Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 33

Θέμα: Λεβητας Ξυλου ή Λεβητας Υγραερίου

  1. #21

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by spy

    Σχετικά με το υγραέριο, να σου πω από την μικρή μου εμπειρία τα εξής:
    1)Αν είναι προπάνιο θα χρειαστείς περίπου 1875 lt. σε αντιστοιχία με τα 1500lt. πετρελαίου (είχε υπολογίσει ο pirate αν θυμάμαι καλά ότι 1,25lt. προπανίου αποδίδουν όσο 1 lt. πετρελαίου. Και αφού λογικά ισχύει και αυτό που λέει ο nyannaco θα είναι και λίγο λιγότερο από τα 1850. Αν είναι μείγμα δεν γνωρίζω.
    2)Τιμή δεν θα βρεις εύκολα αναρτημένη και ακόμα και αν βρεις να ξέρεις ότι από περιοχή σε περιοχή και από εποχή σε εποχή διαφοροποιείται.
    3)ΜΗΝ βάλεις δεξαμενή εταιρείας γιατί μπορεί να γλυτώσεις το αρχικό κόστος αλλά θα χορεύεις για τα υπόλοιπα χρόνια στο ρυθμό που θα σου βαράνε. Ψάξε βρες μια αξιοπρεπή δεξαμενή πιστοποιημένη και παζάρεψέ τη στην τιμή. Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που κάνουν εισαγωγή, συνήθως ιταλικές και αν θυμάμαι καλά υπάρχει και ένας Έλληνας κατασκευαστής κάπου στην Καλαμπάκα. Αν χρειαστείς τηλέφωνα πες μου να σου στείλω mail.
    4)Κάνε τους υπολογισμούς σου ώστε να σε βγάζει αν είναι δυνατό μία δεξαμενή, ένα χειμώνα (θα σου εξηγήσω παρακάτω το γιατί). Στους υπολογισμούς της χωρητικότητας αφαίρεσε ένα 15-20% περίπου από την δεξαμενή γιατί συνήθως στο γέμισμα και για λόγους ασφαλείας δεν την γεμίζεις άνω του 80-85%.
    5)Να παίρνεις τηλ. και τις τρεις μεγάλες εταιρείες που προμηθεύουν στον ελληνικό χώρο και να κάνεις παζάρι (θα διαπιστώσεις κάθε φορά αρκετά μεγάλες αποκλίσεις)
    6)Φρόντιζε αν είναι δυνατό να την γεμίζεις κοντά στο 15Αύγουστο, όπου συνήθως έχει αρκετά πιο χαμηλή τιμή. Φέτος για να καταλάβεις, τέλη Αυγούστου γέμισα με 0,5 έουρα/lt προ ΦΠΑ. Άλλες χρονιές που δεν βλέπω να ξανάρχονται εκείνη την εποχή συζητούσες για περίπου 0,39. (αυτός είναι ο λόγος που σου είπα αν μπορείς να βγάζεις σεζόν με μια δεξαμενή).
    7)Ειδικά στην επαρχία παίζει πολύ φθηνό πειρατικό αέριο, το οποίο όμως θέλει προσοχή και όσον αφορά την ποσότητα που θα σου βάλει και φυσικά όσον αφορά την ποιότητα. Αν δεν γίνει η σύσταση μέσω γνωστού σου ατόμου θέλει προσοχή. Μου είχε μιλήσει σχετικά γνωστός μου εστιάτορας από επαρχία, αλλά δεν έχω προσωπικά εμπειρία.

    Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ πάντως από την μέχρι τώρα επαφή μου με το προπάνιο είμαι ευχαριστημένος.

    Who is General Failure and what the hell is doing reading my disk?
    Ευχαριστω spy για τις πληροφοριες θα ψαξω για την τιμη του υγραεριου και θα πραξω αναλόγως.Αν βρω τιμη γυρω στα 0,55 συμπ.ΦΠΑ τοτε θα το βαλω(φυσικα με δικη μου δεξαμενη).
    Αλλιώς ειμαι αναμεσα σε ξυλο και ρευμα.

  2. #22
    Καλησπερα και πάλι!
    Αφου εψαξα βρηκα αυτο το site http://chmagginas.gr/blog/?p=253&cpage=1#comment-448 και εδω πιο επίσημα http://www.aerio.com.gr/uploads/LPG_BROCHURE.pdf που εχει αναλυτικα τις κατωτερες θερμιδικες αξιες των καυσίμων και βαζει πρωτο το υγραεριο με 11.060 kcal/kg, ενταντι του πετρελαιου με 10.200 kcal/kg.

    Βαση αυτου του πινακα και χωρις να ξερω κατι εξειδικευμενο πανω σ αυτα τα θεματα καταλαβαινω οτι θέλω λιγοτερα λιτρα υγραεριου σε σχεση με το πετρελαιο πχ αν καιω 1500 λιτρα πετρελαιο τοτε θα θελω γυρω στα 1400 λιτρα υγραεριο στην χειροτερη γιατι δινει και καλυτερη αποδοση ο καυστηρας υγραεριου.Δεν ξερω καθόλου τι συμαίνει η στήλη Ειδικό Βάρος ομως.

    Οποιος ξερει και θελει φυσικα ας με διορθωσει ή να επιβεβαιώσει αυτα που λεω.
    Ευχαριστω!!!

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Μάλλον βιάστηκες να χαρείς... μην συγκρίνεις τα lt του πετρελαίου με τα kg του LPG, είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. Οντως το ειδικό βάρος που αγνόησες, κάνει τεράστια διαφορά:
    Η ΚΘΔ του προπανίου είναι 11,060 KCal/kg, αλλά και 0.51Kg/lt, άρα 11,060 KCal/Kg * 0.51 Kg/lt = 5,641 KCal/lt. Οπότε, για να πάρεις τά 1,500*10,200 = 153MCal που έπαιρνες από το πετρέλαιο, θα χρειαστείς 153,000,000 / 5,641 = 2,712lt προπανίου, ή 2,737lt LPG.

    Νίκος

  4. #24
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Κάπως έτσι και η υγραριοκίνηση δεν προκαλεί 50 τοις εκατο μείωση στα έξοδα μετακίνησης. Το υγράερικο μπορεί να έχει τη μισή περιπου τιμή απο τη βενζίνη αλλα καίμε λίγο παραπάνω σε ογκομετρική σύγκριση.

    kx13578 @ yahoo.gr

  5. #25
    quote:Originally posted by nyannaco

    Μάλλον βιάστηκες να χαρείς... μην συγκρίνεις τα lt του πετρελαίου με τα kg του LPG, είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. Οντως το ειδικό βάρος που αγνόησες, κάνει τεράστια διαφορά:
    Η ΚΘΔ του προπανίου είναι 11,060 KCal/kg, αλλά και 0.51Kg/lt, άρα 11,060 KCal/Kg * 0.51 Kg/lt = 5,641 KCal/lt. Οπότε, για να πάρεις τά 1,500*10,200 = 153MCal που έπαιρνες από το πετρέλαιο, θα χρειαστείς 153,000,000 / 5,641 = 2,712lt προπανίου, ή 2,737lt LPG.

    Νίκος
    Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!

  6. #26
    Καλησπέρα παιδια!!
    Θέλω να ρωτήσω σχετικα με τον λεβητα ξύλου.
    Εκτος απο τον λεβητα ξυλου που φυσικα πρεπει να αγορασω τι αλλο πρεπει να εχω αν θελω να κανω την μετατροπη απο τον λεβητα πετρελαιου που εχω τοσα χρονια?

    Ευχαριστω ξανα!

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Ο ξυλολέβητας είναι πολύ διαφορετικό ζώο, και όπως σωστά αντιλαμβάνεσαι, η μετατροπή απαιτεί και άλλες παρεμβάσεις. Για αρχή ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα.

    Νίκος

  8. #28
    quote:Originally posted by nyannaco

    Ο ξυλολέβητας είναι πολύ διαφορετικό ζώο, και όπως σωστά αντιλαμβάνεσαι, η μετατροπή απαιτεί και άλλες παρεμβάσεις. Για αρχή ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα.

    Νίκος
    Απ'οτι κατάλαβα θελει δοχειο διαστολης και καποια αλλα "μικροπράγματα".
    Αν υποθέσουμε οτι ενας καλος καυστήρας ξυλου κανει 2000 ευρω.
    Τα παρελκόμενα ποσο να κανουν για 12000 θερμίδες απόδοση??

  9. #29
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Φίλε μου δεν γίνονται έτσι αυτά τα πράγματα. Ο υπεύθυνος μηχανολόγος που θα αναλάβει την εγκατάσταση/μετατροπή, ή θα σου δώσει προσφορά και για τα υλικά (εφόσον αναλάβει και την κατασκευή), ή αφού προδιαγράψει τα υλικά θα πάρεις προσφορές από το εμπόριο ή/και τον εγκαταστάτη υδραυλικό.

    Νίκος

  10. #30

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by nyannaco

    Φίλε μου δεν γίνονται έτσι αυτά τα πράγματα. Ο υπεύθυνος μηχανολόγος που θα αναλάβει την εγκατάσταση/μετατροπή, ή θα σου δώσει προσφορά και για τα υλικά (εφόσον αναλάβει και την κατασκευή), ή αφού προδιαγράψει τα υλικά θα πάρεις προσφορές από το εμπόριο ή/και τον εγκαταστάτη υδραυλικό.

    Νίκος
    Στο περιπου θελω να ξερω.
    Αν ειναι αλλα 2000 ευρω δεν αξιζει τον κοπο να παω καν για να παρω προσφορες.Θελω να ξερω εντελώς χονδρικα ας που με απο 700 μεχρι 1500??
    Απλα να ξερω ποσο να περιμενω αν αξιζει να το σκεφτομαι

    Ευχαριστω

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό