Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 30

Θέμα: Αντλιες θερμότητας - Δοχείο αδράνειας

  1. #21
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Δεν έχω φτιάξει εγώ την θέρμανση του Δημήτρη αλλά έχω δει από κοντά πως δουλεύει.
    Είναι μία απλή παλαιά εγκατάσταση όσο αφορά την ενδοδαπέδια και μία απλή εγκατάσταση σε ότι αφορά την αντλία....
    Και όμως με 35 βαθμούς προσαγωγή δουλεύει απίθανα.
    Νομίζω ότι το κέλυφος στην περίπτωση του ήταν όλα τα λεφτά.
    Ετυχε και του έφτιαξα κάποιες υδραυλικές εργασίες στο μπάνιο και ο πισινός μου ένιωσε καλά όσο καθόμουν στα πλακάκια και συνέδεα έναν έπιπλο μπάνιου.

    http://udravlikos.gr

  2. #22
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:
    Έχω τοποθετήσει αντλία 16 Kws σε μονοκατοικία...
    .....
    Βασικά είμαι ευχαριστημένος από την κατανάλωση η οποία είναι κατά μέσον όρο, από 17/12 μέχρι σήμερα στα 50Kws ημερησίως...
    Τι είδους φυσικό μέγεθος μετράει αυτή η μονάδα Kws;
    Αν και δεν συνηθίζεται θα έλεγα ότι είναι μονάδα ενέργειας (και όχι ισχύος) και μάλιστα η kW X sec. Πως λέμε kWh που σημαίνει kW X hours. Όπερ άτοπο διότι 50 kWs = 50 kJ X sec / sec = 50 kJ = 12 Kcal = 0,014 kWh. Ούτε ένα και μόνο καφέ στο καμινέτο να ψήναμε! Περισσότερη ενέγεια θα θέλαμε!

    Μάλλον κάτι άλλο θες να μας πεις. Ας το διορθώσουμε ώστε να βγάλει συμπέρασμα ο μελλοντικός αναγνώστης.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  3. #23
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    22
    quote:Originally posted by mezzanine


    Ετσι οπως είναι συνδεμένη η αντλία στο σύστημα σίγουρα κλείνει, απλώς δουλέυει συνέχεια ο κυκλοφορητής. Οταν είναι κλειστές όλες οι ζώνες, που όπως ειπες η αντλία κρατάει την θερμοκρασία στο buffer μόνο, κάθε πόση ώρα παίρνει εμπρός η αντλία και πόσο γρήγορα σταματάει;
    Σε ρωτάω γιατί στην ζωή, αποδοτικότητα και κατανάλωση ενέργειας μιας αντλίας έχουν μεγάλη σημασία τα λεγόμενα start-stop cycles, δηλαδή ποσο συχνά ξεκινάει και σταματάει. Είναι προτιμότερο να κάνει 4-5 κύκλους την ημέρα και να δουλεύει 3-4 ώρες στον καθένα παρά να κάνει 40 κύκλους των 5 λεπτών.
    Οι 34 βαθμοί προσαγωγής σε χαμηλές θερμοκρασίες καλύπτουν τις απαιτήσεις του κτίριου;
    Δεν γνωρίζω πόσους κύκλους κάνει και δεν ξέρω πως μπορώ να το μάθω.
    Όταν η θερμοκρασία είχε πέσει για κάνα δυο μέρες κάτω από το 0, με 34β προσαγωγής, όλο το σπίτι είχε 20,5 βαθμούς με κατανάλωση, περίπου, 80 κιλοβατώρες την ημέρα.

    Οι αετοί πετάνε.. ένας.. ένας

  4. #24
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    22
    quote:Originally posted by Pirate

    quote:
    Έχω τοποθετήσει αντλία 16 Kws σε μονοκατοικία...
    .....
    Βασικά είμαι ευχαριστημένος από την κατανάλωση η οποία είναι κατά μέσον όρο, από 17/12 μέχρι σήμερα στα 50Kws ημερησίως...
    Τι είδους φυσικό μέγεθος μετράει αυτή η μονάδα Kws;
    Αν και δεν συνηθίζεται θα έλεγα ότι είναι μονάδα ενέργειας (και όχι ισχύος) και μάλιστα η kW X sec. Πως λέμε kWh που σημαίνει kW X hours. Όπερ άτοπο διότι 50 kWs = 50 kJ X sec / sec = 50 kJ = 12 Kcal = 0,014 kWh. Ούτε ένα και μόνο καφέ στο καμινέτο να ψήναμε! Περισσότερη ενέγεια θα θέλαμε!

    Μάλλον κάτι άλλο θες να μας πεις. Ας το διορθώσουμε ώστε να βγάλει συμπέρασμα ο μελλοντικός αναγνώστης.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου
    To Kws θεώρησα ότι δηλώνει τα πολλά kW (πληθυντικός). Συγνώμη για το λάθος το διόρθωσα

    Οι αετοί πετάνε.. ένας.. ένας

  5. #25
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94
    quote:Originally posted by dmtr

    quote:Originally posted by mezzanine


    Ετσι οπως είναι συνδεμένη η αντλία στο σύστημα σίγουρα κλείνει, απλώς δουλέυει συνέχεια ο κυκλοφορητής. Οταν είναι κλειστές όλες οι ζώνες, που όπως ειπες η αντλία κρατάει την θερμοκρασία στο buffer μόνο, κάθε πόση ώρα παίρνει εμπρός η αντλία και πόσο γρήγορα σταματάει;
    Σε ρωτάω γιατί στην ζωή, αποδοτικότητα και κατανάλωση ενέργειας μιας αντλίας έχουν μεγάλη σημασία τα λεγόμενα start-stop cycles, δηλαδή ποσο συχνά ξεκινάει και σταματάει. Είναι προτιμότερο να κάνει 4-5 κύκλους την ημέρα και να δουλεύει 3-4 ώρες στον καθένα παρά να κάνει 40 κύκλους των 5 λεπτών.
    Οι 34 βαθμοί προσαγωγής σε χαμηλές θερμοκρασίες καλύπτουν τις απαιτήσεις του κτίριου;
    Δεν γνωρίζω πόσους κύκλους κάνει και δεν ξέρω πως μπορώ να το μάθω.
    Όταν η θερμοκρασία είχε πέσει για κάνα δυο μέρες κάτω από το 0, με 34β προσαγωγής, όλο το σπίτι είχε 20,5 βαθμούς με κατανάλωση, περίπου, 80 κιλοβατώρες την ημέρα.

    Οι αετοί πετάνε.. ένας.. ένας
    Χωρίς να ξέρω τις απώλειες που έχει το σπίτι σου και τις απαιτήσεις οι 80 kwh μου φαίνονται κάπως πολλές σε μια μέρα για 16άρα αντλία. Προσπάθησε να θερμαίνεις όλους τους χώρους μαζί μήπώς δείς καλύτερη κατανάλωση.
    Η ενδοδαπέδια έχει τεράστια αδράνεια, όσο χαμηλή και αν είναι η εξωτερική θερμοκρασία. Δηλαδή απο την στιγμή που θα φτάσει θερμοκρασία και κλείσει ο θερμοστάτης θέλει τουλάχιστον 3 ώρες να πέσει 0.2C για να πείς οτι θα ξαναδώσει σήμα να ανάψει η αντλία. Πως προκύπτουν αυτές οι 17-18 ώρες μόνιμης λειτουργίας στο full της αντλίας;
    Μήπως έχεις τίποτα θερμοστάτες με PID auto learning κτλπ και κάνουν τίποτα τρελά αναψε-σβήσε συνέχεια;

    Εφόσον το έχεις συνέχεια ανοιχτό σε μια θερμοκρασία ασε όλες τις ζώνες ανοιχτές (βάλε θερμοστάτες στο 25C), και ρύθμισε την θερμοκρασία με την αντιστάθμιση. Δες τι κατανάλωση θα έχει σε μια μέρα, και βλέπεις τι θα κάνεις.

    Δηλαδή αν έχεις χαμηλότερη κατανάλωση με όλα συνέχεια ανοιχτά γιατί να μην θερμαίνεις παραπάνω το σπιτι σου.

  6. #26
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2011
    Θέση
    Xanthi, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    5
    το τανκ αδρανειας εχει νοημα μονο οταν η ελαχιστη αποδιδομενη θερμανση απο την αντλια ειναι μεγαλητερη απο την απαιτουμενη του χωρου που θερμαινεται. Αυτο μπορει να συμβει μονο οταν εξω εχει πολυ ζεστη ./Σε αυτη την περιπτωση η αντλια χωρις τανκ θα κανει πολλες εκκινησεις.Ομως ποσο συχνα θα συμβει αυτο και σε ποια θερμοκρασια?
    Αντιθετα οταν κανει κρυο το τανκ ειναι "θανατος για τηντσεπη σου. Η αντλια θα δουλευει στο φουλ για να ζεσανειτο τανκ.Μετα μολις τα καταφερει θα σταματει.Εποιτα απο πολυ λιγη ωρα ηθερμοκρασια θα πεφτει και η αντλια θα ξεκιναει και παλι.
    Ακομη ομωε και αν δεν συμβαινει αυτο,η αντισταθμιση παει περιπατο αφου οι περισσοτεροι βαζουν σταθερη θερμοκρασια προσαγωγης προς το τανκ.Ετσι μειωνεις δραματικα το COP ακομη και τις καλες μερες.
    Εγω σε 80τμ σπιτι με 8αρα αντλια καιω 20-25 ΚWh τι μερα χωρις τανκ. για επινεκκινησεις δεν μπορωνα σου πω γιατι το συστημα ειναι αθορυβο και δεν αντιλαμβανομαι τετοιες.Ισως να το κανει σε εξωτερικες θερμοκρασιες πανω απο 10 βαθμους.Ισως...

  7. #27
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Η δική σου εγκατάσταση τι περιλαμβάνει?

    1) Αντλία θερμότητας απλή ή inverter?
    2) Έχεις fan coils ή ενδοδαπέδια?
    3) Υπάρχουν δίοδες ή τρίοδες βάνες στα fcu ή κάποιοι κινητήρες αυτονόμησης κυκλωμάτων της ενδοδαπέδιας?

  8. #28
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    22
    quote:Originally posted by mezzanine



    Χωρίς να ξέρω τις απώλειες που έχει το σπίτι σου και τις απαιτήσεις οι 80 kwh μου φαίνονται κάπως πολλές σε μια μέρα για 16άρα αντλία. Προσπάθησε να θερμαίνεις όλους τους χώρους μαζί μήπώς δείς καλύτερη κατανάλωση.
    Η ενδοδαπέδια έχει τεράστια αδράνεια, όσο χαμηλή και αν είναι η εξωτερική θερμοκρασία. Δηλαδή απο την στιγμή που θα φτάσει θερμοκρασία και κλείσει ο θερμοστάτης θέλει τουλάχιστον 3 ώρες να πέσει 0.2C για να πείς οτι θα ξαναδώσει σήμα να ανάψει η αντλία. Πως προκύπτουν αυτές οι 17-18 ώρες μόνιμης λειτουργίας στο full της αντλίας;
    Μήπως έχεις τίποτα θερμοστάτες με PID auto learning κτλπ και κάνουν τίποτα τρελά αναψε-σβήσε συνέχεια;

    Εφόσον το έχεις συνέχεια ανοιχτό σε μια θερμοκρασία ασε όλες τις ζώνες ανοιχτές (βάλε θερμοστάτες στο 25C), και ρύθμισε την θερμοκρασία με την αντιστάθμιση. Δες τι κατανάλωση θα έχει σε μια μέρα, και βλέπεις τι θα κάνεις.

    Δηλαδή αν έχεις χαμηλότερη κατανάλωση με όλα συνέχεια ανοιχτά γιατί να μην θερμαίνεις παραπάνω το σπιτι σου.
    θερμοστάτες είχα αναλογικούς και τους άλλαξα και έβαλα ψηφιακούς της Siemens RDD 10.1.
    Στις 80 kWh περιλαμβάνεται και η κατανάλωση του σπιτιού (20 - 25 kWh)

    Αύριο θα ανεβάσω όλους τους θερμοστάτες στους 25 βαθμους να δω αν θα αλλάξει η κατανάλωση. Πριν λίγο που την μέτρησα για τις τελευταίες 55 ώρες ήταν 2,56 kWh την ώρα (συνολικά).
    Εσ. θερμ 21 - 22β εξωτ θερμ.4β.



    Οι αετοί πετάνε.. ένας.. ένας

  9. #29
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    18
    Αν η αντλία σου είναι inverter, τότε δε συμφέρει να έχεις δοχείο αδρανείας ειδικά αν έχεις χαμηλές θερμοκρασίες στην περιοχή σου.

    Στην δική μου περίπτωση, έβαλα μία Inverter monoblock 11.2kW με ένα ρυθμιστή ροής και 3 κυκλοφορητές, έναν για κάθε όροφο. Το σύστημα μου είναι ενδοδαπέδια 110τ.μ. με ξύλινο κολητό δάπεδο πάχους 3cm στο 60% του σπιτιού και πλακάκι στο υπόλοιπο 40%. Για το λόγο αυτό έχω ορίσει την προσαγωγή μόνιμα στους 45 βαθμούς καθώς χαμηλότερα αργεί να ζεσταθεί ο χώρος με το ξύλινο δάπεδο.

    Έχω μετρήσει με μετρητή kWh, 50kWh/24h όταν εξωτερική θερμοκρασία είχα -5 με 2 βαθμούς και 25kWh/24h όταν η θερμοκρασία είναι 2 με 10.

    Έχω τους ίδιους με σένα θερμοστάτες αλλά λέω να αναβαθμίσω σε REV24 καθώς η ενδοδαπέδια έχει μεγάλη αδράνεια και θέλω 0.1 βαθμούς βήμα στο θερμοστάτη.

    Νερά ζεσταίνω με ρεύμα καθώς δε συμφέρει να ανεβάζω την απόδοση της αντλίας στους 65 βαθμούς.

    Η γνώση είναι ζωή!

  10. #30
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    22

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by Alatsat



    Έχω μετρήσει με μετρητή kWh, 50kWh/24h όταν εξωτερική θερμοκρασία είχα -5 με 2 βαθμούς και 25kWh/24h όταν η θερμοκρασία είναι 2 με 10.

    Έχω τους ίδιους με σένα θερμοστάτες αλλά λέω να αναβαθμίσω σε REV24 καθώς η ενδοδαπέδια έχει μεγάλη αδράνεια και θέλω 0.1 βαθμούς βήμα στο θερμοστάτη.

    Νερά ζεσταίνω με ρεύμα καθώς δε συμφέρει να ανεβάζω την απόδοση της αντλίας στους 65 βαθμούς.

    Η γνώση είναι ζωή!
    Συμφωνώ μαζί σου και γω για ζεστά νερά χρησιμοποιώ τον ηλιακό + ρεύμα.
    Οι καταναλώσεις που γράφεις είναι συνολικές ή μόνο της αντλίας;
    Οι δικές μου είναι συνολικές. Αν είναι μόνο της αντλίας είμαστε στα ίδια επίπεδα πάνω-κάτω

    Οι αετοί πετάνε.. ένας.. ένας

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό