Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 71 μέχρι 75 από 75

Θέμα: Σχεδιασμός εναλλάκτη ενεργειακού τζακιού

  1. #71
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by Pirate

    Μια φωτογραφία = χίλια λόγια! Σοφή παροιμία.
    Λοιπόν φίλε Alto ..............



    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου
    Καπετάνιε αφού σε ευχαριστίσω για τον χρόνο που διαθέτεις για τις «πατέντες» μου, θα σου πω πως έχουν τα πράγματα. Με μέτρια φωτιά το νερό έχει θερμοκρασία 40-50 βαθμούς, με φούλ φωτιά πάει μέχρι 70.
    θα ποστάρω μες την βδομάδα ποιό λεπτομερείς θερμοκρασίες. Αυτή η σερπαντίνα έχει πιο πολλά μέτρα σωλήνα(τα μέτρα που σου έδωσα είναι από άλλη σερπαντίνα),τα οποία θα πρέπει να τα βρώ. Μέχρι τώρα πάντως οι εκτιμήσεις σου αγκίζουν την πραγματικότητα .
    Η κατασκευή της σερπαντίνας γίνεται έτσι ώστε τα κυκλώματα να αυτοεξισσοροπούνται,αυτό που δεν ήξερα είναι η μεγάλη ροή του νερού που πρέπει να έχω μέσα στην σερπαντίνα,άρα ενας [u]μεικτοδιχωριστής είναι απαραίτητος;
    Όταν έφτιξα αυτή την σερπαντίνα δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ(2006), τουλάχιστον τώρα με την βοήθεια σας να προσπαθήσω να την ρυθμίσω σωστά. Αυτός είναι ένας λόγος που ρώτησα αν υπάρχει κάποιος τύπος να μπορώ να υπολογίζω την ισχύ της.

  2. #72
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Άστα φίλε alto!
    Δυστυχώς η Φύση είναι σαν την γάτα. Παίζει μαζί μας όποτε θέλει εκείνη, μας αφήνει να την πλησιάσουμε αλλά αν το παρακάνουμε μας ξεσκίζει!
    Εγώ προσωπικά τα πάω μια χαρά μαζί της διότι ποτέ δεν την εκβίασα ώστε να μου προσφέρει παραπάνω «χάδια». Με αφήνει και την προσεγγίζω αφού πρώτα απαιτεί από μεριάς μου, ιδρώτα πολύ ιδρώτα!

    Σου τα γράφω αυτά ως εισαγωγή για να σου απαντήσω αυτό που ρώτησες. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Είναι μυστήρια η ...γάτα
    1. Αν βουτήξεις τη σερπαντίνα σε νερό τότε ο τύπος είναι ο πρώτος που σου έγραψα
    2. Αν απλώσεις την σερπαντίνα στον αέρα τότε ο τύπος είναι ο δεύτερος που σου έγραψα.
    3. Αν καλουπώσεις την σερπαντίνα μέσα σε υλικό τότε δεν υπάρχει τύπος. Ή μάλλον υπάρχει αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, δύο εκ των οποίων έχουν να κάνουν:
    1. Με τη ροή του νερού που περνά μέσα από την σερπαντίνα
    2. Με το υλικό του καλουπώματος.
    3. Με τη θερμοκρασία που φτάνει το καλούπωμα!

    Από το πρωί έχω κατεβάσει βιβλιογραφίες ολόκληρες για να κάνω τις εκτιμήσεις μου (εδώ έγκειται ο ιδρώτας...) ώστε να σου γράψω το προηγούμενο post και με χαρά μου να διαπιστώσω από την απάντησή σου ότι για άλλη μία φορά επαληθεύει η πράξη την θεωρία με τις στρυφνές λογαριθμικές της εξισώσεις.
    Αν είναι έτσι τότε θα πάμε σε Φ18 να μη σου πω σε Φ15. Η ροή που θα προκύπτει θα μας λέει αν πρέπει να βάλουμε μικτοδιαχωριστή ή όχι.
    Στο παράδειγμα με τα 8,5 κ.μ. ωριαίως όντως η λύση είναι ο μικτοδιαχωριστής.

    Προχώρα! Ρώτα ό,τι θες! Τα πάω καλά με τη Φύση εγώ Μου επαληθεύεται και δεν με ξωπετάει ώστε να μένω με τα μολύβια στα χέρια σαν χάνος!
    Με χαρά μου να βγει ένα μοντέλο τζακιού ανοιχτής εστίας αποδοτικότατο, να του πάρουμε και τις μετρήσεις και να ξέρουμε τι έχουμε στα χέρια μας.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  3. #73
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    Καλησπέρα . Εχω κάνει ένα λέβητα ( ιδιοκατασκευή ) και είμαι στην φάση του εναλλάκτη .
    Μπορεί κάποιος να μου πει ποσά μέτρα χαλκοσωληνα φ 28 να βάλω για να έχω 40.000 kcal/h Η κατασκευή έχει ως εξής .
    Δοχείο αδράνεια με ενσωματωμένο ξυλολέβητα
    χωρητικότητας νερού 256 λίτρων
    Τα 256 λίτρα νερού θα τα ζεσταίνει ο ξυλολέβητας . Το όλο σύστημα ( δοχείο αδρανείας και ξυλολεβητας ) θα είναι ανοιχτό κύκλωμα ( καλά μονωμένο ) …
    Για την θέρμανση στα καλοριφέρ θα υπάρχει εναλλάκτης από χαλκό μέσα στο νερό λέβητα στα 256 λίτρα δλδ . Συνδεμένο με το κύκλωμα θέρμανσης καλοριφέρ μποιλερ ( κλειστό κύκλωμα )
    Μερικές Φώτο
    http://imageshack.us/photo/my-images...tixalkoy2.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images...hermansis.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images...sidiktio2.jpg/

  4. #74
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    Διευκρινίσει . τον χαλκό θα των βάλλω μέσα στο νερό του ξυλολεβητα στα 256 λ. . τον χαλκό θα τον τυλίξω στο πανό μέρος του λέβητα οπός το ζωγράφισα στην Φώτο .
    http://imageshack.us/f/827/enalaktisthermansis.jpg/

  5. #75
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    kastoria, , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    60

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Εχω γεμισει τα κενα της σερμπαντηνας του εναλλακτη που εφαπτεται στο καμινι της σομπας με αλουμηνοχαρτο ωστε να υπαρχει καλυτερη αποροφηση της θερμοτητας.
    Υπαρχουν βεβαια καποια κενα.
    Αν το εκανα με καποιο αλλο υλικο(π.χ. μπετο για τζακια) θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα;

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό