Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 51 μέχρι 60 από 85

Θέμα: Βελτιστη χρηση αντλιας θερμοτητας Daikin Altherma HT

  1. #51
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Θα δεις οτι αργοτερα αυτο το 0.4 θα γινει αλλες φορες 0 αλλες 0.5 αλλες 0.8...Το να ξεφευγει ενα +/- 0.2 το καταλαβαινω αλλα απο εκει και πανω το θεωρω τραγικο εκ μερους της Daikin ειδικα αν κρινεις οτι το κοστος ενος καλου θερμοστατη ειναι 100 ευρω...

  2. #52
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Συγγνώμη ρε παιδιά. Με τι θερμόμετρα "ακριβείας" τσεκάρετε και λέτε ότι χάνει το χειριστήριο της daikin?

  3. #53
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Ζικο το τσεκαρα με 3 διαφορετικα του εμποριου (τιμης απο 20 - 40 ευρω) στην ιδια ακριβως θεση που ηταν και το λεγομενο της Daikin...Τα 3 ειχαν αποκλιση μεταξυ τους της ταξης του 0.2 δλδ ,
    1ο θερμομετρο 21.2
    2ο θερμομετρο 21.0
    3ο θερμομετρο 21.3
    Και τα 3 ηταν απο διαφορετικο κατασκευαστη...
    Επισης εβαλα και το τηλεχειριστιριο απο 2 air condition στην ιδια ακριβως θεση αλλη μερα με διαφορα παλι 1 βαθμο να δειχνει της αντλιας παραπανω απο τον χωρο...
    Τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση 5 διαφορετικα θερμομετρα δειχνουν αρκετα κοντα το ενα με το αλλο ενω της Daikin ξεφευγει πολυ θετικα...
    Της Daikin τοτε εδειχνε 22.3

    Περα απο αυτο μηπως γνωριζεις κατι για αυτο που λεω με την εξυπνη λειτουργια???

  4. #54
    Νέο μέλος Takisdask's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2014
    Θέση
    Χανιά
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    5
    Πάντως όσο αφορά εμένα τοποθέτησα δίπλα τρία διαφορετικά θερμόμετρα-θέλω να πιστεύω αξιόπιστα-τα οποία συμφωνούσαν μεταξύ τους και όλα έδειχναν έως 2 βαθμούς λιγότερους από αυτό της daikin.Επίσης στο ίδιο σημείο έχω και τον παλιό ηλεκτρονικο θερμοστάτη του λέβητα ο οποίος συμφωνούσε με τα τρία θερμόμετρα.(εκτός της daikin).Εντάξει δεν λέω ότι ήρθε η συντέλεια του κόσμου αλλά αγόρασα ένα σοβαρό μηχάνημα-νομίζω-και θα ήθελα να μην υπήρχε αυτό.

  5. #55
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Παντως εισαι η 6η περιπτωση που ακουω προσωπικα (απο πρωτο χερι) για το ιδιο θεμα συν αλλες 40 περιπτωσεις που υποστιριξε ο εγκαταστατης μου οτι ειχε το ιδιο προβλημα και στις πρωτες του εγκαταστασεις ζητουσε αλλαγη χειριστηριου απο την Daikin η οποια γινοταν αλλα ειχε ακριβως το ιδιο αποτελεσμα...
    Η αλλαγη της παραμετρου οπως σου εγραψα και πριν απλα βελτιωνει λιγο την κατασταση...
    Το κακο με το ολο θεμα ειναι οτι η αντλια ξεκιναει 0.5 κατω απο την θερμοκρασια που εχεις επιλεξει και σταματαει 0.5 πανω απο εκει...
    Πολλες φορες θα δεις στο μελλον οτι αυτο το 0.5 για να αρχισει η αντλια θα αργει το χειριστηριο να το πιασει με αποτελεσμα να σου παγωσει το σπιτι λιγο...
    Με ενα Pcb demand + εναν καλυτερο θερμοστατη μαλλον θα λυθει το θεμα , αλλα ειναι λυση με επιπλεον 150+ ευρω...

  6. #56
    Νέο μέλος Takisdask's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2014
    Θέση
    Χανιά
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    5
    Νίκο στο πρώτο σου ποστ γράφεις ''Το συστημα υποστιριζει και την αυτοματη αντισταθμιση βαση καιρικων συνθηκων (εξωτερικη θερμοκρασια).Οι αρχικες του ρυθμισεις του ηταν χαμηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια -10 με θερμοκρασια εξαγωγης νερου απο την αντλια 70 βαθμους , υψηλοτερη εξωτερικη θερμοκρασια 15 βαθμους με θερμοκρασια εξαγωγης νερου 45 βαθμους.''Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο σαφής;;


  7. #57
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2011
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    1

    Ο καλύτερος τρόπος λειτουργίας του ht ειναι να μην ασχολειστε μαζί του

    QUOTE=Nikos1977;52701]Παντως εισαι η 6η περιπτωση που ακουω προσωπικα (απο πρωτο χερι) για το ιδιο θεμα συν αλλες 40 περιπτωσεις που υποστιριξε ο εγκαταστατης μου οτι ειχε το ιδιο προβλημα και στις πρωτες του εγκαταστασεις ζητουσε αλλαγη χειριστηριου απο την Daikin η οποια γινοταν αλλα ειχε ακριβως το ιδιο αποτελεσμα...
    Η αλλαγη της παραμετρου οπως σου εγραψα και πριν απλα βελτιωνει λιγο την κατασταση...
    Το κακο με το ολο θεμα ειναι οτι η αντλια ξεκιναει 0.5 κατω απο την θερμοκρασια που εχεις επιλεξει και σταματαει 0.5 πανω απο εκει...
    Πολλες φορες θα δεις στο μελλον οτι αυτο το 0.5 για να αρχισει η αντλια θα αργει το χειριστηριο να το πιασει με αποτελεσμα να σου παγωσει το σπιτι λιγο...
    Με ενα Pcb demand + εναν καλυτερο θερμοστατη μαλλον θα λυθει το θεμα , αλλα ειναι λυση με επιπλεον 150+ ευρω...[/QUOTE]


    Κατ ααρχην θα σου πω μια καλή λυση για τα ζεστα νερά. φθηνή και τεχνικά άρτια. Χρειάζεσαι μόνο το αισθητήριο του μπόιλερ ( χωρίς την έξτρα πλακέτα όπως γραφτηκε ) και με μία δίοδη ηλεκτροβάνα θα ανοίγεις την γραμμή του μπόιλερ. Η αντλία έχει κουμπι ντους όπου του ζητάς να δώσει μέχρι να ζεσταθεί το μπόιλερ όποια θερμοκρασία επιλέξεις ( π.χ 70 ) . το ότι θα ανεβάσουν και τα σώματα 70 δεν σε ενοχλεί μια και δεν διαβάζει από θερμοστάτη χώρου πλέον μέχρι να σβήσει το ντους. Η μικρή χωρητικότητα και σερπαντινα του μπόιλερ θα σου βγάλει έτσι το μικρότερο πρόβλημα ( μέχρι αν αρπάξει θα σου φτάνει ενδεχομένως 24 το σπίτι ) γιατι με τρίοδη με 80 αρι το ξεχνάς.
    Τα του θερμοστάτη τα θεωρώ λιγάκη υστερικά. Κατ αρχήν ο θερμοστάτης είναι + - 0,5 για να μην ανοιγοκλείνει το μηχάνημα συχνά ειδκά σε περιπτώσεις όπου το μηχάνημα είναι πολύ υπερδιαστασιολογημένο όπως το δικό σου. Ακόμα και για τα 115μ2 η 11kw περισσεύει. Σύντομα θα το καταλάβεις από τις καταναλώσεις.
    Το 14kw με 3 Cop μπορεί να καταναλώσει 5kw/h αρα 120 kw την μέρα, Το έχεις δει ποτέ να γράφει πάνω από τα 50kw/day ? Αν το δείς πες μου
    Να εππανέλθω στο θερμοστάτη και την ακρίβεια του θα σε ρωτήσω στην αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου σου έκανες ποτε παράπονο που χάνει 10κλμ το κοντέρ ?
    Αυτό που σε συμβουλεύω να ανεβάσεις λίγο την θερμοκρασία χώρου ή νερου και θα δεις ότι θα σου σβήσει αυτα τα κενα και έτσι και αλλιώς η κατναλωση είναι ασήμαντη κυριολεκτικά σε αυτα τα μ2
    Με ενα Pcb demand + εναν καλυτερο θερμοστατη μαλλον... αστο σου λέω , αγόρασες φίλε Νίκο ένα εκπληκτικό μηχάνημα αλλά το να το χαλάσεις επειδή με το πρωτο 20ημερο επαφής σου με αντλία θερμότητας θέλεις να κρίνεις και να βελτιώσεις την Daikin !!!
    Θα κλεισω με τον τίτλο , ρύθμισε την αντιστάθμιση άνετα και βάλε την θερμονρασία σε ότι νουμερο νοιώθεις άνετα και μην ασχολεισαι. Εσύ έκλεισες με το θέμα
    TIP: to φίλτρο του νερου στην μπλε έυκαμτη σωλήνα καθαρισε το κανα 2 φορές μέχρι να το βρίσκεις καθαρό.

  8. #58
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Αρχικα φιλε σεβαστος αισιως κλεισαμε με την αντλια 5μηνης παρεας και οχι 20 μερες...
    Παμε για τον θερμοστατη...
    Οπως ειναι γνωστο τα θερμιστορ δεν ειναι γραμμικα και αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην ειναι και γραμμικη η διορθωση που γινεται με την παραμετρο...
    Ζητουμενη θερμοκρασια εχω 22 βαθμους...
    Στους 21.5 θα παρει μπροστα η αντλια αλλα η πραγματικη θερμοκρασια στο ιδιο ακριβως σημειο ειναι 21...
    Στους 22.5 θα σβησει με πραγματικη 22.7
    Αν κανεις τους υπολογισμους μιλαμε για σχεδον 2 βαθμους διαφορα μεταξυ Μιν και Μαχ θερμοκρασιας χωρου.
    Τωρα αυτο δεν το θεωρω τεχνολογικο επιτευμα της Daikin ,προσωπικα παντα, ειδικα απο μια εταιρια σαν την Daikin που την εχω δουλεψει και εχω κανει συντηρηση σε πολυ μεγαλες μοναδες της με εμβολοφορους συμπιεστες...
    Το συγκεκριμενο προβλημα επαναλαμβανω το χουν αρκετα ατομα οποτε και ειναι αστοχια της σε αυτο το θεμα...
    Η καλυτερη φραση παντως που το περιεγραφε ειναι οτι αργει <<να κρυωσει>> το χειριστηριο...
    Προσωπικα λογο δουλειας μου εχει τυχει το φαινομενο της αυτοθερμανσης σε θερμιστορ (παρτιδα προβληματικη) σε αεροσυμπιεστη ο οποιος μετρουσε θερμοκρασια λαδιου...
    Η συγκεκριμενη εταιρια απεσυρε τον σενσορα , μου εστειλε απο αλλη παρτιδα και ηταν ολα καλα...
    Οσο για το καταπληκτικο μηχανημα θα συμφωνησω σε ενα μερος μοναχα , σε αυτο που καταναλωνει οτι λεει και αποδιδει οτι λεει στα χαρτια του , με λιγα λογια στο COP του...
    Θα συμφωνησουμε απολυτα και οι 2 σε 15 χρονια απο τωρα που θα δουμε τι βλαβες θα βγαλει και τι κοστος θα εχει...
    Στην Ελλαδα που ειμαστε ακομα στην πρωτη 5ετια χρησης της ειναι νωρις για να βγαλουμε συμπερασματα...(παλι προσωπικη γνωμη)
    Οταν περασει η 15ετια τοτε θα συγκρινουμε ολα τα μηχανηματα της αγορας πιστευω με ασφαλεια...
    Για το μποιλερ που λες με η χωρις πλακετα δεν μπορω να εχω γνωμη αφου εχω ακουσει και τις 2 πλευρες...
    Παντως απο 2 μηχανολογους εγκαταστατες (Daikin) που το δοκιμασαν ειχαν προβλημα ροης τελικα (το ειπαν και εδω ορισμενοι)...
    Η δικη μου σερπαντινα ειναι μικροτερη απο 3/4 της ιντσας απο οτι δειχνει αφου ο μαστος μου ειναι της 1 ιντσας και εσωτερικα φαινεται οτι κανει συστολη...
    Αν παντως γνωριζεις κατι για την εξυπνη λειτουργια της βοηθησε με στο να καταλαβω τι παει στραβα...
    Πες οτι εχεις ρυθμισει χαμηλα την αντισταθμιση σου , η αντλια πρεπει η δεν πρεπει να σηκωσει θερμοκρασια προσαγωγης αν δει οτι δεν πιανεις την επιθυμητη θερμοκρασια στο δωματιο????
    Σε εμενα απο οτι φαινεται η εχει bug το λογισμικο της η τελικα η θερμοκρασια προσαγωγης επηρεαζεται μονο απο την αντισταθμιση και δεν υπαρχει αναδραση απο την θερμοκρασια χωρου...
    Στην περιπτωση Bug να φωναξω για update ενω στην 2η περιπτωση να βγαλω αλλον εναν ποντο απο το καταπληκτικο μηχανημα...

  9. #59
    Καλησπέρα και απο εμένα. Σκεφτομαι και εγω να αγοράσω αντλια θερμοτητας για το διαμερισμα και να αποσυνδεθώ απο τον κεντρικό λεβητα για ευνόητους λόγους. Η πρώτη μου επιλογή ειναι το altherma ht 11 kW, εχω παρει και προςφορα. θα ήθελα να σας ρωτησω τελικα ποια ειναι η πραγματική κατανάλωση και αν έχετε την αντλια συνέχεια σε λειτουργία και αν έχετε προβλημα με μονοφασικο ρευμα. Εχω διαβάσει και σε αλλα φόρουμ οτι οι περισσότεροι παρ ολο που ειναι υψηλών θερμοκραςιων την δουλεύουν στους 60 C και κατω οποτε μηπως ειναι άσκοπο να αγοράζουμε αντλιες θερμοτητας υψηλών θερμοκρασιών αντί για μεσσαιων που ειναι και πιο οικονομικές στην αγορά;

  10. #60

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Giannits Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπέρα και απο εμένα. Σκεφτομαι και εγω να αγοράσω αντλια θερμοτητας για το διαμερισμα και να αποσυνδεθώ απο τον κεντρικό λεβητα για ευνόητους λόγους. Η πρώτη μου επιλογή ειναι το altherma ht 11 kW, εχω παρει και προςφορα. θα ήθελα να σας ρωτησω τελικα ποια ειναι η πραγματική κατανάλωση και αν έχετε την αντλια συνέχεια σε λειτουργία και αν έχετε προβλημα με μονοφασικο ρευμα. Εχω διαβάσει και σε αλλα φόρουμ οτι οι περισσότεροι παρ ολο που ειναι υψηλών θερμοκραςιων την δουλεύουν στους 60 C και κατω οποτε μηπως ειναι άσκοπο να αγοράζουμε αντλιες θερμοτητας υψηλών θερμοκρασιών αντί για μεσσαιων που ειναι και πιο οικονομικές στην αγορά;
    Καλό θα ήταν να υπάρχει μελέτη απωλειών απο μηχανολόγο ώστε να ξέρεις σίγουρα αν θα σε καλύψει και μια μεσαίων θερμοκρασιών.Στις περισσότερες πάντως περιπτώσεις η υψηλών θερμοκρασιών είναι υπερβολλή.Εγω στο διαμέρισμα και στο πατρικό μου εδώ και δυο χρόνια ζεσταίνομαι με μεσαίων θερμοκρασιών χωρίς κανένα πρόβλημα.Βρες έναν μηχανολόγο για να μην πετάξεις άδικα τα λεφτά σου.

Παρεμφερή θέματα

  1. Επιλογή μεγέθους και διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας
    από tempo στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταία απάντηση: 27-12-2016, 00:38:14
  2. ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από crimson στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία απάντηση: 02-01-2016, 01:01:57
  3. Διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας για οικιακή χρήση
    από mezzanine στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2014, 22:21:05
  4. Χρήση ή όχι αντλίας κενού κατά την εγκατάσταση κλιματιστικού ;
    από bkosmos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 26-08-2013, 21:45:25
  5. η βέλτιστη λυση
    από gianniat στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2006, 12:19:28

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό