Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 45

Θέμα: Πλημμύρα λυμάτων σε ημιυπογειο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    23

    Πλημμύρα λυμάτων σε ημιυπογειο


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα σε όλους και συγχαρητηρια για το καταπληκτικο και ακρως κατατοπιστικο forum σας, που παρ' ότι δεν είμαι του επαγγέλματος, διάβασα πολλά χρήσιμα θέματα.
    Βοήθεια λοιπόν κ εγώ, γιατί ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ! Ξέρω, θα μου πείτε όλοι αγανακτισμένοι είμαστε, αλλά εγώ έχω βουτήξει κυριολεκτικά στα σκατα! Και συγγνώμη!
    Σας θερμοπαρακαλώ για τα φώτα σας!
    Εδώ και 30 χρόνια η οικογένειά μου έχει την ιδιοκτησία ενός ημιυπογείου χώρου μιας πολυκατοικίας του '70, 6 ορόφων και 40+ διαμερισμάτων.
    Στο χώρο, ο οποίος λειτουργούσε όλα αυτά τα χρόνια ως αποθήκη και γραφεία της οικογενειακής μας επιχείρησης, υπάρχουν τρία "φρεάτια" (δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ τους σωστούς όρους). Το χειμώνα που μας πέρασε, για πρώτη φορά ένα φρεάτιο ξεχείλισε και μου πλημμύρισε το χώρο με ακαθαρσίες. Αυτό επαναλήφθηκε άλλες ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ! Δίχως να είμαι απολύτως σίγουρη, γινόταν μάλλον μέρες που έβρεχε. Ήρθε αποφρακτικό, και ξεβούλωσε το φρεάτιο και τις τρεις φορές.
    Ο διαχειριστής μου λέει οτι στον κεντρικό αγωγό έχουν βάλει φωτάκι να ανάβει όταν ανεβαίνει η στάθμη, αλλά οτι και πάλι προληπτικά τον καθαρίζουν κάθε μηνα.
    Πριν δύο εβδομάδες που μας έριξε τις πρώτες βροχές, έγινε πάλι το ίδιο πράμα. Η σκατοπλημμύρα που σας έλεγα! Πάλι τσακωμοί με το διαχειριστή οτι και καλά η αποχέτευση δεν έχει πρόβλημα γιατι συντηρείται και καθαρίζεται κάθε μήνα και φωτάκι και λοιπές μαλ@$#ες, αλλά το πρόβλημα δημιουργείται από τα χαρτιά, σερβιέττες, βετεξ κλπ που πετάνε οι ένοικοι απο επάνω. Στην ερώτησή μου γιατί δεν υπήρχε το πρόβλημα παλαιότερα και μήπως δα τώρα άρχισαν να πετάνε όλα αυτα, απάντηση δεν πήρα.
    Σας θερμοπαρακαλώ, είναι θέμα υγιεινής, και βεβαίως και ηθικής. Αλλά αυτό στην Ελλάδα πάει περίπατο, αφήστε το. Αναρωτιέμαι, τους φαίνεται ασφαλές να γεμίζει το ημιυπόγειο σκτ και να μένουν μέρες ολόκληρες εκεί και να ξεραίνονται και να σκουληκιάζουν μέχρι να περάσω εγώ και να το πάρω χαμπάρι; Και έπειτα, πως θα ενοικιάσω εγώ έναν χώρο ο οποίος ενέχει πλέον τη θέση... βόθρου;! ΕΛΕΟΣ!

    Μου συνέστησαν φίλοι να τραβήξω φωτογραφίες και να παω στο υγειονομικό με μάρτυρες κλπ κλπ. Αλλά πριν μπλέξω νομικά, που στην Ελλάδα ως γνωστόν πάνε ΚΑΙ αυτά κατά διαόλου, μπορεί κανείς να με βοηθήσει και να μου πει τι πρέπει να κάνω για να λύσω αυτό το απαράδεκτο πρόβλημα;
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Φίλη Μαρία, να ξεκαθαρίσουμε λιγάκι τα πράγματα, επειδή λες ότι το φαινόμενο επαναλαμβάνεται μάλλον όταν βρέχει: το εσωτερικό δίκτυο αποχέτευσης παραλαμβάνει νερά και λύματα από τις κουζίνες και τις τουαλέτες του σπιτιού, και καταλήγει είτε σε βόθρο, είτε στον υπόνομο εφόσον υπάρχει αποχέτευση. Το εσωτερικό δίκτυο ομβρίων παραλαμβάνει τα νερά από την ταράτσα, βεράντες, αυλές (γενικά ανοιχτούς χώρους) και τα οδηγεί στο ρείθρο του πεζοδρομίου, στο δρόμο. Αυτά τα δύο, είναι θεωρητικά εντελώς ανεξάρτητα. Αν λοιπόν εσένα σου βγαίνουν λύματα [u]όταν βρέχει, κάτι συμβαίνει και είτε τα όμβρια της δικής σας πολυκατοικίας πέφτουν στο δίκτυο λυμάτων (ή βόθρο, αν έχετε βόθρο), είτε τα όμβρια από το δρόμο επιστρέφουν μέσα και περνάνε στην αποχέτευση / βόθρο. Για να μιλάει ο διαχειριστής για φωτεινή ένδειξη υψηλής στάθμης, καταλαβαίνω ότι μάλλον για βόθρο μιλάμε. Εκτός εάν η φωτεινή ένδειξη αφορά όχι βόθρο, αλλά φρεάτιο περισυλλογής ομβρίων από το υπόγειο (κάποια ράμπα γκαράζ ίσως. Σε αυτή την περίπτωση, προφανώς υπάρχει πρόβλημα και δεν λειτουργεί η αντλία. Για να βρούμε λοιπόν κάποια άκρη, αν μπορείς ξεκαθάρισε:
    Εχετε βόθρο για την αποχέτευση;
    Εχετε αντλία αποστράγγισης του υπογείου (γκαράζ σε φρεάτιο;
    Η ένδειξη υψηλής στάθμης, ποιό από τα δύο αφορά;
    Τέλος, θα ήταν πολύ σημαντικό αν μπορούσες να βεβαιωθείς αν τα σκατοπλημμυρικά φαινόμενα σχετίζονται με τη βροχή ή όχι (αν και δεν αναμένονται βροχές τις επόμενες μέρες ).

    Νίκος

  3. #3
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Νίκο 99% απλά επιστρέφουν νερά από το δίκτυο ακαθάρτων στο δίκτυο της πολυκατοικίας.

    Μήπως η πολυκατοικία σας είναι σε χαμηλό σημείο (εννοώ ότι βρίσκεται σε κατηφόρα)? Εκεί το φαινόμενο γίνεται ακόμα πιο έντονο.

    Ενώ απαγορεύεται τα όμβρια να τα ρίχνει κανείς στο δίκτυο ακαθάρτων, πολλοί για να γλιτώσουν τα αντλιοστάσια στα υπόγειά τους, ρίχνουν τις απορροές του υπογείου (ράμπες, κ.λ.π.) στα ακάθαρτα. Μάλλον από εκεί ξεκινά το πρόβλημα.

    Ωστόσο καλό είναι να διευκρίνισει η φίλη μας αν υπάρχει περίπτωση βόθρου και κάποιες κατακόρυφες στήλες ομβρίων να καταλήγουν εκεί (βόθρο για πολυκατοικία του '70 λίγο δύσκολο μάλλον).

    Η φωτεινή ένδειξη ίσως να είναι κάποιου είδους επαφή (π.χ. κάποιο ηλεκτρόδιο στάθμης σε κάποιο φρεάτιο που υπερχειλίζει).

    Η συνήθης λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αντεπίστροφο βαρέως τύπου στην έξοδο του τελικού αγωγού ακαθάρτων πριν τη σύνδεση με το κεντρικό δίκτυο που μπορεί να έχει και επαφή εξόδου σε σειρήνα και φάρο για ειδοποίηση (η ειδοποίηση βέβαια προϋποθέτει ότι κάποιος θα παρακολουθεί και θα μπορεί να επέμβει). Γενικά τα αντεπίστροφα προσφέρουν λύσεις (όχι τα απλά αλλά ειδικά αντεπίστροφα σοβαρών εταιρειών) αλλά πολλές φορές έχουν το μειονέκτημα ότι μπορεί να κολλήσουν (βέβαια σε πολυκατοικία που θεωρητικά έχει συνεχή χρήση αυτό δε θα έπρεπε να συμβαίνει...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    23
    Απίστευτο το πόσο γρήγορα απαντήσατε!
    Λοιπον, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι βόθρος είναι αποχέτευση.
    Η πολυκατοικία είναι στο κέντρο του Νέου Ψυχικού, και όχι δεν είναι σε κατηφορικό δρόμο.
    Δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ αντλία που να αποστραγγίζει τα νερά του υπογείου μου. Καταλαβαίνω τι περιγράφεις, διότι στην πολυκατοικία που μένω, του 2004 κτίσμα (με αποχέτευση) με δεύτερο υπόγειο γκαράζ, έχω δει την αντλία που όταν βρέχει στέλνει το νερό έξω και έχει και φωτάκι και συναγερμό και απ όλα τα καλά. Και μία ανάλογη αντλία έχω και στο πατρικό μου που είναι μονοκατοικία του 80 με βόθρο και πάλι έχουμε αντλία στο υπόγειο. Οπότε όχι, εγώ στο υπόγειο του Ψυχικού δεν έχω κάτι τέτοιο. Τώρα, τι ακριβώς δείχνει το φωτάκι, δεν ξέρω. Απ' όσα απέσπασα από το διαχειριστή, και τα ελάχιστα που γνωρίζω, ίσως δείχνει τη στάθμη του κεντρικού αγωγου/ φρεατίου; Στον οποίο καταλήγουν όλες οι διακλαδώσεις; Και απλά όταν ανέβει φωνάζουν το συνεργείο και... τι... αντλεί; αποφράσσει; Θα σας γελάσω.
    Έχετε απόλυτο δίκιο οτι πρέπει να ελέγξω αν συμβαίνει όταν βρέχει, και το είχα σκοπό. Ήδη όλο το καλοκαίρι δε δημιουργήθηκε πρόβλημα παρά μόνο προχτές που έβρεξε- και πάλι χωρίς να το διεπίστωσα την ίδια μέρα, ίως ήταν σύμπτωση. ΑΠλά η δικαιολογία οτι συμβαίνει επειδή ρίχνουν μέσα χαρτιά πάνες κλπ, ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    23
    Και κάτι άλλο Νίκο, οι περιπτώσεις που αναφέρεις, (α) να πέφτουν τα όμβρια της πολυκατοικίας στο δίκτυο λυμάτων της πολουκατοικίας (κατάλαβα καλά και (β) Τα όμβρια από το δρόμο να επιστρέφουν στο δίκτυο λυμάτων της πολυκατοικίας (σωστά, γιατί να μη δημιουργούσαν το πρόβλημα και στο παρελθον;
    Δηλαδή, τι άλλαξε μετά τόσα χρόνια και γίνεται αυτό το πράγμα τωρα;

    Σε λίγο θα πάω πάλι να ελέγξω τι γίνεται και αν θέλετε τραβάω και μια δυό φωτογραφίες αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν. Θα τραβήξω φωτογραφία του χώρου,(και ναι, έχει ράμπα, αλλά και πάλι, όχι αντλία) και των 2-3 φρεατίων εντός.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    23
    Ziko, αυτό το αντεπίστροφο που λες, μου το ανέφερε και ένας υδραυλικός που του είπα το πρόβλημα, δίχως όμως να δει από κοντά την κατάσταση, και ολίγον στο όρθιο, και δεν έδωσα πολλή σημασία.
    Ποιός μπορεί να το τοποθετήσει και μήπως γνωρίζεις ποιό είναι περίπου το συνολικό κόστος υλικών και εργασίας;

    Πιστεύω οτι ένας απλός υδραυλικός δεν μπορεί ούτε να διαγνώσει ούτε να λύσει το πρόβλημα. Και δίχως παρεξήγηση, με το "απλός" εννοώ όλους όσους ασχολούνται με μικροδουλειές καθημερινές του τύπου "μου χάλασε το φλοτερ στο καζανακι" και "σταζει η βρύση".
    Άτιμο πράμα οι αποχετεύσεις!

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by MARIASAM

    Και κάτι άλλο Νίκο, οι περιπτώσεις που αναφέρεις, (α) να πέφτουν τα όμβρια της πολυκατοικίας στο δίκτυο λυμάτων της πολουκατοικίας (κατάλαβα καλά και (β) Τα όμβρια από το δρόμο να επιστρέφουν στο δίκτυο λυμάτων της πολυκατοικίας (σωστά, γιατί να μη δημιουργούσαν το πρόβλημα και στο παρελθον;
    Δηλαδή, τι άλλαξε μετά τόσα χρόνια και γίνεται αυτό το πράγμα τωρα;
    Υπάρχουν σχεδιαστικές αστοχίες και κατασκευαστικές κακοτεχνίες που εκδηλώνονται αμέσως, και άλλες εκδηλώνονται μόνο όταν συντρέχουν και άλλοι λόγοι ταυτόχρονα. Οι δεύτερες, μπορεί να εμφανιστούν μετά από πολλά χρόνια (π.χ. περιτώσεις που σχετίζονται με επικαθήσεις σε σωληνώσεις και εξαρτήματα, δημιουργώντας στενώσεις, ή υπερφόρτωση δημόσιου αποχετευτικού δικτύου με την οικιστική ανάπτυξη μιας περιοχής κλπ).

    quote:Τώρα, τι ακριβώς δείχνει το φωτάκι, δεν ξέρω. Απ' όσα απέσπασα από το διαχειριστή, και τα ελάχιστα που γνωρίζω, ίσως δείχνει τη στάθμη του κεντρικού αγωγου/ φρεατίου; Στον οποίο καταλήγουν όλες οι διακλαδώσεις; Και απλά όταν ανέβει φωνάζουν το συνεργείο και... τι... αντλεί; αποφράσσει; Θα σας γελάσω...
    Τουλάχιστον περίεργο, αν δεν υπάρχει ούτε βόθρος ούτε φρεάτιο... μήπως αυτός που το έβαλε, κάτι ήξερε, περί κακοτεχνιών που λέγαμε, είτε από πριν, είτε όταν βγήκε το πρόβλημα;

    quote:Σε λίγο θα πάω πάλι να ελέγξω τι γίνεται και αν θέλετε τραβάω και μια δυό φωτογραφίες αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν. Θα τραβήξω φωτογραφία του χώρου,(και ναι, έχει ράμπα, αλλά και πάλι, όχι αντλία) και των 2-3 φρεατίων εντός.
    Πολύ καλή κίνηση.

    Νίκος

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by MARIASAM

    Ziko, αυτό το αντεπίστροφο που λες, μου το ανέφερε και ένας υδραυλικός που του είπα το πρόβλημα, δίχως όμως να δει από κοντά την κατάσταση, και ολίγον στο όρθιο, και δεν έδωσα πολλή σημασία.
    Ποιός μπορεί να το τοποθετήσει και μήπως γνωρίζεις ποιό είναι περίπου το συνολικό κόστος υλικών και εργασίας;

    Πιστεύω οτι ένας απλός υδραυλικός δεν μπορεί ούτε να διαγνώσει ούτε να λύσει το πρόβλημα. Και δίχως παρεξήγηση, με το "απλός" εννοώ όλους όσους ασχολούνται με μικροδουλειές καθημερινές του τύπου "μου χάλασε το φλοτερ στο καζανακι" και "σταζει η βρύση".
    Άτιμο πράμα οι αποχετεύσεις!
    Χωρίς αυτοψία και διάγνωση, πώς να γίνει εκτίμηση κόστους; Σε υπάρχουσες κατασκευές το εργατικό με σκαψίματα, αποκατάσταση κλπ φαντάζομαι ότι εύκολα θα υπερβαίνει το κόστος των υλικών!

    Οσο για το δεύτερο, δίκιο έχεις, κι εγώ αν δηλώσω υδραυλικός, θα περάσει στη μπανανία που ζούμε.

    Edit: επειδή όμως εδώ έχουμε και δυο-τρεις σοβαρούς υδραυλικούς, ας μας πουν κι αυτοί τη γνώμη τους.

    Νίκος

  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2012
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    23
    Νίκο είσαι σαφής.
    Θα επανέλθω.

    Στο μεταξύ φλερτάρω ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΑ με την ιδέα να σφραγίσω τα φρεάτια (αν και έχω μια τουαλέτα, είμαι διατεθειμένη να την καταργήσω για λίγο μέχρι να σταλεί το μήνυμα εκεί που πρέπει)και να σφουγγαρίζουν τα κακά τους μέσα από τα σαλόνια τους αυτοί που τα κάνουν! Ε, μα!

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Δικια σου η ιδεα του σφραγισματος?

    Burn baby, burn

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό