Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 25

Θέμα: Κατάλληλη Α/Θ για το σπίτι μου;

  1. #1

    Κατάλληλη Α/Θ για το σπίτι μου;


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Χαιρετώ την όμορφη παρέα και ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου έχετε προσφέρει τόσους μήνες τώρα κατά τη διάρκεια ανέγερσης του σπιτιού μου!

    Στο θέμα μας: Η κατοικία βρίσκεται στη Λάρισα (Γ' Ζώνη), 190 τ.μ. ισόγειο με υπόγειο άλλα τόσα, εξωτ. θερμ/ση 8 εκ. neopor, ομοίως στη σκεπή + ανακλαστική μεμβράνη με air bubble και σε πλάκα ισογείου 5εκ neopor. Υπο κατασκευή ενδοδαπέδια και πηγές θερμότητας Α/Θ και τζάκι με βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα.

    Έχω απευθυνθεί σε μηχανολόγους των εμπόρων των Α/Θ μόνο (διότι ο μηχανολόγος μου δεν το κατείχε το συγκεκριμένο κομμάτι των Α/Θ και είχε κάνει αρχική μελέτη με πετρέλαιο). Όλοι τους μου βγάζουν απώλειες με +7/+20 έξω/μέσα στα 11Kw και στους -5 στα 14,5Kw. Οι περισσότεροι μου προτείνουν Α/Θ 16Κw.
    Ένας ισχυρίζεται ότι πρέπει να πάω σε αντλία 22 - 23Kw για κάποια μοντέλα ενώ σε 14Kw μιας συγκεκριμένης που κρατάει την απόδοση αυτή ως τους -15 μειώνοντας μόνο το cop. Ο λόγος της πρότασής του είναι για να μην επεμβαίνει η αντίσταση και καταναλώνεται περισσότερο ρεύμα.
    Όταν ανέφερα τον συγκεκριμένο ισχυρισμό σε μηχανολόγο Σουηδικής Α/Θ, μου είπε ότι είναι λάθος διότι με την επιλογή μεγάλης αντλίας μειώνεται ο χρόνος ζωής και συνηθίζεται - προτείνεται κατά κάποιο τρόπο από τους κατασκευαστές να υποδιαστασιολογούνται για οικονομικότερη κατανάλωση και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

    Θα με ενδιέφερε πολύ η άποψή σας...

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Από μόνος σου καταλβαίνεις ότι έχεις πάρει λάθος δρόμο. Προτείνω να απευθυνθείς σε μηχανολόγο που θα σου βγάλει σωστά τις απώλειες, λαμβάνοντας υπόψιν όλες τις παραμέτρους που αναφέρεις (μονώσεις, κ.λ.π.) και με την μελέτη στα χέρια να πας στους εμπόρους να σου προτείνουν μηχάνημα.

    Πρόσεξε 2 παραμέτρους:
    1) Οι θερμικές απώλεις υπολογίζονται πλέον με το ευρωπαϊκό πρότυπο ΕΝ 12831, το οποίο λαμβάνει υπόψιν του θερμογέφυρες, επιβάρυνση για διακοπή λειτουργίας ανάλογα με το χρονικό διάστημα διακοπής και το είδος του κτιρίου και φυσικά το είδος θέρμανσης (σώματα, ενδοδαπέδια, κ.λ.π.)
    2) Η επιλογή της αντλίας θερμότητας πρέπει να γίνει επίσης από μηχανολόγο (ζήτα από αυτόν που θα σου κάνει τη μελέτη απωλειών αφού του δώσεις 2 ή 3 υποψήφιες εταιρείες για μηχανήματα) και κανονικά πρέπει να λάβει υπόψιν της και στατιστικά που αφορούν στο πλήθος της εμφάνισης των εκάστοτε εξωτερικών θερμοκρασιών. Προσοχή! Κριτήριο δεν είναι η ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία, αλλά η συχνότητα εμφάνισης των διάφορων εξωτερικών θερμοκρασιών (ειδικά στην περίπτωσή σου που μιλάμε για αντλία θερμότητας αέρα/νερού και όχι γεωθερμικής). Επίσης σημαντική παράμετρος είναι και το αν η αντλία θερμότητας παράγει και ζεστό νερό χρήσης.

    Κανονικά οι απώλειες λαμβάνουν υπόψιν τους έως και τη συμπεριφορά του ενοίκου. π.χ. αν ο ιδιοκτήτης γυρνάει το θερμοστάτη το βράδυ 1 βαθμό λιγότερο από τη θερμοκρασία επιλογής την ημέρα, οι απώλειες είναι διαφορετικές σε σχέση με το να το κλείνει τελείως, μιας και λαμβάνεται υπόψιν η αναθέρμανση την επομένη το πρωί.

    Και να θυμάσαι. Μελέτη δε ζητάμε από εμπόρους ΠΟΤΕ! Αν το κάνεις, τότε ζήτα τους το αναλυτικό τεύχος υπολογισμού θερμικών απωλειών με το οποίο την διαστασιολογήσαν!

    Καλή επιτυχία!

  3. #3
    Το ξέρω ziko μου ότι έχω πάρει λάθος δρόμο και όχι από τώρα αλλά από την αρχή που κακώς δεν πήγα κατευθείαν σε Α/Θ/ενδοδαπέδια ειδικά για το δικό μου σπίτι που έχω κεκλιμένη στέγη και είχα επιλέξει λέβητα/σώματα .
    Απλά το να απευθυνθώ σε άλλο μηχανολόγο έχει και αυτό το επιπλέον χρηματικό του κόστος το οποίο δεν ήταν διόλου αμελητέο στην α' περίπτωση με την έκδοση της άδειας και την ανάλογη καταβολή στο μηχανολόγο εκείνο. Μακάρι να ήξερα εξ αρχής τι ήθελα και να τελείωνε εκεί η υπόθεση.
    Θα τρέξετε να μου πείτε βέβαια, καλύτερα ένα παραπάνω κόστος από το να τρέχω για μια ζωή από μία λάθος μελέτη - αγορά Α/Θ και βεβαίως θα συμφωνήσω μαζί σας!
    Γι' αυτό, λοιπόν, μου έχουν βγει τα μάτια να διαβάζω εδώ και μήνες. Επίσης, την οικοδομή την επιμελούμαι ο ίδιος γενικώς αλλά και ειδικώς στο θέμα της μόνωσης.
    Τα έχω υπόψη μου το πως υπολογίζονται οι θερμικές απώλειες και μάλιστα ο μηχανολόγος της σουηδικής εταιρείας επικαλέστηκε αυτό που ανέφερες ότι υπολογίζει τη συχνότητα των εξωτερικών χαμηλών θερμοκρασιών, εκτός των άλλων, για την πρόταση του κατάλληλου μηχανήματος.

    Άρα, λοιπόν, απάντηση για την αρχική μου ερώτηση έχουμε;

    Ευχαριστώ!
    Last edited by konstantin; 12-06-2013 at 14:52:17.

  4. #4
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Αν οι απώλειες έχουν υπολογιστεί σωστά (μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν έκανε υπολογισμό για -7), τότε η απάντηση που κερδίζει, είναι 16kW αντλία με κιτ ηλεκτρικών αντιστάσεων.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  5. #5
    Προφανώς και θα έχουν κάνει monachus, εγώ δεν το ρώτησα. Θα ρωτήσω λοιπόν.

    Εν τω μεταξύ, συνεχίστε τις απόψεις σας...

  6. #6
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Αφού σκέφτεσαι για αντλία θερμότητας ,σκέψου λίγο και για φαν κόιλ αντί για σώματα.

  7. #7
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον alto Εμφάνιση απάντησης
    Αφού σκέφτεσαι για αντλία θερμότητας ,σκέψου λίγο και για φαν κόιλ αντί για σώματα.

    Όχι alto, μπερδεύτηκες μάλλον. Δεν έχω μιλήσει για fan coils. Ενδοδαπέδια μόνο.

  8. #8
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    μαλλον δεν μπερδευτηκε καλα σου τα λεει. σκευτεσαι δηλαδη να αγορασειs αντλια μονο για θερμανση και οχι να εχειs ψυξη?θα κανειs που θα κανειs τη δαπανη, μησοδουλειεs παs παs να κανειs.για ξανασκεψουτο λιγο.

  9. #9
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον el greco Εμφάνιση απάντησης
    μαλλον δεν μπερδευτηκε καλα σου τα λεει. σκευτεσαι δηλαδη να αγορασειs αντλια μονο για θερμανση και οχι να εχειs ψυξη?θα κανειs που θα κανειs τη δαπανη, μησοδουλειεs παs παs να κανειs.για ξανασκεψουτο λιγο.
    Σε θέρμανσης - ψύξης θα πάω αλλά θα αποφύγω τα fan coils κάνοντας ψύξη έως το σημείο θερμοκρασιακά που να μου επιτρέπει για να μην θέλω αφύγρανση. Αν και στο σπίτι έχω κάνει τέτοιες αναμονές ώστε να μου επιτρέπει να περάσω οποιαδήποτε στιγμή από το υπόγειο προς το ισόγειο από οπουδήποτε θελήσω και χωρίς καθόλου μερεμέτια οτιδήποτε.

    Ziko ναι, η αντλία θέλω να παράγει και ΖΝΧ.

    Δηλαδή, όντως συνηθίζουν να υποδιαστασιολογούν το σύστημα;

    Ευχαριστώ παιδιά, συνεχίζουμε...

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μίλησα με τον μηχανολόγο της άδειας ο οποίος έβγαλε τις θερμικές απώλειες και υπολόγισε για -7/+20 (έξω/μέσα) ότι θέλω 20Kw.
    Άρα αυτό τι σημαίνει; Ότι σωστά υπολόγισαν οι μηχανολόγοι των εμπόρων αντλιών για +7/+20 ότι θέλω 11Kw;
    Last edited by konstantin; 15-06-2013 at 16:43:13.

Παρεμφερή θέματα

  1. Πρόβλημα υδρατμών σε σπίτι
    από mak_johnn στο φόρουμ Διαχείριση ενέργειας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία απάντηση: 23-01-2012, 22:39:42
  2. ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΠΙΤΙ
    από aelole στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 25-05-2011, 18:14:07
  3. ΜΥΡΩΔΙΑ ΒΟΘΡΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ !
    από geoles στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταία απάντηση: 14-03-2010, 16:35:09
  4. πετρινο σπίτι
    από xansers στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία απάντηση: 17-07-2009, 11:18:44
  5. Καταλληλη ισχυς γεννητριας
    από amatsaka στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 10-04-2008, 13:47:57

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό