Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με ώρομετρηση

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Θέση
    kastoria, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    61

    Πρόβλημα με ώρομετρηση


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σε όλους
    Εχω ένα θέμα σε μια οικοδομή που χώρισαμε σε αυτονομίας με ρολόγια και έχω μια απορία στο αν κλείνουν σώματα θα κάνουν οικονομία η είναι προτού έργο να είναι όλα ανοιχτά; Γιατί έχουμε θέμα με τις μονάδες και τις πληρωμές ας κάποιος μια λυση

    teo
    teo

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Με την ωρομετρηση, αν κλεισει κανεις σωματα, τοτε απλα μειωνει μεν την συνολικη ενεγεια που καταναλωνεται, αλλα οχι τις ωρες.

    Για να εχει νοημα το κλεισιμο των σωματων πρεπει να υπαρχει Θερμιδομετρηση και οχι η καταπτυστη ελληνικη πατεντα της ωρομετρησης, που μπορει να ηταν αποδεκτη οταν το πετρελαιο ειχε 30 λεπτα το λιτρο, οχι ομως σημερα...


    Burn baby, burn

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    28
    Κανονικά αγαπητέ φίλε πριν κάνεις την αυτονομία έπρεπε να μπεις εδώ και να ρωτήσεις τον τρόπο....

    Ωρομέτρηση είναι μια ελληνική πατέντα που εδώ και χρόνια χρησιμοποιείται για τι ήταν ένας φθηνός και απλός τρόπος μέτρησης(μπακαλίστικος θα έλεγα εάν συμφωνείς και εσύ Stom)που λειτουργούσε εξαιτίας του φθηνού πετρελαίου και της έλλειψης του κράτους όπως σε όλους τους τομείς .

    Για να μετρήσουμε κατανάλωση μετράμε ισχύ και όχι ώρα...

    Πχ. το ρολόι τις ΔΕΗ μετράει την ισχύ σε kWh γιατί κάθε σπίτι έχει διαφορετική ισχύ.

    Λύση:
    Με κατάλληλη μελέτη θερμικής ισχύς των σωμάτων , θερμικών απωλειών του χώρου και των κατάλληλων αυτοματισμών(εννοώ το ρολόι να γράφει από την ώρα που ξεκινάει ο κυκλοφορητής) πιστεύω ότι θα γίνεται σωστή μέτρηση. Αυτά πρέπει να γίνουν από μηχανολόγο που έχει γνώση του θέματος και εμπειρία όχι από κανέναν Μπακάλη (που κυκλοφορούν πολλοί)

    Ή αυτό ή απλά ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΤΕΣ που χρησιμοποιούνται στην Γερμανία 30 χρόνια τώρα και είναι το πιο σωστό σύστημα μέτρησης για την αυτονομία.


    ΥΓ. Αυτό για την Γερμανία το λέω όχι γιατί έχω πείρα 30 χρόνων.....απλά τους είδα τοποθετημένους στο ηλιακό χωριό στην Λυκόβρυση το οποίο κατασκευάστηκε το 1989 αν δεν κάνω λάθος από Γερμανούς..




  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by mechanical engineer
    Για να μετρήσουμε κατανάλωση μετράμε ισχύ ενέργεια και όχι ώρα...

    Πχ. το ρολόι τις ΔΕΗ μετράει την ισχύ ενέργεια σε kWh γιατί κάθε σπίτι έχει διαφορετική ισχύ.

    Λύση:
    Με κατάλληλη μελέτη θερμικής ισχύς των σωμάτων , θερμικών απωλειών του χώρου και των κατάλληλων αυτοματισμών(εννοώ το ρολόι να γράφει από την ώρα που ξεκινάει ο κυκλοφορητής) πιστεύω ότι θα γίνεται σωστή μέτρηση. Αυτά πρέπει να γίνουν από μηχανολόγο που έχει γνώση του θέματος και εμπειρία όχι από κανέναν Μπακάλη (που κυκλοφορούν πολλοί)

    Ή αυτό ή απλά ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΤΕΣ που χρησιμοποιούνται στην Γερμανία 30 χρόνια τώρα και είναι το πιο σωστό σύστημα μέτρησης για την αυτονομία.
    Δεν γίνεται αυτό που προτείνεις. Για να μπορεί ο καθενας να ανοιγοκλείνει σώματα κατά βούληση και να χρεώνεται δίκαια, μόνο με θερμιδομέτρηση γίνεται.

    Νίκος

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    quote:Originally posted by mechanical engineer




    Για να μετρήσουμε κατανάλωση μετράμε ισχύ και όχι ώρα...

    Πχ. το ρολόι τις ΔΕΗ μετράει την ισχύ σε kWh γιατί κάθε σπίτι έχει διαφορετική ισχύ.




    Μια μικρή διόρθωση, ενα σφαλμα που το θεωρω ομως πολυ σημαντικο οταν συζηταμε τεχνικα θεματα.
    Η κατανάλωση είναι ενέργεια.
    Οι κιλοβατωρες (kWh) ειναι μοναδα ενεργειας
    Η ισχυς μετριεται σε κιλοβατ kW

    Οι θερμιδες kcal ειναι μοναδα ενεργειας
    Οι θερμιδες ανα ωρα kcal/h ειναι μοναδα ισχυος





    Memory is like an orgasm. It's a lot better if you don't have to fake it.
    Seymore Cray (on virtual memory)

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    28
    Nyannaco αυτό που είπα ως λύση μας το είχε πει ένας καθηγητής όταν του είπα ότι ο τρόπος της ωρομέτρησης είναι άδικος και σαν απάντηση μου έδωσε αυτήν που έγραψα.

    (Εγώ προσωπικά δεν ξέρω να το κάνω, απλά το ανέφερα μήπως κάποιος από εσάς είχε καμιά πρόταση να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι.)

    Και θέλω να συμφωνήσω με τους θερμιδομετρητές ότι είναι ότι καλύτερο.....απλά επειδή το βάλανε η άνθρωποι μπας και τους γλιτώναμε από τα έξοδα με κάποιον τρόπο...

    Τώρα ότι την απόλυτη δικαιοσύνη με αυτό το σύστημα δεν την πετυχαίνεις σίγουρα.Κάποιος θα είναι ο ριγμένος..

    dipoli ευχαριστώ για την διόρθωση διότι ενώ μπορώ να καταλάβω στην πράξη την διαφορά πάντα στην διατύπωση τα κάνω κ@λ@ς και θα μπέρδεψα και τον άνθρωπο.


    BE SAFE AND STAY COOL

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Ναι, ο καθηγητης καλα τα ειπε, ομως δεν ειπε οτι μπορει ο καθενας να κλεινει και καποια σωματα ή να βαλει θερμοστατικους διακοπτες.
    Γιατι ο ωρομετρητης θα γραψει το ιδιο, ειτε εχεις ολα τα σωματα ανοικτα, ειτε αφησεις μονο ενα. Και θα χρεωθεις σαν ενεργεια την ισχυ ολων των σωματων Χ την ωρα που εγραψε (kW X h = kWh), ενω η ενεργεια που θα εχεις καταναλωσει θα ειναι η ισχυς ενος σωματος Χ την ωρα. Ο θερμιδομετρητης ομως θα μετρουσε ακριβως την ενεργεια που καταναλωθηκε στο διαμερισμα.


    Memory is like an orgasm. It's a lot better if you don't have to fake it.
    Seymore Cray (on virtual memory)

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    28

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Η κουβέντα αυτή με τον καθηγητή έγινε πριν 13 χρόνια κοντά(σε τεχνικό λύκειο εγώ στην πρώτη τάξη σαν υδραυλικός) και μιλώντας για την ωρομέτρηση ύστερα από ερώτηση μου μας είπε ότι ο σωστός τρόπος είναι αναλυτική μελέτη για κάθε διαμέρισμα (και γενικά είχε ένα εγχειρίδιο που τα είχε και αναλυτικά...με τύπους και παρά τύπους) Τώρα εάν είχε γνώση για την θερμιδομέτρηση τότε και εάν συνέφερε οικονομικά μια τέτοια εγκατάσταση δεν το γνωρίζω. Γιατί ήμουν μόνο 16 χρονών τότε και είχα πολύ μικρή εμπειρία(βοηθούσα τον πατέρα μου (υδραυλικός)στις γιορτές από τα 13)

    Μετά από τόσα χρόνια δεν ξέρω τι μπορεί να μου έλεγε.

    Σίγουρα έχουμε εξελιχθεί τεχνολογικά και οι επαγγελματίες θα πρέπει να ενημερώνουν τον κόσμο που δεν έχει την γνώση και όχι να προσπαθούν να τα αρπάξουν και έξω από την πόρτα όπως γινότανε τόσα χρόνια.




    BE SAFE AND STAY COOL!!!

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό