Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 31 μέχρι 38 από 38

Θέμα: ΖΝΧ απο ηλιακα και λεβητα με διαφορετικα δοχεια

  1. #31
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Στο πάνω μέρος.

  2. #32
    Ευχαριστώ για την απάντηση όμως θέλω να σε ολοκληρώσω την ερώτηση πρόκειται για δωμάτια καλοκαιρινή σεζόν τα οποία έχουμε ηλιακά πάνελ 10 τεμάχια επί δύο τετραγωνικά το καθένα και δύο μπόιλερ τριπλής ενέργειας σε σειρά συνδεδεμένα 800l και 1000l . Το πρώτο μπόιλερ των 800 λίτρων είναι συνδεδεμένο η έξοδος των ηλιακών δηλαδή τα ζεστά νερά και μπαίνουνε στο πάνω μέρος των 800 l αυτό είναι και το σημείο που δίνουμε την κατανάλωση στην ουσία ζεσταίνουμε 400l όσο πιο σύντομα μπορούμε ώστε να έχουμε γρηγορότερα ζεστό νερό οπότε δεν έχουμε πολλά πάντα και ταυτόχρονα βάζοντας κάτω το πετρέλαιο θα έχω περισσότερα λίτρα να ζεστάνω περίπου τα 800 ώστε να αρκεί σε περίπτωση μη ηλιοφάνειας. Να συμπληρώσω ότι περίπου από το μέσο αυτό το μπόιλερ βγαίνουν τα ζεστά νερά του κλειστού κυκλώματος και εισέρχονται περίπου στη μέση του δεύτερου δοχείου των χιλίων λίτρων δηλαδή και πορεία προς τα κάτω και ζεσταίνει το κάτω μέρος των χιλίων λίτρων που λειτουργεί ως αποθήκη. Ο θερμοστάτης διαφορικός ο ένας βέβαια είναι πάνω στην έξοδο των ηλιακών και ο άλλος είναι στη μέση λίγο πιο πάνω από το δοχείο της κατανάλωσης δηλαδή από τα 800 λίτρα και παρατηρώ ότι αργεί αρκετά να ανοίξει τον κυκλοφορητή επειδή έχουνε κοντινές θερμοκρασίες λόγω του ότι ζεσταίνεται πολύ γρήγορα εκείνο το σημείο του μπόιλερ μήπως θα μπορούσα να κατεβάσω πιο χαμηλά ώστε να λειτουργήσει νωρίτερα η αντλία του διαφορικού θερμοστάτη. Θα παραθέσω και ένα σχέδιο για κατανόηση αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται.

  3. #33
    Πάντως έχω την εντύπωση ότι βάλω την είσοδο του κλειστού κυκλώματος στο κάτω μέρος του boiler θα έχω μεγαλύτερη συνολική απόδοση με την περίπτωση σε μικρή ηλιοφάνεια ίσως να ζοριστει το πετρέλαιο να ζεστάνει τα 400 λίτρα

  4. #34
    Αυτή τη στιγμή με κάποιες ώρες συννεφιά με μικρές καταναλώσεις έχω 43 βαθμούς τα 1.000 λίτρα και 48 στα 800 λίτρα με φουλ ηλιοφάνεια πιστεύω ότι θα μπορούσα καλύτερα. Τι θα μπορούσα να δοκιμάσω για να το διαπιστώσω;
    Last edited by xaris-cd; 20-07-2021 at 16:00:23.

  5. #35
    Το πιο εύκολο είναι να κατεβάσω το θερμοστάτη πιο χαμηλά στο δοχείο ώστε να παίρνει πιο χαμηλή ένδειξη οπότε θα δουλεύει πιο εύκολα ο κυκλοφορητής. τι πρόβλημα θα μπορούσα να συναντήσω έτσι;
    Να σημειώσω ότι υπάρχει και ανακυκλοφορια ξεχωριστή και στα δύο δοχεία και δουλεύει κάθε μισή ώρα 5 λεπτά. να σημειώσω επίσης ότι έχω νερό σκέτο μέσα. Πώς θα μπορούσα να αυξήσω τι θερμοκρασία στα βαρέλια ημερήσια μου κατανάλωση είναι περίπου 1.000 λίτρα συνολική κρύα ζεστά από τα χίλια λίτρα περίπου 300 είναι κρύα τα υπόλοιπα είναι τα ζεστά
    Last edited by xaris-cd; 20-07-2021 at 16:05:30.

  6. #36
    Ποιες από τις δύο παρακάτω συνδεσμολογίες είναι η σωστότερη; στην ουσία είναι 10 ηλιακοί συλλέκτες στη σειρά
    βεβιασμένης κυκλοφορίας, απλά επειδή δεν χωράνε σε μία ευθεία τα βάλαμε σε μία δεύτερη σειρά,από πανω. παρατηρήστε τη σύνδεση στην αλλαγή της σειράς.ποια από της δυο θα πρέπει να προτιμησουμε; συνδεσμολογία Ν1. Ή την 2;

    Μπαίνουν 10 στη σειρά διότι θέλουμε νωρίς το πρωί να έχουμε γρήγορο αποτέλεσμα γιατί πρόκειται για καλοκαιρινή χρήση
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες IMG_20210803_100650 (1).jpg‎  
    Last edited by xaris-cd; 04-08-2021 at 07:56:50.

  7. #37
    Σας άλλαξα θέμα ,αλλά πρόκειται για το ίδιο

  8. #38

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    η φωτογραφία
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες IMG_20210803_100650 (1).jpg‎  

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό