Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 5 από 5

Θέμα: Πυροπροστασία αρχές σχεδιασμού/διεθνή πρότυπα

  1. #1

    Πυροπροστασία αρχές σχεδιασμού/διεθνή πρότυπα


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα.Ψάχνω να δω τι ισχύει όσον αφορά τις γενικές αρχές στο σχεδιασμό συστημάτων πυροπροστασίας για ανίχνευση/κατάσβεση(γενικά και ειδικότερα για ηλεκτροπαραγωγούς σταθμούς) π.χ ως προς τον ορισμό ζωνών, επιλογή μέσων κατάσβεσης ανάλογα με το χώρο/περιβάλλον κλπ. Μπορεί κάποιος να δώσει κάποια κατεύθυνση, πού να κοιτάξω κλπ?(Με ενδιαφέρουν και τα διεθνή πρότυπα).
    Ευχαριστώ.

    p.s.Από ψάξιμο στο διαδίκτυο βρήκα την NFPA, δεν ξέρω αν αυτός είναι ο κύριος οργανισμός που φτιάχνει τα σχετικά πρότυπα.

  2. #2
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Πάντα προτεραιότητα έχει ο κανονισμός πυροπροστασίας κτιρίων. Αν και δεν είναι πρόσφατος (χρονολογείται από το 1988!), είναι αυτός που διαβάζουν οι πυροσβέστες και εγκρίνουν το οτιδήποτε.

    Το έργο που λες (σταθμός ηλεκτροπαραγωγής), φαντάζομαι αποτελείται από διάφορα κτίρια με διάφορες χρήσεις (αποθήκες, γραφεία, κ.λ.π.). Κάθε κτίριο θα πρέπει να καταταχθεί από πλευράς παθητικής πυροπροστασίας σε μια χρήση και να εξεταστεί βάση του πιο πάνω κανονισμού.

    Ειδικές χρήσεις κτιρίων (π.χ. κτίρια με γεννήτριες, στρόβιλοι-αν έχεις- κ.λ.π.) θα πρέπει να καταταχθούν στην πλησιέστερη χρήση γιατί δεν υπάρχει απαραίτητα κάτι αντίστοιχο στον κανονισμό.

    Για τα μέτρα ενεργητικής πυροπροστασίας θα πρότεινα να ξεκινήσεις με τις απαιτήσεις του κανονισμού, αλλά σίγουρα θα χρειαστείς κάποια πρότυπα από τον NFPA, ειδικά αν έχεις κατασβέσεις σε μετασχηματιστές, τουρμπίνες, κ.λ.π.

    Πάντα να έχεις στο νου ότι καλό είναι να κάνεις τη μελέτη σου σε συνεργασία με αυτόν που θα κατασκευάσει τις αντίστοιχες εγκαταστάσεις, μιας και θα χρειαστεί στο τέλος έκδοσης πιστοποιητικού πυροπροστασίας μετά από αυτοψία πυροσβέστη. Όπότε ότι έχεις προδιαγράψει θα πρέπει να έχει κατασκευαστεί κι' όλας.

    Πάντως είναι από τα πιο ενδιαφέροντα και εντυπωσιακά συστήματα (εμένα μου είχε τύχει σταθμός ηλεκτροπαραγωγής από φυσικό αέριο και εφεδρεία με πετρέλαιο/μαζούτ).


    Εύχομαι καλό κουράγιο γιατί θέλει να αφιερώσεις πολλές ώρες...

  3. #3
    Ευχαριστώ.Αν και είχα σκεφτεί να το διευκρινίσω, δεν το έκανα και σόρυ τελικά, δεν αφορά πολεοδομία(είναι για εξωτερικό) οπότε Π.Δ. 71/1988 δεν.

    Πέρα από τους δικούς τους κανονισμούς και νόμους, θα ήθελα να έχω μια γενική εικόνα όσον αφορά κυρίως την φιλοσοφία (π.χ. τι είναι οι ζώνες και πώς τις καθορίζεις) γιατί μέχρι τώρα στα γραφεία και στα σχολεία νομίζω ήταν πιο απλά (και λίγο στάνταρ) τα πράγματα.

    quote:Originally posted by ziko
    Πάντως είναι από τα πιο ενδιαφέροντα και εντυπωσιακά συστήματα (εμένα μου είχε τύχει σταθμός ηλεκτροπαραγωγής από φυσικό αέριο και εφεδρεία με πετρέλαιο/μαζούτ).
    Ενδιαφέρον, το είδες κι αυτό ε?! Για πυροπροστασία ή άλλα?

    quote:Originally posted by ziko
    Εύχομαι καλό κουράγιο γιατί θέλει να αφιερώσεις πολλές ώρες...
    ΑΝ προχωρήσει το πράγμα τελικά, μάλλον μέρες θα θέλει ). Ευχαριστώ πάντως.

  4. #4
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Το ΠΔ 71/88 είναι πρακτικα μια κακή μεταφορά/αντιγραφή τμημάτων του NFPA. Οι αμερικάνοι είναι μπροστά σε αυτά τα θέματα.

    Εσύ προφανώς θα πρέπει να πας με την κατά τόπους νομοθεσία. Προτείνω 2 τρόπους:
    α) Βρίσκεις ένα ντόπιο μηχανολόγο που θα σε βάλει πιο γρήγορα στην ισχύουσα νομοθεσία και θα προσαρμόσει όπου χρειαστεί τη δική σου μελέτη.
    β) Οι εταιρείες που κατασκευάζουν τέτοια εργοστάσια συνήθως το έχουν ξανακάνει (σε μας είχαν ήδη κατασκευάσει άλλα 4 ή 5!). Μπορείς να τους ζητήσεις τις προδιαγραφές των άλλων εργοστασίων.

    Πάντως το εντυπωσιακό δεν ήταν στη μελέτη αλλά στην αυτοψία με τον πυροσβέστη, όπου εκτυλίχθηκαν σκηνές απείρου κάλους

    Θυμάμαι ακόμα τον ιταλό εργοταξιάρχη να με στραβοκοιτάει και να μου κάνει παρατήρηση όταν φωτογράφιζα το εσωτερικό του στροβίλου και τα τοπικά συστήματα κατάσβεσης με CO2 που είχε

  5. #5
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα και από μένα.

    Η εφαρμογή είναι ιδιαίτερα εξεζητημένη και χρειάζεται να απευθυνθείς σε πολλές πηγές για να κατασταλάξεις σε κατάλληλες πρακτικές και κριτήρια σχεδιασμού. Το λογικό θα ήταν να εξακριβώσεις ποιοι ακριβώς κανονισμοί είναι δεκτοί στη χώρα που λαμβάνει χώρα το έργο.

    Πάντως μερικές πηγές που μπορώ να προτείνω είναι οι εξής:

    NFPA 8##
    σχετικά με εγκαταστάσεις παραγωγής ενέργειας
    Υπ’ όψιν πως αυτά τα περισσότερα πρότυπα 8## είναι πρακτικές και όχι νομοθετικές διατάξεις καθότι τέτοιες εφαρμογές δεν είναι εύκολο να τυποποιηθούν διότι έχουν πολλές ιδιαιτερότητες.
    Υπάρχουν πολλά άλλα πρότυπα του NFPA ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει να ψάξεις. Τα παραπάνω είναι απλά η αφετηρία που παραπέμπει σε πολλά άλλα πρότυπα παθητικής και ενεργητικής φύσεως ανάλογα με τις επιλογές πυροπροστασίας που τελικά θα παρθούν.
    Όλα τα πρότυπα του NFPA μπορείς δωρεάν να διαβάσεις εδώ. Κάνε ένα λογαριασμό και καλό διάβασμα.
    http://www.nfpa.org/aboutthecodes/li..._standards.asp
    Επιλέγεις το πρότυπο που θέλεις και μετά "View the edition online"

    Επιπλέον υπάρχουν και τα πολύ καλά πρότυπα (data sheets) του FM Global. Τα συγκεκριμένα αποτελούν οδηγίες και τακτικές για πάρα πολλά θέματα. Πχ δες τη παράγραφο 5-##. Πολλοί οργανισμοί, ασφαλιστικές ή και οι ίδιοι οι πελάτες προτιμούν σχεδιασμό τις οδηγίες FM, αντί NFPA, επικουρικά με τους τοπικούς κανονισμούς.
    Μπορείς να βρεις όλα τα πρότυπα του FM Global δωρεάν εδώ:
    http://www.fmglobal.com/page.aspx?id=04010200

    Υπάρχουν πολλά άλλα πολύ καλά πρότυπα όπως UL, VdS, BS κτλ αλλά νομίζω πως με τα παραπάνω θα καλυφθείς σε πολλά πράγματα.

    Καλό διάβασμα.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό