Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 31 μέχρι 38 από 38

Θέμα: Ηλιακός με σωλήνες κενού ή όχι?

  1. #31
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ιδού και το απαύγασμα!
    Και να πεις ότι δεν το είχα προβλέψει;

    Ερώτηση προς όλους: Ποια η θέση του μηχανολόγου μπρος σε μία (έστω υποκειμενική) πραγματικότητα;
    Πρέπει να μιλήσει ή πρέπει να σιωπά; Και εννοείται ότι ο καθένας έχει την αποψή του! Οι απόψεις όμως στη δουλειά μας έχουν αντικειμενικότητα. Η επιστήμη μας χρησιμοποιεί το εργαλείο της πανανθρώπινης διανόησης: τα Μαθηματικά. Η άποψή μου είναι αυτή και ο καθένας μπορεί να την κρίνει και να την αμφισβητήσει. Με αντίστοιχα μαθηματικά όμως και όχι με τσιτάτα του στυλ «τι κάνουν στη Μεσόγειο»!
    Αν κάποιο προϊόν δεν φοριέται καλά στη χώρα μας (θυμίζω τους θερμοσυσσωρευτές) ή ας πούμε ανακαλύψει ότι κάποιο άλλο προϊόν έχει αρνητικά σημεία, ποια η στάση του επιστήμονα;
    Να σιωπήσει ή να μιλήσει;

    Να μιλήσει; Να μιλήσει!
    Για να βγει ο κάθε κομπλεξικός να τον αποκαλεί «θερμόπληκτο» (που ζορίζεται), «χαζούλη» (που δεν γράφει ο σκληρός του), ότι «μασάει τα λόγια του», ότι είναι «δειλός», ότι γράφει «χυδαίες βλακείες», ότι είναι «σούπερ»!!
    Και μάλιστα εντελώς άδικα με το διάτρητο επιχείρημα: «Σκεφτόσουν εμένα όταν έγραφες...!»
    Ε όχι! Δεν σκεφτόμουν εσένα! Και να στο εξομολογηθώ! Ποτέ δεν με απασχόλησες νοητικά διότι ποτέ δεν μ' έπεισες ότι πρέπει να σε σκέφτομαι!
    Απλά, από εσένα περίμενα μία ακόμη επίθεση την οποία και προανήγγειλα και βέβαια όχι εξ' αιτίας του πρωινού μου ποστ αλλά εξ' αιτίας του προχθεσινού μου σχετικά με το αντικείμενο. Το πρωινό ήταν ένα αληθινό ποστ όπως όλα που γράφω αλλά ποτέ δεν περίμενα ότι θα το χρησιμοποιούσες σαν σκαλοπάτι για να γράψεις αυτόν τον λίβελο!

    Δεν θα απαντήσω πια σε ό,τιδήποτε άλλο υβριστικό γραφθεί από τον συγκεκριμένο user...
    Θα είναι μάταιο!

    Και στο κάτω-κάτω αυτό το forum έχει και admins! Απορώ πώς τού το επιτρέπουν να χαρακτηρίζει μ' αυτόν τον επαίσχυντο τρόπο ένα άλλο μέλος!



    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  2. #32
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    quote:Originally posted by gregori
    Εδω έχει στηθεί ένας ολόκληρος χορός στην αγορά με τους συλλέκτες κενού ......


    http://udravlikos.gr
    Αυτός είναι ο λόγος που έκανα δεύτερη φορά την ερώτηση.
    Αντιμετωπίζω και εγώ <<επιθέσεις>> απο <<εμπόρους>> σε πελάτες μου προσπαθώντας να με βγάλουν και απο την δουλειά.
    Όταν λέω πελάτες εννοώ μικρά ξενοδοχεία εκατό κλινών τουριστικής χρήσης, τα οποία συνεργάζομαι είκοσι χρόνια+ χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Ακούω λοιπόν ότι οι επίπεδοι είναι άχρηστοι οτι με του κενού θα έχουν 100 βαθμούς νερό στα μπόιλερ κ.α.
    Διαβάζοντας λοιπόν εδώ μέσα κατάφερα να ρυθμίσω παλιές εγκαταστάσεις (δεκαετίας),ανεβάζοντας την απόδοση τους 100%,οπότε εύλογα μου γεννήθηκε η απορία για την διαφορά απόδοσης των μεν και των δε,με δεδομένο οτι δεν υπάρχουν περιορισμοί σε επιφάνεια εγκατάστασης σκιάσεις προσανατολισμός.
    Όσον αφορά τον τρόπο που αντιμετωπίζω τις δουλειές μου είναι ίδιος με αυτόν που περιγράφει ο mechatron (κόστος/απόδοση/κέρδος),οπότε αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος προτιμώ και εγώ τους επιλεκτικούς και κατά προτίμιση ελληνικούς.
    Όσον αφορά τις εντάσεις προτιμώ να μην υπάρχουν,είναι καλύτερα για όλους. Όσον αφορά την διαφίμηση,είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει,πιστεύω πως οι πελάτες και η δουλειά του καθενός είναι αυτά που καθορίζουν αν είναι ικανός ή όχι να είναι στην αγορά.

  3. #33
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Γιώργο,

    Έτσι μπράβο να "μην μιλήσεις" σε εμένα. Να με αποκαλείς μόνο "κομπλεξικό, κλπ." και άλλα δημόσια αλλά πάντα προς τρίτους.

    Μπράβο σου... ξετύλιγε το επίπεδο σου, μην κολλάς πουθενά.

    Με λίγη στήριξη ακόμα θα γίνεις πιο θρασύς... Επιτυχία μεγάλη.

    "Εδώ μέσα" γνωριζόμαστε προσωπικά αρκετά χρόνια. Ξέρουμε ποιοι είμαστε, ποιους συμπαθούμε, και ποιοι έχουν και επαγγελματική συνεργασία.

    Γρηγόρη, λοιπόν αν θέλεις να υποστηρίξεις τον φίλο σου και συνεργάτη σου σε αυτή την χυδαία συμπεριφορά και γραπτά όπως νομίζεις. Το τόπικ είναι ακόμα εκεί, όποιος θέλει κρίνει τα γραπτά. Να μην σβηστεί. Δεν βλέπω καμία αντιπαράθεση στα τεχνικά.

    Τα δήθεν υπόλοιπα τεχνικά σχόλια που γίνονται τώρα υστερόβουλα μου κάνουν εντύπωση γιατί όταν προσπάθησα να πω ότι κυκλοφορούν πολλοί χαμηλής ποιότητας συλλέκτες κενού που αποδίδουν σε τυπικές εφαρμογές το μισό από κοινούς Ελληνικούς επίπεδους πάλι δεν άρεσε.

    Η πρώτη απάντηση μου στο τόπικ,

    "Αυτό που θέλει προσοχή είναι ότι στην αγορά υπάρχουν πάρα πολλοί χαμηλής ποιότητας Heat Pipe. Αν κοιτάξει τα πιστοποιητικά απόδοσης (όσοι έχουν) θα δει ότι σε τυπικές συνθήκες λειτουργίας η απόδοση τους είναι πολύ χαμηλότερη από τυπικούς Ελληνικούς επίπεδους επιλεκτικούς συλλέκτες.

    Άρα από αμφίβολης ποιότητας Vacuum Tube καλύτερα επίπεδους. Πάντως τα συστήματα συνήθως χάνουν στην απόδοση λόγω εγκατάστασης και όχι ποιότητας υλικού. Άρα να ψάξετε πολύ τον ανθρώπινο παράγοντα και μετά την μάρκα στο κουτί."

    Να μας λέτε τι θέλετε να γράψουμε να προσαρμοζόμαστε και πάντα με επιφωνήματα θαυμασμού. Πάντα στο όνομα των Μαθηματικών και Επιστήμης βέβαια...

    Βασικές γνώσεις των μαθηματικών λοιπόν Γιώργο αποτρέπουν τους απόλυτους κανόνες σαν αυτούς που φτιάχνεις στο κεφάλι σου και διατυπώνεις εδώ μέσα με απόλυτη σιγουριά κατηγορώντας με χυδαίο τρόπο τον αντίλογο.

    Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που οι καλοί συλλέκτες κενού σκίζουν τους επίπεδους συλλέκτες (με τεχνικά και οικονομικά κριτήρια πάντα) και πολλές άλλες που επίπεδοι είναι πολύ καλύτεροι.

    Μακάρι να υπήρχε όρεξη για τεχνική συζήτηση αλλά δεν...

  4. #34
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    ΞΕΦΥΓΑΤΕ
    Να ξέρετε πόσο βοηθάτε τα ηλεκτρομάγαζα.
    "και γιατί να πάω σε μηχανολόγο; μήπως και αυτοι ξέρουν; αφούο καθένας λέει ότι θέλει"
    Αν συμφωνούσαμε σε όλα, θα είμασταν ένα χαρούμενο κοπάδι απο πρόωατα.Η διαφωνίε μας πάει μπροστα αρκεί να είνεαι τεχνική και όχι επί προσωπικού.
    ΕΘΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΑΣΜΟΣ.
    Τα επι προσωπικού να μεταφερθούν (προτείνω) σε άλλο topic ή καλύτερα να διαγραφούν.

    kx13578 @ yahoo.gr

  5. #35
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Μαλλόν εσύ και εγώ Πάνο διαβάζουμε άλλο φόρουμ ....

    Πάμε από την αρχή....
    Ρωτάει κάτι ο Alto τονκαπετάνιο.... Δεν απαντάει ο καπετάνιος....
    Ξαναρωτάει.....
    Απαντάς εσύ και λες την άποψη σου.....
    Απαντάει και ο καπετάνιος και λέει και αυτός την δική του άποψη αλλά αφήνει υπονοούμενο ότι δεν θέλει να εμπλακεί σε κόντρες με εμπόρους...

    Εσύ προφανώς αυτό το εμπόρους το εκλαμβάνεις ως σπόντα προς εσένα....
    Και κάνεις πρώτος στις 23 June 2012 : 18:03:47 προσβλητικό ποστ για τον καπετάνιο...

    Σου απαντώ εγώ και σου λέω ότι κάνεις λάθος δεν απευθύνετε σε σένα μιας και το γνωρίζω προσωπικά αφού μίλησα μαζί του 24 ώρες πριν ....

    Βγαινεί ο καπετάνιος και σου απαντάει στόν ίδιο τόνο με το δικο σου πόστ(κακώς για μένα) και πλέον γινεται προσοπικό ένα θέμα που είπα απο την αρχή δεν αφορούσε έσενα...

    Βγαίνεις τώρα και μου λες ότι ο καπετάνιος είναι φιλος και συνεργάτης μου...

    Μα θα ήταν γαϊδούρια εκ μέρος μου να μην θεωρώ φίλο μου τον καπετάνιο...
    Τόσα πράγματα έμαθα από αυτόν.
    Τόσο χρόνο αφιέρωσε στο φόρουμ και σε μένα προσωπικά....
    Με έμαθε να σκέφτομαι τελείως διαφορετικά από ότι σκεφτόμουν πάνω στην τέχνη και την δουλειά μου....
    Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις πόσο σημαντικό ήταν για μένα το 2008 να κατανοήσω την ροή...
    Και να ήμουν μόνο εγώ....Ξέρεις πόσοι άλλοι είναι;

    Για μένα εδώ υπάρχει και ηθικό δίδαγμα...
    Όταν έχεις απέναντι σου κάποιον άνθρωπο που σε έχει ωφελήσει πολύ, είναι μεγαλύτερος σου στην ηλικία, ακόμα και όταν διαφωνείς μαζί του θα πρέπει να διαφωνείς με σεβασμό.

    Οσο για το συνεργάτης....
    Μακάρι να υπήρχαν δουλείες. Μακάρι οι πελάτες να αντιλαμβανόντουσαν το ρόλο του μηχανολόγου... και μακάρι ο καπετάνιος να είχε όρεξη (γιατί έχει βαρεθεί πλέον)και να έκανα δουλειές μαζί του...
    Τιμή μου θα ήταν.
    Δουλειές όμως δεν θα έκανα μόνο με τον καπετανιο αλλά με οποιοδήποτε θα ταίριαζαν τα χνώτα μας.
    Πάντως δυο που έκανα μαζί του τις απόλαυσα.

    http://udravlikos.gr

  6. #36
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Γρηγόρη,

    Με το να στηρίζεις την χυδαιότητα δεν την βελτιώνεις.

    Σίγουρα μάλιστα δεν δίνει την υποδομή να κάνεις διδάγματα ηθικής. Αυτή την στήριξη περίμενε και ο φίλος σου και γράφει με το ύφος που γράφει.

    Εγώ θα πρότεινα σε όλους τους "Δασκάλους" (αόριστα πάντα) να σβήσουν τα links προσωπικής διαφήμισης κάτω από την υπογραφή τους και μετά να συνεχίσουν να χαρακτηρίζουν μηχανικούς ως "έμπορες", και άλλα όμορφα.

    nkx, έχεις δίκιο δυστυχώς. Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να μην σβηστεί το τόπικ και να μείνουν και τα προσωπικά σχόλια. Αυτή είναι η άποψη μου.

  7. #37
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Πάνο, εσύ που μιλάς για χυδαιότητα, ξεκίνησες την επίθεση με αφορμή μια αναφορά που όχι μόνο δεν σε κατονόμαζε, αλλά ούτε καν σε φωτογράφιζε. Αντιλαμβάνομαι επομένως ότι πλέον θεωρείς τον εαυτό σου έμπορο, όχι μηχανικό. Δικαίωμά σου. Αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να το ρίχνεις στο ξεκατίνιασμα, και μάλιστα σε βάρος ενός ανθρώπου του οποίου η προσφορά στο forum είναι απείρως μεγαλύτερη από τη δική σου. Αν δεν τον χωνεύεις, και πάλι δικαίωμά σου, αλλά και δικό σου πρόβλημα. Αν έχεις διαφωνίες σε τεχνικό επίπεδο, υποστήριξέ τις με τεχνικά επιχειρήματα. Αν έχεις να συνεισφέρεις γενικά στο forum, ακόμη καλύτερα. Αν είναι να ξεκατινιάζεσαι, κάνε μας τη χάρη να το κάνεις αλλού, και - προσωπική παράκληση - μη με φέρεις στη δύσκολη θέση να σε κλειδώσω.

  8. #38
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Πάνο, ξαναδιάβασε με καθαρό κεφάλι αυτό που σου γράφει ο Γρηγόρης και θα δεις που έκανες λάθος. Δεν χρειάζεται να το υπερασπίζεσαι, ούτε να αισθάνεσαι ότι σου κάνει επίθεση μια ομάδα..Σκέψου λίγο λογικά.

    Πάμε στο τεχνικό κομμάτι...

    Ξεχάστε τις ονομασίες, συλλέκτες κενού, συλλέκτες επίπεδοι, συλλέκτες πλαστικοί κλπ κλπ..Δεν έχουν σημασία οι ετικέτες, ούτε τα ονόματα..Αυτό που έχει σημασία είναι ένα πράγμα..

    Δίνω-παίρνω είναι όλα στην ζωή, έτσι είναι και αυτό..Δίνω λεφτά για να πάρω ενέργεια από τον ήλιο..

    Δηλαδή KWh/euro..Πόσες KWh παίρνω ετησίως, δίνοντας συγκεκριμένο ποσό ευρώ..Και φυσικά για πόσο καιρό θα παίρνω αυτή την ενέργεια από το συγκεκριμένο προϊόν..

    Η λέξη απόδοση από μόνη της δεν λέει τίποτα..Η λέξη κλειδί είναι η ενέργεια..Η ΔΕΗ δεν χρεώνει την απόδοση, χρεώνει ενέργεια..Οπότε αυτό θα κυνηγάτε..Πόση ενέργεια θα πάρω σε διάρκεια χρόνου και για πόσο καιρό θα την παίρνω αυτή..

    Παρένθεση:..Γρηγόρη, θυμάσαι που μου είχες πει ότι είχες εκπλαγεί που άρχισα να ασχολούμαι με σωλήνες κενού, ενώ ήμουν εντελώς κατά..Ε λοιπόν πριν κάποιους μήνες σχεδίασα και κατασκευάστηκε ένας ηλιακός θερμοσίφωνας με σωλήνες κενού, ο οποίος αποδίδει χοντρικά 20-25% περισσότερο απο οποιαδήποτε γνωστό συλλέκτη/θερμοσίφωνα κενού.
    Επίσης το κόστος κατασκευής του συγκεκριμένου boiler θερμοσίφωνα είναι ακριβότερο, αλλά οι σωλήνες heat pipe κενού στοιχίζουν 70% λιγότερο, με το τρόπο που χρησιμοποιούνται. Εν κατακλείδι, στο πηλίκο, 25% μεγαλύτερη απόδοση σε σωλήνες κενού. Δεν μπορώ να πω περισσότερα, τίθεται βιομηχανικό θέμα, δεν ξέρω αν πατενταρίστηκε από την εταιρεία, απλά για αυτό άρχισα να τις γουστάρω. Δεν ξέρω αν θα βγει στην αγορά, πάντως το πρωτότυπο, κάπου στην πρώτη εβδομάδα λειτουργίας (δεν κάνω πλάκα) ανατινάχθηκαν οι σωλήνες κενού.


Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό