Σελίδα 20 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 191 μέχρι 200 από 233

Θέμα: Boiler συνεχώς ανοικτά;;;

  1. #191
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Και πως θα μπορουσε να ρυθμιστει με το χερι ρε Γρηγορη μου;
    Εννοεις την κεντρικη βανα στο επανω μερος του συλλεκτη;

  2. #192
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Επειδή δεν είμαι σίγουρος και δεν γνωρίζω τα εξαρτήματα της watts και δεν έχω τεχνικό εγχειρίδιο δεν μπορώ να αποτολμήσω να σου πω τι να κάνει μήπως γίνει ζημιά.
    Τα ροομετρα περιστρέφοντας τα καθορίζουν την παροχή.

    http://udravlikos.gr

  3. #193
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180
    Επιτα ..τωρα που το σκεφτομαι, η ροη πρεπει να καθοριζεται με το ανοιγμα της κεφαλης στο αναλογο κυκλωμα....

  4. #194
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Κάτσε να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι το πρωί.

    http://udravlikos.gr

  5. #195
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180
    Θα μπορουσα να τα δοκιμασω σε ενα κυκλωμα...μονο μην αρχιζουν και τρεχουνε νερα απο δω και κει.....δεν πιστευω ομως... Αν περναει λιγωτερο νερο πιστευεις οτι θα πιασει περισσοτερη θερμοκρασια ή το αντιθετο; Και ειπα οτι δεν ειναι απο τη watts. Ειναι απο την Herotec αλλα το μοντελο που εχω εγω δεν το βλεπω πια στους καταλογους τους. Ειναι απο το 2006 το δικο μου.

  6. #196
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180
    http://www.herotec.de/nc/produkte/produktkatalog
    Εδω ειναι η εταιρεια αλλα το μοντελο το δικο μου δε βλεπω....

  7. #197
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Χρήστο θα το δούμε αυριο...
    Οι τρίοδη είναι της watts...
    O συλλέκτης μoιαζει με της interplast.
    Κομμάτια ενωμένα.
    Καληνύχτα φίλε.

    http://udravlikos.gr

  8. #198
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Θαλασσοπνιγήκαμε![}]
    Και στο ναυάγιο κι εγώ που είμαι Πειρατής. Επιτρέπεται;

    Σοβαρά τώρα:
    Χρήστο προσπαθούμε από μακριά να σου κάνουμε troubleshooting. Μία δουλειά που αν είμασταν παρόντες στο λεβητοστάσιό σου θα θέλαμε το πολύ 1 ώρα για να βρούμε τον ποντικό ή τον αρουραίο θα έλεγα, εμείς εδώ το κάναμε ΔΝΤ & τρόικα

    Κατ' αρχήν (Σαββατιάτικα πρωί με υποχρεώσεις) σκάρωσα ένα σχεδιάκι που αφορά την δική σου εγκατάσταση:



    Σχόλια:
    1. Το πλέον σωστό διάγραμμα για την περίπτωσή σου είναι αυτό. Δεν χρειάζεται να βάλω το kit μέσα διότι δεν μας αφορά. Όλο το kit το αναπαριστώ μόνο και μόνο με τον κυκλοφορητή Κ1.
    2. Γράφεις: Αυτη τη στιγμη, μποιλερ 50, σημειο 6, 40βαθμοι.
    Άρα το πρόβλημα πλέον δεν είναι στο kit αλλά στην κυκλοφορία του νερού από boiler έως kit.
    3. Γράφεις: Η τριοδη οταν δειχνει 0 οπως ειναι παντα αφηνει ζεστο να περναει.
    Αυτό δεν μου αρέσει καθόλου! Κάθε τρίοδη όταν δείχνει 0 «μπαϊπασάρει» και δεν αφήνει την ενέργεια να περάσει προς το ενδοδαπέδιο. Υπ' όψιν ότι οι τρίοδες σε αντίθεση με τις τετράοδες είναι τζαναμπέτισες. Αν την τρίοδη δεν την συνδέσεις υδραυλικά σωστά το έχασες το παιχνίδι. Η τρίοδη έχει πάντα δύο εισόδους και μία έξοδο και αντίστροφα. Έχει επάνω της ανάγλυφα γράμματα ή νούμερα. Μπορείς να τα δεις και να μας τα πεις;
    4. Δεν το συζητάμε για τη σωστή θέση του κυκλοφορητή. Δεν πρεσσάρει ποτέ στο boiler είναι λάθος! Θα τον αφήσεις γυρισμένο και θα ψάξεις να βρεις την αιτία στην τρίοδη στο σημείο 3.
    5. Γράφεις: Την εκανα δυο τρεις φορες περα δωθε. Οταν την ανοιγα στο 1/1 ακουγα ενα τρανταγμα στην εγκατασταση σα να φρεναριζε νερο...
    Αυτό ενισχύει την άποψη ότι η τρίοδη 6 είναι λάθος τοποθετημένη. Σου κάνει συνεχώς by-pass το νερό και ίσως κάποια ανάστροφη, κάποιο συρίγγιο σου στέλνει μηδαμινή ποσότητα θερμού νερού επάνω στο kit.

    Πες μας κάποια πολύ σημαντικά που στα ζητάμε από καιρό:
    1. Μας λες ότι το boiler δείχνει 55°. Αν πιάσεις τον σωλήνα στον κυκλοφορητή 1 έχει εκεί 55°;
    2. Που βρίσκονται (σε σωλήνα μιλάω) οι 55°; Μήπως στον μπλε (αποκλείεται αλλά ρωτώ ρητορικά), μήπως πουθενά;

    Αν δεν μας απαντάς ακριβώς στις ερωτήσεις είναι αδύνατο να σου βρούμε την αιτία της κακής λειτουργίας από μακριά!


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  9. #199
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    180
    Καλημερα παιδια....χτες ηταν η πιο δυσκολη μου μερα....Ειχε νερα η τριοδη και 2 ωρες ζεσταινα... Αν δεν ερχοταν ο φιλος που κατεχει απ αυτα, ακομα εκει θα ημουνα. Απο την ωρα που μου τοβαλε ο Γρηγορης στο μυαλο, περα απο τα θερμομετρα βλεπω και με το χερι.Οταν λοιπον δειχνει 55 ο διαφορικος για το μποιλερ, το ιδιο εχει στον κυκλοφορητη (ισως καιει λιγο παραπανω ο κυκλοφορητης), το ιδιο και στο σωληνα. Στο θερμομετρο της τριοδης ομως δειχνει 40 και οσο μπορω να καταλαβω, ειναι 40. Κατεβηκα τωρα κατω κι εβγαλα φωτογραφιες της τριοδης. Το πιο ζεστο νερο που περναει προς την ενδοδ. ειναι οταν ο δεικτης τριοδης ειναι στο 0. Οπως ειναι στη φωτο. Αναγλυφα γραμματα περα απο το μοντελο δεν ειδα. Αν παιζει και μπορω, να κοιταξω να τη βγαλω κι αυτην. Αλλωστε την ειχαμε βαλει για το φοβο των Ιουδαιων -μηπως ανεβασει 60-70 απο κατω-. Σημειωστε οτι η τριοδη του συλλεκτη της ενδοδαπεδιας ειναι συνδεμενη με ενα ηλεκτρονικο που μολις παει να περασει απο την προσαγωγη αυτη πανω απο 40 την κλεινει. Βεβαια κανει 3 λεπτα να κλεισει αλλα παντως, κλεινει. Εκτιμω την προσπαθεια σας για μενα και την σεβομαι απολυτα. Στενοχωριεμαι που δεν κατεχω να σας βοηθησω με πληροφοριες. Σημερα ολη μερα απο χτες βραδυ δουλευει η αντισταση και μποιλερ 50, σημειο 6 στην τριοδη 40 και μετα τη μιξη 30....πιασε τ αυγο και κουρευτο. Ευτυχως που εξω εχει 17-18....

    https://www.dropbox.com/sh/6wegewfxfuuntsk/hxDy1G9oNX?m

    Απο δεξια οπως ειναι οι φωτογραφιες, βλεπουμε την τριοδη και το σημειο 6 με το θερμομετρο πιο πανω. Ειναι η προσαγωγη ζεστων στον συλλεκτη ενδοδ. Αμεσως διπλα αριστερα του ειναι ο σωληνας επιστροφης απο τον συλλεκτη. Βλεπετε μαλιστα οτι εκει εχει και μια συνδεση μεταξυ τους...

  10. #200
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Τα παιδιά απαντούν απίκο όπως βλέπεις φίλε Χρήστο

    Λίγες τεχνικές κουβέντες προς Γρηγόρη, Βασίλη και λοιπούς:
    Λοιπόν μάστορα έχει αρχίσει να ξεκαθαρίζει το τοπίο. Νομίζω ότι μπορούμε να έχουμε «συγκρατημένη αισιοδοξία» ότι θα βρούμε την άκρη!
    Η τρίοδη όπως ξέρουμε έχει πάντα μία Common είσοδο/έξοδο και δύο εξόδους/εισόδους. Δίχως να την έχω πάρει στο χέρι θεωρώ ότι ο common είναι στη μέση και είτε στο 0 κλείνει μέση-κάτω είτε στο 1 κλείνει μέση-επάνω. Η υπολειτουργία που έχει το σύστημα γίνεται μόνο στη θέση 0 κατά τα λεγόμενα του Χρήστου διότι συμβαίνουν τα εξής: (θεωρώ τον κυκλοφορητή στην λανθασμένη θέση να πρεσσάρει το boiler)



    Πιθανότατο σενάριο:
    1. Όσο η τρίοδη είναι στο 0 συμβαίνουν τα παραπάνω που φαίνονται στο σκίτσο. Το ότι δεν λειτουργεί καθόλου το σύστημα και ας δεχθούμε ότι απλώς υπολειτουργεί, οφείλεται στο ότι η τρίοδη δεν κλείνει ποτέ στεγανά αλλά επιτρέπει μία αμυδρή ροή Κ2-Α-Β-Κ2. Από την άλλη ο επάνω κυκλοφορητής του kit απλώς μπαϊπασσάρει και στέλνει νερό χαμηλής θερμοκρασίας στο σημείο Α. Το τμήμα του σωλήνα ΑΒ είναι ο αγωγός της ανάμιξης και αυτό γίνεται αιτία να στέλνει μια κάποια ενέργεια προς το kit.
    2. Όσο η τρίοδη είναι συνδεδεμένη με τον δεύτερο αυτό τρόπο τότε αν γυρίσει τον κυκλοφορητή έτσι όπως τον συμβουλεύσαμε (και έτσι είναι το σωστό) τότε προσκρούουν τα νερά στο σημείο Β οπότε και πάλι τζίφος.

    Λοιπόν Χρήστο:
    Η γνώμη μου είναι: τα ξηλώνεις όλα και κάνεις το προηγούμενο σκίτσο στο προηγούμενο ποστ.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

Σελίδα 20 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό