Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: Αντισταθμιση και Δt σε αντλια θερμοτητας...

  1. #1
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127

    Αντισταθμιση και Δt σε αντλια θερμοτητας...


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Κατι δεν κανω καλα η δεν το χω καταλαβει καλα με την αντισταθμιση στις αντλιες...
    Λοιπον εχω μια altherma υψηλης με θερμαντικο μεσο καλοριφερ...
    Εχω ενεργοποιησει την αντισταθμιση της αλλα τελικα η αντλια αντι να κρατησει την θερμοκρασια προσαγωγης βαση της αντισταθμισης που της εχω ορισει αυτη ακολουθει περισοτερο το Δt απο τις παραμετρους της και ρυθμιζει την θερμοκρασια προσαγωγης...
    Οπως ειχα ρωτησει σε διαφορετικο ποστ ακολουθησα την συμβουλη του Monachus για συνεχομενη λειτουργια της αντλιας χωρις σταρτ στοπ...
    Το θεμα ειναι οτι πιανω ετσι 23 βαθμους σχεδον σταθερα στο σπιτι και οχι το 22 που θελω...
    Οι παραμετροι που εχει η αντλια και εχουν σχεση με την αντισταθμιση ειναι οι ακολουθες...
    Χαμηλη εξωτερικη = -20
    Υψηλη εξωτερικη = 20
    Θερμοκρασια προσαγωγης σε χαμηλη εξωτερικη = 58
    Θερμοκρασια προσαγωγης σε υψηλη εξωτερικη = 30
    Οι εργοστασιακες ρυθμισεις ηταν -10 , 10 , 70 , 45 αντιστοιχα...
    Το Δt εργοστασιακα ηταν 10 βαθμοι ,το κατεβασα στους 8 και ειδα μια μικρη βελτιωση...
    Last edited by Nikos1977; 09-12-2013 at 02:36:59.

  2. #2
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Τα δεδομένα που παραθέσατε έχουν να κάνουν με την κλίση της καμπύλης θέρμανσης (3 σημεία).
    Εκτός από την ρύθμιση αυτή, θα πρέπει η αντλία σου να σου παρέχει και άλλες ρυθμίσεις, όπως το αν θα λαμβάνει υπ' όψη η αντλία σου και την θερμοκρασία χώρου, ή αν θα υπολογίζει την προσαγωγή της βάσει μόνο της εξωτερικής θερμοκρασίας.

    Στις Yutaki, υπάρχει παράμετρος που καθορίζει την επίδραση της μονάδας χώρου (εσωτερικής θερμοκρασίας) στον υπολογισμό της θερμοκρασίας προσαγωγής της αντιστάθμισης. Η εργοστασιακή ρύθμιση είναι 50% και συνήθως δεν αρκεί για να πετυχαίνουμε την εσωτερική θερμοκρασία που θέλουμε ακριβώς. Για να ορίσουμε με ακρίβεια την εσωτερική θερμοκρασία θα πρέπει η μονάδα χώρου να λαμβάνεται υπ΄όψη 80%.

    Πρέπει να βρειτε από το manual της Altherma την αντίστοιχη παράμετρο (ή τις παραμέτρους) που κάνουν την ίδια δουλειά και να τις αλλάξεις. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί τις Altherma δεν τις έχω δουλέψει πάρα πολύ (δουλεύω Yutaki) και δεν το γνωρίζω από έξω.

    Αν υπάρχει άλλο μέλος που να γνωρίζει το άθλημα καλύτερα, ας γράψει εδώ.
    Αν δεν υπάρχει, θα ρίξω μια ματιά το manual και θα σας βοηθήσω εγώ, αλλά θα κάνετε λίγο υπομονή.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  3. #3
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Καλημερα monachus ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σου...
    Απο οσο εχω διαβασει καποια παραμετρος αλλη δεν επιδρα στην λειτουργεια της στην αντισταθμιση η δεν το αναφερουν...
    Καταρχην το Δτ 10 βαθμοι ηταν εντελως λαθος γιατι εχω σωματα χαμηλης θερμοκρασιας και οχι τα παλια υψηλης...
    Στα χαμηλης η Daikin συνιστα Δτ 5 βαθμοι με την καμπυλη να δουλευει μεταξυ
    Χαμηλη εξωτερικη = -10
    Υψηλη εξωτερικη = 15
    Θερμοκρασια προσαγωγης σε χαμηλη εξωτερικη = 55
    Θερμοκρασια προσαγωγης σε υψηλη εξωτερικη = 40
    Αν το καταλαβαινω σωστα για καθε βαθμο μεταβολης της εξω θερμοκρασιας τοτε εχουμε μεταβολη της θερμοκρασιας προσαγωγης κατα 0.6 (αναλογα - η + )
    Εχει στρωσει ακομα πιο πολυ η συμπεριφορα της με το Δτ = 5.
    Τωρα για την εσωτερικη θερμοκρασια δεν βρισκω να λεει οτι επιδρα καπου...
    Σιγουρα λογικο θα ηταν να επιδρα αν και υποθετω οτι ετσι και αλλιως το Δτ επηρεαζεται εμμεσα απο την θερμοκρασια χωρου...
    Οσο πιο χαμηλη θα ειναι η θερμοκρασια χωρου τοσο μεγαλυτερη θα ειναι η πτωση στα σωματα στην εξοδο τους με αμμεση επιδραση στις επιστροφες σε πτωση αρα και το συνολικο Δτ μεταξυ εισαγωγης - εξαγωγης αντλιας θα μεγαλωνει και για να κρατηθει το Δτ σταθερο στα ορια των 5 βαθμων θα πρεπει να σηκωσει φορτιο η αντλια.(ετσι καπως το σκεφτομαι οτι δουλευει)

  4. #4
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Δες την παράμετρο 0-01-room temperature compensation value και την παράμετρο 9-00-leaving water temperature compensation value. Στην πρώτη κάνεις μικροδιορθώσεις στην θερμοκρασία χώρου όπου όπως λέει και η daikin διορθώνεις τυχόν αποκλίσεις στη θερμοκρασία που βλέπει το χειριστήριο ή λόγω της αδράνειας του κτιρίου και στη δεύτερη στη θερμοκρασία προσαγωγής (leaving water temperature compensation value)

  5. #5
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Την διορθωση την πρωτη την εχω κανει ηδη το γραφω και στο αλλο ποστ (που λεει οτι ο τεχνικος μου οτι δεν μπορεις να κανεις κατι ειναι μαπα τα χειριστηρια).
    Η συμπεριφορα του ειναι λιγο κουλη στο θεμα ενδειξης θερμοκρασιας χωρου...
    Δλδ με 3 διαφορετικα θερμομετρα και το χειριστιριο στην ιδια ακριβως θεση με αυτα οταν πχ η θερμοκρασια ειναι 23 αυτο χανει θετικα ενα βαθμο...
    Οταν η θερμοκρασια πεσει στους 21 χανει λιγοτερο...
    Δεν ξερω αν το ιδιο το χειριστηριο τελικα λογο πλακετας δημιουργει μια ελαφρια θερμοτητα η οποια επηρεαζει τοσο το θερμιστορ του...
    Μονο καπως ετσι το δικαιολογω γιατι δεν εμφανιζει γραμμικοτιτα η διαφορα του στις διαφορες θερμοκρασιες...
    Την εχω ρυθμισει στο -0.5 την τιμη και πανω κατω πετυχαινω ετσι την θερμοκρασια ενδειξης με το κεντρο θερμοκρασιας του σαλονιου...
    Την 900 την εχω αφησει ετσι οπως ηταν απο το εργοστασιο...
    Αυτο που μου εκανε την ζημια ηταν η Δτ μαλλον αφου συνεχιζει και κραταει πιο σταθερα κοντα στους 22 το σαλονι που θελω (με αυξομοιωση της εξωτερικης απο 4 σε 8 και απο 8 σε 4 τωρα)

  6. #6
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Απο οτι δοκιμασα επιπλεον η μοναδα δεν φαινεται να αλλαζει κατι σε θερμοκρασιες προσαγωγης αν αλλαξω την επιθυμιτη θερμοκρασια πχ απο 22 σε 25...
    Μαλλον ειναι ενας απλος θερμοστατης και ξεκιναει η σταματαει την μοναδα εντελως οταν εχεις +- 0.5 (ειναι το μινιμουμ σαν στεπ αυτο) απο την θερμοκρασια που εχεις επιλεξει...

  7. #7
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Αν βοηθαει σημερα δοκιμασα νεο τροπο λειτουργιας της...
    Με εντολη για σταθερη προσαγωγη στους 30 βαθμους...
    Παλι συμπεριφερεται παραξενα η αντλια...
    Οι επιστροφες μου δεν λενε να πεσουν ευκολα παρα μονο οταν σταματησω εντελως την αντλια...
    Συνεχιζει και κραταει περιπου το Δτ στους 5 βαθμους αλλα με θερμοκρασια προσαγωγης 35 με 37 (αν και της εχω δωσει εντολη για 30) βαθμους και θερμοκρασια επιστροφων 33 σχεδον σταθερα...
    Οι παραμετροι που ειναι για την ελαχιστη και μεγιστη επιτρεπτη θερμοκρασια προσαγωγης ειναι στους 25 και 56 ρυθμισμενη...
    Αερα το δικτυο δεν εχει κανω εξαερωσεις...
    Αρχιζω και σκεφτομαι μηπως η εγκατασταση δεν εχει τον απαιτουμενο ογκο σε νερο η τα καλοριφερ ειναι μικρα για να εχω τοσο μεγαλη πτωση...
    Οποτε στην ουσια η αντισταθμιση πρως το παρων δυσκολα να δουλεψει.
    Αλλη μια περιπτωση ισως να ναι οτι θεωρητικα χρειαζομουν 11κw αντλια αλλα πηρα μια σκαλα πανω την 14 kw.
    Μηπως ακομα και η περιπτωση στο ελαχιστο να δουλευουν οι συμπιεστες λογο inverter η παραγωγη εργου ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που χρειαζεται το σπιτι οποτε αναγκαστικα σε καποια φαση θα πρεπει να σβησουν οι συμπιεστες...

  8. #8
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Η αντλία σας μάλλον λειτουργεί μια χαρά.
    Το γεγονός ότι οι επιστροφές δεν πέφτουν, σημαίνει ότι η αντλία καλύπτει τις απώλειες του σπιτιού μια χαρά και λειτουργεί ξεκούραστα.
    Αν η αντλία κρίνει ότι πρέπει να σταματήσει τον συμπιεστή επειδή δεν απαιτείται, θα τον κλείσει και καλά θα κάνει.
    Μην χρησιμοποιείτε την σταθερή θερμοκρασία προσαγωγής.
    Η αντλία λειτουργεί οικονομικότερα και καλύτερα σε κατάσταση αντιστάθμισης, και αυτό ισχύει και για τοποθέτηση απλού θερμοστάτη, απλώς τότε θα πρέπει να "παίξετε" λίγο με την καμπύλη μέχρι να βρείτε αυτήν που ταιριάζει στο σπίτι σας, πράγμα που θα αποφεύγατε αν είχατε εγκαταστήσει μονάδα χώρου.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  9. #9
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Και εγω κατι τετοιο καταλαβαινω τελικα...
    Απλα λογο υπερδιαστασιολογησης της αντλιας σε θερμοκρασια μεχρι 2 βαθμων εξω δουλευουν οι συμπιεστες μονιμα σχεδον στο ρελαντι...
    Το Δτ τελικα λειτουργει και ως μεσο αναδρασης...
    Οσο πιο μικρο τοσο πιο γρηγορα ανταποκρινεται η μοναδα σε αλλαγες της θερμοκρασιας εξω οταν πεφτει...
    Το προβλημα ειναι στο αντιστροφο αφου απο οτι παρατηρησα οταν εχω αυξηση της θερμοκρασιας εξω αργω να εχω πτωση στις επιστροφες οποτε εχω μια μικρη αυξηση στην θερμοκρασια χωρου (περιπου 0,3 βαθμους).
    Εχω μια απορια μονο...
    Η αντισταθμιση λειτουργει πως?
    δλδ αν βαλω πχ ορια
    Χαμηλη εξωτερικη = -10
    Υψηλη εξωτερικη = 15
    Θερμοκρασια προσαγωγης σε χαμηλη εξωτερικη = 55
    Θερμοκρασια προσαγωγης σε υψηλη εξωτερικη = 40
    Σε θερμοκρασια πχ εξω στους 15 θα εχω 40 βαθμους προσαγωγη...
    αν πεσει στους 14 εξω θα ανεβει κατα 0.6 βαθμους η θερμοκρασια προσαγωγης (ευρος εξωτερικης ειναι η απολυτη τιμη της αφαιρεσης 10 - (-15) = 25 σημεια εξω θερμοκρασιας και αφου τα σημεια της προσαγωγης ειναι 55-40 =15 αυτο δινει το 0,6)
    Δεν το αναφερει αναλυτικα δυστυχως το manual το αν τελικα ειναι καμπυλη η απλα μια ευθεια γραμμη...
    Καπου πηρε το ματι μου στο νετ οτι υπαρχει και ενα επιπλεον manual για την daikin , το service manual, που αναφερει πως λειτουργει ο εγκεφαλος αλλα δεν το χω βρει ακομα...

  10. #10
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Βέρμιο
    Ιδιότητα:
    Πολιτικός μηχανικός
    Απαντήσεις
    36

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Στις Yutaki, υπάρχει παράμετρος που καθορίζει την επίδραση της μονάδας χώρου (εσωτερικής θερμοκρασίας) στον υπολογισμό της θερμοκρασίας προσαγωγής της αντιστάθμισης. Η εργοστασιακή ρύθμιση είναι 50% και συνήθως δεν αρκεί για να πετυχαίνουμε την εσωτερική θερμοκρασία που θέλουμε ακριβώς. Για να ορίσουμε με ακρίβεια την εσωτερική θερμοκρασία θα πρέπει η μονάδα χώρου να λαμβάνεται υπ΄όψη 80%.
    Μήπως μπορείτε να υποδείξετε σε πιό σημείο του manual υπάρχει αυτή η ρύθμιση και εάν γίνεται με σχετικά απλό θερμοστάτη χώρου."Aube TH136".
    Φαντάζομαι θα είναι στις ρυθμίσεις που θα μπορει να κάνει "ο εγκαταστάτης με ειδικά προνόμια", αλλά δεν μπορώ να βρώ, πού ακριβώς;
    Μιλάω για την Yutaki S RWM-8.0FSN3E.
    Ευχαριστώ.
    Last edited by karanus; 29-01-2014 at 19:03:29.

Παρεμφερή θέματα

  1. Λειτουργια φαν κοιλς με αντισταθμιση σε αντλια θερμοτητας
    από slekka στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 12-12-2013, 22:38:00
  2. ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ
    από kopernikos στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταία απάντηση: 29-10-2013, 09:58:01
  3. Χειροποίητη αντλία θερμότητας
    από liangos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις κλιματισμού.
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 22-08-2013, 12:02:02
  4. ξυλολέβητας ή αντλία θερμότητας ?
    από ΣΩΤΟΣ στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταία απάντηση: 11-09-2012, 01:56:22
  5. ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από vibob στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 16-02-2012, 23:49:50

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό