Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 101 μέχρι 110 από 112

Θέμα: Αντλίες θερμότητας lg therma v

  1. #101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σήμερα την έβαλα σε λειτουργία. Ρύθμιση με επιθυμητή θερμοκρασία αέρα και κατέβασα τα νερα maximum 50, θα τα κατεβάσω και άλλο αύριο. Το manual που μου έδωσαν μαζι με την αντλία δεν έχει καμια πληροφορία για ρυθμίσεις. Το έχει κάποιος ηλεκτρονικά;;

  2. #102
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Με το μοντέλο της αντλίας, είτε το ζητάς από lg ή το ψάχνεις στο ίντερνετ.

  3. #103
    Στην σελιδα της lg δεν μπορώ να βρω το manual. Το βρηκα στο ίντερνετ αλλα δεν είναι και απο τα πιο κατατοπιστικα νομίζω. Απλα λέει που βρίσκεις τις ρυθμίσεις στο μενού.

  4. #104
    Καλησπέρα, απο οσα καταλαβα από το manual εβαλα τις εξής τιμές παράμετρους
    Εξωτερ. Θερμο. Για λειτουργια auto 0 - 18 / θερμ. Νερου για λειτουργία auto 33 - 55 και εσωτερική θερμοκρασία για λειτουργία auto 19 - 20 και μετα γύρισα στην επιλογή Auto - AI. Απο το πρωί δουλεύει συνεχεία απο οτι βλέπω με θερμοκρασίες νερου εξαγωγής στους 32 με 35 βαθμούς περίπου και εσωτερική θερμοκρασία στους 19,5 με 20. Η εξωτερική θερμοκρασία ειναι περίπου στους 12 βαθμούς.

    Δεν καταλαβαίνω πως ρυθμίζεται η θερμοκρασία χώρου, εγω θέλω 20 βαθμούς, εκεί κρατάει αλλά δεν ξέρω αν εχω βάλει σωστά τις τιμές στην εσωτερική θερμοκρασία 19-20 η πρέπει να δω και κάτι άλλο.

  5. #105
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2015
    Θέση
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός άλλης ειδικότητας
    Απαντήσεις
    32
    Η θερμοκρασία του χώρου ρυθμίζεται εμπειρικά. Πρακτικά κάνεις δοκιμές με τις θερμοκρασίες του νερού και αναλόγως τι θερμοκρασία έχεις μέσα στο χώρο αυξομειώνεις τα νερά για να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εννοείται ότι θα χρειαστείς θερμόμετρα χώρου για να παρακολουθείς τη θερμοκρασία, ιδανικά σε όλα τα δωμάτια

  6. #106
    Ο θερμοστάτης δηλαδή δεν παίζει κάποιο ρόλο; γιατί έχει παράμετρο εσωτερική θερμοκρασία για λειτουργία auto??

    Απο εχθές που το εχω αφήσει έτσι κρατάει 19,5 με 20 βαθμούς θερμοκρασία χώρου, τα νερά είναι 30 με 33 βαθμούς, τα σώματα είναι πολύ χλιαρά, η εξωτερική θερμοκρασία ήταν την ημέρα μέχρι 14 βαθμούς και το απόγευμα έπεσε κάτω απο 10 και η κατανάλωση είναι 11kwh.

  7. #107
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2015
    Θέση
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός άλλης ειδικότητας
    Απαντήσεις
    32
    Γιατί έχεις βάλει αισθητήριο εσωτερικού χώρου?
    Έχω πάντως που έχω βάλει δεν έχω βρει τρόπο να παραμετροποίησω την αντιστάθμιση σε σχέση με την εσωτερική θερμοκρασία.
    Η ρυθμίσεις σου πάντως σε πρώτη φάση φαίνονται οκ

  8. #108
    Δεν έχω βάλει κάποιο εξτρα αισθητήριο, το display της αντλιας (θερμοστάτης) έχει επιλογή για θερμοκρασία εσωτερικού χώρου.

    Εδω και αρκετή ωρα, πάνω απο 2 ώρες, ενω είναι στην λειτουργία ΑΙ έχει σταματήσει να δουλεύει, νόμιζα ότι στην λειτουργία ΑΙ δουλεύει συνεχόμενα κρατοντας χαμηλή θερμοκρασία.

  9. #109
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2015
    Θέση
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός άλλης ειδικότητας
    Απαντήσεις
    32
    Βασικά δε γνωρίζω αν πλέον έχουν ενσωματώσει θερμοστάτη στο χειριστήριο εμένα πάντως η δική μου σίγουρα δεν έχει. Ασε την αντλία στο ΑΙ και απλά αυτή θα κάνει τα δικά της. Δεν είναι πάντως απαραίτητο να δουλεύει συνεχώς ειδικά όταν η εξωτερική θερμοκρασία δεν είναι χαμηλή.

  10. #110

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Η εξωτερική θερμοκρασία είναι 8 βαθμούς, αυτο που παρατήρησα χωρίς να είμαι σίγουρος είναι το εξής. Στην παράμετρο εσωτερική θερμοκρασία για λειτουργία auto ειχα βάλει ελαχ 19 μέγιστη 20 και κρατούσε 19 με 20 βαθμούς, ίσως ειχε σταματήσει γι αυτό. Άλλαξα την τιμή και έβαλα ελάχιστη 19 (που είναι η υψηλότερη που δέχεται) και μέγιστη 22. Τότε ξεκίνησε να δουλεύει. Περιμένω να δω που θα σταθεροποιηθει.

Παρεμφερή θέματα

  1. Αγορά αντλίας θερμότητας
    από mnls στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταία απάντηση: 31-12-2012, 19:14:35
  2. Γεωθερμικές Αντλίες Θερμότητας
    από Panagiotis Skantzikas στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταία απάντηση: 27-05-2009, 20:24:22
  3. ΑΝΤΛΙΕΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από peros στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 06-11-2008, 20:52:26
  4. VRV - ΑΝΤΛΙΕΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από jerry στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 21-09-2007, 15:23:34

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό