Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 35

Θέμα: Αποσύνδεση από την κεντρική θέρμανση οικοδομής

  1. #11

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον nkx Εμφάνιση απάντησης
    Άλλο είναι η τεχνική υπολογισμού των απωλειών και άλλο ο νομικός καθορισμός των υποχρεώσεων των συνιδικτητών.
    Ακόμη μια ερώτηση θα σας κάνω... Μου είπαν αυτό εδώ, ισχύει για να απαιτήσουν τελικά το πάγιο? " Επίσης, κατά τη μελέτη θέρμανσης της οικοδομής ο μηχανικός έχει τοποθετήσει έναν καυστήρα ο οποίος να καλύπτει τις ανάγκες συγκεκριμένου αριθμού διαμερισμάτων. Έτσι, όταν λιγότερα διαμερίσματα χρησιμοποιούν τον καυστήρα αυτό σημαίνει ότι αυτός για να λειτουργήσει καταναλώνει περισσότερα καύσιμα από ότι θα κατανάλωνε αν όλα τα διαμερίσματα ήταν γεμάτα. "

  2. #12
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον katathetis Εμφάνιση απάντησης
    Ακόμη μια ερώτηση θα σας κάνω... Μου είπαν αυτό εδώ, ισχύει για να απαιτήσουν τελικά το πάγιο? " Επίσης, κατά τη μελέτη θέρμανσης της οικοδομής ο μηχανικός έχει τοποθετήσει έναν καυστήρα ο οποίος να καλύπτει τις ανάγκες συγκεκριμένου αριθμού διαμερισμάτων. Έτσι, όταν λιγότερα διαμερίσματα χρησιμοποιούν τον καυστήρα αυτό σημαίνει ότι αυτός για να λειτουργήσει καταναλώνει περισσότερα καύσιμα από ότι θα κατανάλωνε αν όλα τα διαμερίσματα ήταν γεμάτα. "
    ισχυει.Ειναι μελετημενος για ολα τα διαμερισματα να δουλευει.Αναβουν ομως ποτε ολα μαζι?ποτε..Οποτε σαν επιχειρηματα δεν στεκει.

  3. #13
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Ο λέβητας όπως έγραψες είναι διαστασιολογημένος για να καλύπτει όλα τα διαμερίσματα, και ναι, όταν έξω έχει -7, "ανάβουν" όλα μαζί.

    Προφανώς όταν αποσυνδεθούν κάποια διαμερίσματα και οι υπόλοιποι λειτουργούν με έναν μεγαλύτερο λέβητα από όσο χρειάζονται, η εγκατάσταση γίνεται ασύμφορη.
    Και όσο πιο λίγοι είναι αυτοί που μένουν, τόσο πιο ασύμφορη γίνεται όπως έγραψε και ο katathetis.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  4. #14
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
    Ο λέβητας όπως έγραψες είναι διαστασιολογημένος για να καλύπτει όλα τα διαμερίσματα, και ναι, όταν έξω έχει -7, "ανάβουν" όλα μαζί.

    Προφανώς όταν αποσυνδεθούν κάποια διαμερίσματα και οι υπόλοιποι λειτουργούν με έναν μεγαλύτερο λέβητα από όσο χρειάζονται, η εγκατάσταση γίνεται ασύμφορη.
    Και όσο πιο λίγοι είναι αυτοί που μένουν, τόσο πιο ασύμφορη γίνεται όπως έγραψε και ο katathetis.
    Επομένως αυτό που μου λέτε μπορούν να το χρησιμοποιήσουν ως επιχείρημα για να πληρώνω πάγιο παρόλο που αυτονομήθηκα? Καταλαβαίνετε πως στηρίζονται από διάφορα "θεματάκια" για να μου εναντιωθούν.

  5. #15
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον katathetis Εμφάνιση απάντησης
    Επομένως αυτό που μου λέτε μπορούν να το χρησιμοποιήσουν ως επιχείρημα για να πληρώνω πάγιο παρόλο που αυτονομήθηκα? Καταλαβαίνετε πως στηρίζονται από διάφορα "θεματάκια" για να μου εναντιωθούν.
    Εφοσον ο νομος και ο κανονισμος σας δινει το δικαιωμα της αυτονομιας με ταυτοχρονη διακοπη συμμετοχης στις δαπανες δεν υπαρχει καννενας λογος να σας εναντιωθουν.Οπως σας απαντησαν οτι σε 'συγκεκριμενες' συνθηκες εκμεταλευεται το κτιριο ολη την ισχυ του λεβητα .

  6. #16
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον vasilimertzani Εμφάνιση απάντησης
    Εφοσον ο νομος και ο κανονισμος σας δινει το δικαιωμα της αυτονομιας με ταυτοχρονη διακοπη συμμετοχης στις δαπανες δεν υπαρχει καννενας λογος να σας εναντιωθουν.Οπως σας απαντησαν οτι σε 'συγκεκριμενες' συνθηκες εκμεταλευεται το κτιριο ολη την ισχυ του λεβητα .
    Σας ευχαριστώ για την απάντηση!

  7. #17
    Δυστυχώς , σε ερώτηση που έκανα σε δικηγόρο μου είπε πως το ΦΕΚ 631/1985 δεν ισχύει αν δεν αναγράφει το καταστατικό ρητά ότι μπορείς να αποσυνδεθείς. Δηλαδή η μη αναγραφή αποτελεί ουσιαστικά απαγόρευση.. Οπότε σε αυτή την περίπτωση ισχύει ο νόμος του 1929 περί οριζόντιας ιδιοκτησίας που με δεσμεύει σε καταβολή παγίου. Επίσης μου είπε πως κανένας δικαστής δεν θα ασχοληθεί με το αυτονόητο αφού όλοι ουσιαστικά ξεπετάνε τις υποθέσεις. Υπάρχει κάποιος αντίλογος από κάποιον από εσάς για να βοηθηθώ? Ευχαριστώ

  8. #18
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Ναι.
    Αλλάξτε δικηγόρο.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  9. #19
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Εφόσον η οικοδομή έχει άδεια μετά το '85, η εφαρμογή του ΦΕΚ είναι υποχρεωτική, άρα το ΦΕΚ ισχύει και ο νόμος του 1821 δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.
    Όσο για το αν θα ασχοληθούν οι δικαστές και το αν ξεπετάνε τις υποθέσεις, δεν θέλω να το σχολιάσω.
    Με τη λογική της "δικηγόρου" που ρωτήσατε, κανείς δεν θα πρέπει να απευθύνεται στα δικαστήρια αφού "οι δικαστές δεν ασχολούνται" και προφανώς κατά τη γνώμη της θα έπρεπε να λύνουμε τις διαφορές μας με τα όπλα;
    Αν αυτά είναι συμβουλές δικηγόρου, εγώ είμαι πυρηνικός αστροναύτης.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  10. #20
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2016
    Θέση
    Αθήνα
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    3

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα σας,


    Θα ήθελα παρακαλώ, αν μπορείτε, τη βοήθεια σας στο παρακάτω ζήτημα.


    Μιλάμε για πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση πετρελαίου, κατασκευής δεκαετίας 1970.

    Ο κανονισμός της πολυκατοικίας αναφέρει
    "Η λειτουργία της κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωτική δι άπαντας τους συνιδιοκτήτας.....κτλ κτλ"
    "Η συμμετοχή εκάστου ιδιοκτήτου ή ενοικιαστού εις τη δαπάνη λειτουργείας της κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωτική και αν ακόμη ούτος εξ οιουδήποτε λόγου δεν κάνει χρήση της παρεχόμενης θερμάνσεως...κτλ...κτλ"

    Έγινε χτες γ. συνέλευση όπου παρευρισκόνταν και πωλήτης του φ. αερίου και ο οποίος υποστήριζε ότι αν αποκοπείς με το 51% δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις τα πάγια (π.χ. 30%)
    για την κ. θέρμανση με βάση το παρακάτω εδάφιο:

    *Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκητών της οικοδομής, η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.

    "Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων."
    Το εντος ""εδάφιο προστέθηκε με την παρ.11 του άρθρου 30 του Ν.3175/2003 (ΦΕΚ Α 207)

    ΠΔ 07-//1985 (ΠΔ ΦΕΚ Δ 631 1985): Κανονισμός κατανομής δαπανών θέρμανσης πολυκατοικιών (72044)


    * Πηγή http://www.aerioatti...&la=1&artid=147

    Μου τόνιζε το εδάφιο που προστέθηκε με τα "Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων.....κτλ ", ενώ εγώ προσπαθούσα να εξηγήσω ότι ο κανονισμός δεν επιτρέπει την αποσύνδεση εφόσον λέει ότι η λειτουργία της θέρμανσης και η συμμετοχή στα έξοδα είναι υποχρεωτική. Οπότε θα πρέπει αυτός που θα αποκοπεί να πληρώνει τουλάχιστον το πάγιο του 30%.

    Εννοείται ότι δεν βγάλαμε άκρη και θα μιλήσει κάποιος ιδιοκτήτης με δικηγόρο για να δει τι ισχύει.

    Έχετε κάπ άποψη επί του θέματος και πώς μπορώ να αποκρούσω τον παραπάνω πωλητή?

    edit
    Σήμερα που πήρα το τετραψήφιο του φ. αερίου δεν μπορούσαν λέει να μου δώσουν επίσημη απάντηση για την ερώτησή μου!!
    Δηλαδή ο υπάλληλος-πωλητής με ποιο δικαίωμα δίνει επίσημη απάντηση....προφορική βέβαια....


    Υ.Γ.
    Στο δρόμο που είναι η πολυκατοικία μας δεν περνάει φυσικό αέριο.
    Έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον κάποιες πολυκατοικίες μαζί με τη δικιά μας και η εταιρία φ. αερίου θα φέρει λέει το δίκτυο αν καλυφθούν οι ανάγκες φορτίου που χρειάζεται....
    Last edited by dioz70; 15-06-2016 at 21:48:18.

Παρεμφερή θέματα

  1. Αποχώρηση από Κεντρική Θέρμανση
    από Venix στο φόρουμ Κανονισμοί
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταία απάντηση: 05-12-2009, 00:21:20
  2. Προβλημα με κεντρικη θερμανση
    από KTM στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταία απάντηση: 17-02-2008, 17:14:38
  3. Κεντρική θέρμανση και μαιζονέτες
    από tolis988 στο φόρουμ Κανονισμοί
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταία απάντηση: 13-02-2008, 16:08:02
  4. ΑΠΟΚΟΠΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    από gandre στο φόρουμ Κανονισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 31-03-2006, 12:02:40
  5. Κεντρική θέρμανση και αυτονομία
    από tntikas στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 13-04-2005, 01:30:36

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό