Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 85

Θέμα: Βελτιστη χρηση αντλιας θερμοτητας Daikin Altherma HT

  1. #1
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127

    Βελτιστη χρηση αντλιας θερμοτητας Daikin Altherma HT


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπερα.

    Προσφατα αγορασα μια αντλια ΗΤ Daikin Altherma 14kw μονοφασικη.
    Μενω σε μια κατοικια στην κομοτηνη (οχι ιδιοκτητη) 85 m2 με σχετικα οχι καλη μονωση αν και κατασκευη 10ετιας.Βρισκομαι στον 3ο οροφο και η μεγαλυτερη εκταση του σπιτιου ειναι εκτεθημενη - δεν καλυπτεται απο καποιο αλλο σπιτι.
    Η αντλια αντικατεστησε ημιαυτονομη θερμανση με λεβητα πετρελαιου.
    Μετα την εγκατασταση ο τεχνικος ο οποιος αν και εμοιαζε αρκετα εμπειρος (blue dealer κτλ) αποδειχτικε <<λιγος>> αφου δεν ηξερε καν τις περισοτερες παραμετρους (set points) που εχει αντλια, πχ μου αφησε την εργοστασιακη ρυθμιση αυτοματου περιορισμου θερμανσης στους 18 βαθμους, τοποθετησαν τον θερμοστατη - χειριστιριο σε σημειο που ακριβως απο πισω βρισκοντε οι σωληνες για το μποιλερ (εδειχνε παντα λαθος περισοτερη θερμοκρασια οτι ειχα στον χωρο), δεν γνωριζε οτι υπαρχει παραμετρος διορθωσης της ενδειξης θερμοκρασιας χωρου λογο αποκλισης θερμιστορ, λογο μονοφασικου ρευματος ειχαμε πει οτι θα ενεργοποιησει την παραμετρο περιορισμου ρευματος (εχει 2 επιλογες στα 18,4 Α και στα 15 Α) ξεχασε τελικα να το κανει.
    Μου εχουν δημιουργηθει οι ακολουθες αποριες βαση της λειτουργιας του συστηματος.

    Παρατηρησα οτι παιζοντας με την εξερχομενη θερμοκρασια απο την αντλια πχ 45 βαθμοι κελσιου με εξωτερικη θερμοκρασια περιπου 6 - 7 βαθμους η αντλια κραταει σχεδον σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι στους 22.0 βαθμους.Αυτο εχει ως αποτελεσμα στο να δουλευει συνεχομενα η αντλια χωρις start stop ολο σχεδον το 24 ωρο.
    Αν ανεβασω στους 50 βαθμους την εξερχομενη θερμοκρασια το σπιτι θα πιασει πιο γρηγορα την επιθυμητη θερμοκρασια με λιγοτερες ωρες λειτουργιας με περιπου 8 start stop το 24 ωρο.

    Η απορια μου ειναι στο τι τελικα συμφερει περισοτερο οικονομικα, χαμηλη θερμορκασια εξαγωγης με συνεχομενη λειτουργια αντλιας η μεγαλυτερη θερμοκρασια εξαγωγης με start stop του μηχανηματος.Στην πρωτη περιπτωση πρεπει να υπολογισουμε οτι λογικα περισοτερες ωρες λειτουργιας = περισοτερες φθορες μηχανηματος αλλα και απο την αλλη λογο inverter στην 2η περιπτωση περισοτερο φορτιο = περισοτερες στροφες συμπιεστων = μεγαλυτερες φθορες λογο ταχυτητας?.
    Αλλη μια διαπιστωση επισης ειναι οτι στα start stop μεχρι το μηχανημα να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια εξαγωγης το KWHμετρο γραφει σαν τρελλο...
    Τωρα την ωρα που γραφω εχω εξωτερικη θερμοκρασια 3 βαθμους και με θερμοκρασια εξαγωγης 45 βαθμους εχω καταναλωση περιπου 1 ΚWH και το σπιτι εχει σταθερη θερμοκρασια (το τσεκαρω με 3 διαφορετικα θερμομετρα).
    Το συστημα υποστιριζει και την αυτοματη αντισταθμιση βαση καιρικων συνθηκων (εξωτερικη θερμοκρασια).Οι αρχικες του ρυθμισεις του ηταν χαμηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια -10 με θερμοκρασια εξαγωγης νερου απο την αντλια 70 βαθμους , υψηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια 15 βαθμους με θερμοκρασια εξαγωγης νερου 45 βαθμους.
    Ο τεχνικος τα ειχε ρυθμισει στην χαμηλη εξωτερικη θερμοκρασια να εχει θερμοκρασια εξαγωγης 70 βαθμους ενω στην υψηλη εξωτερικη θερμοκρασια στους 60 βαθμους.
    Το boiler για ζεστο νερο χρησης το εχω προς το παρων κλειστο αφου με 45 βαθμους της αντλιας δεν αρκει και ετσι θερμενω το ζνχ με αντισταση(4 KW).
    Εδω ερχεται και το δευτερο και και πιο συνθετο μερος του προβληματος περι οικονομιας με την απορια αν θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα με θερμοκρασια εξαγωγης νερου απο την αντλια μεγαλυτερους παντα των 55 βαθμων. Με μια πρωτη συντομη δοκιμη διαπιστωσα οτι και παλι σε μια τετοια περιπτωση ουσιαστικα επειδη το δοχειο ζνχ λογω οτι ηταν υπολογισμενο για θερμανση με λεβητα πετρελαιου παλι δεν προλαβενει να ζεσταθει το ζνχ γιατι η αντλια σταματαει απο τον θερμοστατη δωματιου (στο σαλονι)...

    Τελος ο περιορισμος ρευματος κατα ποσο επηρεαζει το COP της αντλιας?Λογω μονοφασικου οπως ανεφερα και στην αρχη η αντλια δουλευει <<κομενη>> γιατι ειμαι οριακα στην ενταση του ρευματος(γενικη ασφαλεια 32 Α)

    Ευχαριστω εκ των προταιρων για την βοηθεια σας και ζηταω συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου.
    Last edited by Nikos1977; 04-12-2013 at 04:44:29.

  2. #2
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπερα.
    Παρατηρησα οτι παιζοντας με την εξερχομενη θερμοκρασια απο την αντλια πχ 45 βαθμοι κελσιου με εξωτερικη θερμοκρασια περιπου 6 - 7 βαθμους η αντλια κραταει σχεδον σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι στους 22.0 βαθμους.Αυτο εχει ως αποτελεσμα στο να δουλευει συνεχομενα η αντλια χωρις start stop ολο σχεδον το 24 ωρο.
    Αν ανεβασω στους 50 βαθμους την εξερχομενη θερμοκρασια το σπιτι θα πιασει πιο γρηγορα την επιθυμητη θερμοκρασια με λιγοτερες ωρες λειτουργιας με περιπου 8 start stop το 24 ωρο.
    Αυτή είναι και η σωστή λειτουργία της αντλίας, δίνει ακριβώς οση ενέργεια χρειάζεσαι. Λεπτομέρειες για φθορά δεν ξέρω, αλλα είναι σίγουρα καλύτερα να δουλευει ρελαντί 24αωρο παρά να κάνει start-stop συνέχεια. Κοίτα μια σωστά διαστασιολογημένη αντλία inverter όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία τόσο περισσότερη ώρα λειτουργεί με λιγότερα start/stop.


    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Αλλη μια διαπιστωση επισης ειναι οτι στα start stop μεχρι το μηχανημα να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια εξαγωγης το KWHμετρο γραφει σαν τρελλο...
    Τωρα την ωρα που γραφω εχω εξωτερικη θερμοκρασια 3 βαθμους και με θερμοκρασια εξαγωγης 45 βαθμους εχω καταναλωση περιπου 1 ΚWH και το σπιτι εχει σταθερη θερμοκρασια (το τσεκαρω με 3 διαφορετικα θερμομετρα).
    Θερμοστάτες και αντλίες θερμότητας δεν συνδιάζονται καλά, μόνο την κατανάλωση επιβαρύνουν. Αφησε τον θερμοστάτη κάπου πολύ ψηλά και ρύθμισε την θερμοκρασία στο σπίτι με την καμπύλη αντιστάθμισης.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Το boiler για ζεστο νερο χρησης το εχω προς το παρων κλειστο αφου με 45 βαθμους της αντλιας δεν αρκει και ετσι θερμενω το ζνχ με αντισταση(4 KW)
    Η αντλία μπορεί να σου ζεστάνει και νερό αν κάνεις μια σύνδεση σαν αυτήν που βλέπεις στην φωτογραφία απο κάτω. Δεν θα φτάνει τους 65 βαθμούς βέβαια, θα είναι κοντά στους 50 που είναι μια χαρά.

    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες original_monobloc-heating-_-hotwater.jpg‎  
    Last edited by mezzanine; 04-12-2013 at 11:57:57.

  3. #3
    Μέλος aNodyNos's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    Πειραιάς
    Ιδιότητα:
    Ηλ/γος Μηχ/κος Τηλ/ων
    Απαντήσεις
    42
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπερα.
    Καλημέρα φίλε, ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι ειδικός απλά από προσωπική ενασχόληση με το θέμα όντας και γω πρόσφατα ιδιοκτήτης μια Α/Θ έχω κάποια σχόλια που ίσως σε βοηθήσουν μέχρι να απαντήσουν οι ειδικοί.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Προσφατα αγορασα μια αντλια ΗΤ Daikin Altherma 14kw μονοφασικη.
    Καλορίζικη και καλές οικονομικότερες ζέστες… Αυτή είναι υψηλών θερμοκρασιών οπότε αυτό σου το σχόλιο δεν το καταλαβαίνω.
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Το boiler για ζεστο νερο χρησης το εχω προς το παρων κλειστο αφου με 45 βαθμους της αντλιας δεν αρκει και ετσι θερμενω το ζνχ με αντισταση(4 KW).
    Ακόμα και οι χαμηλών θερμοκρασιών Α/Θ μπορούν να παρέχουν ΖΝΧ με 60 βαθμούς. Δεν έχει καμιά σχέση το ZNX με το κύκλωμα θέρμανσης απλά θα πρέπει να είναι υδραυλικά διαχωρισμένες ώστε όταν το αισθητήριο της Α/Θ στο δοχείου του ΖΝΧ αντιληφθεί ότι χρειάζεται να το θερμάνει, να μπορέσει να κόψει την παροχή με την πρώτη ευκαιρία (αποφασίζει η αντιστάθμιση γι αυτό) για «Χ» χρόνο στο κύκλωμα θέρμανσης και να σου δώσει full ζεστό νερό για να ζεστάνεις το boiler σου.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Παρατηρησα οτι παιζοντας με την εξερχομενη θερμοκρασια απο την αντλια πχ 45 βαθμοι κελσιου με εξωτερικη θερμοκρασια περιπου 6 - 7 βαθμους η αντλια κραταει σχεδον σταθερη θερμοκρασια στο σπιτι στους 22.0 βαθμους.Αυτο εχει ως αποτελεσμα στο να δουλευει συνεχομενα η αντλια χωρις start stop ολο σχεδον το 24 ωρο. Αν ανεβασω στους 50 βαθμους την εξερχομενη θερμοκρασια το σπιτι θα πιασει πιο γρηγορα την επιθυμητη θερμοκρασια με λιγοτερες ωρες λειτουργιας με περιπου 8 start stop το 24 ωρο.
    Αυτό αν επιτρέπεται πως το μετράς; Φαντάζομαι ότι ένα 24ωρο είναι πολύ για να παρατηρείς την Α/Θ πότε είναι ΟΝ και πότε OFF. Έχει η συγκεκριμένη κάποιο logging για τα Strart/Stop της στο μενού;

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Η απορια μου ειναι στο τι τελικα συμφερει περισοτερο οικονομικα, χαμηλη θερμορκασια εξαγωγης με συνεχομενη λειτουργια αντλιας η μεγαλυτερη θερμοκρασια εξαγωγης με start stop του μηχανηματος.
    Εφόσον η ζήτηση για θέρμανση είναι 24ώρη και όχι μόνο κάποιες ώρες την μέρα τότε θεωρώ ότι το καλύτερο είναι η αδιάλειπτη λειτουργία του μηχανήματος ρυθμισμένο στην μικρότερη καμπύλη στην αντιστάθμιση του η οποία σου επιφέρει την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου, σε όποια εξωτερική θερμοκρασία. Επίσης από ότι έχω διαβάσει και γω στο συγκεκριμένο forum και σε διάφορες έρευνες που πέσαν στα χέρια μου, η συνεχόμενη θέρμανση ακόμα και με σώματα είναι οικονομικότερη της διακοπτόμενης εφόσον η μελέτη που έχει γίνει είναι σωστή και μετρημένη και όχι υπερδιαστασιολογισμένη όπως συνηθίζεται πολύ στην χώρα μας. Επίσης σε αυτό το forum οι περισσότεροι είναι αρνητικοί με τα πολλά start/stop των Α/θ με inverter και λόγο επιβάρυνσης του μηχανήματος άλλα και λόγο μη ορθής χρησιμοποίησης του inverter το οποίο προσδίδει τα μέγιστα όταν καλείται να καλύψει τις απώλειες του σπιτιού όταν αυτό έχει ήδη φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία χώρου και όχι την αρχική του φόρτιση στην επιθυμητή θερμοκρασία χωρου όπου στην ουσία όπως και εσύ παρατήρησες δουλεύει στο full.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Τωρα την ωρα που γραφω εχω εξωτερικη θερμοκρασια 3 βαθμους και με θερμοκρασια εξαγωγης 45 βαθμους εχω καταναλωση περιπου 1 ΚWH και το σπιτι εχει σταθερη θερμοκρασια (το τσεκαρω με 3 διαφορετικα θερμομετρα).
    Εφόσον έχεις μετρητή ρεύματος συκγκεριμένα για την αντλιά αν θες να δεις τα πραγματικά νούμερα των δύο πρακτικών γιατί δεν αφήνεις το σύστημα να παίξει με τον τρόπο Α τρεις μέρες και μετά με τον τρόπο Β. Εφόσον οι θερμοκρασίες στην περιοχή σου μέσα σε αυτή την εβδομάδα δεν αλλάξουν σημαντικά και η θερμοκρασία χώρου μείνει σταθερή στου πχ 22 βαθμούς που την έχει τώρα θα είναι πολύ αντιπροσωπευτικό το αποτέλεσμα.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Το συστημα υποστιριζει και την αυτοματη αντισταθμιση βαση καιρικων συνθηκων (εξωτερικη θερμοκρασια).
    Εκεί είναι που ορίζεις την καμπύλη που σου ανέφερα πριν ώστε να σε καλύπτει σε όλες τις εξωτερικές θερμοκρασίες. Αυτό θέλει λίγο ψάξιμο και πειραματισμό για να βρεις την βέλτιστη οικονομικά άλλα και ουσιαστικά δηλαδή να σεζεσταίνει επαρκώς.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Εδω ερχεται και το δευτερο και και πιο συνθετο μερος του προβληματος περι οικονομιας με την απορια αν θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα με θερμοκρασια εξαγωγης νερου απο την αντλια μεγαλυτερους παντα των 55 βαθμων. Με μια πρωτη συντομη δοκιμη διαπιστωσα οτι και παλι σε μια τετοια περιπτωση ουσιαστικα επειδη το δοχειο ζνχ λογω οτι ηταν υπολογισμενο για θερμανση με λεβητα πετρελαιου παλι δεν προλαβενει να ζεσταθει το ζνχ γιατι η αντλια σταματαει απο τον θερμοστατη δωματιου (στο σαλονι)...
    Δεν είμαι ειδικός άλλα το ΖΝΧ έπρεπε να στο έχει διαχωρισμένο από την θέρμανση όπως προείπα. Εκτός αν δεν το υποστηρίζει η συγκεκριμένη αντλία, που αμφιβάλω, τότε κάτι είναι λάθος στο υδραυλικό σου κομμάτι. Δεν θα έπρεπε να ζεσταίνεις ΖΝΧ συνεχόμενα, αυτό ρυθμίζεται από την Α/Θ ξεχωριστά.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Τελος ο περιορισμος ρευματος κατα ποσο επηρεαζει το COP της αντλιας?Λογω μονοφασικου οπως ανεφερα και στην αρχη η αντλια δουλευει <<κομενη>> γιατι ειμαι οριακα στην ενταση του ρευματος(γενικη ασφαλεια 32 Α)
    Δε νομίζω ότι επιρεάζει το COP. Αυτό που θα μπορούσε να επηρεάσει το «κόψιμο» που αναφέρεις είναι η μέγιστη θερμοκρασία νερού στην χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία δεδομένου ότι δεν θα μπορούσες να «ταΐσεις» με παραπάνω ρεύμα την Α/Θ και επίσης ίσως στον χρόνο που θα χρειαστεί να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία δωματίου κατά την πρώτη φόρτιση του σπιτιού μετά από κάποια παύση στην θέρμανση. Αυτή η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει λίγο παραπάνω με μειωμένο ρεύμα. Εγώ το σκέφτομαι σαν το αμάξι, όπου και ένα 1600 και ένα 2000 θα πάνε με 180 χλμ/ω απλά το ένα θα χρειαστεί κάποιο παραπάνω χρόνο, ενώ το 2000 μπορεί να φτάσει και τα 210 χλμ/ω. Εσύ με την "περικοπή" αυτή έχεις κάτι λιγότερο από αυτό που αγόρασες σε τελική και χρόνο απόκρισης άλλα μόνο όταν χρειαστεί να δουλεψει στα άκρα.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Ευχαριστω εκ των προταιρων για την βοηθεια σας και ζηταω συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου.
    Επαναλαμβάνω δεν είμαι ειδικός οπότε περίμενε και την άποψη κάποιου επαγγελματία για να είσαι σίγουρος

  4. #4
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Το cop της αντλίας:
    - μειώνεται όσο αυξάνεται η θερμοκρασία εξόδου.
    - μειώνεται όσο μειώνεται η θερμοκρασία επιστροφών.

    Αρα, όταν ζητάς θερμοκρασία εξόδου 50, επιβαρύνεις την αντλία 1ον επειδή ζητάς μεγαλύτερη θερμοκρασία από αυτήν που χρειάζεσαι και 2ον επειδή αφήνεις τις επιστροφές να κρυώσουν μέχρι να ξαναπάρει η αντλία.

    Αφησε την αντλία να λειτουργεί συνεχώς σε χαμηλές θερμοκρασίες και μην φοβάσαι για την κατανάλωση.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  5. #5
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Οσον αφορά στο χρόνο λειτουργίας, οι περισσότερες ώρες λειτουργίας δεν είναι πραγματικό πρόβλημα, γιατί η αντλία καταπονείται περισσότερο όταν ζορίζεται (ξεκίνημα / σταμάτημα) παρά όταν λειτουργεί στο "ρελαντί",
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  6. #6
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Γράφετε:

    "Το boiler για ζεστο νερο χρησης το εχω προς το παρων κλειστο αφου με 45 βαθμους της αντλιας δεν αρκει και ετσι θερμενω το ζνχ με αντισταση(4 KW)."

    Αυτό είναι εντελώς λάθος, διότι η αντλία θερμότητας συνδέεται με το boiler με τρίοδη βάνα, η ίδια η αντλία επιτηρεί τη θερμοκρασία του boiler και αυξάνει τη θερμοκρασία εξόδου ΟΤΑΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΖΝΧ και μέχρι να φορτιστεί το boiler.
    Αν η εγκατάσταση σας δεν το κάνει αυτό, τότε η αντλία δεν έχει εγκατασταθεί σωστά και θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε μια εταιρία ή τεχνικό που να γνωρίζει το άθλημα για να κάνει ότι χρειάζεται, διότι είναι κρίμα να έχετε πληρώσει μερσεντές και να κυκλοφορείτε με ζάσταβα.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  7. #7
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον σας...
    Η πιο καταληλη αντλια απο οτι ειπε ο συγκεκριμενος μηχανολογος

    μηχανικος ειναι η 11 ΚW.
    Η αγορα της 14αρας εγινε διοτι στο μελλον θα γινει αγορα οικειας

    περιπου 115 μ2.Οποτε την ξηλωνω και την βαζω στο καινουριο σπιτι το

    οποιο λογικα θα εχω ενδοδαπεδεια θερμανση και θα επενδυσω σε μια

    πολυ καλη μονωση (αν αυτη δεν υπαρχει ηδη).
    Η συγκεκριμενη απο οτι βλεπω στις καμπυλες της ακομα και στην

    ενδοδαπεδεια θερμανση σε σχεση με την χαμηλη θερμοκρασιας αντλια

    της ιδιας εταιριας μετα τους 45 εχει ελαφρως καλυτερο COP.

    Παμε τωρα στο θεμα του Μποιλερ.
    Το σχεδιο που ποσταρισε ο mezzanine εχει μια παγιδα, αναφερεται σε

    μποιλερ της ιδιας εταιριας (daikin) το οποιο εχει κοστος περιπου

    γυρω στα 2000 ευρω...Συνδεεται με την αντλια θερμοτητας και αναλογα

    της ζητησης για θερμανση η ζνχ η τριοδος βαλβιδα γυριζει.
    Σε κοινα μποιλερ αυτο δεν γινεται,δλδ δεν μπορει το απλο μποιλερ να

    δωσει εντολη στην αντλια να ξεκινισει αν δεν δουλευει η να αλλαξει

    την θερμοκρασια νερου εξαγωγης της αντλιας πρως το μποιλερ.
    Στην δικη μου περιπτωση το μποιλερ περνει το νερο της αντλιας μεσω του συλεκτη των σωματων θερμανσης.Ετσι αν εχω πχ θερμοκρασια στο μποιλερ 45 - 60 C τοτε γινεται το πολυ φυσιολογικο το μποιλερ να δουλευει σαν ψυγειο αφου η θερμοκρασια της αντλιας ειναι 45 C.

    Για το θεμα των start stop που με ρωτησατε εκατσα και τα μετρησα απο ενα θερμομετρο που δειχνει της εναλαγες της θερμοκρασιας στον χωρο για 24 ωρες.

    Απο το προγραμμα της daikin για θεωρητικη μετρηση καταναλωσης οντως με χαμηλοτερη θερμοκρασια προσαγωγης γλυτωνεις τον χρονο περιπου 300 kwh τον χρονο. Με 0.2 ευρω την Κwh αυτο μεταφραζεται σε 60 ευρω.Στα 10 χρονια 600 ευρω.Δεν αναφερουν κατι ομως πουθενα κατι για την συνεχομενη εστω σε ρελαντι χρηση της αντλιας αν την καταπονει...

  8. #8
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Ειμαι μηχανικος εμπορικου ναυτικου και απο οτι εχω δει εκ πειρας αλλα και θεωριας παραθετω τα ακολουθα για το θεμα των φθορων...

    1. Οι περισοτεροι κατασκευαστες σε διαφορα μηχανηματα σου δινουν ωρες λειτουργιας για οτιδιποτε με υπολογισμο μεγαλου φορτιου του μηχανηματος...
    πχ Sabroe εμβολοφοροι συμπιεστες για συστηματα κλιματισμου που χρησημοποιουμε σε πλοια σου καθοριζει ο κατασκευαστης στις 2000 ωρες θα αλλαξεις αυτο και αυτο...στις ταδε αυτο και αυτο...εκ πειρας απο οτι εχω κανει συντηρηση δεν βλεπεις μεγαλες διαφορες στα επιμερους εξαρτηματα αν δουλευε τελικα το μηχανημα με χαμηλο φορτιο η μεγαλο φορτιο...
    Αν το επεκτεινω λιγο σε μηχανες εσωτερικης καυσης εκανε καποια πειραματα μια εταιρια κατασκευαστικη μεγαλων μηχανων στο να δωσει μεγαλυτερες ωρες λειτουργιας σε περιπτωση που την λειτουργουσες κατα μεσο ορο κατω του 80% της μεγιστης ιπποδυναμης της αλλα συντομα αυτο εξανεμηστικε αφου με νεα πειραματα δεν ειδε και τοσο μεγαλες διαφορες και παντα τα αποτελεσματα αλλαζαν...
    Αν το παω τωρα λιγο πιο ειδικα στον τομεα εδω που συζηταμε μια αντλια θερμοτητας εχει καμποσα κινουμενα μερη και οταν ειδα το πανελ της daikin νομιζα οτι ειχα ανοιξει καποιον ηλεκτρονικο υπολογιστη.
    Για τα κινουμενα μερη πχ ρουλεμαν εχεις στανταρ ωρες ζωης που στις δινει ο εκαστοτε κατασκευαστης ρουλεμαν (πχ skf).
    Το ιδιο και για τα ηλεκτρονικα μερη...Σιγουρα καθε εκκινηση καταπονει τα ηλεκτρονικα περισοτερο αλλα απο την αλλη ειναι και η προσδοκιμη ζωη καθε εξαρτηματος που παλι υπολογιζεται βαση ωρας λειτουργιας και οχι βαση φορτιου (το εχει υπολογισει με 100%).
    Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι εχετε αδικο για την συνεχομενη λειτουργια που αναφερατε πιο πανω απλα ειμαι λιγο σκεπτικος στο ολο θεμα βαση της δικης μου πειρας πανω σε διαφορετικα μηχανηματα μεν αλλα αρκετα ομοια στα κινουμενα μερη...
    Οσους ερμητικα κλειστα συμπιεστες εχω συναντησει στην ζωη μου σε διαφορα μηχανηματα (ψυγεια - αφυγραντηρες κτλ) πανω απο 10 χρονια ζωης δεν εχω δει...
    Σπανια μπορεις να κανεις κατι σε αυτους και περισοτερο πατεντα πεφτει και συνηθως οταν τα φτηνουν πανε για πεταμα και ολικη αντικατασταση ανεξαρτητα με το τι χαλασε (πχ κολησε βαλβιδα , η καηκε το μοτερ)

    Σας ζαλησα γραφω πολλα το ξερω

  9. #9
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    "Σε κοινα μποιλερ αυτο δεν γινεται,δλδ δεν μπορει το απλο μποιλερ να

    δωσει εντολη στην αντλια να ξεκινισει αν δεν δουλευει η να αλλαξει

    την θερμοκρασια νερου εξαγωγης της αντλιας πρως το μποιλερ."


    Το παραπάνω είναι λάθος.
    Μπορείτε να κάνετε την ίδια δουλειά με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ boiler.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  10. #10
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Συμφωνώ εν μέρει, αλλά όχι ακριβώς.

    Για τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα που βρίσκονται συνεχώς σε τάση, τα πράγματα είναι όπως τα λέτε. Η ζωή τους δίνεται σε ώρες λειτουργίας.

    Για τα περιστρεφόμενα μηχανολογικά εξαρτήματα όμως, η διάρκεια ζωής δίνεται σε στροφές και όχι σε ώρες.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το αυτοκίνητο σας, όπου η αντικατάσταση των ανταλλακτικών δίνεται σε χιλιόμετρα (στροφές) και όχι σε ημέρες ή σε άλλη μονάδα χρόνου.
    Στα πλοία, πιθανόν επειδή είναι γνωστό πόση ώρα θα λειτουργήσει κάθε εξάρτημα για κάθε ώρα πλεύσης, ή ακόμα επειδή είναι πιο πρακτικό (γιατί δεν γνωρίζουμε τις στροφές του εξαρτήματος ή είναι δύσκολο να τις υπολογίζει ο μηχανικός κάθε φορά), η συντήρηση γίνεται βάσει χρόνου.

    Τα ηλεκτρονικά της αντλίας σας θα είναι on έτσι κι αλλιώς, όπως και να την δουλέψετε. Το βασικότερο και ακριβότερο ανταλλακτικό της αντλίας είναι ο συμπιεστής της και αυτόν κυρίως θα πρέπει να φροντίσετε να προστατεύσετε. Οτι άλλο και να χαλάσει (αισθητήρια κ.λ.π. είναι εύκολα αντικαταστάσιμο και φθηνό, με εξαίρεση την κεντρική πλακέτα).

    Η αντλία σας είναι inverter, πράγμα που σημαίνει ότι όταν πέφτει το φορτίο ο συμπιεστής ρίχνει στροφές, άρα για κάθε ώρα λειτουργίας (της αντλίας) έχουμε λιγότερες στροφές συμπιεστή (λιγότερη φθορά κ.λ.π.) και κατά τη γνώμη μου θα ήταν παράλογο να δίνουμε τη ζωή της αντλίας σε ώρες.

    Για τους συμπιεστές επίσης, επειδή έχω μια σχετική εμπειρία, θα μου επιτρέψετε να πω ότι το φορτίο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στη ζωή τους. Ο συμπιεστής είναι από τις πιο δύσκολες διατάξεις στην εκκίνηση, ειδικά με φορτίο. (Η αντλία σας έχει διάταξη για εκκίνηση χωρίς φορτίο).

    Η γνώμη μου είναι δηλαδή να λειτουργήσετε την αντλία σας σε χαμηλές θερμοκρασίες για περισσότερη ώρα.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

Παρεμφερή θέματα

  1. Επιλογή μεγέθους και διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας
    από tempo στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταία απάντηση: 27-12-2016, 00:38:14
  2. ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από crimson στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία απάντηση: 02-01-2016, 01:01:57
  3. Διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας για οικιακή χρήση
    από mezzanine στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2014, 22:21:05
  4. Χρήση ή όχι αντλίας κενού κατά την εγκατάσταση κλιματιστικού ;
    από bkosmos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 26-08-2013, 21:45:25
  5. η βέλτιστη λυση
    από gianniat στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2006, 12:19:28

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό