Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 30

Θέμα: Ένδειξη αυτόματου πληρώσεως

  1. #21
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    12

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ναι, αλλά στην περίπτωση μου που θέλουμε πίεση 1 bar, λογικά θα την πετύχουμε με το ελατήριο τέρμα χαλαρό έτσι δεν είναι?

  2. #22
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Δεν ξέρω αν υπάρχει ελάχιστη πίεση που μπορεί να διατηρήσει ο αυτόματος, και πόση είναι αυτή (ίσως και να διαφέρει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή), ή αν με το ελατήριο τελείως χαλαρωμένο δεν θα μπάινει καθόλου νερό στο σύστημα, ανεξαρτήτως πιέσεως. Λίγη υπομονή και θα μας το πουν οι υδραυλικοί

    Νίκος

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Οπως τα λέει ο Νίκος....
    δεν μπαίνει νερό...
    Αλλά ο συγκεκριμένος με τον μάτι που τον βλέπω αμφιβάλω αν ρυθμίζει...

    http://udravlikos.gr

  4. #24
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    12
    Γρηγόρη, όπως το βλέπεις από πάνω το πλαστικό που έχει μέσα βιδώνει και συμπιέζει το ελατήριο, οπότε και ανοίγει η ροή, έχοντας το όμως τέρμα ξεβίδωτο πάλι η πίεση ανεβαίνει έστω και σιγά σιγά... Την άφησα έως τα 2 bar και έκλεισα πάλι την βάνα για να μην ξεφύγει, πάντως το νερό δεν περνάει με ορμή σε αυτή την ρύθμιση και το ελατήριο μια χαρά μου φάνηκε. Πάνω από αυτό που φωτογράφισα έχει κι ένα καπάκι που γράφει 1,5bar... Αυτό είναι η αρχική ρύθμιση άραγε ή η ελάχιστη που μπορεί να δουλέψει? Επίσης εντύπωση μου κάνει που κάποιος έχει βάλει την κόκκινη βελόνα στα 3 bar...

  5. #25
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    12
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου ήρθε διαβάζοντας διάφορα.
    Αφού το βανάκι πριν τον αυτόματο πληρωτή ήταν κλειστό (εδώ και καιρό) και το σύστημα δούλευε και λογικά είχε απώλειες, πως γίνεται να μην έχει αδειάσει ή να μην είχε ελάχιστη πίεση? Μπορεί να γεμίζει από την είσοδο του μπόιλερ που έχει για όταν λειτουργεί σαν θερμοσίφωνας? Αυτή η είσοδος πρέπει να είναι ανοιχτή ή κλειστή ή δεν επιρεάζει?

    ΥΓ: Dimis πάλι πολλές είναι οι ερωτήσεις, αλλά τις κάνω δίνοντας κάποια δεδομένα που παρατηρώ, μήπως και βοηθήσω να καταλάβαιτε το πρόβλημα!

    Το 1ο βήμα που μου υπέδειξες το έκανα, αν φαντάζεσαι κάτι άλλο μου λες και το βλέπουμε βήμα-βήμα, αλλιώς πάω για αλλαγή πληρωτή!

  6. #26
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Χρήστο δεν τον γνωρίζω τον συγκεκριμένο αλλά οι αυτόματοι έχουν εύρος ρύθμισης...
    Συνήθως είναι απο 0.3 έως 4 βαρ...
    Αυτός πιστεύω ότι είναι από 0, κάτι έως 1.5 bar.
    Ουσιαστικά όχι για πολύ ψηλά κτήρια.
    Οσο για την κόκκινη βελόνα καλός η κακός κανένας δεν ασχολείται με αυτή.


    http://udravlikos.gr

  7. #27
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Η κόκκινη βελόνα την έβαλε κάποιος για να δείχνει ότι εκεί είναι το ανώτερο που πρέπει να ανέβει η πίεση
    Απ ότι φαίνεται είναι κολλημένος ο πληρωτής
    Βάνα πριν τον πληρωτή έχεις Αν έχεις και μετά απ αυτόν μπορείς να τον ανοίξεις. Αν όχι θα πρέπει να αδειάσεις τα νερά του λέβητα
    Κάτω και πάνω από τον πληρωτή υπάρχουν δυο θέσεις για κλειδί. Πρέπει να ξεβιδώσεις αυτές τις βίδες. Είναι με φλάντζες. Μέσα μαζί με το ελατήριο υπάρχει μια μεμβράνη Θα καθαρίσεις καλά το εσωτερικό του πληρωτή και την μεμβράνη. Ρίξε και λίγο λάδι ή υγρό σαπούνι. Θα πρέπει η μεμβράνη αυτή να κινείται ελεύθερα με το χέρι μέσα στον κορμό του πληρωτή.
    Η άλλη περίπτωση είναι να αλλάξεις πληρωτή
    Αν είχες πρόβλημα με το μπόιλερ τότε θα ανέβαζε πίεση και με κλειστή την βάνα


    Τεχνολογία και ποίηση.

  8. #28
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    12
    Ευχαριστώ Dimis, θα κάνω την επέμβαση και θα επανέλθω με τα νεότερα!

  9. #29
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Αφού θα κάνεις την επέμβαση,βάλε και μια βάνα μετά τον αυτόματο πλήρωσης για ευκολία στην ρύθμιση του αλλά και στην μελλοντική του αντικατάσταση.

  10. #30
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2013
    Θέση
    thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    12

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Υπάρχουν βανάκια όχι ακριβώς μετά αλλά στην συνέχεια του κυκλώματος που μπορούν να κλείσουν και να βγει ελάχιστο νερό, οπότε δεν έχει νόημα να τοποθετήσω ακριβώς μετά! Ευχαριστώ για την επισήμανση πάντως.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό