Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 9 από 9

Θέμα: Διακόπτες θερμαντικών σωμάτων καλοριφέρ

  1. #1

    Διακόπτες θερμαντικών σωμάτων καλοριφέρ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παιδιά καλησπέρα,

    Θέλω να αλλάξω τους διακόπτες των καλοριφέρ του διαμερίσματός μου. Τα σώματα είναι κλασικά (φέτες) κι έχουν διακόπτες εσωτερικού βρόγχου.
    Τα ερωτήματα είναι τα εξής:
    • Μπορώ να αντικαταστήσω τους διακόπτες εσωτερικού βρόγχου με εξωτερικού βρόγχου;
    • Εάν χρησιμοποιήσω εξωτερικού βρόγχου, θα έχω καλύτερη απόδοση σε σχέση με του εσωτερικού βρόγχου; Θα χάσω κάτι;


    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Για πιο λόγο αλλάζεις τους διακόπτες?

    Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία από ένα υφιστάμενο σώμα με το διακόπτη του?

  3. #3
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον itrianta Εμφάνιση απάντησης
    Παιδιά καλησπέρα,

    Θέλω να αλλάξω τους διακόπτες των καλοριφέρ του διαμερίσματός μου. Τα σώματα είναι κλασικά (φέτες) κι έχουν διακόπτες εσωτερικού βρόγχου.
    Τα ερωτήματα είναι τα εξής:
    • Μπορώ να αντικαταστήσω τους διακόπτες εσωτερικού βρόγχου με εξωτερικού βρόγχου;
    • Εάν χρησιμοποιήσω εξωτερικού βρόγχου, θα έχω καλύτερη απόδοση σε σχέση με του εσωτερικού βρόγχου; Θα χάσω κάτι;


    Ευχαριστώ!
    Σώματα φέτες με διακόπτη εσωτερικού βρόγχου, σημαίνει ΜΟΝΟΣΩΛΗΝΙΟ σύστημα σωληνώσεων, δηλαδή η ίδια σωλήνα δίνει νερό σε παραπάνω σώματα.
    Αν η εγκατάσταση σου είναι μονοσωλήνια, δεν θα λειτουργήσει με απλούς διακόπτες.

    Το πρώτο πράγμα που πρέπει να μας πεις για να πάρεις μια σοβαρή απάντηση, είναι αν το σύστημα σου είναι δισωλήνιο ή μονοσωλήνιο.

    Αυτό μπορείς να το καταλάβεις από τον συλλέκτη θέρμανσης.
    Αν οι αναχωρήσεις είναι όσες και τα σώματα, τότε το σύστημα σου είναι δισωλήνιο.
    Αν οι αναχωρήσεις είναι λιγότερες από τα σώματα, τότε έχεις μονοσωλήνιο.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  4. #4
    Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Σας επισυνάπτω σχετικές φωτογραφίες από τα σώματα.

    Click image for larger version. 

Name:	SAM_0027.jpg 
Views:	48 
Size:	69.0 KB 
ID:	810Click image for larger version. 

Name:	SAM_0028.jpg 
Views:	40 
Size:	80.9 KB 
ID:	811Click image for larger version. 

Name:	SAM_0029.jpg 
Views:	32 
Size:	79.6 KB 
ID:	812

    Ευχαριστώ!
    Last edited by itrianta; 13-02-2014 at 22:47:24.

  5. #5
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Προσωπικά έχω δει τέτοιο σύστημα με 3 σώματα ανά κύκλωμα και τους ίδιους ακριβώς διακόπτες να δουλεύει μια χαρά (κατασκευής 1980 μάλιστα με εξισορρόπηση με ρυθμιστικά στα κολλεκτέρ Tour & Andersson!). Ο διακόπτης έχει ένα σωληνάκι μακρύ που αφήνει το νερό να μπει πιο βαθιά στο σώμα και όχι στην αρχή που είναι ο διακόπτης.


    itrianta πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να βάλεις διακόπτη εξωτερικού βρόγχου χωρίς μερεμέτια και κόπο. Ο διακόπτης εξωτερικού βρόγχου θα πρέπει να έχει ακριβώς το ίδιο μήκος με τον υφιστάμενο, πράγμα δύσκολο. Επίσης θα πρέπει να ταιριάζουν τα κέντρα των σωλήνων που στους διακόπτες που ήδη έχεις είναι μάλλον 3,5εκ. Οι ήδη καταπονημένοι και κακομεταχειρισμένοι σωλήνες σου που έρχονται από το δάπεδο θα πρέπει να ταλαιπωρηθούν για να ταιριάξουν στο νέο διακόπτη. Μάλιστα ίσως πρέπει να κουνηθούν και σώματα αν οι πιο πάνω αποστάσεις δεν ταιριάζουν και εκεί πρέπει να δεις αν τα στηρίγματα των σωμάτων στο επιτρέπουν. Στην πάνω πλευρά του σώματος πρέπει να μπορεί να λυθεί η τάπα που έχει το σώμα (μετά από τα βαψίματα που θα έχουν γίνει στο σώμα συνήθως σκουριάζουν και κολλάνε, δεν λύνονται εύκολα). Κάποιοι διακόπτες είναι και κολλητά στους τοίχους, άρα ένα επιπλέον εμπόδιο.

    Λάβε υπόψιν σου και το άδειασμα σε κάθε σώμα από το νερό που έχει (στην περίπτωση των σωμάτων σου είναι πολύ!) το οποίο θα σας ταλαιπωρήσει.

    Προσωπική μου άποψη να μην το επιχειρήσεις αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο.

  6. #6
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Από τη φωτογραφία φαίνεται ότι μάλλον πρόκειται για μονοσωλήνιο.

    Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις καινούργιους διακόπτες του ιδίου τύπου. Ziko, υπάρχουν στο εμπόριο διακόπτες εξωτερικού βρόγχου για μονοσωλήνιο και το σωληνάκι δεν είναι πρόβλημα.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  7. #7
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Από τη φωτογραφία φαίνεται ότι μάλλον πρόκειται για μονοσωλήνιο.

    Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις καινούργιους διακόπτες του ιδίου τύπου. Ziko, υπάρχουν στο εμπόριο διακόπτες εξωτερικού βρόγχου για μονοσωλήνιο και το σωληνάκι δεν είναι πρόβλημα.
    Ναι Γρηγόρη έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά επειδή την έκανα την άσκηση πρόσφατα, είναι πολύ δύσκολο να ταιριάξει ο νέος διακόπτης στη θέση του παλιού. Οι διακόπτες μονοσωληνίου που λες πρακτικά είναι όμοιοι με αυτόν της φωτογραφίας του (ή της) itrianta με μακρύ σωληνάκι χρωμέ που στέλνει το νερό βαθιά στο σώμα.

    Προτείνω αν γίνεται να αποφευχθεί η όλη επιχείρηση. Αν όμως γίνει, θα ήθελα να μάθω το αποτέλεσμα.

    Παρεπιπτόντως γιατί θα αλλάξουν οι διακόπτες?

  8. #8
    Καλησπέρα,

    Η αλλαγή πρέπει να γίνει σε 2 προβληματικούς διακόπτες.
    Επειδή θα μπούμε που θα μπούμε στη διαδικασία, θα αλλάξουμε προληπτικά και τους υπόλοιπους και γι' αυτό θέλω να ξέρω τί είναι καλύτερο να γίνει.

  9. #9
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Δεν υπάρχει καλύτερο από τα δύο.
    Μπορείς να βάλεις και με εσωτερικό και με εξωτερικό σωληνάκι.
    Στο εμπόριο υπάρχουν διακόπτες με χρωμέ σωλήνα που δεν είναι κατάλληλοι για μονοσωλήνιο. Αν κάνεις τέτοιο λάθος, θα μπλέξεις, γιατί δεν θα ξέρεις τι μπορεί να φταίει.

    Το ζήτημα είναι να βρεις έναν τεχνίτη που να επιβεβαιώσει ότι η εγκατάσταση σου είναι μονοσωλήνια (με τις φωτο δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι) και να σου εγκαταστήσει το σωστό διακόπτη για να μην έχεις περιπέτειες.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

Παρεμφερή θέματα

  1. θερμοστατικοι διακοπτες - κεφαλές
    από dtkg στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία απάντηση: 20-01-2016, 15:04:20
  2. ψαχνω θερμοστατικους διακοπτες
    από mrgreen στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 18-09-2011, 17:47:59
  3. Έλεγχος θερμοσίφωνα από δυο διακόπτες
    από kazas στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 13-06-2011, 08:09:59
  4. Διαγραμματα διακόπτες μονοσωληνίου
    από gregori στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία απάντηση: 23-07-2009, 08:51:34
  5. Διακόπτες χρονικής καθυστέρησης, time-delay switch
    από seven8000 στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 20-10-2004, 16:25:33

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό