Καλησπέρα σε όλους!
Αρχές Δεκεμβρίου προέβησα σε καινούργια εγκατάσταση αερίου.
Ο λέβητας είναι Bosch gaz4000 .
Οι σωληνώσεις είναι πλαστικές, λευκές που στη μέση έχουν ρινίσματα γυαλιού για καλύτερη θερμομόνωση.
Το σπίτι είναι 70 τμ.
Εχουν τοποθετηθεί στο σαλόνι δύο τρίστηλα 80x90 cm bauger, στο υπ οδωμάτιο ένα δίστηλο 80x90, στο χωλ ένα μάλλον δίστηλο 61x61, μια πετσετοκρεμάστρα στο μπάνιο και τέλος ένα δίστηλο στην κουζίνα 60x90.
Στην αρχή υπήρχε ένα θερμοστάτης μηχανικός siemens ο οποίος ρυθμίζονταν στους 16 βαθμούς ώστε το σπίτι να είχε θερμοκρασία από 19,3 - 20,5 οπότε μετά από λίγο ψάξιμο αντικαστάθηκε με έναν siemens rev13, και κατευθείαν ρυθμίστηκε στο learning mode.
Το πρόβλημά μου είναι ότι τα τρία απ'τα 6 συνολικά σώματα αργούν πάρα πολύ κατά την προσωπική μου άποψη να ζεσταθούν από την μέση και κάτω.
Έχω ψάξει πάρα πολύ στο φόρουμ εδώ αλλά και σε άλλα πολλά φόρουμς αλλά σαφής απαντήσεις για το τι έφταιγε δεν είδα. Μόνο μία περίπτωση που το πρόβλημα ήταν ότι οι εξωτερικοί σωλήνες είχαν συνδεθεί ανάποδα στον λέβητα, δηλαδή η προσαγωγή στην γραμμή που συνδέονταν στο κάτω μέρος των σωμάτων.
Όπως καταλαβαίνετε, δεν γνωρίζω πολλά όμως το έχω ψάξει πολύ.
Να σας αναφέρω τις ακόλουθες ιδιαιτερότητες της εγκατάστασή μου:
1. Το ένα τρίστηλο του σαλονιού συνδέεται απευθείας στην γραμμή προσαγωγής του λέβητα με ένα απλό ταφ. Αυτό ενδεχομένως να επηρεάζει το όλο υπόλοιπο κύκλωμα, τις επιστροφές κλπ. Τα μέτρα γραμμής είναι χοντρικά 7-8 μέχρι το σώμα.
(Όπως καταλάβατε μάλλον ήδη, η εγκατάσταση είναι με δισωλήνιο σύστημα, και δεν θα απέκλεια αν ήταν τοποθετημένα ακόμη και ανάποδα το ζεστό με το κρύο)
2. Οι γραμμές είναι με πλαστικούς σωλήνες.
3. Το σώμα του χωλ το 61x61 είναι ανάποδα συνδεδεμένο απ'τα υπόλοιπα σώματα. Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει σε κάτι αλλά αυτό το σώμα ίσως ως το δευτέρο μικρότερο, είναι που δουλεύει πολύ καλά, όπως και το τρίστηλο του σαλονιού που πέρνει απευθείας, όπως και η πετσετοκρεμάστρα.
Τώρα, τα τρία υπόλοιπα σώματα είναι που "υπολειτουργούν" απ'την μέση και κάτω.
(Σχεδόν όλα τα σώματα είναι μάρκα Bauger, θα ήθελα την άποψή σας γιαυτά.
Ο υδραυλικός μου ρύθμισε πίεση 1,3 - 1,4 bar. Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι οκ ή όχι. Πάντως τώρα το κατέβασα στα 0,8-0,9 και δουλεύει οκ, μπορεί και καλύτερα από πριν.
Έκανα μια σκέψη ότι εάν υπάρχει αέρας εγκλωβισμένος κάτω στο σώμα, μπορεί με την "υψηλή" πίεση να μην μπορεί να φύγει.

Η κύριά μου έννοια είναι η κατανάλωση και η καλή λειτουργία.
Συμβουλεύτηκα δύο διαφορετικούς υδραυλικούς δια τηλεφώνου και οι δύο πρότειναν να κοιτάξω το δοχείο διαστολής του λέβητα, μήπως χάλασε, μήπως θέλει ρύθμιση/ άζωτο κλπ.
Παρακαλώ συμβουλέψτε με, ψάχνω εδώ και τρεις βδομάδες καθημερινά, μου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Βοήθεια.