Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 5 από 5

Θέμα: Ενδοδαπεδια θέρμανση σε συνδυασμό με FCU

  1. #1

    Ενδοδαπεδια θέρμανση σε συνδυασμό με FCU


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που δίνεται μέσω του forum. Είναι το πρώτο μου post που κάνω και η ερώτηση μου είναι η εξής: τι γίνεται στην περίπτωση που έχεις ανοιχτό το σύστημα της ενδοδαπεδιας και συγχρόνως και τα fancoil με αντιστάθμιση ? Δηλαδή εχεις ρύθμιση την αντιστάθμιση εξ. Θερμοκρασία 20 και τ α νερά εισαγωγής στο 35, τα fancoil στους πόσους βαθμούς εισαγωγή χρειάζονται για να ξεκινήσουν να δουλεύουν ? Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω σύστημα με αντλία θερμότητας και ακόμα δεν τηνία δουλέυω με αντιστάθμιση αλλά μέσω θερμοστάτη. Συγνώμη για το μακροσκελές μνμ κάθε πληροφορία καλοδεχουμενη.

  2. #2
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    94
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kirkatkon Εμφάνιση απάντησης
    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες που δίνεται μέσω του forum. Είναι το πρώτο μου post που κάνω και η ερώτηση μου είναι η εξής: τι γίνεται στην περίπτωση που έχεις ανοιχτό το σύστημα της ενδοδαπεδιας και συγχρόνως και τα fancoil με αντιστάθμιση ? Δηλαδή εχεις ρύθμιση την αντιστάθμιση εξ. Θερμοκρασία 20 και τ α νερά εισαγωγής στο 35, τα fancoil στους πόσους βαθμούς εισαγωγή χρειάζονται για να ξεκινήσουν να δουλεύουν ? Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω σύστημα με αντλία θερμότητας και ακόμα δεν τηνία δουλέυω με αντιστάθμιση αλλά μέσω θερμοστάτη. Συγνώμη για το μακροσκελές μνμ κάθε πληροφορία καλοδεχουμενη.
    Πρέπει πως έχει να κάνει με το μοντέλο του fan-coil, σίγουρα κάποια δουλευουν στους 35C. Ειδικά αυτά που είναι φτιαγμένα για αντλίες θερμότητας.

  3. #3
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Τι αντλια θερμοτητας εχετε?τι θερμοκρασια νερου προσαγωγης εχει σεταρισμενη?

  4. #4
    Καλησπέρα, η αντλία θερμ. ειναι monoblock της samsung και τα fancoil daikin, το νερό προσαγωγης το επίλεγω εγω αν εννοείται αυτό, αλλα κυρίος το έχω αφήσει στους 38c

  5. #5

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα,
    για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα, και μιας και σιγά σιγά ανοίγουμε τη θέρμανση στα σπίτια μας, θέλω να ρωτήσω σε σύστημα με ενδοδαπέδια και τη χρήση του θερμοστάτη rev24 ποιά είναι η ποιό σωστή μικρορύθμιση PID με αυτοεκπάιδευση ή 2 θέσεων?
    Ευχαριστώ

Παρεμφερή θέματα

  1. ενδοδαπέδια θέρμανση
    από ktheodoropoulos στο φόρουμ Ενδοδαπέδια θέρμανση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία απάντηση: 13-02-2012, 10:43:14
  2. Ενδοδαπέδια θέρμανση
    από gregori στο φόρουμ Ενδοδαπέδια θέρμανση
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταία απάντηση: 07-02-2012, 00:19:16
  3. ενδοδαπεδια θερμανση
    από maryjane στο φόρουμ Ενδοδαπέδια θέρμανση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία απάντηση: 11-02-2008, 12:06:19
  4. Ενδοδαπέδια Θέρμανση
    από emik στο φόρουμ Ενδοδαπέδια θέρμανση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 01-03-2006, 09:51:37
  5. Ενδοδαπέδια θέρμανση
    από tasostasos στο φόρουμ Ενδοδαπέδια θέρμανση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία απάντηση: 24-01-2006, 07:24:54

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό