Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 66

Θέμα: Από a/c σε αντλία θερμότητας ή φυσικό αέριο -> έχει λογική;

  1. #1

    Από a/c σε αντλία θερμότητας ή φυσικό αέριο -> έχει λογική;


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Είμαι σε οροφοδιαμέρισμα στο Χαλάνδρι και εδώ 2 χρόνια δεν χρησιμοποίησα το καλοριφέρ λόγω του ότι δεν το ανάβει σχεδόν κανείς στην πολυκατοικία και η ωριαία κατανάλωση βγαίνει πάνω από 6 ευρώ συν κάτι "ατασθαλίες" με τις συνδέσεις οπότε…..


    Τα δύο τελευταία χρόνια έκαψα επιπλέον των υπολοίπων για θέρμανση 900-1000 Kwh όλο το χειμώνα με χρήση 3 inverter a/c.
    Το διαμέρισμα είναι 125 τμ με πρόσφατα αλλαγμένα καλά κουφώματα συνθετικά με τζάμια διπλά 3+3 χιλ και 5 χιλ.
    Η χρήση ήταν οικονομική με άναμμα το μεσημέρι τις 3 (για εκμετάλευση του νυχτερινού και της μεγάλης εξωτερικής θερμοκρασίας στην αρχική λειτουργια) και σβήσιμο γύρω στα μεσάνυχτα. Μπάνιο κλειστό και ντους με ολιγόλεπτη χρήση αερόθερμου (μέσα και αυτό στην παραπάνω κατανάλωση). Θερμοκρασία σε μεγάλο σαλόνι-ημιυαίθριο, κουζίνα και κρεβατοκάμαρα στους 20 όταν λειτουργούσε και στα παιδικά δωμάτια γύρω στο 18-19.




    Θα ήθελα να έχω κάποια καλύτερη θέρμανση στο μπάνιο (στο οποίο όμως παίζει αρκετά ανοιχτό παραθυρο για αν στεγνώνουν τα νερά από μπάνια και πλυντήρια) και καλύτερη θέρμανση στα παιδικά δωμάτια.


    1η λύση να αυξήσω τις ώρες λειτουργίαας των a/c (που όπως τα είχα μέχρι τώρα δεν καίνε σχεδόν τίποτα) με την προοπτική να πιάνουν καλύτερη θερμοκρασία τα παιδικά δωμάτια. Πχ λειτουργία από 0600 μέχρι 2400. Ή αν δεν φτάνει έτσι, τότε να βάλω μία μονάδα multi split με 2 7ράκια στα 2 παιδικά δωμάτια.


    το θέμα είναι ότι έχω κάποιες επιφυλάξεις όσον αφορά τη συνεχή ροή αέρα και τον ελάχιστο θόρυβο όσον αφορά υγιεινή και άνεση. Επίσης δεν ξέρω πόσο ασφαλές θεωρείται να έχω 3 ή περισσότερα a/c αναμμένα όλο το πρωινό ότανδεν είναι κανείς σπίτι


    2η λύση να πάω σε αντλία θερμότητας ή λεβητάκι όπου δε θα κάνω ποτέ απόσβεση και πιθανώς θα καίω παραπάνω (όχι σε απολύτες τιμές αλλά σχετικά με τη ζέστη που θα παίρνω). Από την άλλη θα έχω περισσότερη άνεση και ομοιόμορφη θερμοκρασία. Αξίζει όμως τόσα λεφτά;




    Είναι κανείς που πήγε από a/c σε κεντρικό αυτόνομο σύστημα θέρμανσης και τι εντυπώσεις είχε;




    Επίσης το ερώτημα που έθεσα και σε άλλο νήμα, που μπορώ να βρω έμπειρο μηχανολόγο μηχανικό για να γίνει τουλάχιστον μία καλή μελέτη να ξέρω τις απαιτήσεις του σπιτιού και τις δυνατότητες της παρούσας εγκατάστασης;

  2. #2
    προς το παρόν και μέχρι να πάρω απόφαση, θα δοκιμάσω τη λειτουργία των a/c από πρωί 6 μέχρι μεσάνυχτα, να δω αν θα πιάσουν καλύτερη θερμοκρασία τα παιδικά δωμάτια και πιο ομοιόμορφη όλο το σπίτι. Και να δω και τι θα γίνει με καταναλώσεις που δε νομίζω να ανέβουν πολύ. Το καλό με τα παιδικά δωμάτια είναι ότι είναι στη μέση από τα άλλα και έχουν τις λιγότερες απώλειες.

    Θεωρείται ασφαλές να φεύγω από το σπίτι και να αφήνω τα a/c αναμμένα να δουλεύουν;

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Σίγουρα με την αντλία θερμότητας θα έχετε μεγαλύτερη άνεση λόγω του ότι όπως έχουμε πεί τα θερμαντικά σώμτα θερμαίνουν και με ακτινόβολία και με φυσική κυκλοφορία.
    Το να φεύγετε απο το σπίτι και να λειτουργούν τα κλιματιστικα δεν είναι πρόβλημα εφόσον μιλάμε για επώνυμα προιόντα. Σε computer room και servers που δεν κλείνουν ποτε, τί να πούν.....
    Σε γενικές γραμμες είναι όπως τα λέτε. Αυτό που θα τονίσω είναι όιτ όποιος εβαλε αντλία θερμότητας ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ, δε μετάνιωσε ποτέ.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  4. #4
    επώνυμα μεν (panasonic), κινέζικα δε

  5. #5
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Υπάρχει Κίνα και Κίνα.... Πάντως Panasonic να πάρει φωτια δεν ακουσα ποτε. Κάτι απο σουπερ μαρκετ κτλ, ούτε εγκατάσταση δεν ήθελα να τα κάνω!
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  6. #6
    ενδιαφέρον επιστημονικό άρθρο για το οτι το συχνό άναμμα σβήσιμο της αντλίας, επηρεάζει τον cop

    https://www.gov.uk/government/upload...erformance.pdf




    επίσης να πω ότι μου κάνει εντύπωση, ότι χρησιμοποιώντας (προφανως κατά προσέγγιση) calculators στο ιnternet για αντλία στα 120 τμ, μου βγάζουν γύρω στα 5-6 KW (αγγλικά sites), τόσο καλύτερη μόνωση έχουν τα σπίτια τους;

  7. #7
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Καμία σχέση τα σπίτια τους όπως και στη Γαλλια, που απορούν γιατι στην Ελλάδα οι εγκαταστασεις εργάζονται με 80 βαθμούς.
    Μήπως όμως δίνουν και κάποια εφεδρεια-back up, φυσικό αέριο ή αντιστάσεις, στην πρότασεις;
    6 kw ονομαστικα; ή στους 2-3 βαθμούς κελσίου ας πούμε;
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  8. #8
    Επίλεκτο μέλος Nikos1977's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2013
    Θέση
    Κομοτηνη
    Ιδιότητα:
    Μηχανικός Εμπορικου Ναυτικου
    Απαντήσεις
    127
    Ωραια ειπα οτι θα πιω την φραπεδια διαβαζοντας κατι καλο και φρικαρα απο την πρωτη σελιδα...
    "short cycling (run times less than 6 minutes)"
    Δλδ αυτος που το εγραψε, και τον πληρωσαν φανταζομαι για αυτο ,θεωρει οτι τα 6 λεπτα η τα 7 λεπτα η τα 10 λεπτα δεν ειναι short cycling!!!!!
    Ακομα και η αντισταση στον φουρνο μου αναβοσβηνει λιγοτερες φορες...
    Μην παμε και στο γεγονος που λεει οταν κλεισουν οι θερμοστατικες μενει το κυκλωμα με λιγο νερο...
    Δλδ δεν το υπολογισε αυτο ο εγκαταστης αφου ολοι οι κατασκευαστες σου δινουν την ελαχιστη ποσοτητα νερου στο κυκλωμα...
    Εγω θα εβαζα τιτλο σε αυτη την εργασια "πως να καταστρεψω τον πελατη μου και να κανω ρεκορ καταναλωσης με αντλια θερμοτητας"...

  9. #9
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον Nikos1977 Εμφάνιση απάντησης
    Ωραια ειπα οτι θα πιω την φραπεδια διαβαζοντας κατι καλο και φρικαρα απο την πρωτη σελιδα...
    "short cycling (run times less than 6 minutes)"
    Δλδ αυτος που το εγραψε, και τον πληρωσαν φανταζομαι για αυτο ,θεωρει οτι τα 6 λεπτα η τα 7 λεπτα η τα 10 λεπτα δεν ειναι short cycling!!!!!
    Ακομα και η αντισταση στον φουρνο μου αναβοσβηνει λιγοτερες φορες...
    Μην παμε και στο γεγονος που λεει οταν κλεισουν οι θερμοστατικες μενει το κυκλωμα με λιγο νερο...
    Δλδ δεν το υπολογισε αυτο ο εγκαταστης αφου ολοι οι κατασκευαστες σου δινουν την ελαχιστη ποσοτητα νερου στο κυκλωμα...
    Εγω θα εβαζα τιτλο σε αυτη την εργασια "πως να καταστρεψω τον πελατη μου και να κανω ρεκορ καταναλωσης με αντλια θερμοτητας"...
    Η μελέτη δεν είναι πάνω σε αντλία inverter, οπότε τα 10 λεπτά ισως και να μην είναι short cycling.

  10. #10
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kouf2 Εμφάνιση απάντησης
    ενδιαφέρον επιστημονικό άρθρο για το οτι το συχνό άναμμα σβήσιμο της αντλίας, επηρεάζει τον cop

    https://www.gov.uk/government/upload...erformance.pdf




    επίσης να πω ότι μου κάνει εντύπωση, ότι χρησιμοποιώντας (προφανως κατά προσέγγιση) calculators στο ιnternet για αντλία στα 120 τμ, μου βγάζουν γύρω στα 5-6 KW (αγγλικά sites), τόσο καλύτερη μόνωση έχουν τα σπίτια τους;
    Που να δείς στην Γερμανία που είναι κάτι 300 τετραγωνικά σπίτια και τα πάνε με 9αρες και 12αρες αντλίες.
    Οπως και να έχει η αγόρα λίγο μεγαλύτερης αντλίας αν ειναι inverter δεν πιστεύω πως είναι απαραίτητα κακή επιλογή, αντέχει σε μεγαλύτερα κρύα χωρίς αντιστάσεις και αποδίδει πιο γρήγορα, οπότε αντισταθμίζει την αυξημένη κατανάλωση.
    Last edited by mezzanine; 12-11-2014 at 16:02:15.

Παρεμφερή θέματα

  1. Φυσικό αέριο
    από gpnpap στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία απάντηση: 10-07-2012, 22:43:59
  2. Φυσικό αέριο και GIS
    από Salvatore στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία απάντηση: 19-07-2007, 10:54:51
  3. ΔΕΗ και ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ
    από chrissyg στο φόρουμ Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 14-07-2006, 11:53:46
  4. ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ
    από plourpos στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 10-06-2004, 04:02:53
  5. Φυσικό αέριο.
    από ziko στο φόρουμ Υδραυλικά - σωληνώσεις.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 13-04-2003, 22:53:02

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό