Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 71 μέχρι 80 από 85

Θέμα: Βελτιστη χρηση αντλιας θερμοτητας Daikin Altherma HT

  1. #71

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον thpap Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπέρα, μόλις έβαλα σπίτι (150 τμ, πολυκατοικία) μια Α/Θ daikin altherma H/T 14KW, και θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αποδοτικότερη και οικονομικότερη χρήση της. Διάβασα τα περί καμπύλης αντιστάθμισης αλλά δεν μπορώ να πως οτι τα κατάλαβα. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει αν για παράδειγμα η επιλογή που έχει να λειτουργεί αυτόματα βάσει της εξωτερικής θερμοκρασίας αξίζει; Δουλεύει σωστά; Επίσης βλέπω οτι η επιλογής της θερμοκρασίας στο θερμοστάτη έχει μόνο ακέραια νούμερα. Μπορεί να αλλάξει αυτό; Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο εύχρηστο πρόγραμμα που να του βάζεις παραμέτρους όπως θερμοκρασία νερού, θερμοκρασία χώρου, kw αντλίας και να σου υπολογίζει εκτιμώμενη κατανάλωση;
    Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ούτε ο εγκαταστάτης εξήγησε πολλά, αλλά ούτε το manual είναι ιδιαίτερα κατανοητό.
    Ευχαριστώ
    Γενικά υπάρχουν πολλά κι αλυσιδωτά θέματα που καθορίζουν μια σωστή ισορροπία απόδοσης/κατανάλωσης στις Α/Θ.
    Το να λειτουργεί η αντλία αυτόματα (βάσει της εξωτερικής θερμοκρασίας - "αντιστάθμιση") είναι η πιο σωστή επιλογή για το μέσο ή και άπειρο χρήστη. Και σε αυτή τη λειτουργία όμως παίζει σημαντικό ρόλο ποια από τις διάφορες καμπύλες αντιστάθμισης (δες τις ως είδος "ρελαντί", της αντλίας) έχει επιλεχθεί.
    Οι πιο προχωρημένοι, καταργούν την αυτόματη αντιστάθμιση κι έχοντας κάνει ρυθμίσεις και μετρήσεις δικές τους, στο χώρο τους, ρυθμίζουν "χειροκίνητα" τα δεδομένα της καμπύλης με την οποία λειτουργεί η αντλία τους. Δεν είμαι σίγουρος αν το πετυχαίνουν, όμως.

  2. #72
    Καλησπέρα.
    Έχω ενταχθεί στο πρόγραμμα του εξοικονομώ και ο υδραυλικός μου μου πρότεινε αυτές τις 2 αντλίες θερμότητας:
    ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ DAIKIN ALTHERMA HYBRID 08 kw / 26.6 kw (ΛΕΒΗΤΑΣ ΑΕΡΙΟΥ)
    ✓ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ DAIKIN ALTHERMA EHYHBH08AV32
    ✓ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ DAIKIN ALTHERMA EVLQ008CV3
    ✓ ΛΕΒΗΤΑΣ ΑΕΡΙΟΥ ΣΥΜΠΥΚΝΩΣΗΣ DAIKIN EHYKOMB33AA
    DAIKIN ALTHERMA HT 16 KW υψηλών θερμοκρασιών


    Το σπίτι που θέλω να την τοποθετήσω είναι 1ου ορόφου 100τ.μ στην περιοχή της Αλεξανδρούπολης και έχω σκοπό να προβώ σε αλλαγή κουφωμάτων σε PVC της REHAU GENEO με 3πλο τζάμι και να κάνω θερμομόνωση με 7αρα διογκωμένη πολυστερίνη στις 3 μεριές που είναι εκτεθειμένο το σπίτι και ΌΧΙ στην πυλωτή που έχω σίγουρα απώλειες ( καθώς σε μετέπειτα χρονικό διάστημα σχεδιάζω να χτίσω στην πυλωτή)
    θα τοποθετηθούν καινούργια ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ PANEL τα οποία οι θερμίδες τους θα αυξηθούν κατά 30% από τις ανάγκες του σπιτιού.


    Η ερώτηση μου είναι , έχει δουλέψει κάποιος την υβριδική αυτή αντλία θερμότητας και αν ναι θα με βοηθούσαν κάποια σχόλια- εντυπώσεις!
    Σε σχετικό πρόγραμμα ανάλυσης που έτρεξε τις 2 αυτές αντλίες μου έβγαλε ότι η υψηλών θερμοκρασιών είναι ελάχιστα πιο οικονομική στην απόδοση από την υβριδική.
    Η υβριδική φτάνει τα 32kw ενώ η υψηλών τα 16kw.. σε βαρύ χειμώνα με μείον θερμοκρασίες θα μπορεί να αντεπεξέλθει η υψηλών και να ζεστάνει σωστά το σπίτι ή θα βαράει υπερωρίες με μειωμένη απόδοση από τα 16ΚW και θα το νιώθω αυτό μέσα στο σπίτι?


    Επιπλέον έχω μπερδευτεί πολύ με το θέμα της θερμοκρασίας του νερού στα σώματα! Με την υψηλών θα έχω μέχρι 80 C ενώ με την υβριδική βλέπω ότι η αντλία που είναι 8KW δουλεύει 45-65 C βαθμούς και από ότι έχω καταλάβει η αντλία δουλεύει μονή της όταν εξωτερική θερμοκρασία έχει κοντά στους 10 C, δουλεύει 50% η αντλία και 50% ο λέβητας αερίου συμπύκνωσης στους 0 C βαθμούς και στους -10 κόβει εντελώς την αντλία και δουλεύει μόνο αέριο.
    Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά θερμαντικών σωμάτων αν πάω στην υβριδική? Έχετε να προτείνετε κάποιες μάρκες- τύπους σωμάτων καθώς δεν έχω ψαχτεί καθόλου με το θέμα αυτό?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  3. #73
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Τακη καλησπερα η παραμετρος που πρεπει να πειραξεις ειναι η 0-01. Αν σου δειχνει παραπανω απο την κανονικη θερμοκρασια δωματιου 2 βαθμους τοτε εσυ θα πρεπει να της βαλεις τιμη - 2.0 στην παραμετρο 0-01.
    Το θερμιστορ παντως ειναι κακης ποιοτητας απο οτι φαινεται γιατι η γραμμικοτητα του ειναι αθλια (ειχε δικιο ο εγκαταστατης μου). Δεν ξερω αν οι εδω μηχανολογοι εχουν αντιμετοπισει τετοια θεματα η πεσαμε εμεις σε παρτιδα περιεργη...
    το εκανα και όλα πήγαν τελεια

  4. #74
    Χθες έβαλα μια daikin EBLA 09D3V3 μονοφασική. Έχω χαμηλή ροή παροχής νερού και μου βγάλε σφάλμα Η7-06 αμέσως με την εκκίνηση του ανεμιστήρα . Σταμάτησε φυσικά. Οι γραμμές μονοσωληνιες κάποιες.( 7 απαιτήσεις( 6 καλοριφερ και ένα boiler) με 4 παροχές) με σώματα καλοριφέρ. Ποιος ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος? Bypass έγινε αλλά τα ζεστά νερά δεν πάμε προς τα καλοριφέρ αλλά επιστρέφουν από την σωλήνα επιστροφής προς την αντλία. Εβαλε Βάνα αλλά και πάλι, ένα μέρος ζεσταίνουν όχι καλά πάνω κάτω διαφορά σε θερμοκρασία, και το άλλο μέρος πάει πάλι από την σωκηνα πισω. Θέλει bufer? Θέλει έξτρα κυκλοφορητή? Και σε τι διάταξη?

  5. #75
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Γιατί γράφεις σε δυο διαφορετικά θέματα το ίδιο πρόβλημα μισό μισό?

  6. #76
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339
    Καταρχήν έγινε καθαρισμός δικτύου πριν βάλεις την αντλία? Με τι ζεσταινόσουν πρώτα?

  7. #77
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2015
    Θέση
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός άλλης ειδικότητας
    Απαντήσεις
    32
    Μήπως έχει αέρα το κύκλωμα σου? Σου έβαλαν κάποιο εξαεριστικό? Επίσης έχει γίνει χημικός καθαρισμός του κυκλώματος?

  8. #78
    πριν ειχα καλοριφερ αλλα ειχαν να δουλεψουν πολλα χρονια. καθαιρσμος ναι θα γινει. υπαρχει μια προτεραιοτητα θα ερθουν και σε μενα. εξαερωση εχω κανει αρκετες φορες στα σωματα και στην αντλια και στο φιλτρο μαγνητικο ο εγκατασταστης. εγω ξανακανα στα σωματα. Η αντλια περαστηκε την περασμενη εβδομαδα. πολυ φρεσκια. Στο αλλο θεμα ρωτησα απλα για τον τροπο του bypass να μου πει ο φιλος που το εκανε. μηπως το καναμε λαθος.
    Last edited by gtok34; 26-02-2024 at 12:14:36.

  9. #79
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Σε μονοσωλήνια συστήματα θα πρέπει να εγκαταστήσεις δοχείο αδρανείας με δευτερεύον κυκλοφορητή.
    Ο κυκλοφορητής αυτός θα πρέπει να έχει μεγάλο μανομετρικό για να μπορεί να στείλει την σωστή ποσότητα νερού στα σώματα που είναι σε σειρά.
    Αν αφήσεις τον κυκλοφορητή της αντλίας, λόγω της μεγάλης πτώσης πίεσης που έχεις στο μονοσωλήνιο έχεις μικρή παροχή και μπορεί να εμφανίζονται υδραυλικά σφάλματα όπως στην περίπτωση σου.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  10. #80

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Σε μονοσωλήνια συστήματα θα πρέπει να εγκαταστήσεις δοχείο αδρανείας με δευτερεύον κυκλοφορητή.
    Ο κυκλοφορητής αυτός θα πρέπει να έχει μεγάλο μανομετρικό για να μπορεί να στείλει την σωστή ποσότητα νερού στα σώματα που είναι σε σειρά.
    Αν αφήσεις τον κυκλοφορητή της αντλίας, λόγω της μεγάλης πτώσης πίεσης που έχεις στο μονοσωλήνιο έχεις μικρή παροχή και μπορεί να εμφανίζονται υδραυλικά σφάλματα όπως στην περίπτωση σου.
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. Απο την Daikin που ρωτήσαμε μου ειπαν ναι να βαλουμε ενα μικρο buffer px 40λιτ αλλα οχι πρωτευον δευτερευον αλλα στην εξοδο σε σειρα. Πχ οπως την φωτογραφία. Γιατι μου ειπαν δεν θελουν να γινει η αντλια απο inverter σε on off. απλα χρειαζεται να ενισχυθει η ροη της παροχης. Εγω δεν γνωριζω και πολλα βεβαια. Μπορει να γινει και ετσι? 1709297386579.jpg

Παρεμφερή θέματα

  1. Επιλογή μεγέθους και διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας
    από tempo στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταία απάντηση: 27-12-2016, 00:38:14
  2. ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από crimson στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία απάντηση: 02-01-2016, 01:01:57
  3. Διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας για οικιακή χρήση
    από mezzanine στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2014, 22:21:05
  4. Χρήση ή όχι αντλίας κενού κατά την εγκατάσταση κλιματιστικού ;
    από bkosmos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 26-08-2013, 21:45:25
  5. η βέλτιστη λυση
    από gianniat στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2006, 12:19:28

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό