Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 20

Θέμα: ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑΣ

  1. #11
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Makri*sia, Ilia, Greece, Greece
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μια ισως χαζη ερωτηση εχω. Στο δοχειο διαστολής (ανοιχτό) που υπάρχει σε εγκατασταση λέβητα βιομαζας, κυκλοφορει το ζεστο νερο συνεχεια ή μονο οταν κατι παει στραβα ?

  2. #12
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Makri*sia, Ilia, Greece, Greece
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3
    Κι αν το νερό ειναι καυτο συνεχεια μέχρι την ταρατσα δεν εχουμε σημαντικες απωλιες ετσι ?

  3. #13
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Thanasis Tzoumas Εμφάνιση απάντησης
    Μια ισως χαζη ερωτηση εχω. Στο δοχειο διαστολής (ανοιχτό) που υπάρχει σε εγκατασταση λέβητα βιομαζας, κυκλοφορει το ζεστο νερο συνεχεια ή μονο οταν κατι παει στραβα ?
    Δεν πρέπει να κυκλοφορεί συνέχεια. Αν ζεστένεται γίνεται με μεταφορά θερμοκρασίας και όχι με κυκλοφορία. Δεν πρέπει να υπάρχει κυκλοφορία δηλαδή. Ο σωλήνας εκτόνωσης θα πρέπει να έχει νερό μέχρι την στάθμη του κυκλώματος (μέχρι την κορυφή του πιό ψηλού σώματος δηλαδή). Από κει και πάνω θα πρέπει να είναι άδειος εκτός και αν αναγκαστεί να κάνει εκτόνωση ("βράσιμο" του νερού για διάφορους λόγους).
    Αν δε ο σωλήνας πλήρωσης είναι στην αναρόφηση του κυκλοφορητή τότε το νερό του δοχείου σε φυσιολογική λειτουργία της εγκατάστασης θα πρέπει να έχει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος όση ώρα λειτουργεί ο κυκλοφορητής.

  4. #14
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Makri*sia, Ilia, Greece, Greece
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον dimis Εμφάνιση απάντησης
    Δεν πρέπει να κυκλοφορεί συνέχεια. Αν ζεστένεται γίνεται με μεταφορά θερμοκρασίας και όχι με κυκλοφορία. Δεν πρέπει να υπάρχει κυκλοφορία δηλαδή. Ο σωλήνας εκτόνωσης θα πρέπει να έχει νερό μέχρι την στάθμη του κυκλώματος (μέχρι την κορυφή του πιό ψηλού σώματος δηλαδή). Από κει και πάνω θα πρέπει να είναι άδειος εκτός και αν αναγκαστεί να κάνει εκτόνωση ("βράσιμο" του νερού για διάφορους λόγους).
    Αν δε ο σωλήνας πλήρωσης είναι στην αναρόφηση του κυκλοφορητή τότε το νερό του δοχείου σε φυσιολογική λειτουργία της εγκατάστασης θα πρέπει να έχει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος όση ώρα λειτουργεί ο κυκλοφορητής.
    Επομενως, αφου το δικο μου δοχειο, ειναι παντα γεματο με καυτο νερο (οταν δουλευει ο κυκλοφορητης), κατι εχει γινει λαθος. Το λεω στον υδραυλικο και λεει οτι ειναι σωστα

  5. #15
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Thanasis Tzoumas Εμφάνιση απάντησης
    Επομενως, αφου το δικο μου δοχειο, ειναι παντα γεματο με καυτο νερο (οταν δουλευει ο κυκλοφορητης), κατι εχει γινει λαθος. Το λεω στον υδραυλικο και λεει οτι ειναι σωστα
    Αν την στιγμή που λειτουργεί ο κυκλοφορητής τρέχει νερό από των σωλήνα εκτόνωσης (και η θερμοκρασία νερού είναι κάτω από 100 βαθμούς) τότε ναι κάτι έχει γίνει λάθος

  6. #16
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Δοκίμασε να συνδέσεις το δοχείο έτσι και κατέβασε την σκάλα στον κυκλοφορητή.

    Σκαρίφημα απ' ευθείας σύνδεσης ξυλολέβητα με ανοικτό δοχείο διαστολής.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  7. #17
    Τελικα παιδια αναγκαστικα να αντιακαταστισω το ανοιχτο δοχειο διαστολης με ενα κλειστο 100λτ και μια βαλβιδα επιπλεον (ICMA art.605).... Παλι ομως ειχα ανυσοροπη κατανομη θερμανσης δηλαδη στο ισογειο διαμερισμα ειχα περισοτερη ζεστη απο οτι στο 1ο οροφο!! Αναγκαστικα λοιπον σταγκαλισα λιγο τα βανακια του πινακα του ισογειου με αποτελεσμα να ειναι καλυτερα τα πραγματα!!! Σας ευχαριστω πολυ !!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το φορουμ.......

  8. #18
    Μου δημιουργει καποιες αποριες το σχεδιο αυτο! Επειδη δε το εχω δει και σε καμια υπαρχουσα εγκατασταση απο οσες τουλαχιστον εχω δει....Βασικα να υποθεσω οτι οι δυο παροχες που φενονται εδω κατω χαμηλα στο λεβητα ειναι τα σωματα? Η πληρωση του δοχειου διαστολης με νερο υδρευσης απο που γινετε? κ οσο αναφορα το by pass που φενεται πανω κοντα στο δοχειο σε τι υψος πρεπει να γινει? και τι σκοπο εξυπηρετει η βανα στο by pass ?

  9. #19
    Καλησπέρα είμαι καινούριος στο φόρουμ κ καινουριος Θερμοϋδραυλικος,θα ήθελα να ρωτήσω αν με κλειστό δοχείο σε τζάκι η λέβητα ξύλου με ασφάλεια κ θερμοκρασίας κ είσοδος κρύου νερού κ πίεσης θα έχω πρόβλημα;μου ειναι εύκολο κ στις δυο περιπτώσεις το ανοιχτό δοχείο στις εγκαταστάσεις,το μόνο που στη μια περίπτωση θα (τρέχουν)η σωλήνες εξωτερικά απο κάτω έως πανω κ α ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα λόγω παγετού (οι σωλήνες θα ειναι μονωμενες )επειδή ο καθένας λέει το δικό του έχω μπερδευτεί,ευχαριστώ εκ το προτέρων

  10. #20

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Στο κλειστο δοχειο προβλημα θα εχεις αν δεν χρησιμοποιειται σωστα ο λεβητας /τζακι. Αν υπερθερμαινεται συχνα και δεν παρακολουθουνται τα οργανα θερμοκρασιας πιεσης τοτε θα εχεις θεμα γιατι η συχνη υπερθερμανση εστω και αν τα ασφαλιστικα δουλευουν σωστα δεν κανει καλο σε ολοκληρη την εγκατασταση.
    Απο εκει και περα θα εχεις θεμα παλι αν διακοπει το ρευμα και το τζακι/λεβητας ειναι αναμενο. Εκει θελεις ups για να κυκλοφορει τα νερα ο κυκλοφορητης μεχρι να πεσει η θερμοκρασια η να βγαλουν ολα τα ξυλα/καρβουνα απο την φωτια.
    Ολα αυτα βεβαια εφοσον τα ασφαλιστικα εχουν τοποθετηθει σωστα.
    Με το ανοιχτο υποτιθεται οτι λυνεις τετοια θεματα αλλα παλι σημασια εχει η σωστη λειτουργεια του τζακιου/ λεβητα.

    Οι σωληνες αν ειναι σωστα μονωμενες δεν εχουν θεμα εκτος αν εξω ειναι ολα παγετος και εχει παγωσει το νερο στο δοχειο οποτε δεν θα μπορει να αναπληρωσει.

Παρεμφερή θέματα

  1. Δοχειο διαστολης ηλιακων
    από qbase στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταία απάντηση: 24-09-2016, 12:01:14
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ
    από panagiotisss στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 06-11-2012, 21:22:32
  3. Ανοιχτό vs. κλειστό δοχείο διαστολής.
    από Dionysis στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία απάντηση: 28-12-2011, 18:09:00
  4. Δοχείο διαστολής πατέντα
    από gregori στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταία απάντηση: 21-04-2009, 19:59:46
  5. Υπερμεγέθη κλειστό δοχείο διαστολής.
    από george στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 14-10-2002, 11:45:12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό