Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 15

Θέμα: Μηχανολογικη Μελετη

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011
    Θέση
    Γιαννιτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    53

    Μηχανολογικη Μελετη


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    εχω διαβασει παρα πολλα θεματα μεσα σε αυτο το φορουμ και το συνολο των απαντησεων καταληγουν οτι η σωστη λυση ειναι να γινει μηχανολογικη μελετη για να μαθεις ποσες απωλειες εχεις για το σπιτι σου αλλα και για να σου κανει προτασεις για την σωστη επιλογη θερμανσης. Σωστα δεν τα λεω?? Παρ' ολα αυτα δεν εχω διαβασει καπου εδω μεσα, τι δουλεια θα κανει ο μηχανολογος. Ας αναφερθουμε λοιπον και σε αυτο το θεμα μια και ολοι συμφωνουμε πως απο εκει γινεται η αρχη. Πως γινεται λοιπον μια σωστη μελετη?? Γιατι μεχρι στιγμης οι υδραυλικοι-μηχανολογοι που ηρθαν στο σπιτι μου το μονο που εκαναν ηταν μου κυβισουν το σπιτι και μου ειπαν τοσες απωλειες εχεις, τετοιο λεβητα χρειαζεσαι. Εχω μονωση στο σπιτι, εχω σωματα εχω και επιδαπεδια. Απο αυτα που εχει το σπιτι δεν πρεπει να τα συμπεριλαβουν στην μελετη τους??

    αντε και καλη χρονια να εχουμε.... [8D]

  2. #2
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011
    Θέση
    Γιαννιτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    53
    επειδη το προηγουμενο ποστ ηταν το τελευταιο για το 2012, γραφω ακομα ενα ποστ για να ειναι και η πρωτη απαντηση στο 2013.
    Τις καλυτερες ευχες μου σε ολους σας...

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    AngelGR χρόνια πολλά με υγεία και χαρά φίλε μου και βσε σένα αλλα και σε όλο τον κόσμο.


    http://udravlikos.gr

  4. #4
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    kiato, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    92
    quote:Γιατι μεχρι στιγμης οι υδραυλικοι-μηχανολογοι που ηρθαν στο σπιτι μου το μονο που εκαναν ηταν μου κυβισουν το σπιτι και μου ειπαν τοσες απωλειες εχεις, τετοιο λεβητα χρειαζεσαι. Εχω μονωση στο σπιτι, εχω σωματα εχω και επιδαπεδια. Απο αυτα που εχει το σπιτι δεν πρεπει να τα συμπεριλαβουν στην μελετη τους??
    .
    Τελικά πόσοι ήταν οι μηχανολόγοι που ήρθαν [?].
    Επειδή όσο αφόρα τους υδραυλικούς αυτό κάνουμε οι περισσότερη.
    .
    Χρόνια πολλά με υγεία χαρά και αγάπη . καλή χρονιά σε όλους

  5. #5
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917

    Χρόνια πολλά καλή χρονιά.

    Στο θέμα μας, εγώ θα έλεγα να μας πεις εσυ τι θα ήθελες από μια μελέτη.

    Πρόταση για επιλογή λύσης σε κάτι;

    Κατόψεις και διαγραμμα για να τα δώσεις σε υδραυλικό;

    Και το βασικό. Έχεις καταλάβει γιατί τη χρειάζεσαι; Είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις υπηρεσία χωρίς να γκρινιαξεις γιατί ζητά κάποιος χρήματα για 2 σχεδιακια και 1 τεύχος κειμένων;


  6. #6
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011
    Θέση
    Γιαννιτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    53
    gregori να εισαι παντα καλα και δυνατος....


    johnplumer, χρονια πολλα και καλα και σε εσενα. Το σπιτι μου ειναι υπο κατασκευη ακομα, και μετα απο τον πρωτο υδραυλικο που αποδειχτηκε πως δεν εχει γνωσεις, καθομαι και σκεφτομαι ποσοι ακομα περασανε και μετραω τουλαχιστον 7 στον αριθμο. Κανενας τους δεν με επεισε πως ξερει τι πρεπει να κανει. Ολοι τους ειχαν και μηχανολογο μεσα στην ομαδα τους, ετσι τουλαχιστον ελεγαν.

    ziko, χρονια πολλα και καλα να εχουμε. Οπως ειπα, το σπιτι ειναι υπο κατασκευη, αρα υπαρχουν οτι θελεις, κατοψεις, οψεις και οτι αλλο εχει μια οικοδομη. Το ζητουμενο για μενα ειναι να μπορω να ζεστανω το σπιτι μου, με οσο το δυνατον πιο οικονομικο τροπο απο αποψη κοστους θερμανσης, τοσο απλα. Απλα στα λογια, χεχεχε. Και ναι, ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω μια υπηρεσια, αρκει αυτη η υπηρεσια να μου γινει αποσβεση, να αξιζει τα λεφτα της. Γι αυτο ρωταω, μια σωστη μελετη για να γινει, τι θα κανει ο μηχανολογος?? Ρωταω εσας, για να μην με ξανα κοροιδευψουν...
    [8D]

  7. #7
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Οκ. Προτείνω να ζητήσεις προσφορά για:
    1) Τεχνοοικονομικη προμελέτη για τα υποψήφια συστηματα που σκέφτεσαι.
    2) Μελέτη εφαρμογής αποτελούμενη από κατόψεις και διαγράμματα σωληνωσεων και καλωδιωσεων για το επιλεγεν σύστημα.
    3) Τεύχος περιγραφών και προδιαγραφών, που θα περιλαμβάνει ποιοτικά στοιχεία, δηλαδή πρόταση για εταιρείες υλικών.
    4) Τεύχος μετρήσεων ποσοτήτων, ώστε να μπορείς να πάρεις προσφορές, συμπεριλαμβανομενων τιμών μονάδας αν προκύψουν έξτρα εργασίες.
    5) Αξιολόγηση υποψηφίων προσφορών, βοήθεια στο τεχνικό κομμάτι τυχόν συμφωνητικού με τον εργολαβο-υδραυλικο που θα επιλεγεί.
    Επίβλεψη κατασκευής, παραλαβή της εγκατάστασης και παρουσία στις τελικές δοκιμές (λέγεται και commissioning αλλά στην Ελλάδα αγνοείται!)

    Με αυτα πιστεύω θα κανεις άριστα τη δουλειά σου.

  8. #8
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011
    Θέση
    Γιαννιτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    53
    οκ ziko, αλλα για να γινει αυτη η μελετη, τι στοιχεια θα πρεπει να δωσω στον μηχανολογο?? Μονο κατοψεις φτανουν?? Πιστευω πως οχι, κατι ακομα θα χρειαζεται.

  9. #9
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ κατοψεις και αυτοψία συνήθως αρκούν.

    kx13578 @ yahoo.gr

  10. #10
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Όπως λέει και ο nkx:
    - Κατόψεις και ανόψεις αρχιτεκτονικών και στατικών εφαρμογής
    - Αυτοψία στο χώρο
    - Παροχή πληροφοριών για μονώσεις, κουφώματα, κ.λ.π.
    - Αν προχωρήσετε οπωσδήποτε ραντεβού με άλλους εμπλεκόμενους(αρχιτέκτονα, πολιτικό μηχανικό, ηλεκτρολόγο, κ.λ.π.) για τυχόν αλληλεπιδράσεις με τις άλλες εγκαταστάσεις.

    Επιπρόσθετα έχε μαζί σου και τα σχέδια πολεοδομίας μήπως χρειαστεί να συζητηθεί κάτι σχετικό (π.χ. κάποια απόκλιση από τα σχέδια πολεοδομίας που σκέφτεστε να κάνετε, τυχόν αλλελεπίδραση με άλλα δίκτυα όπως ΔΕΗ, φυσικού αερίου κ.λ.π.).

    Προσωπικά θα ζήταγα να δω λίστα έργων του μηχανολόγου, παρόμοιες δουλειές που έχει κάνει και δείγμα δουλειάς του (σχέδια, κ.λ.π.) ώστε να δω τι θα μου παραδωθεί.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό