Είμαι στην διαδικασία να επιλέξω ανάμεσα σε ξυλολέβητα πυρόλυσης και αντλία θερμότητας αέρος νερού. Τα δεδομένα: Κατοικία 150 τ.μ ενός επιπέδου,εξωτερική μόνωση ,ενδοδαπέδια θέρμανση και υποβοήθηση ηλιακής με 8 επιλεκτικούς συλλέκτες . Κατανάλωση πετρελαίου για την προηγούμενη σεζόν 3.500 λίτρα,(η ηλιακή λειτούργησε, όπως λειτούργησε, μετά τον Φλεβάρη), οπότε πάμε για άλλα.
Ρώτησα σε ειδικούς, μη ειδικούς, μάγισσες και χαρτορίχτρες και το πράγμα μπερδεύτηκε.Τα ξέρετε αυτά.
Ερώτηση :Εφόσον έχω την ηλιακή υποβοήθηση μήπως ο ξυλολέβητας είναι too much.Εννοώ ότι εφόσον χρειάζομαι νερά 40-45 βαθμών γιατί να εγκαταστήσω τον ξυλολέβητα και να ταίζω το θηρίο.
Δεύτερον :Από όσα γράφτηκαν στο forum για τις Α/Θ , φαίνεται πως αυτές σε χαμηλές θερμοκρασίες(και από τέτοιες έχουμε αρκετές) ζορίζονται και η απόδοσή τους πέφτει αρκετά.Μια σκέψη στην περίπτωση αυτή θα ήταν να λειτουργούσε ο λέβητας πετρελαίου για τις μέρες με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.Το αρνητικό είναι ότι στην περίπτωση της Α/Θ (πέραν του μεγαλύτερου κόστους)δένεσαι για τα καλά στο άρμα της ΔΕΗ με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.
Μηχ/γος που είδε το σπίτι, μού είπε πως θα βελτιώσουμε ακόμα την ηλιακή υποβοήθηση και δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα αλλά εγώ ως παθών κρατάω πάντα μικρό καλάθι.
Παρακαλώ τα φώτα σας. Ευχαριστώ.