Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 41 μέχρι 45 από 45

Θέμα: Πλημμύρα λυμάτων σε ημιυπογειο

  1. #41
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σωτήρη:
    Λέγοντας στεγανό φρεάτιο δεν εννοούμε την ροή από μέσα προς τα έξω αλλά την ανάποδη. Από μέσα προς τα έξω ούτως ή άλλως ποτέ δεν μπορείς να κόψεις την ροή σε περίπτωση που «σηκωθεί» η πίεση λόγω συγκοινωνούντων δοχείων. Διότι όταν «σηκωθεί» αυτή τότε θα σου σηκώσει και το καπάκι. Τα πράγματα είναι απλά.
    Μία άλλη στεγανότητα αφορά τις οσμές. Ένα καλό φρεάτιο (100% στεγανό) αντέχει σε μερικά Pa υπερπίεση σε σχέση με την ατμοσφαιρική. Να μη σου πετάει τζούρες!
    Μη ξεχνάς όμως: 1 Pa είναι τόσο μικρή πίεση που σηκώνει το νερό μόνο ένα δέκατο του χιλιοστού!
    Αν αντέχει ένα φρεάτιο σε μία υπερπίεση 5 Pa δεν μπορεί να αντέξει σε 500 Pa που είναι η πίεση μόλις 5 εκατοστών νερού ψηλότερα που ρέει μέσα σ' αυτό μέσω κάποιου αγωγού. Η υπερπίεση των 500 Pa θα το «πάρει και θα το σηκώσει...»


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  2. #42
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    417
    3 μερες δεν μπηκα και χαμος!
    Η δικια μου λυση θα ειχε ως εξης...

    -Ελεγχος αν τα ομβρια πεφτουν στα ακαθαρτα..
    Αν ναι πρεπει διαχωριστουν αμεσα αφου για καποιο λογο δεν μπορει το δικτυο της αποχετευσης να παρει τα νερα της ραμπας (περιεργο βεβαια αφου παλαια πολυκατοικια λογικα με Φ140 ή Φ160 θα τρεχει τα οριζοντια αλλα anyway).

    Αν πεφτουν λοιπον σκαβουμε ενα στεγανο ομβριων 2κυβικα βαζουμε και μια καλη αντλια μεσα και επειδη το ρευμα πολλες φορες κοβεται κανουμε και μια υπερχειληση με ανεπιστροφο κοντα στην επιφανεια..

    Απο εκει και μετα πρεπει να υπαρχει ανεπιστροφο μετα το τερματικο φρεατιο για τον φοβο της ΕΥΔΑΠ οπως και πρεπει να ανοιχτουν τα φρεατια να ελεγθουν οι σωληνες για καθιζησεις κλπ...

    Μαλλον πηλινες εχεις οποτε ειναι ακομα πιο πιθανο...
    ----------------

    Αν πατε σε ολικη ανακατασκευη δικτυου τοτε καταργεις οσα περισσοτερα φρεατια μπορεις και τρεχεις ευθειες μεχρι 1-2 φρεατια το πολυ..
    Παντα πορτοκαλι 6μετρες σωληνες υπονομου..
    Επισης αν υπαρχουν τμηματα που μπορουν να τρεξουν σε οροφες, τοιχους κλπ τοτε το κανεις για να γλυτωνεις σταθμες και εξωτερικα αιτια οπως ριζες κλπ...

    Θελει αυτοψια επιτοπου... Δυσκολα θα βγει ακρη απο εδω...

    Ξεκινας απο τον διαχωρισμο ομβριων...

  3. #43
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012
    Θέση
    Nea Makri, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    4
    Την βοήθειά σας ζητώ και εγώ φίλοι μου. Ιδια περίπτωση πλημμυρισμένου υπογείου με λύμματα από στεγανό βόθρο. Σκέφτομαι μετατροπή σε βιολόγικό αλλά μάλλον θα είναι πολύ ακριβός. Ακουσα για την ιδέα της αντεπίστροφής αλλά δεν έχω ξαναακούσει για αυτήν και θέλω τα φώτα σας. Στο σπίτι μένουμε μόνιμα 3 άτομα και ο βόθρος είναι 20 κυβικά. Καμμία πρόταση?

  4. #44
    Χρειάζεσαι επαγγελματία να σου αποφράξει το βόθρο και να κάνει και μια μικροβιοκτωνία...απευθύνσου εδώ https://www.voulosa.gr/%CE%B1%CF%80%...C%CE%BF%CF%82/ για να ξεμπερδέψεις μια και καλή

  5. #45
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Και του απαντας τι θα κανει μετα απο 5 χρονια?

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό