Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 18

Θέμα: Θερμανση με a/c

  1. #1

    Θερμανση με a/c


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γειά σας .
    Θα ήθελα μια βοήθεια/γνώμες σχετικά με την επιλογή κλιματιστικού για θέρμανση το χειμώνα (και φυσικά και ψύξη το καλοκαίρι)
    Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας καθώς δέν συμφωνούν οι ένοικοι να βάλουν πετρέλαιο φέτος σκέφτομαι για ένα κλιματιστικο 24αρη στο σαλόνι (τα δωμάτια έχουν ήδη) και θέλω να επιλέξω ενα καλό ινβέρτερ.Θεωρητικά βάση στοιχείων κατασκευαστή ποιο κλιματιστικο έχει αυτή τh στιγμή το μεγαλύτερο cop?Εχω δεί αρκετά καλα μηχανήματα γύρω στα 1100 ευρώ αλλά μου έκανε σντυπωση ενα που είδα το daikin ururu sarara θα ηθελα αν κάποιος το έχει δοκιμάσει αν έχει οντως διαφορά (εκτός της τιμής που ξεφεύγει τελείως), απλα ρωτάω γιατο θέμα τις ξηρότητας του αέρα και του εξαερισμού που υποστηρίζει ισχύουν?Δεν σε πιάνει στο λαιμό η συνεχής χρήση του?Αυτα ευχαριστώ

  2. #2
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Ισχύουν. Δοκιμασμένο...
    Πάντως με ΚΑΛΟ μηχάνημα τεχνολογιας inverter, τα προβλήματα σχεδόν δεν εμφανίζονται αρκεί να προσέξουμε λίγο τη χρήση του και τον αερισμό του χώρου.
    Το μηχάνημα που αναφέρετε το έχω χρησιμοποιησει σε περίπτωση ατόμου με έντονα βρογχικα και έμεινε πολύ ικανοποιημενο. Οι σχεδιαστέσ του εχουν δώσει και παραπάνω προσοχή στην αποφυγή ανάπτυξης μικροβίων εντός του στοιχείου.
    Τώρα για συγκρίση και τιμές δε μπορώ να σχολιάσω δημόσια.

    kx13578 @ yahoo.gr

  3. #3
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2011
    Θέση
    ΧΑΝΙΑ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    163
    Έχω το FTXR28E στο υπνοδωμάτιο μου (πάντα στα υπνοδωμάτια χρησιμοποιούμε όσο καλύτερα κλιματιστικά μπορούμε) και πράγματι κάνει ότι υποστηρίζει η DAIKIN. To μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ότι φέρνει φρέσκο αέρα στον χώρο με αποτέλεσμα στον κλιματισμό (νύχτας) να έχω κλειστές μπαλκονόπορτες και παράθυρα. Πολλές φορές την νύχτα όταν δεν κάνει πολύ ζέστη (αλλά εμείς εξακολουθούμε να ιδρώνουμε και να δυσφορούμε) το χρησιμοποιώ σαν ανεμιστήρα σε συνδυασμό με εισαγωγή φρέσκου αέρα. Στην χαμηλή ταχύτητα δημιουργεί ένα πολύ μικρό ρεύμα αέρα το οποίο ανέχεσαι ευχάριστα όλο το βράδυ. Έτσι αποφεύγεις την χρήση του σαν κλιματιστικό.
    Στην θέρμανση που το θέλεις εσύ είναι πάρα πολύ καλό και δεν σου προκαλεί αυτήν την αίσθηση ξηρότητας. Το μεγαλύτερο μοντέλο FTX50E στην θέρμανση αποδίδει 6,0 Kwh που είναι 20473 BTU. Κοίταξε εάν σου καλύπτει τον χώρο γιατί 24000 BTU δεν βγάζει.
    Τα μειονεκτήματα του είναι τρία. Θέλει προσοχή στο καθάρισμά του γιατί έχει πολλά φίλτρα (έχει όμως αναλυτικές οδηγίες) και όταν φέρνει φρέσκο αέρα μέσα στον χώρο στην HI ταχύτητα κάνει θόρυβο. Το τρίτο όπως και εσύ ανέφερες είναι η τιμή του η οποία έχει ξεφύγει λόγο έλλειψης ανταγωνισμού. Μπορεί να είναι made in Japan αλλά και πάλι δεν έπρεπε να κάνει τόσο. Μόλις όμως το αγοράσεις αυτό το μειονέκτημα παύει να υφίσταται και αρχίζεις να απολαμβάνεις. Εγώ το αγόρασα μέσω του προγράμματος που ίσχυε πριν δύο χρόνια για αντικατάσταση παλιού κλιματιστικού και δεν μου στοίχησε πολύ ακριβά. Για οτιδήποτε άλλο θέλεις να ρωτήσεις εδώ είμαστε.

  4. #4
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
    Σχετικά με τα ηλιακά κλιματιστικά ( http://www.argolidashop.gr/index.php...mart&Itemid=61
    http://www.nipponsa.gr/main.asp?catid=4603 )
    ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμηση... Έχει κάποιος άποψη η έχει καποιος κάνει χρήση τέτοιου κλιματιστικού?
    Υπάρχει καμιά σοβαρή εταιρεία που βγάζει τέτοια κλιματιστικά (εκτός απο τις άγνωστες κινέζικες εννοω.

    Ευχαριστώ

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Για το πρωτο, ψαχνοντας λιγο περισσοτερο βρηκα αυτό
    http://www.energy-aes.gr/images/stor...Parameters.pdf

    Με απλη διαιρεση προκυπτει ενα cop της ταξεως του 4+.
    Καθολου ασχημα. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν υπαρχει καμμια αναφορα ουτε σε διαστασεις συλλεκτη, ουτε σε ωρες ηλιοφανειας κατι που ειναι τουλαχιστον περιεργο.
    Τη νυχτα τι κανει δλδ?

    Για το δευτερο δεν καταλαβα καν πως δουλευει, πεταει διαφορα περι φωτοβολταικων αν και δεν διευκρινιζει αν αναφερεται στα φωτοβολταικα της ΔΕΗ η αν εχει δικα του (και πόσα).
    Ομως η εμμονη του σε μηδενικες απωλειες ενεργειας , οτι η λειτουργια σε χαμηλες συχνοτητες οδηγει σε οικονομια εως 100% και οτι η περισσεια φωτοβολταικη ενεργεια μπορει να αποθηκευθει ειναι καπως.
    Διαβασα και αυτο...
    http://www.free-press-release.com/ne...292400948.html

    Και για τα δυο, αμα δεν δω διαγραμμα αποδοσης σε συναρτηση με την ηλιοφανεια ολο το χρονο θα παραμεινω εξαιρετικα επιφυλακτικος.



    Burn baby, burn

  6. #6
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    kastoria, , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    60
    quote:Originally posted by nkx

    Ισχύουν. Δοκιμασμένο...
    Πάντως με ΚΑΛΟ μηχάνημα τεχνολογιας inverter, τα προβλήματα σχεδόν δεν εμφανίζονται αρκεί να προσέξουμε λίγο τη χρήση του και τον αερισμό του χώρου.
    Το μηχάνημα που αναφέρετε το έχω χρησιμοποιησει σε περίπτωση ατόμου με έντονα βρογχικα και έμεινε πολύ ικανοποιημενο. Οι σχεδιαστέσ του εχουν δώσει και παραπάνω προσοχή στην αποφυγή ανάπτυξης μικροβίων εντός του στοιχείου.
    Τώρα για συγκρίση και τιμές δε μπορώ να σχολιάσω δημόσια.

    kx13578 @ yahoo.gr
    Τα κλιματιστικα το καλοκαιρι στη λειτουργια ψυξη ξηραινουν την ατμοσφαιρα διοτι αφαιρουν υγρασια απο τον εσωτερικο αερα και την βγαζουν εξω με μορφη νερου.
    Τον χειμωνα δεν το κανουν αυτο,δηλαδη δεν ξηρενουν την ατμοσφαιρα.
    Τον χειμωνα χρειαζετε κλιματιστικο που να αντεχει σε χαμηλες θερμοκρασιες.
    Η θερμανση με κλιματιστικο ειναι η πιο οικονομικη,αλλα χρειαζετε πολλους συμβιβασμους οταν προκειται για το σπιτι μας.
    Ενα κλιματιστικο που αποδιδει 6kw για να δωσει αυτη την θερμανση(οταν χρειαστει) πρεπει να βγαλει πολυ αερα αυτο σημαινει πρωτων πολυ θορυβο και δευτερων πολυ αερα.Και τα δυο δεν κανουν καλο στην υγεια μας
    Τα μικρα 9αρια εχουν καλυτερο COP βγαζουν λιγοτερο θορυβο και λιγοτερο αερα.Καθε 3 ντεσιμπελ o θορυβος διπλασιαζετε.
    Το καλοκαιρι ζηταμε απο το κλιματιστικο να μας δροσισει οποτε ενα αερακι στους 28 βαθμους ειναι ανεκτο απο το σωμα μας ομως το χειμωνα τα πραγματα αλαζουν.Η θερμοκρασια ειναι στους 20-21 βαθμους τα κλιματιστικα δεν βγαζουν καυτο αερα και ο αερας τους δεν ειναι παντα ευχαριστος.Καλο ειναι να μην μας χτυπαει αμεσα ο αερας τους.
    Παθων και μαθων.Συνεχιζω ομως να θερμενομαι μ'αυτα

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3
    Καλημέρα,
    Έχω ένα 24άρι Daikin στο σαλόνι και ειδικώς πέρυσι το χρησιμοποίησα πολύ και το χειμώνα.
    Το συγκεκριμένο μοντέλο (σειρά 71 κάτι...) είναι inverter κατηγορίας Β, όταν ρώτησα αν έχουν κατηγορίας Α, μου απάντησαν ότι δε βγαίνει σ αυτό το μέγεθος (το αγόρασα το 2007).
    Πρόκειται για γαϊδούρι, είμαι ικανοποιημένος τόσο από την απόδοσή του όσο και από την κατανάλωση.
    Αν επιλέξεις ένα τόσο μεγάλο μηχάνημα να προσέξεις πάρα πολύ που θα το τοποθετήσεις ώστε να καλύπτει το χώρο και ο αέρας να μην είναι ενοχλητικός.
    Ερώτηση προς ειδικούς, μήπως για θέρμανση είναι καλύτερα τα κλιματιστικά δαπέδου;

  8. #8
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    kastoria, , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    60
    Οποιος ενδιαφερετε αποκλειστικα για χρηση κλιματιστικου μονο τον χειμωνα για θερμανση η καλυτερη - φνηνοτερη λυση ειναι η αγορα κλιματιστικου τοιχου και τοποθετηση σε υψος περιπου 50 εκατοστων απο το δαπεδο στραμενο αναποδα δηλαδη οι περσιδες να βρισκονται στην πανω πλευρα.Ο λογος ειναι οταν το αναψουμε να στρεψουμε τις περσιδες καθετα προς τα επανω ωστε ο αερας να πηγαινει πανω και οχι πανω μας.
    Υπαρχει ενα ενδεχομενο να μην δινει σωστη πληροφορηση ο θερμαστατης του κλιματιστικου για τον χωρο.
    Εχω δυο τοιχου και τα εχω τοποθετηση κατα αυτον τον τροπο και με το ενα αντιμετωπισα το παραπανω προβλημα.
    Τα δαπεδου ειναι καλυτερα για θερμανση αλλα και πιο ακριβα.
    Εχω χρησιμοποιηση 4 μαρκες(daikin,fujiju,hitachi,toyotomi) κλιματιστικων Α κλασης,το made in japan κανει την διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης.Ακομα και στο ιδιο το κλιματιστικο η εξωτερικη και εσωτερικη μοναδα συνηθως δεν ειναι και οι δυο made in japan.


  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Αν όμως τα τοποθετήσεις ανάποδα, αποκλείεις τη χρήση σε ψύξη, καθώς τα συμπυκνώματα θα τρέχουν εσωτερικά στο κέλυφος και στη συνέχεια έξω από αυτό, μέσα στο χώρο, αφού η λεκάνη συλλογής θα βρεθεί πάνω από το στοιχείο! Προσωπικά δεν θα δεχόμουν να αποκλείσω την ψύξη (που για μένα είναι πιο σημαντική από τη θέρμανση ). Πιθανόν να δημιουργεί και άλλα προβλήματα η ανάποδη τοποθέτηση, που μου διαφεύγουν (δεν αναφερω την ανάποδη θερμοκρασιακά εισαγωγή - εξαγωγή, θεωρώντας ότι η επίδρασή της είναι αμελητέα δεδομένου του πολύ μικρού ύψους του στοιχείου).

    Νίκος

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μα το ειπε.. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για θερμανση.
    (δεν κανει κακο να το τονισουμε βεβαια).

    Παντως οσοι πειραματιζονται, φαινονται.

    Μια αλλη "πατεντα" ειναι η χρηση ανεμιστηρα οροφης με αντιστροφη ειτε στα πτερυγια ειτε στη φορα.
    Η κεντρικη ιδεα ειναι να ρουφαει αερα προς το ταβανι, ουτως ωστε στη συνεχεια να το κατεβαζει απο τους τοιχους ωστε να κατεβαινει η θερμοτητα προς τα κατω χωρις να μας φυσαει.

    Ολα αυτα με σχετικα καλη θερμομονωση, γιατι αλλιως αυξανουμε τις απωλειες κιαλλο.

    Δεν την εχω δοκιμασει στη πραξη, αλλα δεν βρισκω λογο να μην δουλεψει.



    Burn baby, burn

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό