Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: KITURAMI

  1. #1

    KITURAMI


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    καλησπέρα ,εχει τύχει σε κάποιον να βουλώσει η σαρμπαντινα απο kiturami ατομική μονάδα πετρελαίου?και αν ναι ποια η αντιμετώπιση του προβλήματος?
    ευχαριστώ εκ των πρότερων.

  2. #2
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Καλημέρα. Ναί, συμβαίνει....
    απαιτείται χημικός καθαρισμός του εναλλάκτη και μετά, ποιοτικό φίλτρο στην εισαγωγή.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  3. #3
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2012
    Θέση
    Amyntaio, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Ιδιώτης
    Απαντήσεις
    16
    Μηχανολόγος δεν είμαι, ούτε υδραυλικός, αλλά κάποτε νοίκιαζα σε σπίτι που είχε kiturami, και είχα το ίδιο πρόβλημα..... ΑΛΑΤΑ..... ισα-ίσα εσταζε το ζεστό νερό. Υδραυλικό γρήγορα, πριν βουλώσει τελείως η σερπαντινα. Ο υδραυλικός φερνει μια συσκευη με ένα δοχείο το οποίο γεμίζει με ενα υγρό που διαλύει τα άλατα , το συνδέει στην παροχή και την εξοδο της σερπαντίνας και η συσκευή το κυκλοφορεί μεχρι να διαλύσει όλα τα άλατα. Ανάλογα με την σκληροτητα του νερού, στην περιοχή σου, αν παρατηρείς πτώση πίεσης στο ζεστό νερό στην βρύση, να το επαναλαμβάνεις προληπτικά.

  4. #4
    Καλησπέρα σας,

    έχω εγκατεστημένο στο σπίτι ένα Kiturami Turbo Plus. Το σπίτι είναι μια τριόροφη μεζονέτα. Παρόλο που δεν υπάρχει πρόβλημα με την πίεση του νερού της θέρμανσης στον τελευταίο όροφο έχω πρόβλημα με το ζεστό νερό χρήσης. Στον πρώτο όροφο έχει καυτό νερό και καθώς ανεβαίνεις προς τα πάνω η θερμοκρασία του νερού πέφτει. Αποτέλεσμα είναι στον τελευταίο όροφο να μην έχει ποτέ ζεστό νερό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και όποιος υδραυλικός το είδε μου λέει να δοκιμάσω μήπως υπάρχει πρόβλημα με τη βάνα για την εναλλαγή στο νερό του ηλιακού. Φυσικά ήταν το πρώτο που είδα και το έχω τεστάρει πολλές φορές αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.
    Κατέληξα ότι ίσως είναι αυτό το πρόβλημα που περιγράφεται εδώ με τον εναλλάκτη.
    Ποια είναι η γνώμη σας; Τα συμπτώματα που παρουσιάζει θα μπορούσαν να μας οδηγήσουν σε ένα τέτοιο συμπέρασμα; Αν ναι να ζητήσω τον καθαρισμό του από κάποιον υδραυλικό.

  5. #5
    Στον τελευταίο όροφο πριν είχες ζεστό νερό; Η εναλλαγή με τον ηλιακό πως γίνεται;

  6. #6
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον kostiskostas Εμφάνιση απάντησης
    Στον τελευταίο όροφο πριν είχες ζεστό νερό; Η εναλλαγή με τον ηλιακό πως γίνεται;
    Ναι είχα ζεστό νερό. Η εναλλαγή γίνεται με ένα βανάκι το οποίο βρίσκεται στον όροφο που έχει το πρόβλημα. Αν αυτό έχει σημασία.

  7. #7

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Η εύκολη διάγνωση θα ήταν βουλωμένη σερπαντίνα, αλλά...
    Εναλλαγή με βανάκι, δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει.Αν σου είναι εύκολο εξηγείς λίγο καλύτερα;

Παρεμφερή θέματα

  1. Kiturami KRP-20A
    από DOOM_NX στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 12-04-2014, 21:47:22
  2. Kiturami KRP-20A
    από DOOM_NX στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 16-01-2014, 12:12:59
  3. KITURAMI TURBO PLUS
    από xlappas στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 11-05-2012, 21:10:36
  4. Ξυλολέβητας KITURAMI KF60
    από kolkoskylo στο φόρουμ Στερεά καύσιμα / βιομάζα / πέλλετ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 06-03-2012, 16:21:38
  5. KITURAMI KS21
    από Evaggelos στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία απάντηση: 23-11-2009, 13:46:53

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό