Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 104

Θέμα: Υπολειτουργία καινούργιας εγκατάστασης αερίου

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    50

    Υπολειτουργία καινούργιας εγκατάστασης αερίου


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σε όλους!
    Αρχές Δεκεμβρίου προέβησα σε καινούργια εγκατάσταση αερίου.
    Ο λέβητας είναι Bosch gaz4000 .
    Οι σωληνώσεις είναι πλαστικές, λευκές που στη μέση έχουν ρινίσματα γυαλιού για καλύτερη θερμομόνωση.
    Το σπίτι είναι 70 τμ.
    Εχουν τοποθετηθεί στο σαλόνι δύο τρίστηλα 80x90 cm bauger, στο υπ οδωμάτιο ένα δίστηλο 80x90, στο χωλ ένα μάλλον δίστηλο 61x61, μια πετσετοκρεμάστρα στο μπάνιο και τέλος ένα δίστηλο στην κουζίνα 60x90.
    Στην αρχή υπήρχε ένα θερμοστάτης μηχανικός siemens ο οποίος ρυθμίζονταν στους 16 βαθμούς ώστε το σπίτι να είχε θερμοκρασία από 19,3 - 20,5 οπότε μετά από λίγο ψάξιμο αντικαστάθηκε με έναν siemens rev13, και κατευθείαν ρυθμίστηκε στο learning mode.
    Το πρόβλημά μου είναι ότι τα τρία απ'τα 6 συνολικά σώματα αργούν πάρα πολύ κατά την προσωπική μου άποψη να ζεσταθούν από την μέση και κάτω.
    Έχω ψάξει πάρα πολύ στο φόρουμ εδώ αλλά και σε άλλα πολλά φόρουμς αλλά σαφής απαντήσεις για το τι έφταιγε δεν είδα. Μόνο μία περίπτωση που το πρόβλημα ήταν ότι οι εξωτερικοί σωλήνες είχαν συνδεθεί ανάποδα στον λέβητα, δηλαδή η προσαγωγή στην γραμμή που συνδέονταν στο κάτω μέρος των σωμάτων.
    Όπως καταλαβαίνετε, δεν γνωρίζω πολλά όμως το έχω ψάξει πολύ.
    Να σας αναφέρω τις ακόλουθες ιδιαιτερότητες της εγκατάστασή μου:
    1. Το ένα τρίστηλο του σαλονιού συνδέεται απευθείας στην γραμμή προσαγωγής του λέβητα με ένα απλό ταφ. Αυτό ενδεχομένως να επηρεάζει το όλο υπόλοιπο κύκλωμα, τις επιστροφές κλπ. Τα μέτρα γραμμής είναι χοντρικά 7-8 μέχρι το σώμα.
    (Όπως καταλάβατε μάλλον ήδη, η εγκατάσταση είναι με δισωλήνιο σύστημα, και δεν θα απέκλεια αν ήταν τοποθετημένα ακόμη και ανάποδα το ζεστό με το κρύο)
    2. Οι γραμμές είναι με πλαστικούς σωλήνες.
    3. Το σώμα του χωλ το 61x61 είναι ανάποδα συνδεδεμένο απ'τα υπόλοιπα σώματα. Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει σε κάτι αλλά αυτό το σώμα ίσως ως το δευτέρο μικρότερο, είναι που δουλεύει πολύ καλά, όπως και το τρίστηλο του σαλονιού που πέρνει απευθείας, όπως και η πετσετοκρεμάστρα.
    Τώρα, τα τρία υπόλοιπα σώματα είναι που "υπολειτουργούν" απ'την μέση και κάτω.
    (Σχεδόν όλα τα σώματα είναι μάρκα Bauger, θα ήθελα την άποψή σας γιαυτά.
    Ο υδραυλικός μου ρύθμισε πίεση 1,3 - 1,4 bar. Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι οκ ή όχι. Πάντως τώρα το κατέβασα στα 0,8-0,9 και δουλεύει οκ, μπορεί και καλύτερα από πριν.
    Έκανα μια σκέψη ότι εάν υπάρχει αέρας εγκλωβισμένος κάτω στο σώμα, μπορεί με την "υψηλή" πίεση να μην μπορεί να φύγει.

    Η κύριά μου έννοια είναι η κατανάλωση και η καλή λειτουργία.
    Συμβουλεύτηκα δύο διαφορετικούς υδραυλικούς δια τηλεφώνου και οι δύο πρότειναν να κοιτάξω το δοχείο διαστολής του λέβητα, μήπως χάλασε, μήπως θέλει ρύθμιση/ άζωτο κλπ.
    Παρακαλώ συμβουλέψτε με, ψάχνω εδώ και τρεις βδομάδες καθημερινά, μου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Βοήθεια.

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Adonara φίλε μου και μόνο που λες ότι συμβουλέυτικες δύο υδραυλικούς τηλεφωνικά έχεις ξεκινήσεις λάθος.
    Κανείς δεν μπορεί να σου πει από μακρυά αν υπάρχει πρόβλημα και τι πρόβλημα υπάρχει.



    http://udravlikos.gr

  3. #3
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    50
    Γεια σου φίλε gregori.
    Ο λόγος που ρωτάω τηλεφωνικά είναι καθαρά οικονομικός.
    Θα πρέπει τουλάχιστον για λίγο ακόμη να προσπαθήσω με τον υδραυλικο μου που έκανε την εγκατάσταση, για ευνόητους λόγους, αλλά και γιατί υπάρχει περίπτωση να φταίει πχ το δοχείο διαστολής του λέβητα, οπότε λόγω εγγύησης θα είμαι οκ.
    Ξεκινάω τηλεφωνικά ουτωσώστε να μπορέσω να κατατοπίσω τον δικο μου υδραυλικό ο οποίος ήρθε και μου είπε "μια χαρά δουλεύει το σύστημα". Μάλιστα η έκφρασή του ήταν επί λέξη " πυροβολάει".
    Αυτό που ζητάω είναι πιθανά σε άρια για το πρόβλημά μου,
    Επειδή ψάχνοντας βλέπω ότι οι λόγοι για τους οποίους συμβαίνει αυτό το φαινόμενο είναι πάρα πολλοί.
    Γιαυτό ζητάω την συμβουλη σας.
    Δεν έχω χρήματα για να φέρω υδραυλικό, και προσπαθώ να οδηγήσω τον δικό μου στην σωστή έρευνα και λύση του προβλήματος.
    Στην διάθεσή σας για παραπ#180;ανω πληροφορίες.
    Να ρωτήσω εγώ αν θα ήταν μια πιθανή εξήγηση το ότι δεν δουλεύει σωστά το δοχείο διαστολής;
    Αυτό μήπως σημαίνει ότι έχει εγκλωβιστεί αέρας στο κάτω μέρος των σωμάτων;
    Εφαγα τον κόσμο να βρω πως κάνεις εξαέρωση για κάτι τέτοιο αλλά τίοτα. Εξαερισμός γίνεται όταν ο αέρας φυσιολογικά έχει εγκλωβιστεί στο πάνω μέρος του σώματος και εύκολα βγαίνει απ#180;το εξαεριστικό!
    Επίσης, τι σημαίνει το ότι χαμήλωσα την πίεση στο 0,8-0,9 και το σύστημα δουλαύει καλά; Μήπως κάνω κάτι που δεν. Θα έπρεπε; Ναι, αλλά τότε ποια είναι η σωστή πίεση;
    Επίσης θεωρώντας ότι μπορεί να κάνω οικονομία, έχω χαμηλώσει τον λέβητα ώστε το νερό προσαγωγής να βγάζει 66-68 βαθμούς. Είναι σωστό αυτό;
    Πριν από λίγο, δοκιμάζοντας, το ανέβασα στους 75 περίπου και νομίζω ότι είδα κάποια βελτίωση.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Η επι μερους εγγυηση των εξαρτηματων δεν εγγυαται την σωστη λειτουργια του συστηματος αλλα ουτε και την καταστροφη του εξαρτηματος λογω λειτουργιας εκτος οριων.
    Αυτα με αφορμη τα περι δοχειου διαστολης.
    Γενικοτερα αυτα που λες για πιεσεις και εγκλωβισμενο αερα λιγη σχεση εχουν με την πραγματικοτητα.
    Πιεση σε εγκατασταση στον ιδιο οροφο-επιπεδο γυρω στο bar ειναι οκ.
    Αν η πιεση δεν μεταβαλλεται σημαντικα με την εγκατασταση κρυα και ζεστη, τοτε δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με το θεμα δοχειο διαστολης.

    Για τη θερμοκρασια προσαγωγης, εννοεις οτι εβαλες καινουργιο συστημα αεριου ΧΩΡΙΣ αντισταθμιση?
    Η θερμοκρασια προσαγωγης πρεπει να εξαρταται απο την εξωτερικη θερμοκρασια περιβαλλοντος.
    Μιλαμε για ενα 15-20% οικονομια.

    Απο κει και περα αν υπαρχουν αναποδα σωματα, και γενικοτερα προβληματα ροης, αδυνατο να πει κανεις κατι απο μακρια.
    Ομως πως εφτασες μεχρι εδω?
    Λες οτι ειναι νεα εγκατασταση. Τι λεει η μελετη θερμανσης?
    Πως κατεληξες σε δυσωληνιο (και μαλιστα με ρινισματα γυαλιου...)
    Τι παει να πει "το προσπαθω με τον υδραυλικο "?
    Σε καινουργιο συστημα καποιος εχει τη συνολικη ευθυνη εγκαταστασης και λειτουργιας....

    Ο υδραυλικος δεν πληρωθηκε για το εργο? Ο καυστηρατζης που το αναψε?

    Δεν σε μαλωνω, καθε αλλο, αλλα καπου η ολη ιστορια δεν κολλαει.
    Η εποχη που απλα τα βιδωναμε και δουλευε οπως ναναι (και σιγουρα καταναλωνοντας αντερα) εχει περασει ανεπιστρεπτι...




    Burn baby, burn

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    50
    Φίλε stom,

    Σευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Η εποχή που αναφέρεις δεν έχει αλλάξει.
    Τα πράγματα έγιναν ακριβώς όπως τα λέω, και τώρα παιδεύομαι λόγω οικονομικής δυσκολίας, προσπαθώ να βρω την λύση με τον υδραυλικό που έκανε την εγκατάσταση για να μην πληρώσω έξτρα χρήματα απλά για λειτουργήσει σωστά η εγκατάστασή μου.
    Φαντάσου ότι ακόμη και για τον πρώτο θερμοστάτη που δούλευε στους 16 και το σπίτι είχε 20 βαθμούς άκουσα τα χίλια μύρια. Μην τον αλλάξεις, κι εγώ τέτοιον έχω σπίτι μου, είναι με υδράργυρο και δουλεύει τέλεια. Όλα αυτά για να μην τον πάρει πίσω και μου βάλει αυτόν που ήθελα.άσε, τεσπα.
    Τώρα αυτό που λες για πίεση, όντως παρατήρησα πριν 10 μέρες ότι όταν η πίεση ήταν στο 1,3-1,4 με κρύο το κύκλωμα, ανέβαινε στο 1,7-1,8 υπό λειτουργία. Νομίζω ότι αυτό υποδυκνύει ότι όντως κάτι παίζει με το δοχείο διαστολής.
    Επίσης, δεν μου είπατε άποψη για τους πλαστικούς σωλήνες που αποτελείται ολόκληρο το δίκτυό μου.
    Το ένα σώμα στο χωλ που είναι σίγουρα ανάποδα συνδεδεμενο μπορεί να επηρεάζει σε κάτι;
    Μήπως είναι όλα τα υπόλοιπα ανάποδα και είναι η λύση μου πολύ απλή;
    Γιατί νομίζω πάντως ότι τώρα δουλέυει καλύτερα το σύστημά μου μοναδικές αλλαγές την πίεση στα 0,8-0,9, και αύξηση της θερμοκρασία προσαγωγής στους 75;
    Μήπως είναι πολύ οι 75;
    Αν όντως υπάρχει θέμα με το δοχείο διαστολής, τι πρέπει να κάνω; Ποια είναι τα συμπτώματα; Όντως μπορεί να δημιουργεί αέρα στο κλειστό κύκλωμά μου;
    Όσον αφορά την αντιστάθμιση, δεν είχα ιδέα περί τίνος πρόκειται. Εδώ δεν κατάφερα να πείσω για αλλαγή θερμοστάτη σε έναν καλό ψηφιακό της siemens rev13, θα συζητούσα για αντιστάθμιση που δεν ήξερα κιόλας ότι βοηθάει τόσο στην κατανάλωση;

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Θα στο θεσω πολυ απλα.
    Αν το συστημα δεν λειτουγει σωστα και ειναι κακορυθμισμενο, τα λεφτα θα τα δωσεις στο καυσιμο.

    Δυστυχως η παροιμια με το πως δεν βαφονται αυγα ισχυει και εδω.
    Απο 1,4 σε 1,8 δεν ειναι προβλημα ομως.

    Οι σωληνες, οσο δεν χανουν νερο, το σκοπο τους τον κανουν καλα
    Δεν εχει ιδιαιτερη σημασια απο τι ειναι κατασκυεασμενες, αρκει να ειναι μονωμενες και να μην τρυπανε/φθειρονται/λειωνουν.
    Σιγουρα δεν φταινε για τα συμπτωματα που λες.

    Σε ολες τις περιπτωσεις σωματων, το ζεστο μπαινει επανω.
    Οτι δεν ειναι ετσι, πρεπει να διορθωθει.

    Τωρα αν υπαρχει θεμα εξαερωσης ή υδραυλικης εξισσοροπησης, αυτο απο μακρια δεν βρισκεται.

    Αν τωρα ειναι ολα τα σωματα αναποδα και ο υδραυλικος τραγουδαει,
    τοτε δεν φταιει αυτος αλλα οποιος τον επελεξε...

    75 βαθμοι ειναι σιγουρα πολλοι απο πλευρας καταναλωσης.
    Για οτιδηποτε αλλο αναγκαστικα θα σε παραπεμψω στη μελετη θερμανσης που θα επρεπε να εχεις.





    Burn baby, burn

  7. #7
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    50
    Φίλε stom,
    Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ θέλω να αποφύγω, την άσκοπη κατανάλωση.
    Το ότι επέλεξα τον συγκεκριμένο υδραυλικό ήταν θέμα συγκυρίας και αναγκαστικής επιλογής λόγω χρημάτων. Στην ουσία τώρα προσπαθώ να διορθώσω τα λάθη του χωρίς να έχω γνώσεις γιαυτό και ζητάω την πολύτιμη βοήθειά σας.
    Κοιτάω το σχεδιάγραμμα του λέβητα και δείχνει ότι είναι οκ η παροχή του ζεστού. Δηλαδή εκεί που λέει προσαγωγή η γραμμή φεύγει στο επάνω μέρος των σωμάτων.
    Μου είπες ότι ακόμη και μόνο ένα σώμα να είναι ανάποδα θα πρέπει να διορθωθεί, σωστά;αλλά μάλλον δεν είναι μόνο αυτό η αιτία του προβλήματός μου.
    Προσπαθώ να προσδιορήσω πιθανές αιτίες ώστε να φωνάξω τον υδραυλικό μου και να του πω κάνε αυτό, έτσι και συγκεκριμένα. Αλλιώς θα έρθει πάλι και θα μου πει δουλεύει μια χαρά και θα ξαναφύγει.
    Βοηθήστε με, τι να κάνω άλλο;
    Ρωτήστε κάποια άλλα περαιτέρω στοιχεία για την εγκατάσταση να σας τα δώσω.
    Δεν ξέρω τι άλλο να ψάξω...
    Θέμα εξαέρωσης είπες. Μπορώ να κάνω κάτι εγώ;
    Θέμα υδραυλικής εξισορόπησης: εννοείς με το δοχείο διαστολής ή / και κάτι άλλο;
    Να ξαναγυρίσω τον λέβητα στους 66 βαθμούς γιατί το 75 κουκουλώνει το πρόβλημα;

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Φίλε Αντωνάρα, έκανες το κλασικό λάθος να προσπαθήσεις να βάψεις αυγά με ακατάλληλα δύσοσμα μέσα, όπως σου είπε ο Stom. Μία εγκατάσταση θέρμανσης που στοιχίζει λίγες χιλιάδες ευρώ αρχικά, και στη συνέχεια κάποιες εκατοντάδες για τη λειτουργία της χρόνος μπάινει χρόνος βγαίνει, ΔΕΝ την βάζουμε στην τύχη, χωρίς μελέτη και παρουσία μηχανολόγου, και χωρίς έμπειρο και γνώστη υδραυλικό, αλλά με τον πρώτο τυχόντα που δηλώνει υδραυλικός και δίνει τη χαμηλότρη προσφορά. Νόμισες ότι έκανες "οικονομία" κάποια λεφτά, και θα τα πληρώσεις τώρα όχι μόνο με την αυξημένη κατανάλωση στα πρώτα ένα-δυο χρόνια, αλλά και με ταλαιπωρία και νεύρα.
    Και δεν στα λέω για να σε μαλώσω, στα λέω γιατί διαβάζουν κι άλλοι, για να μην κάνουν το ίδιο (δυστυχώς πολύ κοινό) λάθος.
    Τέλος πάντων, το έκανες το λάθος και είσαι εκεί που είσαι. Κατ'αρχήν τα σώματα δεν πιάνουν ποτέ αέρα κάτω, δεν το επιτρέπει η φύση! Οπότε αυτό το σενάριο το ξεχνάς. Δεύτερον, το πρόβλημά σου δεν έχει να κάνει με το δοχείο διαστολής, μην ξανασχοληθείς με αυτό.
    Οπως πολύ σωστά σου είπε και ο gregori και ο stom, από απόσταση είναι πάρα πολύ δύσκολο να λυθεί το πρόβλημα. Κάνε όμως μια δοκιμή, για την τιμή των όπλων, και πες μας τί έγινε: κατέβασε ξανά τη θερμοκρασία στους 66-68°C, και κλείσε τους διακόπτες των σωμάτων που ζεσταίνονται γρήγορα και ολόκληρα. Παρατήρησε τί συμβαίνει στα υπόλοιπα. Στη συνέχεια, αν δεις ότι συμπεριφέρονται καλύτερα, κλείσε τη θέρμανση και άσε τα σώματα να κρυώσουν, και μετά μισοάνοιξε τους διακόπτες που είχες κλείσει και άναψε πάλι. Δες πάλι πώς συνπεριφέρονται τα προβληματικά σώματα, και πες μας.

    Νίκος

  9. #9
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    50
    Φίλε Νίκο,
    Σευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου.
    Όντως έκανα λάθος επιλογή αλλά πίστεψέ με, δεν είναι εύκολο να κρίνεις κάποιον πόσο καλός είναι στην δουλειά, πόσο μάλιστα αν δεν γνωρίζεις και πολλά για το αντικείμενο.
    Οπως λες ότι έγινε, έγινε. Τώρα απλά προσπαθώ να σταματήσω να σπαταλώ άσκοπα χρήματα στον λογαριασμό του αερίου που παρειπτόντως έχω κάψει σε ακριβώς 56 μέρες 275 κυβικά μέτρα. Δεν μπορώ να κρίνω αν είναι πολλά ή λίγα, πάντως το σπίτι είναι 70τμ, έχει παλιά ξύλινα κουφώματα που το μονό τζάμι έχει πάχος 1,5 χιλιοστό άκουσον άκουσον. Επίσης είναι γωνιακό με μεγάλη επιφάνεια εκτεθειμένη στον αέρα και είναι μπροστά στην θάλασσα. Η λειτουργία της εγκατάστασης μέσω θερμοστάτη ήταν τελτοια ώστε το σπίτι να έχει 19,5-20,5 εν ώρα λειτουργίας και στους 18-18,5 το βράδυ κατά τον ύπνο και κατά την απουσία μας απ#180;το σπίτι. Παραθέτω αυτά τα στοιχεία μήπως και είμαι παράλογος στις απαιτήσεις μου απλτην κατανάλωση.
    Τώρα, στο θέμα μας.
    Έκανα αυτά που με συμβούλεψες καταυθείαν, αλλά με μία μικρή διαφορά, ο λέβητας δεν είχε θερμοκρασία νερού προσαγωγής 66 αλλά 70,5, ελπίζω να ήταν μικρό το παράπτωμα για το πείραμα.
    Τα σώματα έδειξαν όλα βελτίωση έως μεγάλη βελτίωση αλλά χωρίς εξάλειψη του φαινομένου. Ο καυστήρας λειτούργησε σταθερά για 35 λεπτά (που θεωρώ ότι είναι πολύ) και το νερό ήταν από πριν σε κάποια θερμοκρασία, όχι δηλαδή απ#180;τους πχ 20 που ξεκινάει γενικά όταν έχει ώρα να δουλέψει.
    Τώρα, περιέργως, το πιο απομακρυσμένο σώμα του δικτύου που είναι το 60x90 της κουζίνας δούλεψε σχεδόν πολύ καλά θα έλεγα. Δηλαδή έκαψε το επάνω μέρος του στα 15 λεπτά, με το κάτω μέρος ζεστό. Στα 20-25 λεπτά ζέστανε αρκετά το κάτω μέρος, σχεδόν να μην μπορώ να κρατήσω το χέρι μου επάνω του. Πάντως πάλι η διαφορά θερμοκρασίας του επάνω μέρους με το κάτω ήταν σημαντική, δηλαδή μετά τα 20 λεπτά δεν μπορούσα να το ακουμπήσω για παραπάνω από 2-3 δευτερόλεπτα.
    Το δεύτερο καλύτερο σαν βελτίωση ήταν το τρίστηλο του σαλονιού, 80x90 που έδειξε παρόμοια συμπεριφορά, λίγο πιο καθυστερημένα απ#180;της κουζίνας. Να σημειώσω ότι αυτό το σώμα, είναι το πρώτο στο δίκτυο που έρχεται μέσα στο σπίτι, ακολουθεί της κρεβατοκάμαρας, του χωλ, η πετσετοκρεμάστρα και τέλος της κουζίνας. Θυμίζω ότι υπάρχει άλλο ένα τρίστηλο στο σαλόνι που όμως παίρνει ξεχωριστές γραμμές με ταφ απεθυείας απλτην γραμμή προσαγωγής του λέβητα. Αυτό το σώμα δουλεύει πάρα πολύ καλά οπότε και κλείστηκε και από τους δύο διακόπτες, και τον πάνω και τον κάτω. Επίσης κλείστηκε και του χωλ που είναι μικρό, 60x60, είναι ανάποδα συνδεδεμένο, δηλαδή το ζεστό πάει κάτω, και περιέργως δουλεύει τέλεια στα πρώτα 10 λεπτά λειτουργίας του συστήματος.
    Επίσης κλείστηκε και η πετσετοκρεμάστρα στο μπάνιο.
    Τώρα, έμεινε μόνο του υπνοδωματίου που δείχνει να έχει και το μεγαλύτερο πρόβλημα. Με κλειστά τα τρία που δουλέυουν σωστά και πάλι στα 35 λεπτά συνεχούς λειτουργίας, το κάτω μέρος δεν κατάφερε ποτέ να πάει προς το πολύ ζεστό, ούτε συζήτηση για καυτό. Σίγουρα έδειξε βελτίωση αλλά πάλι...
    Το σημείο που είναι το πιο κρύο απ#180;όλο το σώμα ειναι καλτω αριστερά. Ολπως καταλαβαίνετε, το ζεστό ειναι πάνω δεξιά και η επιστροφή κάτω δεξιά.
    Περιμένω τώρα τις συμβουλές σας καθώς αναμένω να κρυώσουν όλα τα σώματα και το νερό στο κύκλωμα. Έχω ήδη ρυθμίσει τα τρία σώματα που δουλεύουν καλά στο μισό, δηλαδή και τον πάνω και τον κάτω διακόπτη μέτρησα πόσες στροφές είναι η πλήρης περιστοφή σε 3,5 κύκλους οπότε το έβαλα στην μέση δηλαδή 1,7-1,8 με το μάτι.
    Μήπως από τα παραπάνω θέλετε να αλλάξω κάτι;

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σίγουρα έχεις πρόβλημα λόγω αρύθμιστου δικτύου. Το νερό έχει την τάση να πηγαίνει από τον ευκολότερο δρόμο (εκεί που βρίσκει τις μικρότερες αντιστάσεις), οπότε αν δεν κάνεις κάτι γι'αυτό, οι δυσμενέστεροι κλάδοι (τα πιο απομακρυσμένα σώματα, συνήθως) υπολειτουργούν.
    Απ'ότι καταλαβαίνω, ο εγκαταστάτης δεν έχει βάλει συλλέκτες με ρυθμιστικά (κάτι σαν αυτό, δηλαδή), αλλά έχει τραβήξει μία γραμμή και κάνει επάνω της διακλαδώσεις για τα σώματα. Σωστά; Αν ναι, δεν έχεις τη δυνατότητα να ρυθμίσεις όπως θα την είχες από τα ρυθμιστικά στους συλλέκτες, οπότε το μόνο που σου μένει είναι οι διακόπτες των σωμάτων. Πειραματίζεσαι λοιπόν με τους διακόπτες (κόβοντας στα σώματα που ζεσταίνονται περισσότερο και πιο γρήγορα) ώστε να το φέρεις σε κάποια ισορροπία. Οταν επιτευχθεί αυτό, ενδέχεται όλα τα σώματα να είναι αισθητά πιο κρύα στο κάτω τους μέρος, οπότε θα δούμε τη ρύθμιση του κυκλοφορητή. Για την ώρα όμως επικεντρώσου στη ρύθμιση των διακοπτών.

    Νίκος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό