Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 34

Θέμα: Συνδεση ξυλοσομπας σε καλοριφερ

  1. #11
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    sparti, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    13

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού


    quote:8 X 25 = 200 λεπτα λειτουργειας του καυστηρα , αν εχεις σωματα 16.000 kcal/h + 5000 kcal/h μποιλερ εχεις τουλαχιστον ενα λεβιτα 35 kw , an o καυστηρας σου ριχνει 2.5 κιλα την ωρα εισαι περιπου στα 8 κιλα πετρελαιο το 24ωρο ( 8=2.5x200/60 ).8 κιλα πετρελαιο = 80000 kcal to 24ωρο καταναλωνεις την ημερα , θα ζωριστει η ξυλοσομπα οπως βλεπεις .
    Φίλε Λακεδαίμονα ...δεν κατάλαβα τίποτα! Για κάνε μας τα πιο λιανά σε παρακαλώ.


    καπετανιε μου τη δεν καταλαβες ? οτι η ξυλοσομπα ειναι τουλαχιστον 3 φορες κατω απο την αποδοση του λεβητα και την ημερισια αναγκη για kcal ?
    φιλε pirate ..εχωντας διαβασει πολλες απαντησεις σου εχω αποκομεισει παρα πολλα απο τις τεραστιες γνωσεις σου αλλα μην ψαρωνεις το κοσμο με τα ακαταλβηστικα , το συστημα δουλευει απλα , ωραια και ΑΣΦΑΛΗΣ ετσι οπως το περιεγραψα . ανοιχτο δοχειο και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το πετρελαιο , με το λιγοτερο δυνατο κοστος μεταφερεις ΑΜΕΣΑ θερμοτητα στα σωμματα χωρις περιττες απωλειες ,

  2. #12
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    livadia, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    79
    καλημερα

    φιλε lakedemona και nyannaco ευχαριστω εισασαταν λακωνικοι και σαφεστατοι.

    η περι ου ο λογος ξυλοσομπα σε παντρεμα με τα υπαρχοντα σωματα θα ειναι ενταξει μεχρι 12 βαθμους
    απο κει και κατω δεν θα επαρκει.

    καπετανιε συμφωνεις με αυτο?
    αν ναι δημιουργειται το εξης σεναριο
    θα θελαμε
    α)η σομπα να δουλευει μονη της και να ζεσταινει τα σωματα
    β)το καλοριφερ να δουλευει μονο του και να ζεσταινει τα σωματα σομπα σβησμενη.
    γ)η σομπα να δουλευει μονη της αλλα να μην ζεσταινει τα σωματα και να δουλευει το καλοριφερ.
    δ)η σομπα να δουλευει ταυτοχρονα με το καλοριφερ και να το βοηθαει.
    ειναι εφικτο ενα τετοιο σεναριο ? η παραλογιζομαι

    quote: quote:στις προδιαγραφες λεει Regulation range of unit [kW] 4 έως 12


    Πού το είδες αυτό; Στο document πουθενά δεν αναγράφεται αυτό. Αναγράφονται τα παρακάτω:
    Capacity: 8 kW
    Heat flow at the side of water: 4 kW
    Exchanger volume: 10,5 l
    Exchanger outlet (input – output): G1” (external thread)
    Maximum allowed operating overpressure of water: 2 bar
    Maximum allowed operating temperature of water: 90°C
    Weight: FALUN Aqua = 111 kg, FALUN ceramic Aqua =136 kg
    Upper flue gas outlet: 150 mm

    Όπερ σημαίνει ότι αν υπάρχει εναλλάκτης θα μπορεί να απορροφήσει max 4 kW τα οποία μάλιστα θα αφαιρεθούν εκ του συνόλου των 8 kW. Δηλαδή 4 θα πάρεις απ' ευθείας στην σόμπα και 4 στα θερμαντικά σώματα.
    Πρόσεξε από πού διαβάζεις δεδομένα!
    καπετανιε δεν το γραφει στο pdf αλλα μολις ανοιξεις την ιστοσελιδα του κατασκευαστη πανω πανω στα χαρακτηριστικα της
    http://www.thorma.sk/krbove-kachle/falun_aqua/

    κατα τα αλλα καπετανιε συμφωνω σε οτι αναφερεις για τους μηχανολογους

    αν και στη πραγματικοτητα ειμαι με τους αμερικανους μανιουαλ απο τον κατασκευαστη απλο και κατανοητο και για ανθρωπους που ασχολουνται με το do it yourself .
    και δυο παραδειγματα
    πριν τρια καλοκαιρια ξαδελφος μου πηγε και βοηθησε φιλο του καθηγητη πανεπιστημιου
    στο χτισιμο του σπιτιου του κατα την διαρκεια των καλοκαιρινων διακοπων .
    και το αλλο η γυναικα μου ειναι απο το εξωτερικο για να χτισουν το σπιτι το κρατος τους εδωσε σχεδια να διαλεξουν (αν ειχες λεφτα μπορουσες φυσικα να βαλεις αρχιτεκτονα και μηχανικο)και το σπιτι το εχτισε ο πατριος της με φιλους του.
    φυσικα ακολουθωντας τις οδηγιες κατα γραμμα γιατι μετα θα περναγαν οι κρατικοι επιθεωρητες για
    το πηγαδι ,την θερμανση , την μονωση κα.
    φυσικα μιλαμε για μια χωρα που μετα τον πολεμο ο συλλογος αρχιτεκτονων μηχανικων εδωσε δωρεαν σχεδια για ανετα και λειτουργικα σπιτια για καθε περιοχη με υλικα που θα ειχαν σε αυτη την περιοχη και περιοδευαν ολη την χωρα επιβλεποντας και δινοντας οδηγιες , με επικεφαλης τον μεγαλο
    alvar alto.
    εδω τα ντοπια λαμογια την εποχη που ακομα και στο χωριο μου ειδα να ψαχνουν τους σκουπιδοντενεκεδες επεβαλαν ενεργειακο ποιστοποιητικο και με νομοθετημενη αμοιβη.
    τωρα αν παω σε 10 μηχανολογους στην πολη μου ποιος αμφιβαλλει οτι θα παρω 10 διαφορετικα σχεδια
    πως διαλο να διαλεξω εγω ο ελληνας με τον φραπε στο χερι?
    σορρυ για το οφ τοπικ σεντονι

  3. #13
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    livadia, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    79
    δεν μπορω να κανω διορθωση γιαυτο προσθετω

    ξαδελφος μου πηγε και βοηθησε φιλο του καθηγητη πανεπιστημιου στην γερμανια

  4. #14
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:καπετανιε συμφωνεις με αυτο?
    αν ναι δημιουργειται το εξης σεναριο
    θα θελαμε
    α)η σομπα να δουλευει μονη της και να ζεσταινει τα σωματα
    β)το καλοριφερ να δουλευει μονο του και να ζεσταινει τα σωματα σομπα σβησμενη.
    γ)η σομπα να δουλευει μονη της αλλα να μην ζεσταινει τα σωματα και να δουλευει το καλοριφερ.
    δ)η σομπα να δουλευει ταυτοχρονα με το καλοριφερ και να το βοηθαει.
    ειναι εφικτο ενα τετοιο σεναριο ? η παραλογιζομαι
    Φυσικά και συμφωνώ!
    Αυτούς τους συνδυασμούς θα είχα κι εγώ στο μυαλό μου. Ξέρεις ο έλληνας δεν θέλει περιορισμό του στυλ «αυτό δεν γίνεται»

    quote:καπετανιε δεν το γραφει στο pdf αλλα μολις ανοιξεις την ιστοσελιδα του κατασκευαστη πανω πανω στα χαρακτηριστικα της
    Αν πατήσεις την Αγγλική σημαία στα κάνει λίγο μπάχαλο αλλά στο τέλος σιγουρεύεις τους εξής δύο όρους:
    1. Ονομαστική ισχύς: 8 kW
    2. Διαθέσιμη ισχύς: 4 έως 12 kW

    που σημαίνει:
    α') ότι βάσει νομοθεσίας ή προτύπων η σόμπα σου αποδίδει 8 kW αλλά αν την υπερθερμάνεις μπορείς να πάρεις και 12 kW
    β') Ο εναλλάκτης τελικά προσθέτει άλλα 4 kW στο σύστημα.
    Αν και το τελευταίο χλωμό μου φαίνεται ειδάλλως θα το έλεγε καθαρά.

    Όσο για τα υπόλοιπα δυστυχώς αλλά έχεις δίκιο! Τι να κάνουμε; Έλληνας θα πει οντότητα με τα λίγα και σπάνια ανά την οικουμένη καλά του και ταυτόχρονα με τα χίλια-δυο κακά του!!
    Και δεν διορθωνόμαστε.....

    Το χωριό σου πού είναι φίλε Otso;
    Το σύστημα που θέλεις να κάνεις είναι πολύ ενδιαφέρον και εξιτάρει τον μηχανολόγο!
    Παντού υπάρχουν καλοί μηχανολόγοι που έχουν ενδιαφέρον για τη δουλειά τους. Ρωτάω διότι όντως αυτός ο σχεδιασμός δεν είναι και καθημερινός! Θέλεις άνθρωπο που θα το πάρει ζεστά το θέμα και θα ...κατεβάσει βιβλιογραφία Μήπως και ξέρουμε κάποιον τέτοιον απ' τα μέρη σου!

    Φίλε Λακεδαίμονα δεν είχα καμία διάθεση να ψαρώσω κανέναν. Φταίω όμως εγώ διότι για μια στιγμή σε πέρασα (δεν ξέρω πως) για μηχανολόγο γι' αυτό μίλησα έτσι.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  5. #15
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    livadia, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    79
    καλημερα

    ξαναδιαβαζοντας ολο το τοπικ , τελικα κατι δεν μου ειναι απολυτως ξεκαθαρο.
    και θα ηθελα να το ξεκαθαρισω. επειδη ο καπετανιος ενα μου ξεκαθαριζει
    και 10 αποριες μου δημιουργει.

    1)ο καπετανιος εγραψε
    quote:Αν δεν παραλάβεις σωστά τα 4 kW τότε θα έχεις είτε προβλήματα υπερθέρμανσης του νερού μέσα στον εναλλάκτη άρα και ατμοποίησης, είτε υποθέρμανσης και κρυώματος της σόμπας άρα και της φωτιάς. Αν «κρυώσει η φωτιά» που έλεγε κι η γιαγιά μου τότε μούντζωτα! Αυτό θα γίνει από υπερβολική εκμετάλλευση του εναλλάκτη. Για παράδειγμα να τροφοδοτήσεις σώματα θερμικής ισχύος 6 kW. Το αποτέλεσμα θα είναι να επιστρέφει κρύο νερό στην σόμπα κι από κει και μετά τα προβλήματα...
    την υπερθερμανση την καταλαβαινω
    την υποθερμανση και τα προβληματα που θα δημιουργησει, οχι ,(αληθεια ποια?)

    2) ο καπετανιος εγραψε

    quote:β') Ο εναλλάκτης τελικά προσθέτει άλλα 4 kW στο σύστημα.
    Αν και το τελευταίο χλωμό μου φαίνεται ειδάλλως θα το έλεγε καθαρά.
    δηλαδη ακομα και τα 4 kW τιθενται υπο αμφισβητηση?
    καπετανιε καπου κατι θα ειδες για να το αναφερεις.

    3) και τελευταιο

    παιδια με το συγκεκριμενο σπιτι, τα συγκεκριμενα σωματα ,και
    την συγκεκριμενη ξυλοσομπα
    θα μπορω να ζεστανω το σπιτι , με εξωτερικη θερμοκρασια μεχρι 10 βαθμους
    κατω απο 10 και μεχρι -8 που εχω μετρησει εδω
    δεν θα επαρκει απο μονη της και θα εχουμε τα προβληματα που αναφερει ο καπετανιος στο 2
    σωστα?

    αν διαβαζει κανενας μοντ , το εμαιλ μου δεν ισχυει πια προσπαθησα να το αλλαξω αλλα δεν το επαιρνε τι κανουμε?

    ευχαριστω.

  6. #16
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by otso
    αν διαβαζει κανενας μοντ , το εμαιλ μου δεν ισχυει πια προσπαθησα να το αλλαξω αλλα δεν το επαιρνε τι κανουμε?
    Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, γενικά δεν δέχεται αλλαγή ανεξαρτήτως δικαιωμάτων (ούτε το δικό μου μπορώ να αλλάξω). Μην στενοχωριέσαι όμως, έτσι κι αλλιώς ούτε το βλέπει κανένας εκτός από σένα (και τους admin), ούτε δουλεύει η αποστολή e-mail [B)], οπότε δε χάσαμε και τίποτα.

    Νίκος

  7. #17
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:επειδη ο καπετανιος ενα μου ξεκαθαριζει
    και 10 αποριες μου δημιουργει.
    Λογικότατο φίλε μου otso. Είναι άκρως εξειδικευμένα θέματα! Για τον λόγο αυτόν οι γιατροί σου εξηγούν κάποια πράγματα γύρω από την ασθένειά σου αλλά ποτέ τόσα πολλά ώστε να τους υποκαταστήσεις και να γίνεις ο ίδιος γιατρός του εαυτού σου ή κάποιου άλλου!

    Ζητάς να αποκτήσεις μία τεχνογνωσία ώστε να δώσεις οδηγίες ο ίδιος στους μαστόρους να γίνουν κάποια πράγματα που έχουν σχέση με την ασφάλεια του σπιτιού σου. Εδώ μιλάμε για την ισχύ της σόμπας και δεν καταλαβαινόμαστε. Πόσο μάλλον να πάμε στο ασφαλιστικό σύστημα και στο αυτόματο άδειασμα του εναλλάκτη της σόμπας. Εκεί να δεις! Μία λέξη ίσον 20 απορίες!!
    Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν πάει το βαπόρι; Θα χτυπήσει στην ξέρα!

    Λοιπόν επειδή δεν έχω μάθει ν' αφήνω απορημένους ακόμη και μη ειδικούς με τα θέματά μας, ξαναλέω σχετικά με την ισχύ της σόμπας:

    1. Η σόμπα σου είναι ισχύος 8 kW αν λειτουργήσει μόνο σαν σόμπα και δίχως σύνδεση με το καλοριφέρ. Το σπίτι σου έχει 19 kW ισχύος σώματα αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και οι απώλειες ΄19 kW. Θα είναι λιγότερες π.χ. 15 kW. Και όταν λέμε 15 kW εννούμε σε ακραίες συνθήκες που έξω έχει -8° όπως είπες. Επειδή όμως έξω δεν έχει συνεχώς -8°, ας δεχθούμε μία μέση χειμερινή θερμοκρασία +8°. Αυτό σημαίνει ότι οι θερμικές ανάγκες του σπιτιού τις περισσότερες ώρες του χειμώνα δεν είναι πλέον 15 kW αλλά 6,5 kW (ποσοστό % (20-8)/(20 -(-8)) = 12/28= ~43%)).
    Συνεπώς εσύ με την σόμπα καλύπτεσαι στις πλειοψηφία των χειμερινών ωρών και δεν καλύπτεσαι (θέλεις άλλα 7 kW) κατά τις ώρες που η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει κάτω των +5°.
    2. Τα ίδια ισχύουν και στη περίπτωση που συνδέσεις την σόμπα σου με το καλοριφέρ. Εκεί θα μπορείς να διαχέεις καλύτερα την θερμότητα και έξω από τον χώρο της σόμπας. Μόνο που όλο το εγχείρημα αυτό της σύνδεσης με το καλοριφέρ πρέπει να γίνει από ειδικό!
    Η ισχύς που θα έχεις διαθέσιμη θα είναι 4 kW στο σημείο της σόμπας και 4 kW από την σόμπα προς τα θερμαντικά σώματα.
    Υπάρχει μία μικρή εκδοχή (δεν ξεκαθαρίζεται) να έχεις 8 kW στο σημείο της σόμπας και 4 kW προς τα θερμαντικά σώματα, σύνολο 12 kW.
    Τα περί κρύας καύσης (αρρύθμιστη ροή προς τα σώματα) δεν αφορούν εσένα. Αφορούν τον τεχνικό που θα αναλάβει την δουλειά σου. Κακώς το ανέφερα, το έκανα για να σε αποτρέψω να αναλάβεις εσύ ο ίδιος ένα έργο που είναι έξω από την ειδικότητά σου.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  8. #18
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    livadia, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    79
    και ειχα στειλει εμαιλ στον καπετανιο

  9. #19
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    livadia, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    79
    ευχαριστω καπετανιε

    απολυτα σαφης και κατανοητος
    προχωρω στην αγορα.

    η δικη μου γενια , στο χωριο μου, ελεγε αφου θα τον πληρωσεις που θα τον πληρωσεις , ανοιξε το εσυ να δεις πως ειναι φτιαγμενο και ισως το σωσεις ο ιδιος , στην χειροτερο του το πας διαλυμενο.

    το εμαιλ ηταν η διευθυνση μου για να μου πεις αν γνωριζεις κανεναν μηχανολογο που να του αρεσουν οι προκλησεις.

    εντυπωση μου εκανε που δεν εγραψε ενας φιλος απο τα παλια.
    (εγω τον θεωρω αυθαιρετα φιλο μιας και με εχει βοηθησει παρα πολυ σε αλλα μου ποστ)

  10. #20
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Για να μου στείλεις e-mail πάτησε εδώ.
    Γράψε στο κουτί ό,τι θες μαζί και το e-mail σου και θα σου απαντήσω.

    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό