Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 19

Θέμα: Ηλεκτρικός λέβητας θέρμανσης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    28

    Ηλεκτρικός λέβητας θέρμανσης


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ρε μάγκες έχει βάλει κανείς ηλεκτρικό λέβητα θέρμανσης να μας πει εάν έχει απόδοση και εάν συμφέρει οικονομικά?
    BE SAFE AND STAY COOL!!!

    Γιώργος.

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Χρειαζεται να τον βαλουμε για να πουμε αν συμφερει?

    Ειδικα οταν μιλαμε για ηλεκτρικο λεβητα, που η αποδοση ειναι δεδομενη, τα υπολοιπα ειναι κουκια μετρημενα.

    Και αν θες συγκριση με το πετρελαιο, ολα εξαρτωνται απο το ποσο κακη ειναι η εγκατασταση του πετρελαιου.

    Συνηθως οι ηλεκτρικοι λεβητες ειναι λυσεις αναγκης.
    Σε καθε περιπτωση, περιβαντολογικα ειναι μια κακη επιλογη αν αναλογιστουμε οτι ο βαθμος αποδοσης στη παραγωγή ρευματος ειναι 37%.
    (και βεβαια το σκεπτικο ειναι οτι αυτο να το σκεφτουν οι αλλοι, εγω να κανω τη "δουλεια" μου. Καπως ετσι δεν μπορεις να αναπνευσεις απο το καπνο στις πολεις. Ομως ο καπνος παραγεται απο πολλες μικρες καμιναδες.)

    Και απο κει και περα, για τη τσεπη, τα κοστολογια μπορουν να ανατραπουν οποτεδηποτε, μιας και αυτο που βιωνουμε δεν εχει καμμια απολυτως λογικη.
    (ηδη αρχισαν να λενε οτι εμφανιζεται τρυπα απο τα αναμενομενα εσοδα απο το πετρελαιο.. ΕΕΕΛΑ.. πως εγινε τωρα αυτο αραγε...).

    Και οσο μιλαμε για αεροθερμα και καλοριφερ λαδιου, εεε το παταρι να ειναι καλα. Τωρα να επενδυσεις σε ηλεκτρικο λεβητα οταν η πολιτικη για το ρευμα ειναι στο πουθενα εχει ρισκο.


    Burn baby, burn

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    28
    Stom πρέπει να σου πω ότι δεν τον ξέρω καθόλου τον λέβητα παρά μόνο ακουστά από κάποιον που το έβαλε και λέει τα καλύτερα(ιδιώτη και πολύ ιδιότροπο)γενικά όμως οφείλω να πω ότι με μπέρδεψες και μου δημιούργησες κάποιες απορίες με την απάντηση σου
    Σου παραθέτω ένα διαφημιστικό που αντέγραψα από το διαδίκτυο για να σβήσω την μάρκα και να δικαιολογήσω τις παρακάτω ερωτήσεις μου.

    Πλεονεκτήματα ηλεκτρικού λέβητα θέρμανσης:

    - Χαμηλό κόστος αγοράς, εγκατάστασης και συντήρησης

    - Ενεργειακή απόδοση 99,5%

    - Μικρός απαιτούμενος χώρος εγκατάστασης

    - Δεν απαιτείται δεξαμενή καυσίμου και καμινάδα

    - Έλεγχος λειτουργίας και ενεργειακής κατανάλωσης από μικροεπεξεργαστή

    - Ασφαλής και αθόρυβη λειτουργία

    - Ιδανικός για μικρά - μεγάλα διαμερίσματα, αυτόνομες και εξοχικές κατοικίες, επαγγελματικούς χώρους,
    γραφεία κλπ

    - Μπορούν να τοποθετηθούν ακόμη και σε εσωτερικούς χώρους

    - Ετήσια κατανάλωση ενέργειας για ένα καλά μονωμένο σπίτι 60-100 kWh / m²/ έτος

    - Αυτόματη και χειροκίνητη ενεργοποίηση αντιστάσεων 33%, 67%, 100%

    - Δυνατότητα σύνδεσης με θερμοστάτη χώρου

    - Μεγάλη κατασκευαστική εμπειρία στους ηλεκτρικούς λέβητες (από το 1992)

    - Οι λέβητες της ....... είναι από ανοξείδωτο χάλυβα με προστασία υπερθέμανσης και βαλβίδα ασφαλείας

    - Έχουν μικρό μέγεθος, απλό και καλαίσθητο σχεδιασμό υψηλής αξιοπιστίας

    - Η ........ χρησιμοποιεί προιόντα από αξιόπιστους προμηθευτές όπως Grundfos, Flanco κλπ

    Και ρωτώ:

    Μιλάει για βαθμό απόδοσης 99,5 % και εσύ μιλάς για 37% και
    λέει ότι δεν έχει καμινάδα(λογικό ακούγεται εφόσον δεν έχουμε καύση).

    Συγκεκριμένα αυτός που το δουλεύει είπε τα εξής :

    Σύνολο αγοράς 1500€ μαζί με την τοποθέτηση.
    Λειτουργεί όλη μέρα με τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς.
    Μέγεθος οικίας 75 τετρ.μέτρα.
    120€ το μήνα κατανάλωση.




    BE SAFE AND STAY COOL!!!

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    quote:Ετήσια κατανάλωση ενέργειας για ένα καλά μονωμένο σπίτι 60-100 kWh / m²/ έτος
    Αυτο το σπιτι εννοει προφανως...



    Αστειευομαι.
    Για τα υπολοιπα δεν υπερβαλλει. Απλα δε λεει ποσο καλα μονωμενο ειναι το σπιτι.

    Memory is like an orgasm. It's a lot better if you don't have to fake it.
    Seymore Cray (on virtual memory)

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by mechanical engineer
    Μιλάει για βαθμό απόδοσης 99,5 % και εσύ μιλάς για 37%
    Αντιγράφεις:
    quote:Originally posted by mechanical engineer
    Πλεονεκτήματα ηλεκτρικού λέβητα θέρμανσης:

    - Ενεργειακή απόδοση 99,5%
    Που προφανέστατα αναφέρεται στη συσκευή, και στο βαθμό μετατροπής της ηλεκτρικής ενέργειας σε θερμική, ενώ ο stom είπε:
    quote:Originally posted by stom
    Σε καθε περιπτωση, περιβαντολογικα ειναι μια κακη επιλογη αν αναλογιστουμε οτι ο βαθμος αποδοσης στη παραγωγή ρευματος ειναι 37%
    ΒΑ μετατροπής τη θερμικής σε ηλεκτρική στην Πτολεμαϊδα ή στο Αλιβέρι, αφαιρουμένων και των απωλειών διανομής. Αρα οι δύο ΒΑ πολλαπλασιάζονται αν δεις το σύστημα από Πτολεμαϊδα / Αλιβέρι μέχρι την κατανάλωση.

    Νίκος

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    28
    Αυτό το αντέγραψα από ένα διαφημιστικό έντυπο...δεν τα λέω εγώ.
    Μπορεί να είναι και μπαρούφες αλλά το 99,5 του λέβητα στο σπίτι μου δεν με ενδιαφέρει εμένα?
    Το 37% που λες ότι εννοεί ο stom για την Πτολεμαΐδα ρε nyannaco εμένα τι με επηρεάζει?

    Και εξήγησε μου και για την καμινάδα τι εννοεί?
    γιατί ζαλίστηκα λίγο.

    Αυτά που λέει ο τυπάς που σου ακούγονται?

    Ευχαριστώ!!!


    BE SAFE AND STAY COOL!!!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    28
    quote:Originally posted by dipoli

    quote:Ετήσια κατανάλωση ενέργειας για ένα καλά μονωμένο σπίτι 60-100 kWh / m²/ έτος
    Αυτο το σπιτι εννοει προφανως...

    [img]http://www.dimensionsinfo.com/wp-content/uploads/2009/10/Dog-House.jpg[/img
    Αυτό σίγουρα θα το ζεστάνει.........

    Αστειευομαι.
    Για τα υπολοιπα δεν υπερβαλλει. Απλα δε λεει ποσο καλα μονωμενο ειναι το σπιτι.

    Memory is like an orgasm. It's a lot better if you don't have to fake it.
    Seymore Cray (on virtual memory)

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by mechanical engineer

    Αυτό το αντέγραψα από ένα διαφημιστικό έντυπο...δεν τα λέω εγώ.
    Δεν είπα ότι τα λες εσύ, είπα: αντιγράφεις.
    quote:Μπορεί να είναι και μπαρούφες αλλά το 99,5 του λέβητα στο σπίτι μου δεν με ενδιαφέρει εμένα?
    Το 37% που λες ότι εννοεί ο stom για την Πτολεμαΐδα ρε nyannaco εμένα τι με επηρεάζει?
    Δεν είναι μπαρούφες. Ηλεκτρική αντίσταση είναι, μπορεί άνετα να πιάνει αυτό το βαθμό απόδοσης. Τώρα το αν σε επηρρεάζει το 37% στη Πτολεμαϊδα, εξαρτάται πώς το βλέπει ο καθένας. Εμένα που σκέφτομαι πόση ενέργεια δαπανάται και πόσοι ρύποι εκλύονται για να πάρω στο σπίτι μου μόνο το 37% της αρχικής, με νοιάζει.
    quote:Και εξήγησε μου και για την καμινάδα τι εννοεί?
    Τί να εννοεί; Οτι δεν χρειάζεται!
    quote:Αυτά που λέει ο τυπάς που σου ακούγονται?
    Ολα λογικά μου ακούγονται, εκτός της εκτιμώμενης ετήσιας κατανάλωσης, που όπως είπε ήδη ο dipoli, προϋποθέτει super dooper μόνωση που στην πράξη δεν θα βρεις.


    Νίκος

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    quote:Originally posted by mechanical engineer
    Το 37% που λες ότι εννοεί ο stom για την Πτολεμαΐδα ρε nyannaco εμένα τι με επηρεάζει?
    Καπως ετσι θα ερθει καποιος και θα χρεωνει την kwh 3 ευρω, για να μας νοιαζει....

    Και επειδη καποιοι κρετινοι εκαναν το ρευμα φτηνοτερο απο το πετρελαιο
    θα βρεθουν καπιοι αλλοι να το διορθωσουν, κανοντας το ρευμα ακομα ακριβοτερο.

    Αλλα τουλαχιστον, στο πισω μερος του μυαλου μας ΠΡΕΠΕΙ να εχουμε και λιγο το τι σημαινει συνολικα θερμανση με ρευμα.
    (και θα εξαιρεσω τις αντλιες θερμοτητας που ειναι αλλη κατηγορα συσκευης).


    Burn baby, burn

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    28

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Για το 37% εννοείται ρε nyannaco ότι όλους πρέπει να μας νοιάζει αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό εφόσον το επιτρέπει το κράτος(δηλαδή εσύ δεν χρησιμοποιείς ηλεκτρικό ρεύμα?)το πήγατε πολύ αλλού ρε παιδιά το θέμα και δεν καταλαβαίνω τον λόγο?

    Και για χάρη του πετρελαίου οι Αμερικάνοι αφανίζουν Χώρες , και για τα καυσόξυλα κόβονται ολόκληρα δάση....στο φινάλε φινάλε ρεύμα παράγουμε και με ΑΠΕ και ο ηλεκτρικός λέβητας δεν παράγει καυσαέρια........(εγώ μια ερώτηση έκανα εάν γνωρίζεται?)
    Τι θα κάνουμε τώρα θα ανταγωνιστούμε ποιος είναι πιο ενημερωμένος οικολογικά??????
    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται


    Όταν ρώτησα για την καμινάδα τι εννοεί δεν είπα για το διαφημιστικό αλλά για τον STOM τι εννοεί:

    ( βεβαια το σκεπτικο ειναι οτι αυτο να το σκεφτουν οι αλλοι, εγω να κανω τη "δουλεια" μου. Καπως ετσι δεν μπορεις να αναπνευσεις απο το καπνο στις πολεις. Ομως ο καπνος παραγεται απο πολλες μικρες καμιναδες.)?


    Που έγραψε στην Απάντηση του.


    Ο τυπάς που το έχει βάλει πως σου ακούγεται?
    ΟΧΙ ο διαφημιστής.......αυτός έτσι και αλλιώς καλά θα τα λέει ........να πουλήσει θέλει..


    Μου φαίνεται δεν μπορώ να εκφράσω τις σκέψεις μου σωστά για να με παρακολουθήσετε........συγχωρέστε με αλλά πρώτη φορά συμμετέχω σε φορουμ.........Θα εγκληματιστώ που θα πάει.


    BE SAFE AND STAY COOL

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό