Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 11

Θέμα: Συνδεση σομπας στο μπουρι του τζακιου

  1. #1

    Συνδεση σομπας στο μπουρι του τζακιου


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπερα παιδια, μολις εκανα την εγγραφη στο φορουμ γιατι εχω διαβασει πολλες σελιδες στο ιντερνετ κ δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη.

    Ενοικιαζω μια μεζονετα η οποια εχει ανοιχτο τζακι. Η σπιτονοικοκυρα δεν θελει να δωσει χρηματα για την τοποθετηση ενεργειακης κασετινας στο τζακι (αν και προτεινα να μοιραστουμε τα εξοδα). Ετσι σκεφτηκα να τοποθετησω μια ενεργειακη σομπα την οποια θα τη συνδεσω στο τζακι.
    Εχω ομως τις εξεις απωριες.
    1) Για να γινει αυτο πρεπει να το μπουρι της σομπας να περασει μεσα απο τζακι (απο το κλαπε δηλαδη) για να συνδεθει στην καμιναδα του; Το ρωταω αυτο γιατι εαν αυτος ειναι και ο μονος τροπος τοτε θα πρεπει να βρω ξυλοσομπα που να εχει το μπουρι απο πισω.
    2) Δεν μπορω να περασω το μπουρι της σομπας απο την πλαγια πλευρα του τζακιου (απο την τριπα που υπαρχει στην γυψοσανιδα για τις περσιδες του τζακιου), και απο εκει να το συνδεσω με το μπουρι του τζακιου;
    3) Ειναι απαραιτητο να αναιβασω τα μπουρια της σομπας μεχρι την καπνοδοχο για να τραβαει καλυτερα η σομπα και να μην εχω προβληματα;Εαν ναι, το κοστος για τα μπουρια αυτα ειναι μεγαλο;
    4) Μπορω να βαλω οριζοντιο μπουρι στην σομπα, γυρω στα 3 μετρα, ωστε να την απομακρινω λιγο απο το τζακι και να μπει σε πιο κεντρικο σημειο του σπιτιου (απεναντι απο τις εσωτερικες σκαλες) για να ανεβαινει η ζεστη και στα επανω δωματια;

    Περιμενω για την βοηθεια σας γιατι ο χειμωνας πλησιαζει...

  2. #2
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322
    Ο κάθε κατασκευαστής σόμπας, αν σέβεται τον εαυτό του και τους πελάτες του έχει τεχνικό εγχειρίδιο σχετικά με την καπνοδόχο που χρειάζεται και τα μέγιστα οριζόντια μήκη, την διατομή ανάλογα με το ύψος και τον τρόπο σύνδεσης τους. Σίγουρα μπορείτε να το περάσετε μέσα από το τζάκι αλλά απαραίτητα θα βάλετε την απαιτούμενη λεία ανοξείδωτη καμινάδα μέχρι την απόληξη της υφιστάμενης καμινάδας του τζακιού. Το κόστος των ανοξείδωτων "μπουριών" Φ100-Φ130 είναι κοντά στα 10-15€ το μέτρο.
    Λογικά δεν μπορείτε να βάλετε πάνω απο 2 αλλαγές διεύθυνσης καθώς και οριζόντιο κομμάτι άνω των 2 μέτρων εκτός και αν έχει κάποια ανοδική πορεία.
    Απορώ όμως πώς δέχεται η σπιτονοικοκυρά να γίνει τέτοια επέμβαση στο τζάκι και δεν συμβάλλει στο να μπει μια κασετα ενεργειακή και να γίνει σωστά η αναβάθμιση. Αξιόλογες κασέτες είναι σε πολύ χαμηλές τιμές και πραγματικά έχουν πολύ καλή απόδοση.
    Δακρύζω από τα γέλια στη χώρα που αγοράζεις θέρμανση από το skroutz σε 40 άτοκες και δώρο tablet, μελέτη απωλειών από τον Μάστρο-Μήτσο και ενημερώνεσαι για Φ.Α. από εξουσιοδοτημένο εμπορικό αντιπρόσωπο που πουλάει πλακάκια ,λεκάνες και καζανάκια.

  3. #3
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε το κόστος για την εγκατάσταση μιας σόμπας είνα κάπως υψηλό σε περίπτωση που θέλω να ζεστάνω όλο το σπίτι. Την λύση για την σόμπα δεν την έχω αναφέρει στην σπιτονοικοκυρά (είμαι σίγουρη ότι δεν θα της αρέσει σαν ιδέα), αλλα είναι το μοναδικό κάτι που σκέφτηκα οτι μπορώ να κάνω σε σπίτι που ενοικιάζω, να μην μου κοστίσει πανω από 800 ευρώ και όταν χρειαστεί να φύγω από το σπίτι να μπορώ να την πάρω μαζί μου. Πήρα μια προσφορά από εναν τεχνίτη για την εγκατάσταση κασετίνας και μου έβγαλε ένα κόστος στα 1200 ευρώ για κασετίνα 15kw με βεντηλατέρ και τα περαστηκα. Μου φαίνεται πολύ καλή τιμή και μου είπε οτι η ζέστη θα ανεβαίνει και στον επάνω όροφο (το σπίτι είναι 45 τετραγωνικά κάτω και άλλα τόσα επάνω). Το κόστος δεν είναι μεγάλο αλλα σαν ενοικιαστής δεν δέχομαι να βάλω εξολοκλήρου εγώ τα χρήματα...
    Μετά την απάντηση σου έκανα την εξής σκέψη...να αγοράσω μια φθηνότερη κασετίνα από μεγάλο πολυκατάστημα στη Θεσσαλονίκη (είδα κασετίνα 14kw με 70% όμως απόδοση στα 400 ευρώ). Χρειάζομαι όμως να βρώ και τεχνίτη που να μπορεί να μου κάνει την δουλειά οικονομικά. Εαν μου βγεί γύρω στα 700 ευρό συνολικά τότε να αναλάβω το κόστος εφόσον πιστεύω οτι θα τα κάνω απόσβεση σε δυο χρόνια και φυσικά θα ζεσταθώ.
    Εδω όμως πρκύπτει το εξής ερώτημα...θα με καλύψει μια τέτοια κασετίνα; Έστω για τον ένα όροφο που καθόμαστε όλη μέρα; Θα μπορεί να ανεβαίνει ελάχιστη ζέστη έστω και επάνω στα δωμάτια; Επίσης μια ακόμα ερώτηση: η καμινάδα του τζακιού περνάει απο την κρεβατοκάμαρα. Υπάρχει η δυνατότητα να τρυπηθεί και να βγεί αγωγός που να βγάζει την ζέστη από τα καυσαέρια της καμινάδας ή αυτό δεν γίνεται και φυσικά έχει υψηλό κόστος;

    Αναμενω για την απάντηση σου μιας και με έχεις ξεμπερδέψει και βοηθήσει είδη.
    Ευχαριστώ

  4. #4
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Οχι, να μην αγοράσετε κασετίνα από πολυκατάστημα.
    Να την αγοράσετε από τον εγκαταστάτη, ή από κατάστημα θέρμανσης που αναλαμβάνει και την εγκατάσταση, ώστε να μπορείτε να συμφωνήσετε μαζί του τι θα περιμένετε σαν αποτέλεσμα από την καινούργια σας σόμπα (αν θα ζεστάνει επάνω κ.λ.π.) και φυσικά να ξέρετε ποιος φταίει αν δεν πάρετε αυτά που σας υποσχέθηκαν.

    Αν η σόμπα των 400 ευρώ δεν ζεσταίνει ούτε τον επάνω όροφο ούτε και τον κάτω, τότε τα 700 ευρώ που θα έχετε επενδύσει δεν θα τα πάρετε σε δύο χρόνια. Και δεν θα φταίει ούτε ο εγκαταστάτης (θα φταίει η σόμπα) ούτε το πολυκατάστημα (θα φταίει ο εγκαταστάτης/το σπίτι/ο κακός μας ο καιρός).

    400 ευρώ σημαίνει "ένα κουτί από λαμαρίνα".

    Οχι ενεργειακή "κασέτα".
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  5. #5
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Τα χρήματα που σας ζήτησε ο άνθρωπος που σας έδωσε την προσφορά, είναι ήδη μια φθηνή τιμή για προμήθεια και εγκατάσταση κασέτας.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  6. #6
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322
    Μιας και αναφέρθηκε ο όρος κασέτα τζακιού και εγκατάσταση να αναφέρω δυο-τρία πραγματάκια. Κασέτες ξύλου υπάρχουν πολλές. Η διαφορά τους είναι στην ποιότητα των υλικών, στην κατασκευή και στις διάφορες επιπλέον λειτουργίες που μπορεί να έχουν. Άλλες έχουν ενσωματωμένο αεροθάλαμο, άλλες έχουν εισαγωγή εξ.αέρα για την καύση από ξεχωριστό σημείο και δεν δεσμεύουν το οξυγόνο του χώρου που δεν είναι κι ότι καλύτερο, άλλες έχουν αεροκουρτίνα για να μήν "μαυρίζει" το τζάμι, άλλες έχουν απόλυτη στεγανότητα στην πόρτα και στιβαρότητα, άλλες έχουν μεγάλη ακρίβεια στην ρύθμιση του πρωτογενούς αέρα για την καύση. Γενικά οι κασέτες της αγοράς διαφέρουν σε πολλά ποιοτικά χαρακτηριστικά. Σας συστήνω κασέτα καταρχάς με CE και πιστοποιητικά και κατά δεύτερον κάποιου κατασκευαστή που να δίνει τεχνικές οδηγίες και να έχει κάποιο manual για το πώς συνδέεται και το τι περιμένετε να κερδίσετε απο το προϊόν που κατασκευάζει. Οι γνωστοί κατασκευαστές έχουν πλήρη τεχνικά εγχειρίδια και μπορείτε με ένα απλό ψάξιμο να τα βρείτε και στο νέτ.
    Όταν τώρα μιλάμε για εγκατάσταση θέλει μεγάλη προσοχή. Ο κατασκευαστής συνήθως για να αποδώσει το τζάκι του απαιτεί μόνωση του παλαιού τζακιού και στεγανοποίηση της νέας καμινάδας στο σημείο σύνδεσης με την υφιστάμενη. Επίσης το τέλειο θα είναι να μπει εκ νέου η σωστή διατομή που χρειάζεται η κασέτα με λεία ανοξείδωτα τεμάχια εντός της παλιάς καμινάδας. Η διατομή επιλέγεται συνήθως σύμφωνα με τα συνολικά μέτρα της καμινάδας. Δεν είναι λίγες οι φορές που ο εγκαταστάτης απλά "πέταξε" την κασέτα μέσα στο παλιό τζάκι και με ένα "μπουρί" που έβαλε μέσα στην παλιά καμινάδα παρέδωσε το τζάκι στον πελάτη. Το αποτέλεσμα είναι ο πελάτης να μην είναι ικανοποιημένος και να την πληρώνει τελικά η ίδια η καημένη η κασέτα που δεν φταίει σε τίποτα.
    Τα προβλήματα που προκύπτουν από την κακή εγκατάσταση είναι είτε η κακή απόδοση της κασέτας είτε το "κάπνισμα" του τζακιού.
    Αν νομίζετε ότι ένα πολυκατάστημα έχει φθηνή και καλή κασέτα και μπορεί να σας υποστηρίξει τόσο στην εγκατάσταση όσο και στα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν στην πορεία, να μας το πείτε και σε εμάς να σταματήσουμε να συνεργαζόμαστε με εταιρείες που έχουν εξειδικευμένα άτομα με εμπειρία επάνω στα προϊόντα που σχεδιάζουν, κατασκευάζουν και πωλούν.
    Για το τέλος θα ήθελα να αναφέρω το κόστος των τεχνιτών που αναλαμβάνουν την τοποθέτηση. Για πολλούς μπορεί να φαίνεται πολύ υψηλό το κόστος της εγκατάστασης ενός τζακιού ή μιας κασέτας. Ειδικά μια κασέτα που μπορεί να τοποθετηθεί μέσα σε μια μέρα και σαν ιδέα ακούγεται πολύ εύκολη σαν εργασία κρύβει πολλές παγίδες. Αν κάποιος έρθει βάλει την κασέτα απλά μέσα στο παλιό τζάκι και μετά εξαφανιστεί, θεωρώ ότι και τα 100 Ευρώ πολλά μου ακούγονται. Αν όμως ο τεχνίτης, αρχικά κλείσει τον χώρο που θα εργαστεί για να μην κάνει το σαλόνι γιαπί, καθαρίσει το παλιό τζάκι, μονώσει τον θάλαμο που θα μπεί η κασέτα, τραβήξει εξωτερικό αέρα (γιατί πολλά απο τα παλιά τζάκια δεν έχουν), ανοίξει με χειρουργικό τρόπο την φούσκα για να βγάλει περσίδες, χρησιμοποιήσει ειδική μόνωση χωρίς ρητίνες που δεν βγάζουν μυρωδιές στην πορεία, τοποθετήσει ανοξείδωτη λεία καμινάδα εντός της παλιάς και στεγανοποιήσει την σύνδεση αυτών,κλείσει τα κενά που δημιουργηθούν στην πρόσοψη του τζακιού και το σημαντικότερο όλων έχει την υποστήριξη της κασέτας για όλα τα χρόνια που εσείς θα την χρησιμοποιείτε, τότε η αμοιβή του που μπορεί να είναι 400-500-600 (ανάλογα με τα υλικά που θα βάλει) δεν θεωρώ ότι είναι πολλά ακόμα και αν τελειώνει το έργο μέσα στην μέρα.

    Edit : Όταν πιέσουμε τον μάστορα να μας κάνει κάτι "οικονομικό" εκείνος πολύ λογικά δεν θα κάνει κάτι από τα παραπάνω για να μπορέσει να πάρει την δουλειά. Λάθος του βέβαια και αν θέλει και εκείνος να έχει ήσυχο το κεφάλι του δεν θα το αναλάμβανε. Πολλοί όμως τεχνίτες πέφτουν στην παγίδα του "να πάρω την δουλειά" και στην πορεία ο πελάτης έχει απαίτησεις ξεχνώντας ότι εκείνος ζήτησε πρώτος η όλη εγκατάσταση να γίνει "οικονομικά". Γενικά στον κλάδο της θέρμανσης αυτό το "οικονομικά" μας έχει μαράνει και όχι το "σωστά".
    Last edited by Dimitris75; 10-10-2014 at 22:28:35.
    Δακρύζω από τα γέλια στη χώρα που αγοράζεις θέρμανση από το skroutz σε 40 άτοκες και δώρο tablet, μελέτη απωλειών από τον Μάστρο-Μήτσο και ενημερώνεσαι για Φ.Α. από εξουσιοδοτημένο εμπορικό αντιπρόσωπο που πουλάει πλακάκια ,λεκάνες και καζανάκια.

  7. #7
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    964
    Εδώ οι "μπογιατζήδες" πουλάγανε "κιτ" ηλιακής θέρμανσης....
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  8. #8
    Σας ευχαριστώ θερμά όλους για τις άμεσες και εκτεταμένες απαντήσεις σας, οι οποίες με αποτρέπουν από μια λάθος επιλογή. Πράγμστι, μετά από ό,τι διάβασα, νομίζω πως θα εγκαταλείψω την ιδέα να καταφύγω σε αγορά μιας αμφιβόλου ποιότητσς κασέτας σπό πολυκατάστημα (αν και αντιλαμβάνομαι ότι η φτηνή τιμή απόκτησης ενδέχεται να παρασύρει κάμποσο κόσμο στο να τη σκεφτεί ως μια "λογική" επιλογή για θέρμανση). Συνεπώς είναι προτιμότερο να προσπαθήσω να πίσω την σπιτονοικοκυρά να μοιραστούμε τα έξοδα και να γίνει μια σωστότερη δουλειά.

    Από την άλλη, συμφωνώ ότι η καλή δουλειά (με τη έννοια της πλήρους εργασίας) ενέχει και το ανάλογο κόστος, έτσι όπως το χρεώνει στον αγοραστή ο εγκαταστάτης, όμως πώς άραγε μπορώ να ελέγξω την ποιότητα και την πληρότητα των αυτών των εργασιών; Διότι, αν, όπως αντιλαμβάνομαι, τα προβλήματα ξεκινήσουν να υφίστανται, αυτό θα συμβεί όταν όλα τα της εγκατάστασης θα έχουν τελειώσει κι εγώ θα είμαι σε φάση που ζητώ να θερμανθώ (με τον χειμώνα να έχει έρθει πια). Τουλάχιστον, να ρωτήσω, σε δεύτερο χρόνο μπορούν να γίνουν συμπληρωματικές εργασίες βελτίωσης εύκολα (αναφερόμαι στην περίπτωση που κάτι δεν έχει γίνει επειδή ο τεχνίτης έριξε το κόστος και το απέφυγε, αλλά δεν ενημέρωσε τον πελάτη) ή κάτι τέτοιο θα είναι μεγάλος μπελάς;

    Η κασέτα που μου προτάθηκε από το συνεργείο, που μου έδωσε τιμή στα 1200 ευρώ για την όλη εγκατάσταση, είναι η Εdilkamin Ecostar (με βεντιλατέρ) στα 15kw. Το ίδιο συνεργέιο πέρασε σε σπίτι φιλικής οικογένειας τη συγκεκριμένη κασέτα και είπαν ότι έχουν πολύ καλή ζέστη.

    Ο τρόπος με τον οποίο θα κάνουν την εγκατάσταση είναι ο εξής:
    1) Θα ανοίξει την γυψοσανίδα για να τοποθετήσει την κασέτα και να τη συνδέσει στο υπάρχον μπουρί της καμινάδας.
    2) Θα γκρεμίσει τα πυρότουβλα και θα βάλει τις όποιες μονώσεις (δεν θυμάμαι ακριβώς πως ονομάζονται) για την προστασία της κασέτας και του τζακιού από την υψηλή θερμοκρασία.
    3) θα κάνει τις όποιες απαραίτητες αισθητικές και μή ενέργειες για την στεγανοποίηση της κασέτας.

    Η απορία μου είναι η εξής:
    Τον ρώτησα εαν θα ανοίξει κάποια έξτρα περσίδα για να εκτονώνεται η ζέστη από την καμινάδα και μου είπε οτι δεν χρειάζεται διότι η κασέτα έχει από μόνη της αγωγούς για την έξοδο της θερμότητας.
    Νομίζω όμως οτι εάν ανοίξουμε έξτρα περσίδες θα πάρουμε και την όποια ζέστη διαφεύγει από την καμινάδα. Είναι λάθος η σκέψη μου;
    Επίσης πως βλέπετε την κασέτα συτή;

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322
    Η ecostar είναι μια τίμια κασέτα για τα χρήματα της. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά κάνει την δουλειά της σωστά. Αν είναι εφικτό να "βγάλει" 2 περσίδες στην φούσκα του τζακιού θα έχετε καλύτερη απόδοση, αν τώρα είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο η κασέτα έχει δικό της αεροθάλαμο και μπορεί να βγάλει από το πάνω μέρος τον ζεστό αέρα. Το παλιό τζάκι πρέπει να μονωθεί πριν μπεί κασέτα και να στεγανοποιηθεί το σημείο σύνδεσης με την παλιά καμινάδα. Μέσα στην συσκευασία της κασέτας υπάρχει ένα cd που σας γράφει όλα τα σημεία που πρέπει να προσέξετε κατά την εγκατάσταση. Είναι η κασέτα με τις περισσότερες πωλήσεις και πολλά νοικοκυριά είναι ευχαριστημένα, αρκεί όπως προείπα να μπεί σωστά.
    Τα χρήματα που ζητάει συνολικά ο μάστορας είναι πολύ λογικά αν σκεφτείτε οτι η κασέτα σαν προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι στα 861€ http://www.dakshop.gr/%CE%BA%CE%B1%C...F%81-13kw.html
    Τα μειόνεκτήματα της είναι η λεπτή πόρτα, η όχι και τόσο καλή ρύθμιση του αέρα καύσης απο το τασάκι και η χρήση του οξυγόνου του χώρου για την καύση. Προτείνω να ανοιχτεί αν δέν υπάρχει εξωτερικός αέρας στο παλιό τζάκι, μια περσίδα κοντά στην κασέτα.
    Δακρύζω από τα γέλια στη χώρα που αγοράζεις θέρμανση από το skroutz σε 40 άτοκες και δώρο tablet, μελέτη απωλειών από τον Μάστρο-Μήτσο και ενημερώνεσαι για Φ.Α. από εξουσιοδοτημένο εμπορικό αντιπρόσωπο που πουλάει πλακάκια ,λεκάνες και καζανάκια.

  10. #10

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Οπότε εφόσον η κασέτα έχει αποδώσει σώστα τότε θα κοιτάξω αυτή την λύση. Στο τζάκι υπάρχει τρύπα για την εισαγωγή εξωτερικού αέρα (οπότε με αυτό είμαστε εντάξει).
    Στην γυψοσανίδα υπάρχουν δύο (αν και μικρές) περσίδες. Οι περσίδες αυτές δεν συνδέονται με τη φούσκα (απλά είναι δυο τρύπες στην γυψοσανίδα που περιβάλει την φούσκα). Μπορούμε να μεγαλώσουμε τις υπάρχουσες περσίδες ή πρέπει να γίνει με διαφορετικό τρόπο;

Παρεμφερή θέματα

  1. Βοήθεια για εγκατάσταση σόμπας με καλοριφέρ!
    από nikhforos στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 30-12-2013, 02:44:13
  2. ασφαλεια σε αντισταση αναφλεξης σομπας πελλετ
    από djzap στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταία απάντηση: 17-03-2012, 01:49:08
  3. ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙΟΥ
    από seth στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταία απάντηση: 23-02-2011, 11:13:59
  4. αντί για φυσικό αέριο μπουκάλα σόμπας αερίου
    από paulkaz στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 09-03-2010, 21:20:30
  5. Απορροφητήρας: Μεταλλικό μπουρί
    από vasso στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 18-07-2006, 13:03:56

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό