Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 72

Θέμα: στερεα καυσιμα και κλειστο δοχειο διαστολης

  1. #11
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2008
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    37

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Να πω και γω την άποψή μου, μιας και τοποθέτησα ξυλολέβητα αεριοποίησης (ή πυρόλυσης) στο σπίτι μου.

    Το είχα ψάξει το θέμα στην Γερμανία αρκετά, ειδικά στους ξυλολέβητες στην Γερμανία, όσον αφορά σε κλειστό κύκλωμα, άνω των 15kw ισχύος υποχρεούσαι οπωσδήποτε να τοποθετήσεις δοχείο αδράνειας και 50 λίτρα ανά kw, οπότε το δοχείο αδράνειας αποτρέπει την υπερθέρμανση.

    Επίσης στην περίπτωση διακοπής ρεύματος η τρίοδη βαλβίδα ανακυκλοφορίας πρέπει να εγκατασταθεί έτσι ώστε να ευννοείται η φυσική κυκλοφορία, αφου η τρίοδη ανοίγει εντελώς όταν κοπεί το ρεύμα. Ακόμη σε περίπτωση υπερθέρμανσης ο λέβητας "σταματάει" την καύση, ελλατώνοντας τον αέρα.

    Πέραν αυτών το σύστημα διαθέτει εκτός από βαλβίδα ασφαλείας, εννοείται κλειστό ΔΔ, και θερμοστατική βαλβίδα ασφαλείας που ανοίγει στους 95 βαθμούς.

    Τουλάχιστον εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα, όταν βέβαια τα δοχεία αδρανείας γεμίσουν, εγώ δεν βάζω άλλα ξύλα για να λειτουργήσουν τα ασφαλιστικά. Έχει τύχει να τον φορτώσω πολύ, αλλά πάντα λειτουργούσε το σύστημα ασφαλείας που διαθέτει ο λέβητας (μείωση του αέρα κοκ.) χωρίς κάτι άλλο.

    Επίπλεον, από όσο έψαξα δεν είδα στην Γερμανία να περνάν συστήματα με ανοιχτά δοχεία διατολής.

    Θεωρώ ότι για να δουλέψει ένας ξυλολέβητας ικανοποιητικά και αποδοτικά, το δοχείο αδρανείας είναι απαραίτητο όπως επίσης και η σωστή διαστασιολόγηση του συστήματος ανάλογα με τις ανάγκες σου.

  2. #12
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206
    η καυση του ξυλου ειναι διαφορετικη απο την καυση της ελαιοπυρηνας, η δευτερη δεν εχει τοσες διακυμανσεις στην αυξηση της θερμοκρασιας του νερου. Η τριοδη θερμοστατικη δεν φτανει για την πυρηνα?

    το δοχειο αδρανειας για μια σωστα διαστασιολογημενη εγκατασταση μονοκατοικιας, δεν ειναι απαραιτητο βρε παιδια.
    περιμενω να μου πειτε τη γνωμη σας.




    mechanical tirbouson

  3. #13
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Διαβάζω αυτό το topic και μιας και δεν έχω εμπειρία από ξυλόσομπες μου δημιουργούνται συνέχεια απορίες τις οποίες δεν μπόρεσα να λύσω γκουγκλάροντας. Συνεπώς θα ξεκινήσω να ρωτάω, εσείς θα μου απαντάτε ώστε να πλέξουμε κι αυτό «το πουλόβερ» σπιθαμή προς σπιθαμή μιας και πολύς κόσμος μεταστράφηκε στα καυσόξυλα.
    Ας αρχίσουμε από το ασφαλιστικό σύστημα:
    1. Η πίεση λειτουργίας δεν είναι τουλάχιστον στα 2 Bar για μια τέτοια ξυλόσομπα; Προφανώς ο κατασκευαστής θα έχει υπολογίσει πίεση δοκιμής πάνω από τα 3 Bar αλλά εμείς ας θεωρήσουμε δεδομένο τα 2 Bar. Συνεπώς αν βάλω μία βαλβίδα ασφαλείας στα 2 Bar δεν καλύπτομαι από πλευράς πίεσης;
    2. Αν ρυθμίσω πίεση κρύας εγκατάστασης 1 Bar και υπολογίσω το ΔΔ με 90° και τελική πίεση 1,5 Bar καλύπτομαι από πλευράς διαστολής και πίεσης ναι ή όχι;
    3. Γιατί αποζητάμε ανοιχτό ΔΔ σώνει και καλά; Μήπως γιατί έχουμε περισσότερη εμπιστοσύνη στην πλήρωση νερού στο σύστημα; Αν είναι μόνο αυτό τότε το πρόβλημα λύνεται δίχως ανοιχτό ΔΔ. Και τι φοβόμαστε για να χρειασθεί να εισέλθει ένας διαθέσιμος όγκος κρύου νερού πάραυτα στο σύστημα;
    3.1. Ξαφνικό σταμάτημα του κυκλοφορητή εν θερμώ;
    3.2. Υπερφόρτωση της ξυλόσομπας με καύσιμο;
    3.3. Μείωση της ροής θερμότητας προς τα σώματα (π.χ. θερμοστατικές βαλβίδες, αντιστάθμιση κλπ) και αύξηση της θερμοκρασίας του λέβητα-ξυλόσομπας; Αν ο λέβητας διαθέτει καυστήρα τότε αυτός θα σταματήσει σε μία θερμοκρασία ασφαλή πχ 75° πολύ πιο χαμηλά από το όριο ατμοποίησης.

    Προσωπικά θα έβαζα κλειστό ΔΔ αφού βέβαια έπαιρνα τις προφυλάξεις μου.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  4. #14
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Γιώργο, προσωπικά έχω μία ανησυχία σχετικά με την αξιοπιστία τόσο των βαλβίδων ασφαλείας όσο και των αυτόματων πλήρωσης. Κολλάνε τα ρημάδια... ίσως είμαι υπερβολικός;

    Νίκος

  5. #15
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Γιώργο, προσωπικά έχω μία ανησυχία σχετικά με την αξιοπιστία τόσο των βαλβίδων ασφαλείας όσο και των αυτόματων πλήρωσης. Κολλάνε τα ρημάδια... ίσως είμαι υπερβολικός;
    Οι πρώτες δεν κολλάνε. Στάζουνε! Και το 80% αυτών που στάζουν, στάζουν από υπερπίεση άρα δικαιολογημένα στάζουνε!
    Οι δεύτεροι κολλάνε άπαντες! Από τους φθηνότερους έως τους ακριβότερους. Περίμενα αυτή την παρατήρηση και θα πρότεινα στο GR σχεδιάκι σύνδεσης «θερμοδυναμικής» ξυλόσομπας ή πυρυνολέβητα δίχως καυστήρα που θα προτείνουμε μέσα από αυτό το topic να μην υπάρχει πουθενά στην εγκατάσταση αυτόματος πληρώσεως.

    Για να δούμε όμως τι θα πουν κι οι άλλοι και αντίστοιχα θα πράξουμε.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  6. #16
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Captain λέω να δούμε λίγο την αντοχή των μεμβρανών των δοχείων διαστολής, γιατί νομίζω ότι δεν αντέχουν πάνω από 70οC.

    Οι αυτόματοι πλήρωσης της SYR δε μου έχουν κολλήσει έως τώρα πάντως...

    Αν ο αυτόματος πλήρωσης μπει και μετά την πλήρωση αποσυνδέεται (π.χ. συνδέεται με το κλειστό κύκλωμα μέσω ενός σπιράλ το οποίο μετά την πλήρωση αποσυνδέεται), θα πρέπει να προβλεφθεί προστασία από ξηρή λειτουργία (χωρίς νερό δηλαδή).


    http://www.technomech.gr

  7. #17
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Προστίθεται και η εύστοχη παρατήρηση του Ζήση.

    Θα αντιμετωπισθεί εύκολα Ζήση. Θα παρεμβληθεί σωλήνα Φ22 τουλάχιστον 10 μέτρα μήκους με το ΔΔ μακριά από την σόμπα. Η διαστολή είναι τόσο μικρή (στα 200 λίτρα περ. 6 λίτρα) που ο σωλήνας μόνο χωράει τα μισά. Συνεπώς η μεμβράνη δεν θα καταλάβει γρι! Θα είναι μονίμως παγωμένη!
    Αν πάλι δεν έχω 10 μέτρα μήκος τότε φτιάχνω ένα πηνιάκι με Φ18 και το έχω στον αέρα.

    Για τους αυτόματους δεν πείθομαι με τίποτα! Αυτόν ειδικά τον ξέρω καλά γιατί τον έχω σπίτι μου
    Οι αυτόματοι πλήρωσης είναι για μένα ο μοναδικός αδύνατος κόμβος των συστημάτων μας.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  8. #18
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206
    φιλοι απο αυτα που διαβαζω, με εναν καλο αυτοματο πληρωσεως και δοχειο διαστολης μακρια απο τον πυρηνολεβητα, δεν θα εχω προβλημα με την πιεση του δικτυου.
    τωρα για την υπερθερμανση αν τυχει βρε παιδι μου, δεν απαιτειται θερμοστατικη τριοδη βαλβιδα?

    mechanical tirbouson

  9. #19
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Originally posted by makisx

    φιλοι απο αυτα που διαβαζω, με εναν καλο αυτοματο πληρωσεως και δοχειο διαστολης μακρια απο τον πυρηνολεβητα, δεν θα εχω προβλημα με την πιεση του δικτυου.
    τωρα για την υπερθερμανση αν τυχει βρε παιδι μου, δεν απαιτειται θερμοστατικη τριοδη βαλβιδα?

    mechanical tirbouson
    Μη βιάζεσαι. Είμαστε στο χτίσιμο... Και πού ξέρεις! Μπορεί να καταργηθεί ο αυτόματος πληρώσεως και να αντικατασταθεί από ηλεκτροβαλβίδα και πρεσσοστάτη χαμηλής.



    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  10. #20
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Οσο αφορα τον αυτοματο πληρωσης,εγω τον τοποθετω 1 με 2 μετρα μακρυα απο τον λεβητα δημιουργωντας σιφωνι αν χρειαζεται(ωστε να αποφευγω τις ψηλες θερμοκρασιες κοντα του)και τοποθετω και μια βαλβιδα αντεπιστροφης αμεσως μετα απο αυτον (για τον ιδιο λογο).Οι αυτοματοι συνηθως κολανε οταν ειναι κοντα σε θερμοκρασιες γιατι πιανουν αλατα στα λαστιχα τους, λογω που δεν δουλευουν συνεχεια.
    Οσο αφορα το δδ ,οσα συστηματα εχω τοποθετησει(περιπου εικοσι στα εικοσιπεντε χρονια που δουλευω) ειναι ολα με κλειστο δοχειο διαστολης.το ανοιχτο δοχειο που προτεινω παραπανω ειναι λογω φορουμικου αξιωματος

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό