Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 41 μέχρι 50 από 72

Θέμα: Αντλία Θερμότητας: αποδοτικότερη λειτουργία;

  1. #41
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Θες να το φτιαξεις τελικα ή μηπως τη βρισκεις με τις συνεχεις αλλαγες?

    Ειναι και αυτο ενα βιτσιο, (οχι και τοσο σπανιο εδω μεσα..)

    Burn baby, burn

  2. #42
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94
    Αυτο που λες με τα λιγοτερα νερα δεν ειναι απαραιτητα σωστο, πρεπει να υπαρχει μια ισοροπια σε ολο το συστημα. Αν εχεις μικρο δικτυο με μια πολυ δυνατη αντλια σε χαμηλες θερμοκρασιες προσαγωγης θα εχεις συνεχεια επανεκκινησεις και μειωμενη αποδοση, και μετα θα τρεχεις και για δοχειο αδρανειας.

  3. #43
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Φοβάμαι ότι θα καταλήξεις να ρίχνεις μόνος σου φάπες στον εαυτό σου (ίσως χρειαστείς και βοήθεια από τον υδραυλικό).
    quote:Το επομενο ειναι να γκρεμισουμε λιγο σπιτι γιατι ειναι μεγαλο?



    5 ολάκερα λεπτά γέλιο! Να 'στε καλά Σωτήρη και Νίκο...


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  4. #44
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    kilkis, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Παμε, ερχομαστε και παλι στα ιδια ειμαστε. Λοιπον παιδια, περα απο τις αμπελοφιλοσοφιες, τις πλακιτσες και τα συγχαρικια μεταξυ σας, εχετε να προτινετε κατι; Γιατι ο μονος που προτινει λυσεις εδω, ειμαι εγω.
    Θα παρακαλουσα λοιπον τους αγαπητους συναδελφους, τα σχολια τους να αφορουν αποκλειστικα το θεμα >>> Α/Θ: αποδοτικοτερη λειτουργια, τα υπολοιπα στειλτε τα με προσωπικα μηνυματα μεταξυ σας. Ευχαριστω!

  5. #45
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by kirimiha

    Παμε, ερχομαστε και παλι στα ιδια ειμαστε. Λοιπον παιδια, περα απο τις αμπελοφιλοσοφιες, τις πλακιτσες και τα συγχαρικια μεταξυ σας, εχετε να προτινετε κατι; Γιατι ο μονος που προτινει λυσεις εδω, ειμαι εγω.
    Σου προτείναμε, εξ'αρχής: μηχανολόγο. Εσύ όμως προφανώς είσαι εδώ μόνο και μονο για να τρολλάρεις, να προσβάλλεις και να γίνεσαι και προκλητικός πλέον. Πάρε λοιπόν τις σοφές λύσεις σου, που μόνο εσύ προτείνεις (λες και σου τις ζήτησε κανείς), και κάνε ό,τι νομίζεις.
    quote:Θα παρακαλουσα λοιπον τους αγαπητους συναδελφους, τα σχολια τους να αφορουν αποκλειστικα το θεμα >>> Α/Θ: αποδοτικοτερη λειτουργια, τα υπολοιπα στειλτε τα με προσωπικα μηνυματα μεταξυ σας.
    Ευχαριστούμε πολύ για τις υποδείξεις "συνάδελφε" ([?]), θα συμμορφωθούμε άμεσα. 'Η μήπως να έρθουμε και με τον κηδεμόνα μας;

    Νίκος

  6. #46
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Νίκο μιας και με μάλωσε ας του μιλήσω κι εγώ μπας και αντιληφθεί την κατάσταση από την σωστή οπτική γωνία που προσπαθούμε από την αρχή του τόπικ όλοι αυτοί που γράψαμε έστω και με σκωπτικό χαρακτήρα.
    Λοιπόν φίλε εκ του Κιλκίς: Θα χρησιμοποιήσω φράσεις από τα προηγούμενα posts, δικά σου σχόλια με καφέ γράμματα που είσαι ο ερωτών και με κόκκινα γράμματα των υπολοίπων που έγραψαν.

    [u]1. Γενικά θέματα:
    Φταις για όλα σου τα δεινά εσύ. (δεν αναφέρομαι προσωπικά αλλά αναφέρομαι στη θέση σου σαν πολίτης και σαν μονάδα):
    Μιλάς όντας αγανακτισμένος για μία διαπίστωση που έκανες η οποία εντάσσεται μέσα στο γενικότερο πακέττο σχέσεων πολίτη και κράτους όσον αφορά την προστασία του δεύτερου και πάντα σε σχέση με
    quote:Το προβλημα ειναι φιλε nyannaco, απο οτι καταλαβα, το θεμα των αντλιων θερμανσης ελαχιστοι το εχουν, ολοι στα τυφλα πανε
    Δηλαδή θα έπρεπε πρώτα να καείς και μετά να κάνεις την διαπίστωση; Ξεκινάς ένα πρόγραμμα παίρνοντας δάνειο. Ποιος πρέπει να έχει ανοιχτά τα μάτια του και να κάνει τις σωστές επιλογές ώστε να πετύχει το πρόγραμμα; Μήπως ο περιπτεράς; ο γείτονας; η κυρία του απέναντι; ποιος; Αν δεν ανοίξεις τα μάτια σου και δεν ξυπνήσεις εσύ ο ίδιος πώς θα πάψουν να υπάρχουν τέτοια φαινόμενα; Και αναφέρομαι από την περίπτωσή σου έως το μνημόνιο! Δεν υπάρχουν φίλε μου μάγισσες για να μας σώσουν! Εμείς πρέπει κάποια στιγμή να γίνουμε ολοκληρωμένοι και σωστοί πολίτες ζώντας μέσα σε ένα κοινωνικό σύνολο που ποτέ δεν μάθαμε να ζούμε!

    [u]2. Ειδικά θέματα
    Σου γράφει ο Παναγιώτης που είναι ο ειδικός του φόρουμ στις Α/Θ:
    Το συγκεκριμένο μηχάνημα για έξοδο νερού 55oC
    στους 0oC αποδίδει 6,66kw και καταναλώνει γύρω στα 3,22kw (COP=2,07)
    στους 5oC αποδίδει 7,47kw και καταναλώνει γύρω στα 3,07kw (COP=2,43)
    και
    Το αν έπρεπε να μπει στο συγκεκριμένο σπίτι, είναι άλλο ερώτημα το οποίο καλό θα ήταν να το απευθύνετε σε έναν μηχανολόγο που θα σας κάνει μελέτη και τεχνική έκθεση!
    Εσύ τίποτα! Θα φωνάξεις τον υδραυλικό!! Και ορίστε....
    αλλα ολα αυτα απαιτουν υδραυλικο οποτε το βλεπουμε.

    Σου γράφω εγώ διφορούμενα
    Ειδικά ο πλακοειδής εναλλάκτης της μονάδας και τυχόν προβλήματα απόδοσης και εντοπισμού αυτών είναι καθαρά θέματα υδραυλικού......
    Σου γράφει ο Βασίλης:
    Ναι, όμως όχι ότι κι ότι υδραυλικός να ‘ναι αλλά ότι πρέπει… Υδραυλικός με εξειδίκευση σε πλακοειδές φρέον, αυτός που είναι γνωστός στην πιάτσα ως <<φρεατζής>>.
    Εσύ ΔΕΝ! Γράφεις:

    αποφασιστηκαν με τον υδραυλικο....
    Και ανίχ-μαλάχ (τουρκιστί) εγώ θα κάνω το δικό μου...
    και ας πέσουν παλι φαπες επειδη στο στόρι δεν περιλαμβάνετε μηχανικος...

    και κάνεις και πνεύμα και προκαλείς αυτούς που ζητάς βοήθεια...
    Υ.Γ. Κοψτε το γλυψιμο γιατι γεμιζουμε σαλια
    Μετά παραπονιέσαι που το ρίξαμε στην πλάκα! Τι να κάνουμε; Έχουμε άλλη διαφυγή; Εσύ τι θα έκανες στην θέση μας;

    [u]3. Και ο επίλογος
    στους 5oC αποδίδει 7,47kw και καταναλώνει γύρω στα 3,07kw (COP=2,43)
    90 τ.μ. στο Κιλκίς δεν θα έχει εγκατεστημένη ισχύ σε σώματα πάνω από 12000 θερμ.; Να μη πω 15000 θερμ. Για να τα ανεβάσει στους 45° απαιτούνται 2,5 kWh σε κάθε άναμα και με 2 την ημέρα έχουμε για προθέρμανση 5 kWh την ημέρα και 2 kWh σε ΔΕΗ. Εσύ μιλάς για 50 kWh σε ΔΕΗ που σημαίνει ότι η προθέρμανση είναι το 4% της κατανάλωσης. Επομένως τι μιλάς για μείωση νερού και fan-coils; Για να καις 50 kWh παίρνεις στα σώματα συνολικά 105.000 Kcal. Αν θερμαίνεσαι 14 ώρες τότε έρχονται 7500 Kcal/h. Δεν είναι και παράλογο νούμερο. Για να τσεκαρισθεί όμως πρέπει να ξέρουμε τις ώρες που θερμαίνεσαι και τα θερμαντικά σώματα που έχεις.
    Την όλη αυτή δουλειά δυστυχώς ο υδραυλικός δεν μπορεί να την κάνει. Ποιος θα την κάνει; Μήπως ο περιπτεράς;, η λουλουδού;, η κυρία του απέναντι;

    Βάλε και συ τη σκέψη σου να λειτουργήσει λίγο επικοδομητικά....


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  7. #47
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    kilkis, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Μαλλον παρεξηγησες το χιουμορ μου, αλλα δεν πειραζει, εχει καλως

    Οσο για τα υπολοιπα δεν το συνεχιζω, γιατι δεν βγαζω ακρη π.χ. οτι τρολλαρω στο δικο μου θεμα κτλ ...[xx(]

    Παντως ευχαριστω για τις συμβουλες φιλε pirate και φυσικα και ολα τα παιδια που καλοπροαίρετα προσπαθησαν να βοηθησουν και στον βαθμο που μπορουσαν.


  8. #48
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    Μιας και το ξανα-ανέφερες...
    quote:Για το ανεξαρτητο μποιλερ απο το κυκλωμα της αντλιας, εχεις καμια αποψη;
    (θα ηταν ενδιαφερον να ακουσουμε κατι και γι αυτο)
    Απ' ότι είπες, αν ανεξαρτητοποιήσεις το μπόιλερ θα το βάλεις να δουλεύει με αντιστάσεις. Άλλες, εντός του μπόιλερ. Σωστά? Οι αντιστάσεις είτε ζεσταίνουν το νερό του μπόιλερ, είτε το νερό που υπάρχει στο κοινό δίκτυο, το ίδιο θα αποδίδουν - καταναλώνουν. Το μονο που θα είχε νόημα σε αυτή τη περίπτωση είναι να κάνεις χρονοπρόγραμμα στο μπόιλερ και να λειτουργούν μόνο τις ώρες που έχει μειωμένη χρέωση (νυκτερινό). Κατά τα άλλα, αν και εφόσον το μηχάνημα δεν επαρκεί για το σπίτι και ενεργοποιεί τις αντιστάσεις του, θα συνεχίσει να το κάνει (όσο τις χρησιμοποιούσε, μειον το χρόνο που χρειαζόταν για να ζεστάνει και το νερό στο μπόιλερ). Τώρα, καθε πότε φτιάχνει ζεστά νερά? Είναι προγραμματισμένο? Όποτε θέλει ο χρήστης? Συνέχεια?
    Αυτό που είπες για το by-pass δεν το κατάλαβα.... Που είναι αυτό το by-pass και ποία η χρησιμότητα του? Γιατι είναι χειροκίνητο? Όταν γίνει μηχανικό πότε και απο που θα ενεργοποιείται?

    Κατά τα λοιπά, και προσπαθώντας να κλείσουμε το θέμα, προσωπική μου άποψη είναι ότι η Α/Θ που έχεις είναι μικρή για το σπίτι (αν και δεν μας έχεις δώσει τις λεπτομέρειες του). Ειδικά με τα σώματα. Αν τα αλλάξεις σε FCU's (άρα έξοδο 45οC) θα κερδίσεις περίπου ένα 15% σε απόδοση δηλαδή
    >στους 0oC θα αποδίδει 8kw και θα καταναλώνει γύρω στα 3,06kw (COP=2,61)
    >στους 5oC θα αποδίδει 8,73kw και θα καταναλώνει γύρω στα 2,98kw (COP=2,93)
    Τότε πιθανότατα να βελτιωθεί γενικότερα η συμπεριφορά και οι καταναλώσεις...
    Όμως, όπως σου λέμε απο τη πρώτη στιγμή, 45 μάστορες κι 60 μαθητάδες, αυτό θα στο πει ένας υπευθυνος μηχανικός που θα ρθει να κάνει αυτοψία, μελέτη κι εν συνεχεία τεχνική έκθεση. Θα βάλει μετά και φαρδιά πλατιά την υπογραφή του από κατω και θα είναι αυτός υπεύθυνος για το αν δουλεύει σωστά η όχι. Εμείς από εδώ, ο θερμοϋδραυλικός απο κεί, κι εσύ ως μη γνώστης του αντικειμένου, ότι λύσεις και να προτείνουμε μπορεί να είναι σωστές, μπορεί και να μην είναι.

    ΥΓ @nkx: Μην αγχώνεσαι. Δεν παρεξηγήθηκα. Όλα ΟΚ.

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  9. #49
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    kilkis, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    19
    Καταρχας Παναγιωτη, ευχαριστω για τις σημειωσεις, τωρα οσον αφορα το ερωτημα σου σχετικα με το μποιλερ : Αυτο που ξερω ειναι οτι εχει συνεχεια ζεστο νερο το σπιτι και μαλιστα μπολικο, δηλαδη δεν παταει κανενα κουμπι για να δωσει εντολη για ζεστα νερα.

    Για το by pass πρεπει να ρωτησω τον γαμπρο μου γιατι και αυτος ακρες/ μεσες μου τα λεγε (εχει εναν συμφοιτητή μηχανολογο μηχανικο απο βολο που τον συμβουλευει απο το τηλεφωνο, ξερεις, δες αυτο δες εκεινο...), παντως αν καταλαβα καλα, κατι εχει να κανει με την εξοδο του νερου απο την αντλια προς το σπιτι, μπορω να ρωτησω ομως και να μαθω, για να μην κανω αθελα μου παραπληροφορηση.

    Τωρα για τον μηχανικο, δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο, απλα δεν ξερω τι θα κανει τελικα ο γαμπρος μου, εγω απλα παρακολουθω τις εξελιξεις και προσπαθω οσο μπορω να βοηθησω. Παντως απο οτι ξερω μεχρι τελους του μηνα του εδωσαν δικαιωμα να επιστρεψει την αντλια οποτε δεν αποκλειεται να την επιστρεψει κιολας και να τα παει ολα απο την αρχη, ισως αυτη την φορα με τον σωστο τροπο (μηχανικους/μελετες..κτλ)

  10. #50
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Τωρα μίλησες σωστά!!!
    Μηχανικός εξ αποστάσεως, μεσες άκρες, θερμοϋδραυλικός... πολυ θέλει να γίνει το κακό?


    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό