Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΑ ΜΟΝΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Θέση
    Xanthi, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    5

    ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΑ ΜΟΝΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ?


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γεια σας
    Ειμαι στα πλαισια ανακαινησης και ψαχνομαι πολυ με την μονωση
    ειναι μια μονοκατοικία 80τ.μ. ισόγεια.
    Εχω βαλει 3εκ DAW στη πάνω πλακα και κεραμιδια. Εχω βαλει μονωση στο πατωμα (λογω ενδοδαπεδιας θερμανσης). Εχω βαλει και οτι πιο μονωτικο βρηκα σε κουφώματα (πλαστικα με τριπλη τσιμουχα ,διπλα τζαμια με φιλμ και αργκον).Τελος θα βαλω και Daw εξωτερικα στο τοιχο 7 ή 10 εκατοστα.
    Το εχω καλυψει το θεμα ? μηπως επρεπε να το μονωσω εσωτερικα καλυτερα (αν και τωρα ειναι αργα αφου εχω τελειωσει με τους εσωτερικους τοιχους) ? Νομιζετε οτι πρεπει να κανω κατι αλλο?

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Η μονωση δεν ειναι κατι μαγικό.

    Ισχυει το οσο περισσοτερο τοσο καλυτερο.
    Μετα μπαινουν πρακτικοι περιορισμοι, μηχανικης και οικονομικης φυσεως.
    Ως γενικη παρατηρηση, εαν ειναι εφικτο να βαλεις 7 ή 10 εκατοστα στους τοιχους, τα 3 εκατοστα στη ταρατσα ακουγονται λιγα.
    Για το καλοκαιρι το κεραμιδι παρεχει σκιαση, αρα και δροσια, το χειμωνα ομως, εχοντας αερα να κυκλοφορει και κατω απο τα κεραμιδια, η προστασια απο το κρυο ειναι μικρη.

    Οσο για το αν ειναι καλυτερα να μονωσεις εσωτερικα, το θεμα ειναι περισσοτερο κατασκευαστικης φυσεως παρα μονωτικης.
    Σε εσωτερικη μονωση το σπιτι θα θερμαινεται γρηγοροτερα ξεκινωντας απο κρυο, γιατι δεν θα χρειαζεται να ζεσταθουν οι τοιχοι.

    Απο την αλλη θα κρυωνει και γρηγοροτερα, (πχ κατα τον 5 λεπτο αερισμο)
    Η εξωτερικη μονωση μονωνει καλυτερα και τα δοκαρια/κολονες που συχνα ειναι αμονωτα, ενω ειναι σε γενικες γραμμες κατασκευαστικα ευκολοτερη λυση, ειδικοτερα για κατοικημενα σπιτια.

    Απο πλευρας απωλειων, δεν αλλαζει κατι αν το μονωτικο υλικο μπει μεσα ή εξω απο το σπιτι.

    Burn baby, burn

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Πάντα προτείνω εξωτερική μόνωση. Για τους παραπάνω λόγους.Βοηθάει και το καλοκαίρι πολύ αφού δεν πυρώνουν οι τοίχοι.

    kx13578 @ yahoo.gr

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Θέση
    Xanthi, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    5

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Για την εξωτερικη μονωση τι προτεινετε εσεις ? την εξιηλασμενη πολυεστερινη ή το απλο αφρολεξ ? Τιθετε ενα σοβαρο θεμα με την "αναπνοη" των τοιχων ,αλλα πιστευω οτι τη εξ/πολ θα μου κανει καλυτερη μονωση

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό