Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 15 από 15

Θέμα: Μηχανολογικη Μελετη

  1. #11
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2011
    Θέση
    Γιαννιτσα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    53

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    το σπιτι ειναι σε αγροτεμαχιο, αρα εκτος απο την ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ τιποτα αλλο δεν υπαρχει. Οτιδηποτε χρειαζεται μαλλον το εχω, τα κουφωματα και η μονωση επανω στην αποδειξη γραφουν τον συντελεστη θερμοτητας που εχουν. Θεωρω πως ειναι ο αληθινος. Οκ λοιπον, ξεκιναει το κυνηγι μαγισσων!!

  2. #12
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Το σχόλιο (κυνήγι μαγισσών) δείχνει τη διάθεσή σου που δεν είναι η καλύτερη. Νομίζω ξεκινάς λάθος. Όπως σε όλα τα πράγματα, έτσι και σε αυτό που θες αν ψάξεις θα τα καταφέρεις, όπως λέει και η γνωστή διαφήμιση εταιρείας κινητής τηλεφωνίας ("σώπα μωρέ, θα τα καταφέρω!").

    Πάντως η περίπτωσή σου δείχνει ξεκάθαρα ότι ο κλάδος των μηχανικών που απευθύνεσαι έχει πολλή δουλειά μπροστά του, ώστε να οργανωθεί, να συγκροτήσει μια ομάδα επαγγελματιών και να προχωρήσει σε ενημέρωση των ιδιωτών που ψάχνουν.

    Μέσα από όλη αυτή την κρίση στην ενέργεια, θα ήταν μεγάλο κέρδος αν επιτέλους ξεκαθάριζαν οι αεριτζήδες που ψάχνουν αρπαχτές και χαρτζιλίκι γιατί εργάζονται αλλού π.χ. το πρωί. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.

  3. #13
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    quote:μετα απο τον πρωτο υδραυλικο που αποδειχτηκε πως δεν εχει γνωσεις, καθομαι και σκεφτομαι ποσοι ακομα περασανε και μετραω τουλαχιστον 7 στον αριθμο. Κανενας τους δεν με επεισε πως ξερει τι πρεπει να κανει. Ολοι τους ειχαν και μηχανολογο μεσα στην ομαδα τους, ετσι τουλαχιστον ελεγαν.
    Σωστα στα είπε ο ziko κι αυτά πρέπει να κάνεις (και φυσικά να πληρώσεις!!!). Εγώ θα μείνω σε αυτό το "κανένας τους δεν σε έπεισε"... Που αν το μετάφράζω σωστά, σημαίνει ότι, αν βρισκόταν ένας καλός "πωλητής" και σε έπειθε πουλώντας σου φύκια για μεταξωτές κορδέλες, θα τον ακολουθούσες κι ας σου λέγανε "45 μάστορες κι 60 μαθητάδες" κατι άλλο. Σωστά?
    Προφανώς και θα ήταν λάθος! Για αυτό κάνε αυτό που σου είπε ο ziko. Εμπιστέυσου κάποιον μηχανικό με αποδεδειγμένη εμπειρία και γνώσεις και "παντρέψου" τον. Πλήρωσέ τον να δουλέψει για σένα. Να μελετήσει, να εκτιμήσει, να προτείνει, να σε βοηθήσει στην απόφασή σου, να επιβλέψει και εν τέλει να παραλάβει (για λογαριασμό σου) το έργο άρτιο και λειτουργικά σωστό.

    ΥΓ. φίλε ziko, όπως έχει πει κι ένας παλαιότερος μηχανικός που ασχολείται με το comissioning πάνω απο μια δεκαετία, το comissioning κανονικά αρχίζει με την μελέτη. Δεν είναι μόνο η επίβλεψη, οι δοκιμές και η παραλαβή. Είναι κι όλα τα προηγούμενα που ανέφερες. Ή τουλάχιστον η επίβλεψη και η συνεργασία με τον μελετητή που θα τα κάνει.

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  4. #14
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    4
    Σωστός σε όλα ο ziko!

  5. #15
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γεια χαρα και καλη χρονια με υγεια σε ολους.
    Περα απο τον καλο μηχανολογο που χρειαζεσαι, προσπαθησε να μαθεις αρκετα πραγματα και μονος σου (δεν χτιζεις σπιτι καθε μερα). Καλο ειναι οσο ειναι δυνατον να επιβλεπεις και μονος σου τα συνεργεια. Π.χ. Οσο καλο και να ειναι το κουφωμα αν σου το βαλει ασχετος μαστορας δεν θα πιανει ουτε το 30% της αποδοσης του. Στο δικο μου σπιτι για παραδειγμα δωσαμε σημαντικα χρηματα παραπανω για να μπουνε κουφωματα με θερμοδιακοπη. Κανενας δεν μας ειπε πως αυτα τα κουφωματα αν τα βαλεις πανω σε μαρμαροποδια που μεταφερει το κρυο στο εσωτερικο του σπιτιου, παει περιπατο η θερμοδιακοπη. Εκ των υστερων τα ειδε ενας φιλος και γελουσε, μου ελεγε οτι αυτα στο εξωτερικο τα βαζουν να πατησουν σε αλλα συνθετικα υλικα που δεν μεταφερουν το κρυο μεσα.
    Δηλαδη θελω να σου πω οτι τελικα οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα, και να ξερεις πως ενα σωστα φτιαγμενο σπιτι χωρις πολλα ανοιγματα, στο κλιμα της Ελλαδας δεν θελει πολυ ενεργεια για να μεινει ζεστο.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό