Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 75

Θέμα: Σχεδιασμός εναλλάκτη ενεργειακού τζακιού

  1. #21
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Κατσε Kapten να καταλάβω....
    Μιλάμε για την περίπτωση με φυσική κυκλοφορία και με 18KW λέβητα;
    Και ως πονηρός το πήγαινα να μου το υπολογίσεις...

    http://udravlikos.gr

  2. #22
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    quote:Originally posted by Pirate

    Καίγοντας 4 με 5 κιλά ξύλα έχεις μία ροή θερμότητας της τάξης των 18 kWh ανά ώρα οπότε αν θελήσεις να στείλεις το 50% στο δοχείο το καταφέρνεις δίχως κυκλοφορητή αλλά με Φ28.
    Δηλαδή το υπόλοιπο 50% φεύγει στην καμινάδα;
    Αν θέλει να πάρει όλη την ενέργεια τι διατομή πρέπει να χρησιμοποιήσει;
    Αξίζει να λειτουργήσει το σύστημα χωρίς κυκλοφορητή;

  3. #23
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα τζάκια. Αν θέλω να φτιάξω μια σερπαντίνα για ένα τζάκι, πως μπορώ να την υπολογίσω;
    Δηλαδή πόση επιφάνεια εναλλαγής και όγκο νερού πρέπει να έχω για μια συγκεκριμένη ισχύ;

  4. #24
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Μιλάμε για την περίπτωση με φυσική κυκλοφορία και με 18KW λέβητα;
    Και ως πονηρός το πήγαινα να μου το υπολογίσεις...
    Εννοούσα απλά ότι ήξερες εκ των προτέρων ότι αυτό το 40° εξαρτάται από την ροή και ως φυσική κυκλοφορία δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί οπότε το 40 θα αυξανότανε σε 60; σε 70; παραπάνω;, παρακάτω;. Σε πείραξα, εσύ απλά ήθελες να καταγραφεί ότι η θερμοκρασία του νερού μπορεί να ανέβει από τη μείωση της ροής του νερού.

    quote:
    1. Δηλαδή το υπόλοιπο 50% φεύγει στην καμινάδα;
    2. Αν θέλει να πάρει όλη την ενέργεια τι διατομή πρέπει να χρησιμοποιήσει;
    3. Αξίζει να λειτουργήσει το σύστημα χωρίς κυκλοφορητή;
    1. Δεν ξέρω τι θέλει να κάνει ο φίλος μας ο swnamelli αλλά εγώ ποτέ δεν θα σχεδίαζα ένα τέτοιο σύστημα όπου θα έστελνα όλο το νερό στο δοχείο και στη συνέχεια θα τροφοδοτούσα την ενδοδαπέδια από το δοχείο. Αν κάποια στιγμή το ξεκινήσει το σύστημα από κρύο πόσο χρόνο θα κάνει να θερμάνει το δοχείο ώστε από τότε και μετά να αρχίσει να θερμαίνεται;
    Ο σωστός σχεδιασμός είναι άλλος. Βάζεις 4οδη με σερβοκινητήρα (ναι, ναι πληρώνεις πώς θα το κάνουμε και τροφοδοτείς κατ' ευθείαν το ενδοδαπέδιο. Ό,τι περισσεύει πάνω από την επιθυμητή θερμοκρασία προσαγωγής της ενδοδαπέδιας, πάει μέσω της 4οδης στο θερμοδοχείο.
    Αυτή είναι η λογική εξού και το 50% που έγραψα.
    2. Με Φ35 και με τις ίδιες προϋποθέσεις έχει μια ροή φυσικής κυκλοφορίας 600 l/h οπότε επί 25 = 15000 θερμ ή ~18 kW.
    3. Όχι δα! Ρωτάει απαντάμε! Εκπαιδευτικό forum είμαστε! Δεν είμαστε;
    Η αλήθεια είναι ότι έχει βάση η απορία του τι θα γίνει από μία διακοπή ρεύματος. Αλλιώς δεν θα απάνταγα ούτε θα υπολόγιζα ροές με φυσική κυκλοφορία!

    quote:Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα τζάκια. Αν θέλω να φτιάξω μια σερπαντίνα για ένα τζάκι, πως μπορώ να την υπολογίσω;
    Δηλαδή πόση επιφάνεια εναλλαγής και όγκο νερού πρέπει να έχω για μια συγκεκριμένη ισχύ;
    Ο όγκος του νερού δεν μετράει. Πρέπει να βρεις την επιφάνεια της σερματίνας. Δηλαδή αν ανοίξεις τον σωλήνα και τον αναπτύξεις πάνω σε ένα τραπέζι, πόσα τ.μ. θα είναι;
    Ξεκινάς από την ισχύ που θέλεις να έχει η σερπατίνα σου. Ας πούμε 15 kW. Διαιρείς διά του 0,3 οπότε έχεις ένα νούμερο 50 m²K. Αποφασίζεις σε ποια θερμοκρασιακή διαφορά θα λειτουργεί η σερπαντίνα. Δηλαδή έστω ότι έξω θα επικρατεί συνθήκη 80° και μέσα θα περνά νερό μέσης θερμοκρασίας 40° οπότε έχεις ένα Δθ=40°. Διαιρείς το νούμερο που βρήκες πριν (το 50) με το Δθ και βγάζεις 1,25. Αυτά είναι σε m² η συνολική επιφάνεια του εναλλάκτη.
    Αν την κάνεις με Φ18 τότε αυτό βγάζει πΧ16/1000= 0,05 m² ανά μέτρο. Για τα 1,25 τ.μ. πόσα μέτρα Φ18 θέλεις; Θέλεις 25 μέτρα! Για Φ22 βρίσκεις 20 μ. για Φ28 15 μ. κοκ.
    Ο παραπάνω υπολογισμός είναι για τους συντηρητικούς μελετητές.
    Στη συνέχεια μπορείς να ελαττώσεις τα μέτρα που θα βρεις ως το 70%. Παρακάτω μη πας!
    Η διαφορά αυτή από το 70% ως το 100% περιέχει και παράγοντες πέρα της κατασκευής όπως για παράδειγμα: ποια η απόδοση της σερπαντίνας μετά από 1 χρόνο όταν θα έχει πιάσει πουρί απ' έξω;
    Στο «Δεν μ' ενδιαφέρει» πας στο 70%
    Στο «Μ' ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα» μένεις στο 100%



    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  5. #25
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Καπετάνιο...
    Συνήθως το δοχείο αδρανειας το λειτουργούν σαν έναν τεράστιο μίκτη (διαχωριστή κυκλωμάτων).
    Το πρωτεύων είναι λέβητας-δοχείο και το δευτερεύων τα σώματα- ενδοδαπέδια...
    Όταν δεν ζητάει το δευτερεύων φορτώνεται το δοχείο.
    Όταν ζητάνε τα σώματα παίρνουν κατευθείαν νερό από την κορυφή του δοχείο όπως και με τον μίκτη.
    Ετσι δεν περιμένεις να φορτόσει όλο το δοχείο για να είναι εκμεταλέυσιμο...
    Τώρα άν έχεις και άλλη πηγή ενέργεια αυτλη είναι με σερπατινα στο στο κάτω μέρος του δοχείου και συνδέεις τα ηλιακά ας πούμε...



    http://udravlikos.gr

  6. #26
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Θέση
    karistos, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    17
    Ακριβώς αυτή θα ήταν και η απάντησή μου...αυτό που λέει ο gregori δηλαδή!Έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω και συλλέκτες και κατά την δική μου άποψη ανοικτού κυκλωματος όπως και ξαναείπα για να έχει μεγαλύτερη απόδοση το σύστημα.
    quote:Η γνώμη μου είναι να μη βάλεις αντεπίστροφα διότι θα σου κόψουν την φυσική ροή πάραυτα. Τι τα θες τα αντεπίστροφα; Πρόκειται ποτέ να σου θεμαίνει το δοχείο το τζάκι; Και είναι και ψηλότερα! Τα εξαρτήματα θα είναι βαλβίδες σφαιρικές και τίποτα άλλο
    Εννοείται pirate πως δε θα βάλω αντεπίστροφα,δε υπάρχει κανένας λόγος.
    Πρέπει οπωσδήποτε να μπεί τρίοδη με σερβοκινητήρα?από πού θα παίρνει αυτός εντολή?Άν του βάλω τρίοδη θερμοστατική στην εισαγωγή του ενδοδαπέδιου θα έχει πρόβλημα?
    Σκέφτομαι επίσης να δοκιμάσω και τον σωλήνα πολυπροπυλαινίου με αλουμίνιο Φ32,είναι ικανοποιητική η διατομή έτσι?.Λέτε να την πάρω στα χέρια? 3μ κάθετη και 5μ οριζόντια...όχι 10μ.

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Εγώ μίλησα για τετράοδη την οποία δεν χρειάζεσαι αν κάνεις την σύνδεση που ανέφερε ο Γρηγόρης. Ο Dalians μίλησε για τρίοδη στο ενδοδαπέδιο την οποία φυσικά και πρέπει να βάλεις. Εξασφαλίζεσαι μ' αυτό τον τρόπο ότι δεν θα σου περάσει νερό μεγαλύτερης θερμοκρασίας αφενός και αφετέρου ελέγχεις την καλή λειτουργία των κυκλωμάτων σου στέλνοντας την θερμοκρασία προσαγωγής που πρέπει. Η τρίοδη θα μπει στην επιστροφή λίγο πριν το δοχείο κάνοντας ταυ προς την προσαγωγή λίγο πριν τον κυκλοφορητή. Η αίσθηση θα παίρνεται από την εισαγωγή μετά τον κυκλοφορητή.

    Υ.Σ.
    Τελικά πόσα μέτρα υψομετρικής διαφοράς έχεις; 3 ή 10; Διότι αν έχεις 3μ. αλλάζουν τα αποτελέσματα της φυσικής κυκλοφορίας. Μη ξεχνάς ότι εγώ πήρα στον υπολογισμό 10 μ. υψομετρικής διαφοράς.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  8. #28
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    kiato, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    92
    quote:
    Ακριβώς αυτή θα ήταν και η απάντησή μου...αυτό που λέει ο gregori δηλαδή!Έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω και συλλέκτες και κατά την δική μου άποψη ανοικτού κυκλωματος όπως και ξαναείπα για να έχει μεγαλύτερη απόδοση το σύστημα
    Οπότε θα πρέπει να σηκώσει το buffer άλλα 2 μ περίπου , για να λειτουργήσει με τους συλλέκτες.3μ+2μ.
    Καπετάνιε, με φυσική κυκλοφορία, πως βγαίνουν τα λ / ώρα ?.


  9. #29
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Καπετάνιε, με φυσική κυκλοφορία, πως βγαίνουν τα λ / ώρα ?.
    Μπραβο ρε john...
    Αυτό προσπαθώ να του αποσπάσω δύο μέρες τώρα αλλά τίποτα αυτός....
    Καπου σε κάποιο άλλο τόπικ το είχε γράψει το πως και έχω φάει τα λυσσακά μου να το βρω αλλά δεν το βρίσκω....
    Ρε Κωστα εσύ που τα ξέρει για βρες το...


    http://udravlikos.gr

  10. #30
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Θέση
    karistos, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    17

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Συγχωρέστε με τότε...εννοούσα 10μ σύνολο,η υψομετρική διαφορά είναι 3μ.
    quote:Εγώ μίλησα για τετράοδη την οποία δεν χρειάζεσαι αν κάνεις την σύνδεση που ανέφερε ο Γρηγόρης.
    Το είχα αναφέρει και στα προηγούμενα post ότι θα υπάρχει εγκατάσταση συλλεκτών,νόμιζα πως το είχατε δει...τέσπα,πάντως γενικά απ'ότι έχω διαβασει οι κατασκευαστές προτείνουν buffer για την καλύτερη απόδοση του ξυλολέβητα(γενικά).Θα αντέξει στις θερμοκρασίες η πράσινή?τι λέτε?
    quote:Οπότε θα πρέπει να σηκώσει το buffer άλλα 2 μ περίπου , για να λειτουργήσει με τους συλλέκτες.3μ+2μ.
    Καπετάνιε, με φυσική κυκλοφορία, πως βγαίνουν τα λ / ώρα ?.
    Για ποιό λόγο θα πρέπει να σηκώσω το buffer +2μ? αφού η εισαγωγή από τους συλλέκτες προς την εισαγωγή του buffer είναι >30 μοίρες πιο ψηλή (όσο ορίζει και ο κατασκευαστής των συλλεκτών), και στην επιστροφή αντίστοιχα! Στο buffer οι εισαγωγές ειναι όλες ψηλές(γιατί θα είναι όλο ανοιχτού)δεν θα μπεί πουθενά σερπαντίνα!

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό