Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: Aντληση υδάτων από δεξαμενή - μερική κατάλωση

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35

    Aντληση υδάτων από δεξαμενή - μερική κατάλωση


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα,
    θα ήθελα να μου λύσετε μία απορία.

    Εχω μία δεξαμενή από την οποία τραβάω νέρο, το οποίο το στέλνω σε 10 ταψιά που πλένουν τα σπαράγγια. Το νερό μετά την πλύση συλλέγεται και επιστρέφει με φυσική ροή στην δεξαμενή.
    Σε κάθε δεξαμενή θέλω 7m3/h και το μέγιστο μανομετρικό 5m. Δηλαδή σύνολο θέλουμε 70m3/h με 5m μανομετρικό. Επίσης υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται να λειτουργούν και τα 10 ταψιά αλλά μόνο το 1 για παράδειγμα.

    Για την άντληση των υδάτων έχουμε δύο λύσεις:

    1) Την χρήση μίας υφιστάμενης αντλίας με κινητήρα 10HP, ο οποίος έχει την δυνατότητα για την
    μεταφορά των 70m3/h με το συγκεκριμένο μανομετρικό

    2) Την αγορά 5 καινούργιων αντλιών (14m3/h - 5mΣΥ) που θα εξυπηρετεί 2 ταψιά η καθεμία


    Η ερώτηση μου είναι:
    Αν τοποθετήσω τον γιαδουροκινητήρα των 10HP και έρθει η στιγμή που κλείνω 9 ταψιά και δουλεύει μόνο το 1, πως θα συμπεριφερθεί ο κινητηρας?

    Ενας ηλεκτρολόγος μου είπε ότι είναι αναγκαία η χρήση inverter έτσι ώστε να ρυθμίζεται η ισχύς του κινητήρα ανάλογα με την κατανάλωση.

    Ενας κύριος με βιομηχανική εμπειρία μου είπε ότι ο κινήτηρας θα ρίξει από μονος του ισχύ εφόσον έχει να παράγει έργο για 7m3/h και όχι 70m3/h. Μου είπε ότι η ισχύς που θα τραβάει βέβαια δεν είναι το 1/10 άλλα περίπου στο μισό και ότι έτσι λειτουργούν και οι αντλίες που χειρίζεται στο εργοστάσιο.

    Ο 3ος που ήταν και προμηθευτής μου είπε ότι θα τραβήξει περίσσοτερα Amber από ότι το μέγιστο επιτρεπτό επείδη θα ζοριστεί και έτσι πρέπει να την προστατέψουμε θερμικά.

    Έχετε κάποια γνώμη?

    Ευχαριστώ

    Aργύρης
    <div align=\"right\">Aργύρης</div id=\"right\">

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Οι φυγοκεντρικές αντλίες ζορίζονται όταν εργάζονται σε μεγάλη παροχή. Σε μικρή παροχή, παρόλου που αναπτύσουν μεγαλύτερη πίεση, απορροφούν μικρότερη ισχύ, όπως είπε ο δεύτερος που μίλησες.

    Για την περίπτωση που λειτουργήσει μόνο το ένα ταψί πλύσης, πρέπει να γνωρίζεις την καμπύλη H-Q της αντλίας ώστε να εκτιμήσεις την παροχή που θα σου στέλνει, η οποία δεν θα είναι 70m3/h/10=7m3/h, αλλά μεγαλύτερη.

    Αν η αντλία λειτουργεί πολύ συχνά σε πολύ μικρές παροχές ίσως πρέπει να δεις θέματα φθοράς.

    Η οδήγηση με drive, εκτός από σταθερή παροχή σε κάθε ταψί, ανεξάρτητα με τον συνολικό αριθμό που λειτουργούν, θα εξοικονομήσει ενέργεια. Θέλει λίγο ψάξιμο αν η αντλία μπορεί να λειτουργήσει για με inverter και παροχή 7m3/h καθώς θα πρέπει να μειωθούν πάρα πολύ οι στροφές της, οπότε μειώνεται και η ψύξη του προσφέρει ο ανεμιστήρας.

    Σχόλιο: Η ισχύς της αντλίας (10hp) είναι μεγάλη για την παροχή και το μανομετρικό που χρειάζεσαι. Προφανώς η συγκεκριμένη αντλία δεν είναι η καταλληλότερη επιλογή (απέχει πολύ από την καταλληλότερη).

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  3. #3
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    Eυχαριστώ Μιλτο.

    quote:Για την περίπτωση που λειτουργήσει μόνο το ένα ταψί πλύσης, πρέπει να γνωρίζεις την καμπύλη H-Q της αντλίας ώστε να εκτιμήσεις την παροχή που θα σου στέλνει, η οποία δεν θα είναι 70m3/h/10=7m3/h, αλλά μεγαλύτερη.
    Nαι είναι λογικό ότι η αντλία θα "σπρώξει" περισσότερα κυβικά.
    Η ιδέα ήταν να έχω μία βάνα την οποία θα στραγγαλίσω τόσο, ώστε να έρθω στο σήμειο της χαρακτηριστικής, στο οποίο μου δίνει 7m3/h? Πως γίνεται αυτό πρακτικά είναι θέμα βέβαια...
    Αν όμως λειτουργούσε έτσι θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα στον κινητήρα ή στο δίκτυο?

    Τελικά αποφασίσαν να βάλουμε ένα inverter, και ενα plc που θα χειρίζεται 10 ηλεκτροβάννες και ανάλογα με το πόσες είναι ανοιχτές να ρυθμίζει αντίστοιχα την συχνότητα του κινητήρα.
    Θεωρώ ότι είναι μια καλή λύση αν εξαιρέσεις την υπερδιαστασολόγηση του κινητηρα.




    Aργύρης

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Η ιδέα ήταν να έχω μία βάνα την οποία θα στραγγαλίσω τόσο, ώστε να έρθω στο σήμειο της χαρακτηριστικής, στο οποίο μου δίνει 7m3/h? Πως γίνεται αυτό πρακτικά είναι θέμα βέβαια...
    Ένας φθηνός και εύκολος τρόπος είναι με βάνες πεταλούδας ή σύρτη.
    Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα δε θα είχες πρόβλημα με τον κινητήρα. Τι πρόβλημα φοβάσαι στο δίκτυο?

    quote:... και ενα plc που θα χειρίζεται 10 ηλεκτροβάννες και ανάλογα με το πόσες είναι ανοιχτές να ρυθμίζει αντίστοιχα την συχνότητα του κινητήρα.
    Δεν είναι απαραίτητο το plc. Χρησιμοποιώντας έναν αισθητήρα πίεσης μπορεί το ίδιο το drive, (με την κατάλληλη παραμετροποίηση προφανώς) να ρυθμίσει τις στροφές του ώστε να διατηρεί σταθερή την πίεση.

    Κατά τη γνώμη μου πρέπει να αντικατασταθεί η αντλία με πιο κατάλληλη (μικρότερης ισχύος). Ένας μέρος των χρημάτων θα τα γλιτώσετε από το κόστος του drive.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό