Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 51 μέχρι 60 από 72

Θέμα: στερεα καυσιμα και κλειστο δοχειο διαστολης

  1. #51
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    να ρωτησω απο που τον βρηκες αυτον το λεβητα της defro?

    mechanical tirbouson

  2. #52
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    kiato, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    92
    Πρόβλημα μεγάλο έχουν οι ξυλολεβητες, επειδή δεν ελέγχεται η φωτιά σε περιπτώσει διακοπής ρεύματος.




  3. #53
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Φιλε vann σε προηγουμενο post προτεινω χειροκινητη πληρωση σε μαντεμενιους λεβητες. Επισης οι χρηστες ξυλολεβητων πρεπει να καταλαβουν και να εξικοιωθουν με την χρηση τους. Ακομη μπορεις με ενα εμβαπτιζομενο θερμοστατη στον λεβητα,σε περιπτωση που εχει κλεισει ο θερμοστατης χωρου,να ξαναδεινει εντολη στον κυκλοφορητη.
    Θελω να κανω μια προταση μεσα απο το φορουμ αν επιτρεπεται. Για τις περισοτερες περιπτωσεις υπαρχουν αξιοπιστα και αξιολογα ελληνικα προιοντα που καλο ειναι να στηριζουμε

  4. #54
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Alto ενα διακριτικό λίνκ σε κάποιο προϊόν δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να το δώσεις...
    Εγω κατά καιρούς έχω δώσει πολλά λινκ.

    http://udravlikos.gr

  5. #55
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Μια εταιρια ειναι η θερμοσταλ (thermostahl.gr) και αλλη μια στην κρητη(levites.gr). Γρηγορη τα εγραψα ετσι γιατι δεν ξερω πως να τα κανω λινκ

  6. #56
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011
    Θέση
    Asopia Viotias, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    8
    quote:Originally posted by alto

    Φιλε vann σε προηγουμενο post προτεινω χειροκινητη πληρωση σε μαντεμενιους λεβητες. Επισης οι χρηστες ξυλολεβητων πρεπει να καταλαβουν και να εξικοιωθουν με την χρηση τους. Ακομη μπορεις με ενα εμβαπτιζομενο θερμοστατη στον λεβητα,σε περιπτωση που εχει κλεισει ο θερμοστατης χωρου,να ξαναδεινει εντολη στον κυκλοφορητη.
    Θελω να κανω μια προταση μεσα απο το φορουμ αν επιτρεπεται. Για τις περισοτερες περιπτωσεις υπαρχουν αξιοπιστα και αξιολογα ελληνικα προιοντα που καλο ειναι να στηριζουμε
    Το εψαξα πάρα πολύ πιστεψεμε Στην περιοχή μου το μονο που βρήκα ηταν ενας Τουρκικος με αυτα τα χρηματα ολοι οι αλλοι 3500-4000ευρω βρηκα και εναν 11000 ευρώ αυτοκαθαρίζομενο 12Kw!!! δεν πανε καλα οι έμποροι λέω και ξανά μανά ψάξιμο στο internet Ενα αλλο σημαντικό ειναι οτι ολοι οι τεχνικοί (υδραυλικοί /καυστηρατσηδες ) με προέτρεπαν να μην ασχοληθώ με λέβητα βιομάζας γιατί είναι ...επικίνδυνος
    Οταν τον πείρα όλοι μου είπαν το ιδιο, θα σου στοιχίσει ακριβότερα η εγκατάσταση γιατί ειναι στερεών καυσίμων και ενας δεν μου έδωσε ούτε προσφορά
    Τελικά τον εγκατέστησα μόνος μου δουλεύοντας 4 βράδια Δεν εκανα την δουλειά του Γρηγορη αλλά δουλεύει μια χαρά χώρια που ανακάλυψα ενα σωρό ατέλειες της προ 20ετιας εγκατάστασης πχ σύνδεση του ηλιακού τριπλής σε σειρά με το σώμα του μπάνιου χωρίς ηλεκτροβανα θερμοστάτη και άλλα καλούδια Ζέσταινα τα άστρα όπως ειχε γραφτεί κάπου αλλού


  7. #57
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    kiato, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    92
    Makisx. Οι πυρηνολεβητες δεν έχουν πρόβλημα να τοποθετηθούν με ΚΔΔ ,επειδή ελέγχεται η ένταση της φωτιάς. {επειδή για πυρηνολεβητα έγραψες αρχικά}.
    Όπως έχω ξαναγράψει ,καλό είναι πάντα να μπαίνουν 2 βαλβίδες ασφαλείας, η μια να είναι θερμοπιεστικη , { 3 bar-90,95 C}, και η άλλη 3 bar .
    Και θερμοστατική βαλβίδα {για ψύξη λέβητα}




  8. #58
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206
    Γιαννη (johnplummer) ναι αυτο καταλαβαινω και γω ,
    γιατι με το πυρηνα πεφτει η φλογα αμεσως μολις σταματησει το βεντιλατερ.
    τις δυο βαλβιδες θα τις βαλω με ταυ πριν τον κυκλοφορητη.
    και τον εναλλακτη στην επιστροφη του κρυου απο τα σωματα.

    mechanical tirbouson

  9. #59
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    417
    Γιατι "δυστηχως" παλια εμπαιναν με ΑΔΔ οι ξυλολεβητες???

    Εκτος του εμφανισιακου και του παγωματος (τα οποια ξεπερνιωνται ευκολα) δεν βρισκω αλλο λογο να μπει ΚΔΔ..
    Ειδικα αν φτιαχτει με ολες τις προβλεπομενες ασφαλειες το κοστολογιο του ειναι πολλες φορες αρκετα υψηλοτερο απο το ανοιχτο δοχειο..
    Και πανω απ ολα γιατι να εχουμε ενα πολυπλοκο συστημα οταν μπορει να λειτουργησει πιο απλα???

    + το κλασσικο αγχος.. Η συντηρηση και ο ελεγχος γινονται οταν ερθει η ζημια.. Αμα αποτυχουν οι βαλβιδες οταν θα εχουν γινει 10 χρονων τρεχα να εξηγησεις μετα γιατι δεν δουλεψε..

    Προτιμω να κοιμαμαι υσηχος και ας θεωρειται ξεπερασμενο το ανοιχτο ΔΔ..

  10. #60
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    chania, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    206

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    φιλε king και γω τους βαζω με ΑΔΔ παντα,μιλαμε παντα.
    ειναι το καλυτερο, και που να παγωσει τωρα στην κρητη το νερο!!

    τωρα αν σου τυχει πετρινο σπιτι με ετοιμο λεβητοστασιο να περιμενει λεβητα και να μην μπαινουν οι σωλήνες εκτονωσης και πληρωσης ,καθως και το τεποζιτακι στην κεραμοσκεπη, επειδη επιασε η κριση και δεν θελουν να βαλουν λεβητα πετρελαίου, τοτε τους λες οτι μπαινει και με ΚΔΔ.
    αμην!

    mechanical tirbouson

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό