Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 31 μέχρι 33 από 33

Θέμα: Λεβητας Ξυλου ή Λεβητας Υγραερίου

  1. #31

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Οι λεβητες ξύλου μπορούν να δώσουν κατευθείαν ζεστο νερό χρησης ή πρεπει να εχω boiler?
    Περνάει σερπαντήνα μέσα από το δοχείο αδράνειας με νερό χρησης και έτσι έχω αφθονο νερο όταν το χρειάζομαι ή πρεπει να προθερμένω το νερο στο boiler όπως κανω τοσα χρόνια με τον παλιό λεβητα πετρελαίου που εχω.

    Ευχαριστω!

  2. #32
    Ο Νίκος σου έδωσε την σωστότερη κατεύθυνση. Γνώμη μου είναι ότι εφόσον πρόκειται για ειδικό "ζώο" στο οποίο η αγορά έχει εκτός ορισμένων φωτεινών εξαιρέσεων μαύρα μεσάνυχτα χρειάζεσαι έναν καλό θυριοδαμαστή, αυτός είναι ο μηχανολόγος μηχανικός. Θα κατασκευάσει μια όσο το δυνατόν αποδοτική εγκατάσταση στην οποία θα έχεις ουσιαστική οικονομία. Μην έχεις την εντύπωση ότι επειδή το ξύλο είναι φθηνό, θέλει ιδιαίτερη προσπάθεια για την επίτευξη υψηλών τιμών λειτουργικού κόστους. Υψηλά, συναρτήσει, της χαμηλής ποιότητας καυσίμου και της αποδόσης εγκατάστασης.
    Σχετικά με το ΖΝΧ και τα δύο που προτείνεις υπάρχουν ως λύση στην αγορά είτε με δοχείο TIT, είτε με κοινό boiler, είτε με δοχείο αδράνειας με σερπαντίνα ΖΝΧ με απευθείας θέρμανση του εισερχόμενου κρύου νερού χωρίς προθέρμανση, αν είναι δόκιμος ο όρος. Κάθε σύστημα έχει θετικά και αρνητικά διαλέγεις και επιλέγεις.
    Πάντως, είναι σκέτη "επιστήμη" η λειτουργία του ξυλολέβητα. Απαιτεί κυρίως γνώσεις, υπομονή, επιμονή και όρεξη από την πλευρά του χρήστη. Συνήθως, πολλοί επίδοξοι αγοραστές ξυλολέβητα, μεταξύ αυτών κι εγώ πριν καιρό, έλαβαν αποφάσεις ελαφρά τη καρδία... Σκέψου το καλά ! Και μην λυπηθείς χρήματα, δεν θα το μετανιώσεις !

  3. #33
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αφού έχεις ήδη μπόιλερ θα συνεχίσεις με αυτό αλλά θα πρέπει να του δώσεις προτεραιότητα για πιο γρήγορα αποτελέσματα. Το κόστος του δοχείου αδρανείας tank in tank (για να έχεις και ζεστό νερό) είναι αρκετά υψηλό, εκτος και αν θέλεις να συνδυάσεις και ηλιακή ενέργεια.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό