Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 34

Θέμα: Συνδεση ξυλοσομπας σε καλοριφερ

  1. #21
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:εντυπωση μου εκανε που δεν εγραψε ενας φιλος απο τα παλια.
    (εγω τον θεωρω αυθαιρετα φιλο μιας και με εχει βοηθησει παρα πολυ σε αλλα μου ποστ)
    Φίλε Otso....
    Διαβάζω με ενδιαφέρον όλα αυτά που γράφετε εδώ αλλά ακόμα δεν έχω συμμετάσχει γιατί δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν αυτοί οι λέβητες.
    Η αλήθειά είναι ότι διαβάζω εδώ και καιρό αρκετά πράγματα ακούω διάφορες γνώμες και δεν σου κρύβω ότι έχω πολλές επιφυλάξεις...
    Έλεγα κάποια στιγμή να ανοίξω ένα τόπικ για να αναλύσουμε αρκετά πράγματα που με απασχολούν σχετικά με την καύση ξύλου και κατα πόσο συμφέρει όταν κάποιος δεν έχει δωρεάν ξύλα αλλά τα αγοράζει.
    Μιας και έχει ανοίξει ωραία κουβέντα εδώ αποφάσισα να ρίξω το θέμα.

    Λοιπόν φίλοι όλοι μιλάμε ξύλοσομπες ότι συμφερουν και γενικά γίνεται ένας πανικός μέσα στην έρμη την φτώχεια και την μιζέρια που ζούμε....

    Αυτό όμως που με έχει ενοχλήσει είναι ότι κανείς δεν έχει αναλύσει την καύση του ξύλου και τον βαθμό απόδοσής για να μπορέσουμε πράγματι να συγκρίνουμε τις διάφορες μορφές ενέργεια που υπάρχουν.

    Στο πετρέλαιο στο φυσικό αέριο αλλά και στο υγραέριο όταν θέλουμε να μιλήσουμε για αποδόσεις και για εξοικονόμηση ενέργειας πάντα ξεκινάμε με την θερμογόνο δύναμη. Στα ξύλα τίποτα....

    Ποια είναι λοιπόν η θερμογόνος δύναμη του ξύλου;

    Ενας μηχανικός στο μηχανικός.gr είπε ένα νούμερο που δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω. Μίλησε για 2000 θερμίδες ανά κιλό όταν τα ξύλα είναι ξερά με μικρές διαφορές ανάλογα με τον τύπο ξύλου.

    Αν θεωρήσουμε ότι αυτό το νούμερο είναι σωστό μετά θα πρέπει να αναρωτηθούμε για τον βαθμό απόδοσης του ξυλολέβητα...
    Ποιος είναι αυτός;

    Μετά βάζουμε στο παιχνίδι την τιμή του ξύλου και το συγκρίνουμε με τις άλλες μορφές ενέργειας.

    Μόνο τότε μπορούμε να έχουμε καθαρή εικόνα για το αν συμφέρει να καίει κανείς ξύλα για θέρμανση....

    Εγώ δεν το πολυβλέπω να συμφέρει ιδίως σε σχέση με το φυσικό αέριο όταν κάποιος είναι αναγκασμένος να αγοράζει ξύλα.


    http://udravlikos.gr

  2. #22
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Στην σελίδα 27 του εγχειρίδιου της Buderus δίνει την θερμογόνο δύναμη για διάφορους τύπους ξύλων. Στην σελίδα 8 την απόδοση του λέβητα πυρόλυσης.

    http://www.buderus.gr/files/20110617...no_S121_GR.pdf

    Το πρόβλημα είναι ότι όπως πριν το 90% των εγκαταστάσεων πετρελαίου γίνονταν άρπα κόκα και ότι να'ναι με αποτέλεσμα να καίνε 2-3 φορές παραπάνω από ότι θα έπρεπε, τώρα ο κόσμος αλλάζει με πανικό το καύσιμο ξύλο-Pellet-κλπ. αλλά χωρίς αλλαγή στην ποιότητα και την τεχνογνωσία της εγκατάστασης. Έτσι το τελικό όφελος αλλά και η ασφάλεια αυτών των εγκαταστάσεων είναι αμφισβητήσιμη... Όλοι νομίζω ξέρουμε για φωτιές σε σπίτια με "νέα" συστήματα.

    Ιδιαίτερα με τα τζάκια γίνεται χαμός γιατί μπαίνουν μέσα στο σπίτι οπότε κάθε λάθος είναι διπλά επικίνδυνο.

    Το ξύλο και τα pellet έχουν ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με το Φ.Α. Παράγονται (ή μπορούν να παράγονται) στην Ελλάδα και άρα μένει πολύτιμο συνάλλαγμα στην χώρα αντί να πάει στην Ρωσία ή το Ιράν. Επίσης είναι Α.Π.Ε. με ότι σημαίνει αυτό. Άρα αν αναπτύξουμε αυτές τις λύσεις σωστά σαν χώρα έχουν σημαντικά πλεονεκτήματα.

    Όχι, ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα δίνει κανείς σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες... ιδιαίτερα οι φωστήρες που μας καθοδηγούν τόσα χρόνια και τώρα θέλουν όλοι πάλι να μας σώσουν...

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by panos09
    Το ξύλο και τα pellet έχουν ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με το Φ.Α. Παράγονται (ή μπορούν να παράγονται) στην Ελλάδα και άρα μένει πολύτιμο συνάλλαγμα στην χώρα αντί να πάει στην Ρωσία ή το Ιράν. Επίσης είναι Α.Π.Ε. με ότι σημαίνει αυτό.
    Σε άλλες χώρες ίσως, Πάνο. Εδώ, με την ομαδική παράκρουση που μας έχει πιάσει με τα καυσόξυλα, σε συνδυασμό με τη νοοτροπία του Ελληνάρα, όχι δάσος δε θα μείνει - ό,τι έχει μείνει τέλος πάντων, βλέπω να υλοτομούνται και οι νερατζιές στα πεζοδρόμια [B)]

    Νίκος

  4. #24
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    livadia, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    79
    γεια σου γρηγορη
    χαιρομαι που σε διαβαζω και ελπιζω να εισαι υγιης εσυ και η δικοι σου
    και η κριση να σε εχει επηρεασει οσον το δυνατο λιγοτερο.
    οσον αφορα τα ξυλα και την καυση τους .
    να σας μεταφερω πρωτα μιαν εικονα απο δω την επαρχια.
    βλεπω οικογενειες με οικογενειακα αυτοκινητα (χωρις αγροτικα σημαινει πως ειναι αστοι) και με κινεζικα πριονια να κοβουν σαν τρελοι τις ιτιες στα ποταμια .
    οι αλλοδαποι κοβουν λευκες και ακακιες και τις μουριες και τα πουλανε κιολας .
    αποψιλωνεται ο καμπος.
    στα βουνα εχω ακουσει πως μπαινουν στα κτηματα και κοβουν τις ελιες απο την ριζα.
    επικρατει ενας πανικος.
    ο καθε λαμογιος φαιρνει ξυλα απο βουλγαρια , καθως εδω δεν εχουμε αρκετα , αλλα και στην βουλγαρια τελειωσαν.

    τωρα οι πιστοποιημενες σομπες και τζακια θελουν και πιστοποιημενο ξυλο , ξηραμενο τουλαχιστον 2 χρονια με 12% υγρασια .
    πραγματικα στο εξωτερικο τα ξυλα εχουν πιστοποιηση.
    απαγορευονται τα κωνοφορα , σεολες τις σομπες και μπορουμε να καιμε δρυς και οξια.
    εδωστην ελλαδα πολλη καλη ειναι η ελια και το πουρναρι.
    οτι αλλο ριξουμε μεσα δημιουργει πισσες και υδρατμους εχει ατελεις καυσεις και καμμια σομπα δεν αποδιδει.
    τωρα ο καθε φουκαρας παει παιρνει μια βουλγαρικη σομπα σε τριπλασια τιμη απ την κανονικη στο καθε λαμογιο (τελειωσαν και στην βουλγαρια για να πας να την παρεις μονος σου) και καιει 10 τοννους φρεσκα ξυλα με 200 ε ο τοννος (παραδοση απο βουλγαρια στο τοποσου εχει 70ε ο τοννος)και νομιζει οτι εκανε οικονομια.
    εχω διαβασει και στο φορουμ μας ανθρωπο απο την κρητη που αγορασε 2 τζακια 20000ε για να κανει οικονομια.
    πως το ελεγε ο αμερικανος μανατζερ της φορντ ? οι αμερικανοι ειναι διατεθειμενοι να ξωδεψουν πολλα χρηματα για να κανουν οικονομια.
    τωρα γιατι ειμαι υπερ των ποιστοποιημενων ? γιατι εχουν τεσταριστει με διαφορα στανταρτς πχ του μοναχου και αυτο που λενε παιρνεις
    εχουν δε πραγματικη δευτερογενη και αρκετες ακριβες και τριτογενη καυση.
    (αυτο ειναι καλυτερα να το εξηγησει ενας μηχανολογος.
    στην ουσια λοιπον εχεις κανει αποσβεση απο το κοστος των ξυλων.
    ξυλα αγοραζουμε απο την ανοιξη και αν ειναι δυνατον τα κραταμε για τον επομενο χρονο.
    τζακι ποτε δεν παιρνουμε με ανοιχτη εστια (με ανοιχτη απλως ρουφαει τον ζεστο αερα του σπιτιου και τον βγαζει απο την καμιναδα.
    και το βασικοτερο η καμιναδα παντα μα παντα μονωμενη.
    αυτα σε λιγο θα περναω και τζακια.

    τωρα σε μενα και την σομπα μου
    οποια απογοητευσις
    μολις ηρθε εμαιλ απο τσεχια που λεει οτι απαγορευεται σομπα που ειναι για συνδεση με καλοριφερ
    ναδουλεψει ασυνδετη γιατι καταστρεφεται ο ενναλακτης.
    κριμα ρε γαμοτο εγω το ειχα δεσει οτι μπορει να δουλεψει ετσι η αλλιως.
    και η τιμη εκπληκτικη 462ε με τον φπα μεσα
    εδω 745 η απλη χωρις συνδεση με σωματα, η καλυτερη τιμη πανελαδικα.
    μαλλον θα παρω και γω την απλη απο τσεχια θα δουμε.
    αν παρω την απλη σας εχω αλλο θεμα , εξισωροπηση θερμοκρασιας στα δωματια με σομπα και θερμοστατικους διακοπτες στα σωματα.

    σορρυ για το σεντονι απο οποιον κοπιασε και το διαβασε.

  5. #25
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:γεια σου γρηγορη
    χαιρομαι που σε διαβαζω και ελπιζω να εισαι υγιης εσυ και η δικοι σου
    και η κριση να σε εχει επηρεασει οσον το δυνατο λιγοτερο.
    Να είσαι καλά Otso.

    Φυσικά η κρίση δεν κάνει διακρίσεις (στους πολλούς) και δεν άφησε εμένα ανεπηρέαστο...
    Αλλά μιας και έχουμε καταφέρει σε τούτο εδώ το φόρουμ να μην μπλεκόμαστε με πολιτικά δεν θα σχολιάσω.

    Ο Πάνος πόσταρε το τεχνικό εγχειρίδιο από την Buderus στα Ελληνικά και μου άρεσε πολύ.
    Μίλησα και με τον Καπετάνιο το απόγευμα σχετικά με την θερμογόνο δύναμη των ξύλων....
    Ο Καπετάνιος επέμενε ότι η θερμογόνος δύναμη των ξύλων είναι μεγαλύτερη από 2000 kcal.
    Πράγματι και ο Γερμανός μιλάει για 3000kcal/κιλό με μέγιστη υγρασία 20%.
    Ουσιαστικά έχει δίκαιο και ο Otso που λέει παραπάνω ότι θα πρέπει να αφεθούν τα ξύλα ένα μεγάλο χρονικό διάστημα για να ξεραθούν.
    Βλέποντας και τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά του λέβητα στο εγχειρίδιο της Buderus βλέπω ότι μιλάει για έναν βαθμό απόδοσής γύρω στο 80%
    Με αυτά τα δεδομένα συμπεράνω οτι
    100κιλά ξύλα Χ 3000kcal=300000kcalX0.80βαθμό απόδοσης κάυσης=240000kcal
    100 κιλά ξύλα Χ 0,20€=20€
    Ενώ με το πετρέλαιο θα θέλαμε γύρω στα 34 λίτρα για τις ίδιες θερμίδες με κόστος κάπου στα 34 ευρώ...
    Είναι σημαντική η διαφορά υπέρ του ξύλου.
    Τι λέτε;
    Αλλά για το καλαμπουρίσουμε και λίγο θα πρέπει να πούμε και κάτι ακόμα...
    Ποιος θα είναι αυτός που κάθε 2-3 ώρες θα κατεβαίνει στο λεβητοστάσιο για να ταΐζει τον λέβητα....
    Εγώ αποκλείεται.
    O Constantinos;
    Αποκλείεται.
    Ο Καπετάνιος;
    Μπα...χλομό το βλέπω....
    Μόνο ο Dipoli κάνει για αυτές τις δουλειές...
    Τελικά δεν έχω καταλάβει που πάμε σε αυτό τον πλανήτη....
    Μπρός ή πίσω;


    http://udravlikos.gr

  6. #26
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Για τις εξοχικές, τις αγροτικές, τις επαρχιακές κατοικίες νομίζω ότι είναι καλή λύση. Τα θέματα όμως είναι δύο τα οποία θεωρώ δισεπίλυτα ειδικά λόγω της ιστορίας μας και των πεπραγμένων μας και ότι θα δημιουργήσουν πολλά προβλήματα στο μέλλον:
    1. Πού βρίσκουμε το καύσιμο. Ήτοι την ξυλεία. Να θυμηθώ εδώ το τραγούδι του Αγγελάκα: έρημα βουνά.....

    2. Τις επεμβάσεις των ιδιωτών ώστε να συνδυάσουν το ακριβό πετρέλαιο με το «φθηνό» ξύλο. Παντού θα βρίσκεται ειδικός; Τι έχουν να δούνε τα μάτια μας και ν' ακούσουν τ' αφτιά μας;



    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Ας βρούμε πρώτα ποιος θα φέρει "Λίγο νερό ρε παιδιά" και έπειτα θα ασχοληθούμε με τα ξύλα.

    Κώστας.

  8. #28
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον CONSTANTINOS Εμφάνιση απάντησης
    Ας βρούμε πρώτα ποιος θα φέρει "Λίγο νερό ρε παιδιά" και έπειτα θα ασχοληθούμε με τα ξύλα.

    Κώστας.
    Καλημέρα σας,ξέρω ότι το θέμα και η συζήτηση είναι πολύ παλιά αλλά δεν είναι σωστό να ανοίξω καινούριο topic με τον ίδιο τίτλο.
    Για αρχή να σας πω ότι ζω στην επαρχία και η ξυλεία στο χωραφάκι μου είναι άφθονη (με σωστή διαχείριση πάντα),η ερώτηση που έχω είναι εξής :γιατί να πάρω μια σόμπα καλοριφέρ 30KW για να ζεστάνω όλο το σπίτι 100τμ να ταΐζω σαν τρελός μπας και τα καταφέρει (αδύνατο) και να μην πάρω μια 15KW βουλγάρικη πχ και να ζεσταίνω την σερπαντίνα ενός boiler 100-150lt και όταν φτάσει 60 βαθμούς να αρχίσει να να ρέει στο δίκτυο των καλοριφέρ?
    αρα πρωτεύων κύκλωμα σόμπα boiler και μετά boiler σώματα,δεν είναι εφικτό?

  9. #29
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Τα ίδια ξύλα θα κάψεις για να ζεστάνεις το σπίτι σου. Τα μπόιλερ δεν είναι πολλαπλασιαστές ισχύος.

  10. #30

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον alto Εμφάνιση απάντησης
    Τα ίδια ξύλα θα κάψεις για να ζεστάνεις το σπίτι σου. Τα μπόιλερ δεν είναι πολλαπλασιαστές ισχύος.
    μάλλον δεν το εξήγησα σωστά συγνώμη.
    Λεω οτι θελω να παρω μια φτηνή χαμηλής ισχύος σόμπα που σίγουρα θα ζεσταίνει ένα σωμα,αντί για σώμα θα ζεσταίνω την σερπαντίνα του boiler και όταν αυτό θα πιάνει καλή θερμοκρασία θα παίρνει μπρος ο κυκλοφορητής απο το boiler στα σώματα για να έχω αποτέλεσμα. ακόμα ακούγετε λάθος σκέψη?

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό