Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: Kiturami KRP-20A

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Καρδίτσα - Κοζάνη, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19

    Kiturami KRP-20A


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα παιδιά!

    Πρώτη φορά γράφω στο forum, αν και σας διαβάζω εδώ κι ένα μήνα τουλάχιστον! Μετά από προτροπή του Gregori έκανα εγγραφή και πραγματικά χαίρομαι που βρίσκομαι ανάμεσά σας! Υπάρχει μεγάλος θησαυρός γνώσεων στο site και οφείλω σας συγχαρώ γιαυτό!

    Αφορμή για να ψαχτώ περισσότερο, υπήρξε ο πελλετολέβητας της Kiturami. Δε θα κάτσω να περιγράψω την εγκατάσταση από την αρχή, γιατί πρώτον, τα θέλω τα νεύρα μου, και δεύτερον, δε θέλω να σας κουράσω. Αρκεί να σας πω ότι συνολικά ο εγκαταστάτης ήρθε γύρω στις 5 φορές μετά την εγκατάσταση για να διορθώσει σφάλματα που έκανε και, ακόμη και σήμερα (5 εβδομάδες μετά), μας χρωστάει μια διόρθωση στην καμινάδα.

    Ευτυχώς, μέσω του Γρηγόρη, γνώρισα το Μίλτο, που προτίθεται να έρθει να κάνει τα αυτονόητα που παρέλειψε ο πρώτος μηχανολόγος. Δηλαδή, τη μέτρηση καυσαερίων και τη σωστή ρύθμιση του καυστήρα. Ευελπιστώ ότι σε λίγο θα τελειώσει η ταλαιπωρία μου με ένα τόσο απλό θέμα.

    Καλό χειμώνα να έχουμε

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Καλώς ήρθες Doom.
    Για την ιστορία να αναφέρω ότι τον Doom τον γνώρισα μέσα από ένα φόρουμ που ασχολείται επί το πλείστον με βιοκαύσιμα.
    Είναι απαιτητικός τύπος αλλά με εντυπωσίασε το πάθος του στην γνώση.
    Αν και δεν έχει καμιά σχέση με τον χώρο, διαβάζοντας τον έβλεπα ένα παθιασμένο παιδί που αναζητούσε την τεκμηριωμένη απάντηση στα ερωτήματα του και καθώς δεν την έβρισκε στα φόρουμ την αναζητούσε μόνος του μελετώντας ξένα site.
    Έτσι μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα έκανε κάποια ποστ που διέδιδαν γνώση, κυρίως στην καύση του πέλλετ, που δεν την βρίσκεις πολλές φορές, ούτε από τεχνικούς ούτε από μηχανικούς...
    Εμείς εδώ σε αυτό το φόρουμ το έχουμε ξαναδεί αυτό.
    Θεωρώ ότι το πάθος του θα βοηθήσει στο φόρουμ αλλά κυρίως θα βοηθηθεί και αυτός.

    Εγω θα ήθελα doom να μας πεις έτσι στα γρήγορα το πρόβλημα σου και κυρίως με τον Μίλτο να μας δείξετε τις μετρήσεις και τις ρυθμίσεις που θα κάνετε έτσι ώστε επιτέλους να μπει ένας μπούσουλας σχετικά με τις ρυθμίσεις καύσης και modulation στους καυστηρολέβητες πέλλετ.

    Όσο για τον τίτλο του θέματος και με βάση το πώς θα εξελιχθεί η κουβέντα νομίζω ο Νικόλας θα μας βοηθήσει αν θα πρέπει να παραμείνει το ίδιο ή θα το διευρύνουμε....
    http://udravlikos.gr

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2012
    Θέση
    Καρδίτσα - Κοζάνη, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    gregori, σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα αλλά και για τα καλά σου λόγια![:I]

    Σε καμία περίπτωση δεν το παίζω γνώστης, όμως μου δημιουργούνται εύλογες απορίες που δεν μπορούν να μου λύσουν και αναγκάζομαι να ψάχνω μόνος μου την απάντηση. Αν θεωρώ ότι την έχω βρει και ότι μπορώ να βοηθήσω κάποιον άλλον να γλυτώσει την αναζήτηση, το κάνω.

    Σχετικά με τον KRP, έχουμε αναγκαστεί να κάνουμε τις παρακάτω αλλαγές/προσθήκες μέχρι στιγμής:
    - Βάλαμε εξωτερικό κυκλοφορητή, γιατί ο εσωτερικός ανακυκλοφορεί μόνο τα νερά στο καζάνι, για ομοιόρφη κατανομή της θερμοκρασίας στη σερπαντίνα, και ανάβει μόνο στη λειτουργία ΖΝΧ. (Τραγικό, υποτίθεται ο καυστηρατζής συμμετείχε σε σεμινάριο του κατασκευαστή. Αδιανόητο να μην είχε προσέξει τον εξωτερικό κυκλοφορητή)
    - Ανακαλύψαμε κατά τύχη το μπουκάλι αντιδιαβρωτικό υγρό που ήρθε "κρυμμένο" μέσα στο λέβητα και το προσθέσαμε στο κύκλωμα.
    - Προσθέσαμε βαλβίδα αντεπιστροφής για να εμποδίσουμε τη φυσική ροή του νερού προς τα σώματα κατά τη λειτουργία ΖΝΧ.
    - Μειώσαμε το μήκος του πλαστικού σπιράλ τροφοδοσίας, γιατί έκανε μεγάλη γωνία με αποτέλεσμα να φρακάρουν τα πέλλετ και να μπλοκάρει ο κοχλίας.
    - Βγάλαμε τη ροδέλα από την είσοδο του ανεμιστήρα για να αυξήσουμε την ποσότητα του αέρα (σύμφωνα με τις υποδείξεις της τεχνικής υποστήριξης).
    - Οι τεχνικοί όταν ήρθαν στο σπίτι μου μας την είπαν γιατί βγάλαμε τη ροδέλα και έβαλαν μια μεγαλύτερη της αρχικής.
    Προσθέσαμε ακόμη ένα μέτρο στην καμινάδα, ώστε να καλύψουμε τις προδιαγραφές του κατασκευαστή (το οποίο μπήκε κακήν κακώς και μετά από πολύ δράμα και κυνηγητό).

    Και τώρα, έχουμε έρθει σε ένα σημείο που κοντεύουμε να ολοκληρώσουμε το όλο θέμα, αν και έφτασαν τα Χριστούγεννα.

    Σε ότι αφορά τις επίσημες οδηγίες εγκατάστασης, έχουν παραληφθεί μερικά σημεία:
    - Ο λέβητας δεν έχει εγκατασταθεί πάνω σε επιφάνεια άκαυστου υλικού 50mm ψηλότερα από το πάτωμα για αποφευχθεί μείωση διάρκειας ζωής λόγω διάβρωσης.
    - Δεν έχει εγκατασταθεί δοχείο διαστολής και βαλβίδα ασφαλείας στη γραμμή του ΖΝΧ.

    Θα μου πείτε ότι το ψειρίζω πολύ το θέμα, όμως θεωρώ ότι μερικά πράγματα βοηθούν στη μακροζωΐα του λέβητα και το σωστό είναι να γίνουν όπως υποδεικνύει ο κατασκευαστής. Άλλωστε, πληρώσαμε για να γίνει πλήρης και υπεύθυνη εγκατάσταση.

    Στα ουσιώδη του θέματος, έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ανεπάρκεια αέρα γιατί βλέπω υπολείμματα στο σχαράκι της καύσης και τις πρώτες μέρες έφταναν σε τέτοιο σημείο που δεν μπορούσε να δουλέψει σωστά η αντίσταση. Αφού έφαγα πόσες ώρες ψάχνοντας να βρω λύση ανακάλυψα πως όλο αυτό το δράμα αποφεύγεται εύκολα με μια μέτρηση καυσαερίων κατά την πρώτη έναυση. Υποτίθεται ότι ο καυστηρατζής μετράει, ρυθμίζει και κόβει Φύλλο Συντήρησης. Αυτός που ήρθε σε μας, ούτε μέτρησε ούτε ρύθμισε κάτι. Απλά σέτταραν τις default τιμές για τον κοχλία, πάτησαν το κουμπί και περίμεναν να ζεσταθούν τα καλοριφέρ (ανεπιτυχώς γιατί δεν υπήρχε κυκλοφορητής). Αυτό το έκανα και μόνος μου...

    Λοιπόν, η απάντηση του εγκαταστάτη περί μέτρησης καυσαερίων ήταν "Δε γίνονται στην Ελλάδα αυτά, στο εξωτερικό μπορεί. Δεν υπάρχει μηχάνημα που να μετράει καυσαέρια από πέλλετ". Φυσικά, με κορόιδευε γιατί υπάρχει και η σχετική ΚΥΑ, αλλά και πόσα post στο ίντερνετ που μιλάνε γιαυτό.

    Ξεκίνησα την αναζήτηση συντηρητή καυστήρων μέσω τηλεφώνου, αλλά κανείς δεν μπορούσε να βοηθήσει είτε γιατί δεν ασχολούνται καθόλου με στερεά καύσιμα είτε γιατί δεν ξέρουν να ρυθμίσουν τον Kiturami. Υπέθεσα ότι θα μπορούσε να βοηθήσει η αντιπροσωπεία, μήπως είχε εκπαιδεύσει μερικά άτομα, αλλά δυστυχώς σήκωσε τα χέρια ψηλά.

    Και αυτός ο λέβητας δεν έχει και τις τρομερές ρυθμίσεις. Τις στροφές του ανεμιστήρα δεν μπορείς να τις μεταβάλλεις για κανένα λόγο. Μόνο να παίξεις με 2 ροδέλες μπορείς. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να παίξεις με τους χρόνους κοχλία, μεταβάλλοντας, όμως, την ισχύ. Και το δικό μου σπίτι είναι ήδη στο όριο της μέγιστης ισχύος και δεν μπορώ να μειώσω την τροφοδοσία πολύ.

    Έκατσα κι έκανα ογκομέτρηση στον κοχλία και βρήκα ότι με το πέλλετ που καίω αυτή τη στιγμή (Golden Nuggets) η μέγιστη κατανάλωση καυσίμου ανέρχεται στα 5,25 kg/h με τη ρύθμιση χρόνων για μέγιστη ισχύ. Έφτιαξα το σχετικό Excelάκι για όποιον το χρειάζεται, όπου υπολογίζεται η αποδιδόμενη ισχύς με βάση την ονομαστική απόδοση για τις διάφορες τιμές των χρόνων του κοχλία.

    Excel 97-2003
    http://rapidshare.com/files/43304852...%20KRP-20A.xls

    Exel 2010
    http://rapidshare.com/files/42367689...20KRP-20A.xlsx

    Αυτό που μένει τώρα είναι ρυθμίσουμε την αναλογία αέρα/καυσίμου με βάση των αναλυτή καυσαερίων. Σύμφωνα με τη βιβλιογραφία ψάχνουμε για ένα λ μεγαλύτερο από 2 και όσο το δυνατόν μικρότερη τιμή CO. Ο λέβητας όντως έχει modulation και ρίχνει και την τροφοδοσία και τον αέρα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζεται ο βαθμός απόδοσης της καύσης σ'αυτή τη μικρότερη ισχύ.

    Όπως προανέφερα, δε μας δίνει και πολλές επιλογές ο λέβητας και το κακό είναι ότι μπορεί να χρειαστεί να ρίξουμε τη μέγιστη ισχύ για να επιτύχουμε τέλεια καύση. Σε κάθε περίπτωση θα σας ενημερώσω για τις μετρήσεις που θα πάρουμε, ώστε να ξέρετε κι εσείς τι ψάρια πιάνει ο λέβητας εγκατεστημένος σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

    Και κλείνω με ένα τελευταίο που με προβληματίζει: η αμόνωτη καμινάδα. Πρόκειται για 3 μ. σύνολο και 1,70 μ. πάνω από τη στέγη. Φοβάμαι πολύ για τις υγροποιήσεις και σε περίπτωση που χρειάζεται κι άλλο αέρα η καύση, θα πρέπει να αγοράσω μια μονωμένη. Αλλά κάποιος πρέπει να μου πει υπεύθυνα και μετά από μετρήσεις ότι τα λεφτά μου θα πιάσουν τόπο.

  4. #4

    Kiturami krp 20 κυκλοφωρητης

    Καλημέρα παιδιά.
    Μια ερώτηση οποίος μπορεί να μου απάντηση παρακαλώ
    Πρέπει να μπει εξωτερικός κυκλοφορητης και γιατι;
    Ο εσωτερικός τι δουλειά κάνει;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  5. #5
    Μια ερώτηση ακόμα
    Το νερό χρυσής το περνούμε απο το καζάνι του λεβητα η πρέπει να γίνει συνδεση στο θερμοσίφωνα;

  6. #6
    Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα έναν λέβητα Kiturami krp20 το 2012 και έχω αλλάξει μέχρι τώρα 3 φορές την αντίσταση. Όσοι έχετε αυτόν τον λέβητα έχετε αλλάξει καμιά φορά την αντίσταση; Απο πού οφείλετε αυτό και καίγεται ρε παιδιά; Υπάρχει κάποιος τρόπος να ησυχάσουμε απο αυτό το error 02; Εάν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

  7. #7
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ολοι οι λέβητες πέλλετ "πονάνε" στην αντίσταση και οι ηλεκτρικές αντιστάσεις κυκλοφορούν σε διαφορετικές ποιότητες. Κάποιοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν κεραμικές αντιστάσεις οι οποίες δεν καίγονται.

    Επειδή το θέμα με ενδιαφέρει και εμένα, θα ρωτήσω την αντιπροσωπεία αν μπορείς με κάποιο κόστος να τοποθετήσεις κεραμική αντίσταση στον λέβητα σου για να γλιτώσεις και θα γράψω πάλι εδώ.

    Μεγάλο ρόλο στη διάρκεια ζωής της αντίστασης πάντως παίζει ο αέρας έναυσης (ο οποίος ρυθμίζεται από το μενού του μηχανήματος), διότι η ποσότητα του αέρα καθορίζει το αν η αντίσταση θα κρυώνει (από τον ίδιο τον αέρα) ή όχι και πόσο.
    Η ποσότητα του αέρα με τη σειρά της έχει να κάνει με την ποιότητα του πέλλετ (άν το πέλλετ που χρησιμοποιείς ανάβει δύσκολα, τότε αναγκάζεσαι να μειώσεις τον αέρα για να βγαίνει αυτός πιο ζεστός και να ανάβει το δύσκολο πέλλετ).

    Ελεγξε με κάποιον τεχνικό την ρύθμιση του αέρα έναυσης (έναυσης - όχι καύσης) γιατί εκτός από την ποιότητα του πέλλετ, μπορεί οι βλάβες να οφείλονται σε κακή ρύθμιση.

    Ελπίζω κάποιο άλλο μέλος που έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχάνημα, να μπορέσει να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό