Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 14 από 14

Θέμα: Αντλία θερμότητας Yutaki και Intelligent controls για αυτονομία

  1. #11
    Μέλος aNodyNos's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    Πειραιάς
    Ιδιότητα:
    Ηλ/γος Μηχ/κος Τηλ/ων
    Απαντήσεις
    42

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Δεν μπορώ παρά να πω την γνώμη μου σαν απλός χρήστης της συγκεκριμένης αντλίας οπότε διαβάστε τα παρακάτω με αυτό στο μυαλό.

    Το σπίτι μου είναι αρκετά «περίπλοκο» από άποψη απωλειών και δυναμικών στο χώρο διότι
    1. Είναι 3 όροφοι και άρα υπάρχει η καταπακτή της εσωτερικής σκάλας από πρώτο ως και τρίτο
    2. Είναι βορεινό με πολλά και μεγάλα ανοίγματα βορειοανατολικά άλλα ελεύθερο πανταχόθεν
    3. Τρίτος όροφος (σοφίτα) έχει εσωτερικό μπαλκόνι που κοιτά στον δεύτερο (σαλόνι) άρα ο δεύτερος δεν έχει ταβάνι στα 3-4 μέτρα αλλά στα 6-7!
    4. Ο δεύτερος είναι ενιαίος χώρος σαλονο-τραπεζαρία και κουζίνα ενώ ο πρώτος που είναι ολόιδιος σε τετραγωνικά έχει ουσιαστικά 4 δωμάτια και χωλ
    5. Το ισόγειο (πιλοτή) είναι κλειστό μειώνοντας πολύ τις απώλειες του πρώτου από το πάτωμα
    6. Στον δεύτερο υπάρχει συμβατικό τζάκι που λόγο βρέφους και αιθαλομίχλης φέτος δεν θα ανάψει

    Πιο κάτω εξηγώ πως επηρεάζουν κατά την γνώμη μου, τα παραπάνω, την σταθερή θερμοκρασία χώρου

    Το πρώτο λόγο ενδοδαπεδείου δεν φαίνεται να επηρεάζει πολύ μιας και δεν υπάρχει κίνηση αέρα από θερμαντικά σώματα οπότε η καταπακτή δεν δημιουργεί πρόβλημα στην θέρμανση. Στην ψύξη λόγο χρήσης AC η καταπακτή είναι πρόβλημα και ουσιαστικά αν ανάψω τα AC στον δεύτερο και τρίτο ο πρώτος είναι ο πιο δροσερός. Πέρσι που χρησιμοποίησα τα AC και για θέρμανση το πρόβλημα της καταπακτής λειτουργούσε ανάποδα και ανάβοντας τα AC του πρώτου είχα μια ζεστή σοφίτα.

    Το δεύτερο επηρεάζει πολύ και κατά την γνώμη μου ο μόνος τρόπος να λυθεί είναι η σωστή ρύθμιση της ροής του νερού ανά κύκλωμα ώστε αυτά που καλύπτουν ανοίγματα να κυκλοφορούν το νερό πιο γρήγορα για να μην μειώνεται το ΔΤ πολύ. Αν αυτό δεν μας καλύψει λογικά έχει γίνει λάθος στην μελέτη/εγκατασταση της ενδοδαπεδίου και η επόμενη λύση είναι η θερμομόνωση του τοίχου η της τζαμαρίας.

    Το τρίτο επηρεάζει πολύ και με ενδοδαπέδιο και με σώματα. Το εσωτερικό μπαλκόνι σε συνδυασμό με την καταπακτή της σκάλας είναι πολύ δύσκολη περίπτωση διότι έχεις ένα τεράστιο άνοιγμα που απλά τραβάει τον ζεστό αέρα πάνω ή χάνει τον παγωμένο αέρα προς τα κάτω. Εγώ αναγκάστηκα να το κλείσω με ανοιγώμενη διπλή τζαμαρία διότι το καλοκαίρι η σοφίτα απλά ήταν σαν να μην είχε AC ενώ στο σαλόνι δεν χρειαζόταν να το ανάψω όταν είχα της σοφίτας ON. Με την ενδοδαπέδιο δεν θα έπρεπε να είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα όμως τελικά ανακάλυψα ότι είναι διότι η ενδοδαπέδιος ακτινοβολεί την θερμοκρασία από το πάτωμα μέχρι κάποιο ύψος. Όσο πιο κοντά στο ταβάνι ανεβαίνεις τόσο πιο κρύος παραμένει ο αέρας (φυσιολογικό για ενδοδαπέδιο και θετικό γιατί μειώνονται οι απώλειες από το ταβάνι). Όταν όμως έχεις εσωτερικό μπαλκόνι τότε ουσιαστικά υπάρχει ένα τεράστιο κρύο κενό αέρα δίπλα στην σοφίτα το οποίο όταν ανοίγω το εσωτερικό παράθυρο το αισθάνομαι. Άρα το παράθυρο με «έσωσε» και τον χειμώνα.

    Το τέταρτο σε συνδυασμό με το πέμπτο και το έκτο αλλάζει σημαντικά της ανάγκες θέρμανσης σε κάθε όροφο και αυτό φαίνεται και από τις μέχρι τώρα καταναλώσεις μου σε kWh. Ο πρώτος ουσιαστικά είναι ένα σάντουιτς που θερμαίνεται από κάτω και το ταβάνι του είναι σουπερ μονωμένο (λόγο ενδοδαπεδίου στον από πάνω όροφο) συν ότι έχει μικρότερα ανοίγματα. Ο δεύτερος αντιθέτως έχει ανοίγματα, τζάκι και αλλού υπάρχει ταβάνι στα 3-4 μέτρα χωρίς κεραμοσκεπή ενώ αλλού υπάρχει ταβάνι στα 6-7 μέτρα με κεραμοσκεπή.

    Καταρχάς ελπίζω να σας έπεισα ότι το σπίτι είναι «περίπλοκο»…

    Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ μια αντιστάθμιση της Siemens που ελέγχει δύο κυκλώματα, σε συνδυασμό με την αντιστάθμιση της Hitachi ώστε να έχω στις αυτονομίες ανά όροφο. Ουσιαστικά έχω ρυθμίσει την καμπύλη της Hitachi ώστε να με καλύπτεί αναπάσα στιγμή στον δευτερο όροφο που έχει μεγαλύτερες απώλειες και η RVA επεμβαίνει μειώνοντας κατά κάτι την θερμοκρασία προσαγωγής νερού στον πρώτο. Αυτό λειτουργεί ΟΚ, απλά όπως είδη ειπώθηκε και από άλλους, έχω πιάσει τον εαυτό μου να μειώνει την καμπύλη της Hitachi από τον κεντρικό της controller διότι η Siemens δεν μπορεί να επέμβει στην καμπύλη και να την μειώσει όταν αυτό απαιτείται. Θα μπορούσα ενδεχομένως να την συνδέσω με την Α/Θ ώστε να της δίνει Heat On/Off αλλά δε νομίζω ότι θα δουλέψει σωστά λόγο της αδράνειας που έχει η ενδοδαπέδιος συν ότι φοβάμαι μην την πεθάνει στα On/Off. Τα δεδομένα που μεταφέρουν τα χειριστήρια της Hitachi στην αντιστάθμιση της Α/Θ όπως ήδη ανέφερε και ο φίλος marmaou συμπεριλαμβάνονται στον τύπο που υπολογίζεται η θερμοκρασία προσαγωγής νερού ανά πάσα στιγμή. 'Οπως το έχω καταλάβει εγώ, η κάθε εταιρεία που φτιάχνει αντισταθμίσεις έχει έναν τύπο που χρησιμοποιεί σε κατάσταση open loop (χωρίς ανάδραση επιθυμητής και θερμοκρασίας χώρου) και σε αυτή την περίπτωση η μεταβλητές είναι δύο. Η πρώτη είναι η εξωτερική θερμοκρασία που διαβάζει από το αισθητήριο και μετά το βήμα αύξησης της θερμοκρασίας προσαγωγής νερού ανάλογα με την καμπύλη που έχουμε επιλέξει. Πχ για κάθε βαθμό εξωτερικής θερμοκρασίας θα ανεβάζει η θα μειώνει την θερμοκρασία προσαγωγής κατά 0,3 βαθμούς. Αυτό, αν πειραματιστεί κάποιος αρκετά και έχει ένα σπίτι ισορροπημένο σε απώλειες, θα δουλέψει μια χαρά. Όταν όμως αυτό δεν ισχύει, όπως στην περίπτωση μου, τότε η ανάδραση χώρου (closed loop) είναι υποχρεωτική και σε αυτή την περίπτωση τα χειριστήρια μπορούν να επηρεάσουν προσθέτοντας και άλλες μεταβλητές στην εξίσωση που υπολογίζει την θερμοκρασία προσαγωγής νερού φέρνοντας την πιο κοντά στις ανάγκες του χρήστη. Η Hitachi δίνοντας την δυνατότητα ελέγχου δύο κυκλωμάτων το κάνει ακόμα πιο συγκεκριμένο ανά όροφο. Αν έχουμε στο κύκλωμα ένα, όπως εξηγώ και σε προηγούμενα post, τον όροφο με τις μεγαλύτερες απώλειες τότε θα δουλέψει μια χαρά.

    Επίσης τα χειριστήρια της Hitachi σε αντίθεση με αυτά που έχω σήμερα είναι ασύρματα και θα με βοηθήσουν πολύ στο να τα τοποθετήσω στην καλύτερη δυνατή θέση χωρίς μερεμέτια. Ένα παράδειγμα είναι να μπουν εφαπτόμενα σε εξωτερικό βορεινό τοίχο και το Rfactn να είναι υψηλό. Έτσι θα αντιλαμβάνονται γρήγορα την πτώση θερμοκρασίας στον χώρο και θα επεμβαίνουν στην καμπύλη έγκαιρα ώστε να διατηρήσουν την θερμοκρασία στο επιθυμητό επίπεδο. Σίγουρα θα πρέπει να πειραματιστώ πριν καταλήξω.

    Σε κάθε περίπτωση όπως έχω πει και σε άλλο ποστ θα ανεβάσω τις καταναλώσεις της Α/Θ με την σημερινή λύση (RVA) και όταν βάλω τους Hitachi θα ανεβάσω επίσης τις καταναλώσεις για να δούμε διαφορές. Λίγο υπομονή και θα βγάλει ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα.

    PS: Ο μηχανικός που εγκατέστησε την Α/Θ μου είπε την λύση του PLC ιδίως αν έβαζα και δροσισμό για να έχω και αισθητήρια υγρασίας πατώματος κτλ άλλα το κόστος ανεβαίνει πολύ περισσότερο από τα δυο control και κατά την γνώμη μου δεν θα «κέρδιζα» πολλά ίσως να έκανα και πιο περίπλοκα τα πράγματα. Για πιο μεγάλες και πολύπλοκες εγκαταστάσεις ίσως να έχει νόημα άλλα για αυτονομία 3 ορόφων δεν νομίζω.

  2. #12
    Μέλος aNodyNos's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    Πειραιάς
    Ιδιότητα:
    Ηλ/γος Μηχ/κος Τηλ/ων
    Απαντήσεις
    42
    Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω τα settings που φαίνονται στις δυο φωτό απο τον controller της Yutaki



    1. Το compensation factor που παει απο 0 ως 5 με default τιμή την 2 ειναι ο απόλυτος αριθμός που πολλαπλασιάζει το ΔΤ της επιθυμητής και πραγματικής θερμοκρασίας ζώνης η παει κάπως αλλιώς;

    2. Το Room Thermo Off που συνίσταται να το σεταρω;

    3. Το demand ON/OFF τωρα που έχω 2 ζώνες με δυο controllers να το αφήσω common η separate;

    4. Και τέλος το operation type default ειναι local, μένει έτσι;


    Ευχαριστω προκαταβολικά
    Συνημμένες μικρογραφίες Συνημμένες μικρογραφίες image.jpg‎   image.jpg‎  

  3. #13
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον aNodyNos Εμφάνιση απάντησης
    Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω τα settings που φαίνονται στις δυο φωτό απο τον controller της Yutaki

    1. Το compensation factor που παει απο 0 ως 5 με default τιμή την 2 ειναι ο απόλυτος αριθμός που πολλαπλασιάζει το ΔΤ της επιθυμητής και πραγματικής θερμοκρασίας ζώνης η παει κάπως αλλιώς;
    Σωστά, αλλά προτείνω να το αφήσεις στο 2.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον aNodyNos Εμφάνιση απάντησης
    2. Το Room Thermo Off που συνίσταται να το σεταρω;
    Στο ελάχιστο για να έχει νόημα η υστέρηση, ήτοι, 1

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον aNodyNos Εμφάνιση απάντησης
    3. Το demand ON/OFF τωρα που έχω 2 ζώνες με δυο controllers να το αφήσω common η separate;
    Εδώ θα ρωτήσεις την ABB. Δεν γράφει κάπου τι είναι. Απλώς το αναφέρει στο εγχειρίδιο εγκατάστασης.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον aNodyNos Εμφάνιση απάντησης
    4. Και τέλος το operation type default ειναι local, μένει έτσι;
    Ναι. Remote σημαίνει έλεγχος από εξωτερική μονάδα (ΚΝΧ).

  4. #14
    Μέλος aNodyNos's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    Πειραιάς
    Ιδιότητα:
    Ηλ/γος Μηχ/κος Τηλ/ων
    Απαντήσεις
    42

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σ' ευχαριστώ πολύ.

    Θα μιλήσω με ABB και θα ενημερώσω και για το Demand On/Off έτσι πληροφοριακά

Παρεμφερή θέματα

  1. Αυτονομια θέρμανσης!!!??? S.O.S.
    από elisa604 στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταία απάντηση: 07-03-2012, 13:35:54
  2. αυτονομια θέρμανσης
    από andris στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 08-11-2009, 14:21:24
  3. Αυτονομια με 2 κυκλοφορητες help
    από ABC9510 στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταία απάντηση: 05-12-2005, 12:30:00
  4. Αυτονομία με Φ.Α.
    από iraklis στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 16-12-2002, 01:52:57

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό