λυση. Συνοπτικα λοιπον εχω μποιλερ 300 λιτρα τριπλης και μεχρι σημερα ζεσταινω το σπιτι με 4 kW αντισταση, ανοιχτο τζακι και ο,τι φερουν οι 3 συλλεκτες απο τον ηλιο. Ενδοδαπεδια. Θελω λοιπον να συνδεσω το τζακι στο λεβητοστασιο. Και μου εχουν πει μεχρι τωρα....Απο το τζακι μεχρι το λεβητοστασιο, σωληνες απο Φ18 μεχρι Φ35...... Οι σωληνες αυτοι αλλοι μου λενε οτι θα πανε στο δοχειο αδρανειας και αλλοι στη θεση που ειναι σημερα ο αποκομμενος απο το συστημα λεβητας του πετρελαιου....... Κλειστο δοχειο και αλλοι ανοιχτο....... Αντε μετα ν αποφασισεις!!!!!!!! Ρωταω λοιπον....Τι Φ πρεπει να ειναι οι σωληνες απο το τζακι προς το λεβητοστασιο; Που πρεπει να καταληξουν, στο δοχειο αδρανειας ή στη θεση του λεβητα πετρελαιου που θα απομακρυνθει; Το δοχειο θαναι ανοιχτο ή κλειστο και θα παει στο τζακι ή στο δοχειο αδρανειας; Βαλτε ενα χερακι παιδια γιατι δεεεεεεν τα βλεπω καθολου καλα τα πραγματα. Αν χρειαστει και μπορεσω θα αναρτησω ακριβες σχεδιο του λαβητοστασιου. Ευχαριστω ολους.

  4. #14
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180
    Οσον αφορα στα υψη αν το τζακι ειναι στο σημειο 0 του επιπεδου του σπιτιου, οι σωληνες προς λεβητοστασιο θα κανουν διαδρομη κατηφορικη, περιπου 10 μετρα μεχρι να συνδεθουν στο λεβητοστασιο σε επιπεδο -2 περιπου μετρα σε σχεση με το επιπεδο του τζακιου. Το δε δοχειο διαστολης, αν ειναι ανοιχτο, μπορει να τοποθετηθει το ανωτερο 5 περιπου μετρα πανω απο το τζακι.

  5. #15
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    964
    Αυτο που χρειαζεσαι ειναι μια μελετη. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ,ειναι γιατι καποιος να αναθεσει και ναπληρωσει μια εργασια σε καποιον που δεν εμπιστευεται.

    Μπορω να απαντησω στα ερωτηματα σου αλλα δεν βοηθαω ετσι. Ειναι αλλα τοσα που πιθανων δεν εχεις σκεφτει.
    Οπως σου ειπα και προσωπικα, αν ο εελεγκτης δεν δουλευει σωστα, θα λησμονεις το παλιο ανοιχτο τζακι.
    Δωσε τη μελετη σε καποιον μηχανολογο που εμπιστευεσαι και η ζωη σου θα γινει πιο ευκολη.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  6. #16
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180
    Φιλε μου γεια σου και σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Αν ειχα καποιον μηχανολογο θα το εκανα. Δεν εχω καλη εμπειρια. Ενα γερμανο ειχα και επεστρεψε στη Γερμανια. Παλι πειραμα θα κανω. Γι αυτο το λογο μπαινω εδω μεσα και τοσα χρονια μονον απο εδω ...φωτιστηκα. Το θεμα ομως το σημερινο ειναι λιγο πιο σοβαρο γι αυτο και το ψαχνω..... Θα περιμενουμε λιγω μηπως ...σκασει καμμια απαντηση να δουμε που θα καταληξουμε...... Σε καθε περιπτωση σ ευχαριστω παλι και σου ευχομαι καλο βραδυ.

  7. #17
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    δηλαδη με τα λεγομενα σου στη κερκυρα δεν εχουμε μηχανολογους?αυτο δε λες!

  8. #18
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    964
    el greco. του ειπα να το αναλαβω εγω και παλι δε θελει! Οποτε το προβλημα δεν ειναι τοπικο. Ειναι μαζευω πληροφοριες, αγοραζω απο σκρουτζ και παιρνω εναν ανειδικευτο πιτσιρικα και γινεται παρτυ αυτοσχεδιασμων.

    Το εχουμε ξεκαθαρισει και με τον διαχειριστη. Αλλο δινω μια δυο τεχνικες συμβουλες η βοηθαω σε κατι που ΚΑΝΕΙΣ. αλλος δε μπορει και αλλο σου λεω πως να στησεις την εγκατασταση.
    Συγγνωμη φιλε μου αλλα στο λεω για την ασφαλεια σου. Πχ ξερεις πως να αποφυγεις ολικη καταστροφη του δαπεδου αν κολλησει η τριοδη αναμιξης; η πως θα κανεις by pass στο τζακι για να μειωσεις το χρονο προθερμανσης;
    Μη με παρεξηγησεις. Να σε προστατευσω θελω.
    Last edited by nkx; 27-11-2016 at 02:17:32.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  9. #19
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    α! αυτο συμβαινει τωρα καταλαβα.παντως θα εχει ενδιαφερον να εισαι χομπιστας μηχανολογος.

  10. #20
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημερα σε ολους και παλι. Πρεπει να απαντησω σε 1 ερωτηση του φιλου el greco και μια παρατηρηση του φιλου nkx. Για τους μηχανολογους της Κερκυρας. Σιγουρα εχει. Οπως εχει και υδραυλικους, οπως εχει και πολιτικους μηχανικους και μπετατζηδες και ηλεκτρολογους. Αν όμως φιλοι μου δεν εισαι σε θεση να ελεγξεις εσυ ο ιδιος απο πανω το εργο, καηκες. Οπως το γραφω...καηκες. Και αν υπαρχει καποιος εδω μεσα απο Κερκυρα, ας παρεμβει για να μιλησουμε με ονοματα και φωτογραφιες. Γιατι λοιπον να κανω πειραμα -γιατι πειραμα θαναι για μενα- σ ενα τοσο σοβαρο θεμα; Οσον αφορα τον φιλο nkx τον οποιο κατ αρχας ευχαριστω οπως ολους τους αλλους που ασχολουνται με το προβλημα μου, για να ειμαστε δικαιοι πρεπει να ξαναδιαβασουμε τι εγραψα. Εγραψα....οταν ερθει η ωρα μπορει να γινει κι αυτο. Αυτο στη μεταφορα εγινε....του ειπα και δε θελει. Δεν ειναι σωστο. Εχω ενα φιλο στα Γρεβενα που κανει τετοιες δουλειες και του ειπα αν μπορουσε να ερθει (αλλο που ο ανθρωπος δε μπορει λογω δουλειας), αλλα οταν τον ρωτησα τι λεβητα ή τζακι να κοιταξω, μου ειπε 32.000 θερμιδες ακατεβατες αλλοιως θα παγωσω. Μεχρι σημερα ζεσταινομαι με ο,τι μου δινει ο ηλιος, το ανοιχτο τζακι που και που και 4 κιλοβαττ αντισταση ηλεκτρικη. Τι να λεμε τωρα. Και για να μην παραξηγηθω παιδια, κανεναν απο σας δεν ξερω, ουτε τι μπορει να κανει. Εχω επισημανει ομως οτι εδω μεσα βρηκα λυσεις, κυριως διοτι δε μπαινει το συμφερον. Εσεις ο,τι πρετεινετε, το προτεινετε χωρις συμφερον. Μην το ξεχναμε. Το αν μπορεις και αν θελω φιλε nkx να αναλαβεις εσυ αυτο που χρειαζομαι, για μενα δεν εκλεισε, ουτε απορριφθηκε. Εδω ειμαι να το δουμε. Για μενα, ποτε δεν ηταν προβλημα οι αποστασεις για τη μεταφορα γνωσης. Βεβαιως χρειαζεται σοβαροτητα, ντομπρες κουβεντες και θεληση. ( Αυτα συνηθως, οταν αφορουν δυο νεοελληνες, στο τελος τσακωνονται). Αυτο λενε τα 55 χρονια στην πλατη μου). Ιδωμεν....
    Last edited by Christos Ka; 27-11-2016 at 09:53:45.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό