Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 34

Θέμα: Πρόβλημα θερμοστάτη χώρου ή ρυθμίσεων?

  1. #21
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον vagroul Εμφάνιση απάντησης
    Καλημέρα, ρύθμισα την θερμοκρασία του κυκλοφορική σε χαμηλότερη όπως μου είπατε. Ο καυστηριατζής επιμένει να μείνει στους 60c για να μην γίνει φθορά στον λέβητα και να μην παγώνει το νερό στον ηλιακό.
    Έχω θέμα και αν είναι στους 60c και αν την βάλω πιο κάτω που είναι το εξής.
    ...
    Έκαψα 560ltr πετρέλαιο σε 29 μέρες με εσωτερική θερμοκρασία ρυθμισμένη στους 19c και εξωτερική όχι ακραία (περιοχή μέσα στην Πάτρα)
    Υπερδιαστασιολογημένος λέβητας 50 kcal/h, καυστήρας ρυθμισμένος στα 30 kcal/h, σπίτι 120 μ2 με απώλειες 18,5 kcal/h (κακή μόνωση ή λάθος υπολογισμός) και ηλιακός συνδεδεμένος παράλληλα στον λέβητα. Όλα συνταγή για αυξημένες καταναλώσεις, άσχετα από τη ρύθμιση του κυκλοφορητή.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον vagroul Εμφάνιση απάντησης
    Ο θερμοστάτης πολύ σωστά κόβει τον καυστήρα όταν η θερμοκρασία χώρου φθάσει στους 18,8 ( μετά από 2 λεπτά περίπου κλίνει και η ηλεκτροβανα)
    Δεν μπορώ να ξέρω τη συνδεσμολογία, αλλά το πιθανότερο είναι: θερμοστάστης δίνει εντολή στην ηλεκτροβάνα και όταν αυτή ανοίξει πλήρως δίνει εντολή στον καυστήρα. Όταν κόψει ο θερμοστάτης, σταματά αμέσως η εντολή από την ηλεκτροβάνα προς καυστήρα, η οποία όμως θέλει περίπου 2 min για να κλείσει.

    Μιας και δε βλέπω διάθεση για δραστικές παρεμβάσεις, το απλούστερο θα ήταν να παραμένει ανοικτή η ηλεκτροβάνα ώστε η αποθέρμανση του λέβητα να γίνεται στο σπίτι κυρίως και όχι στον ηλιακό. Συνεννοήσου με τον καυστηρατζή για το ηλεκτρολογικό μέρος (πρακτικά αφαίρεση του ηλεκτροκινητήρα).
    Last edited by marmaou; 07-02-2015 at 16:51:59.

  2. #22
    απώλειες 18,5 kcal/h (κακή μόνωση ή λάθος υπολογισμός)
    ειναι λαθος υπολογισμος. το σπιτι εχει ενεργειακα τζαμια και κουφωματα με θερμοδιακοπη, το 80% των εξωτερικων τοίχων ειναι μωνωμενοι εσωτερικα με γυψωσανιδα και πετροβαμβακα ( στο υπολοιπο 20% δεν μπορουσα να κανω παρεμβαση και ειναι και η ΝΑ πλευρα) οι σωληνες του καλοριφερ στπ πατωμα ειναι πολυστρωματικη με 9mm μονωση εμβαπτισμενες μεσα σε ecobeton ( μονωτικο) , το κυριοτερο που ειναι η οροφη(ταρατσα απο πανω) ειναι αμονωτη αλλα ειχα ζητησει να την υπολογισει σαν μονωμένη γιατι του χρονου το καλοκαιρι εχω σκοπο να κανω θερμομονωση. ( σε αλλη μελετη που πηγα και μου εκανα μετα *που καταλαβα τι παιζει* το εβγαλαν 13,5 kcal/h )
    θερμοστάστης δίνει εντολή στην ηλεκτροβάνα και όταν αυτή ανοίξει πλήρως δίνει εντολή στον καυστήρα. Όταν κόψει ο θερμοστάτης, σταματά αμέσως η εντολή από την ηλεκτροβάνα προς καυστήρα, η οποία όμως θέλει περίπου 2 min για να κλείσει.
    αυτη οπως την αναφερεις ειναι. πηρα τον καυστηριατζη και μου ειπε οτι το κανει γιατι λεει αν οταν σταματαει το νερο μεσα στο σωμα (κλεισιμο ηλεκτροβανας ) εχει θερμοκρασια μεγαλυτερη των 60c σταματημενο μεσα στο σωμα θα αποδοση μεγαλυτερη θερμοκρασια στον χωρο και στον λεβητα θα παραμεινει νερο κατι λιγοτερο απο 60c περιπου για οταν θα χρειαστει να παρει μπροστα απο το ναγυρναγε το νερο ο κυκλοφοριτης μεχρι να φτασουν τα νερα πχ 45 c.

    σκεφτομαι να βγαλω τον ηλεκτροκινητηρα οπως λες και να το δοκιμασω.

    Μιας και δε βλέπω διάθεση για δραστικές παρεμβάσεις
    ποιες θα μπορουσε να ηταν αυτες??????? αν εχω αποτελεσμα διαθεση υπαρχει γιατι τα 560ltr τον μηνα με τσουζουν ( και για εσωτερικη θερμοκρασια 19,5 περιπου)

  3. #23
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον vagroul Εμφάνιση απάντησης
    σκεφτομαι να βγαλω τον ηλεκτροκινητηρα οπως λες και να το δοκιμασω.
    Επεμβάσεις στα ηλεκτρολογικά προφανώς μόνο από αδειούχο εγκαταστάτη.

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον vagroul Εμφάνιση απάντησης
    στον λεβητα θα παραμεινει νερο κατι λιγοτερο απο 60c περιπου για οταν θα χρειαστει να παρει μπροστα απο το ναγυρναγε το νερο ο κυκλοφοριτης μεχρι να φτασουν τα νερα πχ 45 c.
    Και έτσι ζεσταίνουμε το λεβητοστάσιο, αντί για το σπίτι.
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον vagroul Εμφάνιση απάντησης
    ποιες θα μπορουσε να ηταν αυτες???????
    α. Μόνωση
    β. Λέβητας-Καυστήρας που να αντιστοιχούν στις απώλειες
    γ. Χωριστό κύκλωμα για το ΖΝΧ
    δ. Κυκλοφορητής inverter με το κατάλληλο για την εγκατάσταση μανομετρικό και παροχή

  4. #24
    Και έτσι ζεσταίνουμε το λεβητοστάσιο, αντί για το σπίτι.
    και εγω το ιδιο σκεπτικο εχω χωρις να γνωριζω αλλα πιστευα οτι απο την στιγμη που μου το λεει και επιμενει τοσο πολυ οτι θα εχει και δικιο.( η δουλεια του ειναι)αυτο απο θεμα αποδοσης.
    απο θεμα φθορας λεβητα ο λεβητας λειτουργουσε 30 χρονια χωρις να υπαρχει η ρυθμιση αυτη του κυκλοφοριτη και χωρις να παθει καμια απολυτος ζημια οπως δειχνει . τι να πιστεψω????

    Μόνωση
    πιστευω οτι εννοείς του σπιτιου, το μονο που μενει να κανω ειναι η ταρατσα, στα υπολοιπα νομιζω οτι ειμαι σε πολυ καλο επιπεδο.

    Χωριστό κύκλωμα για το ΖΝΧ
    εννοεις την συνδεση του boiler να μην ειναι μονιμη οπως τωρα? δηλαδη να εχω καπου μια βανα και να στελνω νερο μονο οταν θελω?

    Κυκλοφορητής inverter με το κατάλληλο για την εγκατάσταση μανομετρικό και παροχή
    ο κυκλοφοριτης παιζει καποιο ρολο στην καταναλωση καυσιμου η μονο ηλεκτρικης ενεργειας? εχω εναν wilo RS30/70r. απο οτι μπορω να καταλαβω απο το ταμπελακι στην πιο μεγαλη σκαλα καταναλωνει 131W και εγω το εχω στην προτελευταια.

    Λέβητας-Καυστήρας που να αντιστοιχούν στις απώλειες
    εδω ειναι τα δυσκολα.....αν άλλαζα λεβητα ( ΘΕΡΜΙΣ 600) με ενα μικροτερο απο το να εχω ρυθμισμενον αυτον σε μικροτερη αποδοση θα εκανα αποσβεση? ρωταω γιατι οταν ρωτησα τον καυστηριατζη μου ειπε να μην τον αλλαξω λογο της καλης καταστασης και οταν ρωτησα σε μαγαζι που πουλαει λεβητες ( ειχα παρει τα σωματα,ηλιακο και αλλα υδραυλικα είδει ) μου ειπε να μην το κανω γιατι θα κανω πολλα χρονια να κανω αποσβεση και οτι θελω αρκετα χρηματα για να βαλω εναν αντιστοιχης ποιοτητας συγχρονο λεβητα. στηρίχθηκα σε αυτο γιατι σκεφτικα οτι τι στο καλο μαγαζι ειναι να πουλησει θελει και για να μου λεει να μην το κανω δικιο θα εχει
    στο παραπανο κοτσαρα οτι ο λεβητας καλυπτει και το σπιτι στο ισόγειο που μπορει να χρησιμοποιηθει μετα απο χρονια ( χωρις να ειναι δεσμευτικο μιας και το σπιτι ειναι πολλα χρονια κλειστο)

    αν αλλαζα λεβητα θα πρεπει να αλλαξω και καυστηρα ανγκαστικα? εχω εναν KLOCKNER KL20.1 που εχει εύρος 1,4 - 14 Kg/h . δεν μπορω να βρω και πολλα στοιχειά στο google, δεν ξερω αν ειναι σαν μαρκα-μοντελο καλος. σαν κατασταση ειναι καινουργιος .

  5. #25
    Συντονιστής marmaou's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2013
    Θέση
    Pallini, Greece.
    Ιδιότητα:
    Μ-Η Μηχανικός
    Απαντήσεις
    171
    Tο βασικότερο είναι η μόνωση (όπου δεν υπάρχει). Eάν υπάρχει περίπτωση δεύτερης κατανάλωσης (ισόγειο), ο λέβητας καλώς έχει. Aπό τα άλλα η θέρμανση ΖΝΧ μόνο όταν χρειάζεται.

    Tέλος, εάν δοκιμάσεις την αποθέρμανση του λέβητα στο σπίτι, θα πρότεινα να γυρίσεις τον rev σε λειτουργία PID.
    Last edited by marmaou; 08-02-2015 at 11:55:34.

  6. #26
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Σίγουρα χρειάζεται η λειτουργία σε pid για να μειωθέι το overshooting του θερμοστάτη.
    Επίσης σίγουρα πρέπει να αλλάξει η συνδεσμολογία του ζνχ. Να ανεξαρτητοποιηθεί απο τη θέρμανση. Το ίδιο λάθος κάνουν και με τις α/θ που βάζουν το θερμοδοχείο σε σειρα με τα σώματα. Η α/θ (πρέπει ....) λειτουργεί με αντιστάθμιση και μαζί και το ζνχ. Έτσι το μπάνιο αποκτά ενδιαφέρον....
    Το πιο σίγουρο πάντως έιναι ότι πρέπει να βρείτε κάποιον που να σας κάνει μια συνολική εκτίμηση και να σας προτείνει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ παρεμβάσεις με γνώση και υπευθυνότητα. Αλλιώς θα περνά ο καιρός και θα είστε με ένα θερμόμετρο στο χέρι....
    υ.γ. και λίγο προσοχή στις μονάδες μέτρησης. Η θερμίδα, είναι πολύ μικρή μονάδα....
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  7. #27
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον marmaou Εμφάνιση απάντησης
    tο βασικότερο είναι η μόνωση (όπου δεν υπάρχει). Eάν υπάρχει περίπτωση δεύτερης κατανάλωσης (ισόγειο), ο λέβητας καλώς έχει. Aπό τα άλλα η θέρμανση ΖΝΧ μόνο όταν χρειάζεται.

    Tέλος, εάν δοκιμάσεις την αποθέρμανση του λέβητα στο σπίτι, θα πρότεινα να γυρίσεις τον rev σε λειτουργία pid.
    η περιπτωση δευτερης καταναλωσης ειναι υποθετικη στην πραγματικοτητα, αν ηξερα οτι θα κανω αποσβεση σε ενα ευλογο διαστημα με την αντικατασταση του λεβητα θα το εκανα.

    λειτουργιά pid εννοείς την αυτοεκπαιδευση? αν ναι εκει το εχω εξαρχης.

  8. #28
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Σίγουρα χρειάζεται η λειτουργία σε pid για να μειωθέι το overshooting του θερμοστάτη.
    Επίσης σίγουρα πρέπει να αλλάξει η συνδεσμολογία του ζνχ. Να ανεξαρτητοποιηθεί απο τη θέρμανση.
    υ.γ. και λίγο προσοχή στις μονάδες μέτρησης. Η θερμίδα, είναι πολύ μικρή μονάδα....
    αυτο που λες για το boiler το ειχα ζητησει απο την αρχη να ειναι ανεξαρτητο οπως ειχα γραψει ξανα αλλα υδραυλικος και καυστηριατζης το εκαναν ετσι και επεμενα οτι η καταναλωση ειναι πολυ μικρη ( οσο ενα σωμα 1500θερμιδες) για boiler 200ltr.

    αυτο που λες για την θερμιδα τι εννοεις? σε τι πρεπει να υπολογιζουμε?

    γενικα το λαθος που εκανα ειναι οτι ασχολήθηκα με ολα αυτα εκ των ύστερων. εγω φταιω στην ουσια...

  9. #29
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Πρίν πάμε στο γιατρό, ρωτάμε για αυτόν και ψαχνουμε πληροφορίες.
    Αν πάω σε γιατρό και μου δώσει λαθος θεραπεία, φταεί ΑΥΤΟΣ.
    Αν ξαναπάω, φταίω ΕΓΩ....
    Οι λέβητες είναι σε χιλιάδες kcal/h. π.χ. 50.000 kcal/h. εκτός και άν είναι καφετιέρα!
    Αν και μιας και το συζητάμε προτιμώ την αναγωγή σε kw.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  10. #30

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    ναι για τις θερμιδες εχεις απολυτο δικιο τωρα το ειδα...οχι πλεον δεν ξαναπαω αλλα ρωταω να δω τι μπορω να κανω μονος μου και οταν θα χρειαστει να παω ξανα να ξερω τι ζηταω και να μπορω να κρινω απο αυτα που θα μου πουν.
    Σίγουρα χρειάζεται η λειτουργία σε pid για να μειωθέι το overshooting του θερμοστάτη
    τι εννοεις? self learning??

Παρεμφερή θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 15-03-2014, 01:04:53
  2. ΣΥνδεσμολογία θερμοστατη χώρου Siemens REV24RF
    από Sprinter στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταία απάντηση: 24-01-2013, 12:13:59
  3. Πρόβλημα Προγραμματισμού Θερμοστάτη Χώρου
    από nikgrakis στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία απάντηση: 27-12-2012, 13:51:11
  4. Περί Θερμοστάτη χώρου...
    από kyrgeorge στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία απάντηση: 28-11-2012, 16:54:48
  5. Περί συνδεσμολογίας Θερμοστάτη χώρου
    από kyrgeorge στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία απάντηση: 13-12-2009, 16:38:26

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό