Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 25 από 25

Θέμα: Θόρυβος (βουητό) από αντλία θερμότητας Yutaki-S

  1. #21
    Μέλος aNodyNos's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    Πειραιάς
    Ιδιότητα:
    Ηλ/γος Μηχ/κος Τηλ/ων
    Απαντήσεις
    42

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Αυτο με το <<εξουσιοδοτημενος>> ειναι ενα θεμα...Μιας και παθων απο <<εξουσιοδοτημενους>> πιστευω οτι δινοντε οι αδειες αερα πατερα για να σπρωξουν μηχανηματα στην αγορα οι εταιριες και να παρουν μεγαλυτερο κομματι στην πιτα της θερμανσης...
    Δεν αμφιβάλω απλά λέω ότι αν είναι θα "πρέπει" να γνωρίζει, αν δεν είναι τότε δεν έχει καμία "υποχρέωση". Στην πρώτη περίπτωση αν υπάρξει πρόβλημα λόγο λάθους στην εγκατάσταση, σε καλύπτει η εγγύηση στην δεύτερη όχι.

    Τώρα αν ο εγκαταστάτης γνωρίζει ή όχι έχει να κάνει με το πόσο καλός επαγγελματίας είναι και όχι με το αν είναι εξουσιοδοτημένος. Το ίδιο ισχύει παντού με πρώτο και καλύτερο παράδειγμα τις αντιπροσωπείες αυτοκινήτων (παθών και μαθών και πολλά πληρών)

  2. #22
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Βέρμιο
    Ιδιότητα:
    Πολιτικός μηχανικός
    Απαντήσεις
    36
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον aNodyNos Εμφάνιση απάντησης
    Δεν αμφιβάλω απλά λέω ότι αν είναι θα "πρέπει"

    Πως μπορεί να καταλάβει κανείς , για το εάν κάποιος είναι <<εξουσιοδοτημένος>> η όχι, εκτός από αυτό που θα του πει ο ίδιος.
    Θέλω να πώ φαίνεται από κάπου, η στηριζόμαστε σε ότι μας δηλώσει;
    Last edited by karanus; 08-01-2014 at 18:38:56.

  3. #23
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Το να έχεις την "τιμή" να είσαι εξουσιοδοτημένος δεν λέει απολύτως τίποτα (προσωπικά πιστεύω ότι είναι ευθύνη).

    Για να μην είμαι άδικος, εξασφαλίζει (θα έπρεπε αν μη τι άλλο) την δυνατότητα εκπαίδευσης από την εταιρία η οποία σε εξουσιοδοτεί. Αυτό σημαίνει σεμινάρια με τεχνικές γνώσεις/πληροφορίες, αντιμετώπιση συνήθων βλαβών και προβλημάτων, feed back από εγκαταστάσεις και fine tunning/βελτιστοποίηση.

    Στην πράξη εναπόκειται στον κάθε επαγγελματία και άνθρωπο/επιστήμονα (θυμήθηκα τώρα τον μεγάλο δάσκαλο...):
    - Να ξεκοκαλίσει τα τεχνικά εγχειρίδια και ειδικά τα service manuals κάθε μηχανήματος
    - Να παιδευτεί στις εγκαταστάσεις του
    - Να ζήσει κάποιες ώρες μέσα στις εγκαταστάσεις του, να συμβιώσει ενίοτε με τους πελάτες του και να καταγράψει και αξιολογήσει τα αποτελέσματα
    - Να κυνηγήσει να μοιραστεί τις εμπειρίες του με άλλους συναδέλφους και να ανταλλάξει απόψεις
    - Να ψαχτεί στο εξωτερικό γιατί κακά τα ψέματα πολλές νέες τεχνογνωσίες έρχονται από εκεί

    Τι προτείνω προσωπικά και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω. Ζητήστε να μιλήσετε με πελάτες των υποψήφιων εγκαταστατών (όχι με 1 αλλά με τουλάχιστον 2 με 3). Επισκεφθείτε εγκαταστάσεις τους. Αν μη τι άλλο, θα έχετε μια γεύση. Μια κακή εγκατάσταση (κακές στηρίξεις, σκισμένα αρμαφλέξ, κακές αλφαδιές) δείχνουν κάποια πράγματα.

    Στο τέλος πάντα όμως η απόφαση βαρύνει τον τελικό χρήστη. Στο φινάλε το διαδίκτυο παρέχει αρκετή πληροφορία για όποιον ψάχνει το τέλειο.

  4. #24
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Βέρμιο
    Ιδιότητα:
    Πολιτικός μηχανικός
    Απαντήσεις
    36
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον ziko Εμφάνιση απάντησης
    Το να έχεις την "τιμή" να είσαι εξουσιοδοτημένος δεν λέει απολύτως τίποτα (προσωπικά πιστεύω ότι είναι ευθύνη).

    Για να μην είμαι άδικος, εξασφαλίζει (θα έπρεπε αν μη τι άλλο) την δυνατότητα εκπαίδευσης από την εταιρία η οποία σε εξουσιοδοτεί. Αυτό σημαίνει σεμινάρια με τεχνικές γνώσεις/πληροφορίες, αντιμετώπιση συνήθων βλαβών και προβλημάτων, feed back από εγκαταστάσεις...........
    Το θέμα είναι ότι αυτός που θα ξεκοκαλίσει τα τεχνικά εγχειρίδια (σαφέστατα είμαι υπέρ αυτής της άποψης), θα αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο.
    Στον ίδιο χρόνο όμως ο μη "εξουσιοδοτημένος" θα προσπαθεί , πώς να πουλήσει και θα πουλήσει βεβαίως 10 αντλιες τον μήνα.
    Ο άλλος , ο σωστός, στον ίδιο χρόνο θα πουλήσει με το ζόρι μία, με αποτέλεσμα να κλείσει και να μείνει με τα ξεκοκαλισμένα βιβλία.
    Υπό αυτή την έννοια πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει μία "εξουσιοδότηση", "πιστοποίηση" ,η κάτι.
    Είναι αυό που λέτε για την ευθύνη.
    Ας γυρίσω στο δικό μου παράδειγμα , σ΄αυτό που μου επισημάνατε εσείς για το μήκος των σωληνώσεων.
    Ας υποτεθεί , ότι λογω του ότι δεν τηρήθηκε η δέσμευση της ελάχιστης απόστασης των 3μ, η αντλία σε τρία χρόνια παθαίνει σοβαρή ζημία.
    Εγώ από ποιόν θα ζητήσω τον λόγο, με δεδομένο ότι η βλάβη προέκυψε από λάθος στην τοποθέτηση.Θα μπορέσω να κάνω κάτι η θα μείνω με την αντλία αγκαλιά.
    Τελικά από κάποιους υπάρχει κάλυψη και από κάποιους όχι ,η δεν υπάρχει κάλυψη όποιος και να είναι ο εγκαταστάτης.
    Αυτό που λέτε για το διαδίκτυο βεβαίως ,είναι τελικά το μόνο που μας μένει και από ότι φαίνεται και εγώ έτσι θα λύσω το πρόβλημα μου, χάρις των δικών σας συμβουλών (ziko ,nikos1977 και aNodyNos).
    Last edited by karanus; 08-01-2014 at 21:27:37.

  5. #25
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ζικο εισαι απο τις εξαιρεσεις φιλε μου που εισαι ψαγμενος (μαζι με ορισμενα αλλα ατομα εδω μεσα) και γνωριζεις την δουλεια σου και σεβεσαι τα λεφτα που σου δινουν...
    Η εξαιρεση δεν μπορει ομως να φτιαξει τον κανονα...
    Σιγουρα οπως λεει ο ανοδυνος εχουμε τραβηξει πολλα απο πολλους απλα εδω λεμε για τις αντλιες θερμοτητας...
    Τωρα για το να ψαχτεις οπως λες θα παρεις απλα μια γευση με διαφορες εγκαταστασεις αλλα πρεπει να χεις και το καταληλο τεχνικο υποβαθρο για να καταλαβεις καποια πραγματα συν αυτος που εχει την εγκατασταση να κατεχει κατι περα απο το να βλεπει εκαψα τοσα και ζεσταθηκα...
    Για την εγγυηση παντως ειναι λιγο παγιδα...
    Επειδη εχω κατσει και εχω ψαχτει λιγο με αυτο τελικα εισαι ακαλυπτος (daikin) αφου στα περισοτερα σημεια ζημια που εχει γινει απο κακοτεχνια δεν στην αναλαμβανει η εταιρια και ας ειναι εξουσιοδοτημενος (αυτο μου απαντησαν απο αντιπροσωπεια που μιλησα και αν παρατηρησεις μεσα στα βιβλια σε καθε σημαντικο σημειο σου το λεει ξεκαθαρα δεν φερει καμια ευθυνη η εταιρια αν γινει πατατα στην εγκατασταση)...
    Αφορμη παντως για να μιλησω με την Daikin ηταν οτι η εσωτερικη μοναδα μου ειναι σε μπαλκονι...
    Οταν ρωτησα τι γινεται σε περιπτωση που γινει κατι λογο κακης τοποθετησης στην εσωτερικη μοναδα πολυ απλα μου ειπαν οτι ειμαι εκτος εγγυησης...
    Τωρα το πως θα δουν οτι πχ καηκε μια πλακετα λογο υγρασιας στο μπαλκονι ε αυτο ειναι δυσκολο οποτε θα την καλυψουν (δεν νομιζω να δωσει ο εγκαταστατης τον ευατο του).
    Αντε ομως περνανε τα 3 χρονια και την βγαζει καθαρη το μηχανημα μετα τα 3 χρονια τι γινεται?
    Βαζεις το χερι στην τσεπη και τα ξανασκας...
    Κοινως συμφερει τους παντες αυτη η κατασταση...
    Daikin πουλαει μηχανηματα στην αγορα...
    Καλυπτει ηθελημενα καποια πραγματα (μην μου πειτε οτι κοιμουντε και δεν εχουν δει τις πατατες που κανουν οι εξουσιοδοτημενοι τους αφου βγαζουν και καμαρωτες φωτο τα εσωτερικα μηχανηματα σε μπαλκονια κτλ).
    Daikin μετα τα 3 χρονια κερδος απο ανταλακτικα...

Παρεμφερή θέματα

  1. Αντλία θερμότητας Yutaki και Intelligent controls για αυτονομία
    από aNodyNos στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία απάντηση: 14-01-2014, 14:24:49
  2. ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ
    από kopernikos στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταία απάντηση: 29-10-2013, 09:58:01
  3. ξυλολέβητας ή αντλία θερμότητας ?
    από ΣΩΤΟΣ στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταία απάντηση: 11-09-2012, 01:56:22
  4. ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    από vibob στο φόρουμ Αντλίες θερμότητας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 16-02-2012, 23:49:50

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό