Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 21

Θέμα: ιδιοκατασκευη ξυλολεβητα πυρολυσης

  1. #11
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    sparti, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    13

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    επανερχοντε μερικες φωτο του λεβητα ,





    πισω μερος του λεβητα μαζι με την σερπατινα ψυξης

    εδω οι μουφες εισαγωγη -εξαγωγη οπου θα συνδεθει το ασφαλιστικο ψυξης
    αλλη μια οψη της σερπατινας ψυξεως
    γυρο απο αυτη την οπη η οποια χωριζει το θαλαμο πυρολυσης και θαλαμο καυσιμου θα χτιστει με πυροτουβλα το σχετικο μπεκ πυρολυσης

    κατασκευη του κλαπετου που θα οταν θα κλεινει τοτε θα αναγκαζει τη φωτια να περασει μεσα απο το μπεκ πυρολυσης


    θα ακολουθησουν και αλλες , εκτιμω πως μεχρι τελος εβδομαδας να το εχω μπουμπουνισει ! []

  2. #12
    Με απλα λογια [u]ΜΠΡΑΒΟγια την προσπαθια σου.
    Απο ηλεκτρολογηκα σκαμπαζεις τιποτα? Γιατη αν ξερεις με κανα 700 ευρο ακομα του βαζεις και πινκα με εσθητηρα λ.

    Αερα απο που το βαζεις δεν ειδα τρυπες???

  3. #13
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    sparti, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    13
    Κατι κατεχω απο ηλεκρολογικα , ψυκτικος -καυστηρατζης ειμαι ( προς το παρων γιατι παω για κλεισιμο βιβλιων ...να δω ποιος θα μεινει ζωντανος με το ληστρικο 26 % νταβατζιλικι απο το πρωτο ευρω απο τα σαινια μας ) το αερα τον προωθω με ενα παλιο ξεντεριασμενο καυστηρα πετρελαιου ( LAMBORGHINI ΠΑΡΑΚΑΛΩ )απο τις δυο τρυπες που βρισκονται στον μπροστινο καθρεφτη , στην δευτερη και τεταρτη φωτο φαινονται καθαρα , η μεγαλη τρυπα ειναι για το πρωτογενης αερα και η δευτερη για το δευτερογενης που θα διαχεεται μεσα απο τις τρυπες που εκανα στα πυροτουβλα .700 ευρω πινακα και για αισθητηρα λ ? ? [:0] 600 μου πηγε ολος ο λεβητας ! βασικα ειχα μει στη διαδηκασια να ψαχτω για αισθητηρα λ αλλα δεν βρηκα κατι στο διαδυκτυο, αν εχεις κανα λινκ ριχτο []

  4. #14
    Βαλε το χερι βαθια στην τσεπι και δες http://lambdacheck.de/content/home.html
    Παντος δεν ξερω ποσο ποιο καλη καυση θα κανεις αλλα ειναι πολα τα λεφτα!!!
    Να προσαρμωσεις ταμπερακια στις τρυπες ωστε να ρηθμησεις τον αερα σου σωστα. Δεν ξερω αν εχεις αναλητη καυσαεριων αλλα αν εχεις θα κανεις πολυ καλη ρηθμηση.

  5. #15
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    sparti, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    13
    στον πρωτευων αερα θα ρυθμιζεται απο το ταπερ του ιδιου του καυστηρα , ταπερ αερα θα βαλω στον δευτερογενης αερα , και θα το ρυθμισω με τον αναλυτη καυσαεριων μου , αλλα και παλι σχετικο ειναι , παιζει ρολο τη ποιοτητα ξυλα και αυτο δεν ειναι ειναι ποτε σταθερο , εκει ειναι που παιζει το λ αλλα πολλα τα μαρουλια φιλε μου , δεν αξιζει το κοπο για μενα απο τη στιγμη που δεν αγοραζω ξυλα και τα εχω διαθεσιμα σε μεγαλες ποσοτητες στο κτημα μου .

  6. #16
    Δεν μπορεις να εισαι πανω απο τον λεβητα για να κανεις ρηθμησης ειναι γεγονος. Θελεις ενα καλο σεταρησμα στο μεσο ορο και εισαι πασας.

    Παντος η διαφορα στο γεμησμα αν ο λεβητας εχει 90% αποδοδη με εναν που εχει 70% ειναι 11 κιλα στα 50 κιλα του γεμησματος. Εγω που την βγαζω με 35 κιλα μεσο ορο την μερα θα ειχα κερδος 7 κιλα την μερα επι 120= 840 κιλα παραπανω.

    Σε αυτο το λινκ http://db.tt/jGJogNjg εχει ενα προγραματακι πολυ καλο.
    Εχει 3 σεληδες η πρωτη εχει να κανει με τα ποσα ξυλα χριαζομαστε να ζεστανουμε το δοχειο αδρανιας.
    Η δευτερη και η τριτη ειναι με της μετρησεις που κανεις σου βγαζει βαθμο αποδοσης καυσης.

  7. #17
    Να σου κανω μια ερωτηση πολυ συμαντηκη.....

    Τον αερα τον δευτερογενη εχεις προβλεψει οτι καπος πρεπει να ζεστενετε πριν μπει στο μπεκ?

    Ο λεβητας μου που εχει εισοδο αερα απο πισω. Ο δευτερογενης αερας προθερμενετε απο την πλατη του λεβητα οπου περνουν τα καυσαερια πριν μπει στο μπεκ.

  8. #18
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    sparti, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    13
    σαν καυστηρατζης τους μονους καυστηρες που εχω συναντησει με προθερμομενο αερα ειναι οι ατομικες μοναδες της σαρτουρν , πιστευω οτι εχει να κανει με μεσο βαθμο αποδοσης αλλα τιποτα σημαντικες διαφορες με τους καυστηρες της σειρας τυπου κιτουραμι .ο δευτεροεγενης αερας ενος ξυλολεβητα πυρολυσης απο θεωριτικης αποψης δεν διαφερει σε τιποτα απο το 'μεσα εξω 'του 'καθρεφτη' ενος καυστηρα πετρελαιου. πολυ θα ηθελα να μαθω αν πραγματι παιζει πρακτικο και ουσιαστικο ρολο στην αποδοση !

  9. #19
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2008
    Θέση
    sparti, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    13
    εδω το λεβητακι σε λειτουργια ,http://www.youtube.com/watch?v=oaVhq...OyFtY7iFuGeU2Q προς το παρον εχω ενα θεματακι με τον πρωτευων αερα ,- βασικα δεν ξερω αν δουλευει σωστα με τον καυστηρα που εχω βαλει, μιας και δεν εχω δει απο κοντα εναν πυρολυτικο λεβητα να δουλευει- μολις πεσουν λιγο τα ξυλα η πυρολυση στο κατω θαλαμο πεφτει ραγδαια , πιστευω οτι εχει να κανει με τον αερα που ριχνω αλλα και την σταθερη ταξυτητα του . ανδρουτσο το δικο σου μηχανημα εχει σταθερη πυρολυση ακομα και οταν τα ξυλα κοντευουν να σωθουν ? εχω κατασκευασει ενα καναλι που το ριχνω στις δυο κατω πλευρες αλλα ισως να πρεπει να ριξω τον αερα απο ψιλα για πιο καλο αποτελεσμα ..

  10. #20

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Με εχεις αφησει αφωνο μπραβο σου για την προσπαθια πολυ καλος. Το εργαλειο ειναι πολυ καλο αν κανει αυτη την πυροληση στον κατω θαλαμο

    Η πυροληση μεταβαλετε απο το καυσημο και τον αερα. Οποτε οταν τα ξυλα τελιωνουν δεν εχω πυροληση. Ο δικος μου ο λεβητας εχει μοτερ που τραβαει οποτε δεν μπορω να παρακολουθω την φωτια με το που ανειγω την πορτα σταματαει.

    Τη θερμοκρασια εχεις στα καυσαερια και ποσο οξυγονο? Εβαλες τον αναλητη να μετρησεις?

    Τωρα μελεταω ενα πηνακακι το οποιο θα ελενχει, με ενα ταμπερ τον αερα που μπενει στον λεβητα για καλυτερο ελενχω στην θερμοκρασια. Με κοστος 70-80 ευρο μαζι με το σερβο. Οταν εχω νεα θα σου πω.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό