Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 13

Θέμα: Εσωτερικός βρόγχος σε βεβιασμένο σύστημα

  1. #1
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339

    Εσωτερικός βρόγχος σε βεβιασμένο σύστημα


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Με κάλεσε ένας πελάτης να του συνδέσω ένα ηλιακό,που αναγκαστικά λόγω χώρου έπρεπε να γίνει βεβιασμένο. Οι συλλέκτες όμως είχαν αναμονές μόνο απο την μια μεριά,έτσι αποφάσισα να κάνω αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες(πάντα ήθελα να το κάνω). Λεπτομέριες με θερμοκρασίες αυτή την εβδομάδα που θα συνδεθεί ο διαφορικός θερμοστάτης. Τώρα δουλεύει με απλό εμβαπτιζόμενο θερμοστάτη μια χαρά.
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες DSC_0100.jpg‎   DSC_0096.jpg‎   DSC_0097.jpg‎   DSC_0094.jpg‎  

  2. #2
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Εγώ δεν κατάλαβα τον λόγο που έβαλες μέσα στον σωλήνα φ22 τον φ15 ή φ18. Δηλαδή δεν μπορούσες να βάλεις το ταφ μόνο του με ρακόρ σύνδεσης χαλκού φ22? και να ενώσεις τους δύο συλλέκτες μαζί? και στο πάσο του ταφ να βάλεις τον σωλήνα προς το μπόιλερ?

  3. #3
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Ο σωλήνας που έβαλα μέσα στον φ22 είναι φ10 και ο λόγος που το έκανα είναι για να μου δουλέψουν οι συλλέκτες διαγώνια, ώστε να έω καλύτερη απόδοση .

  4. #4
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Δε νομίζω ότι βοηθάει σε κάτι ουσιαστικό αυτό που έκανες.
    Σύνδεσε τους συλλέκτες σε σειρά και δε χρειάζεσαι τίποτε άλλο.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  5. #5
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον alto Εμφάνιση απάντησης
    Ο σωλήνας που έβαλα μέσα στον φ22 είναι φ10 και ο λόγος που το έκανα είναι για να μου δουλέψουν οι συλλέκτες διαγώνια, ώστε να έω καλύτερη απόδοση .
    Καλημέρα. Θεωρώ ότι είναι καλή ιδέα.
    Περιμένω τα αποτελέσματα με το διαφορικό που θα μας δείξουν αν δουλεύει.

  6. #6
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Οτι θα δουλέψει, θα δουλέψει.
    Το αν λειτουργεί καλύτερα όμως θα πρέπει να αποδειχθεί με μετρήσεις με και χωρίς τον βρόγχο, πράγμα το οποίο δε νομίζω ότι θα μπει στον κόπο να κάνει ο alto (εκτός κι αν είναι πράγματι κι αυτός το ίδιο άρρωστος με τους υπόλοιπους εδώ μέσα και δεν έχει εκφραστεί ακόμα).
    Το ερώτημα είναι αν θα λειτουργήσει καλύτερα ο συλλέκτης (νομίζω πως όχι) και αν είναι προτιμότερο να συνδέσεις απλώς τους συλλέκτες σε σειρά αντί να μπεις σε όλην αυτήν την ταλαιπωρία. (νομίζω πως ναι).
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  7. #7
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    (εκτός κι αν είναι πράγματι κι αυτός το ίδιο άρρωστος με τους υπόλοιπους εδώ μέσα και δεν έχει εκφραστεί ακόμα).
    Μιλάμε για μποφώρ όχι αστεία. Αυτό θα μπορούσα να το κάνω αλλά όχι σαυτήν την δουλειά. Στην επόμενη με τους ίδιους συλλέκτες πολλύ ευχαρίστως. Ν α συμπληρώσω ότι ο βρόγχος είναι μόνο στο κάτω μέρος των συλλεκτών και το μήκος του φτάνει μέχρι το τέλος του συλλέκτη. Όταν λες να συνδέσω σε σειρά εννοείς η έξοδος του ενός στην είσοδο του άλλου; Αυτές τις μέρες θα μπει και ο διαφορικός και θα γράψω στοιχεία.

  8. #8
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Ναι.
    Να αναγκάσεις το νερό να περάσει και από τους δύο συλλέκτες.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  9. #9
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Σκέφτηκα να εφαρμόσω τον εσωτερικό βρόγχο και όχι την σύνδεση σε σειρά,που την είχα εφαρμόσει σε παλαιότερο σύστημα και την άλλαξα,για δύο λόγους. Ο ένας είναι η βελτίωση της απόδοσης (που πιστεύω οτι υπάρχει) και ο άλλος το άδειασμα των συλλεκτών. Στην προκειμένη περίπτωση το άδειασμα γίνεται με ένα σωλήνα, στη δε σύνδεση σε σειρά χρειάζονται δύο. Να θυμίσω οτι οι συλλέκτες είναι τοποθετημένοι σε κεραμοσκεπή που είναι δύσκολη η πρόσβαση(6μ. ύψος)και η σωλήνα του αδειάσματος θα οδηγηθεί παράλληλα με την υδροροή στο πεζοδρόμιο του ισογείου.

  10. #10
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Εχω την τύχη να είμαι φίλος με έναν πολύ καλό (και άρρωστο επίσης) κατασκευαστή ηλιακών και boiler, ο οποίος πραγματοποιεί συχνά διάφορες μετρήσεις, και για να πιστοποιεί τα προϊόντα του αλλά και για να βλέπει ο ίδιος τα αποτελέσματα των "πειραμάτων" του, και όλες δείχνουν ότι όταν συνδέεις τους συλλέκτες σε σειρά, το σύστημα λειτουργεί καλύτερα, γιατί πετυχαίνεις υψηλότερες θερμοκρασίες σε συνθήκες μερικής ηλιοφάνειας.

    Οσον αφορά στην αποχέτευση, αν θέλεις να την κάνεις κλειστή, ένα επιπλέον εκκενωτικό βανάκι στην ίδια σωλήνα, νομίζω θα ήταν αρκετό.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό