Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 41

Θέμα: Μετασκευή ηλιακού θερμοσίφωνα

  1. #21

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    [QUOTE=vasilimertzani;55152]νομιζω εχω στειλει διαφορικο θερμοστατη με overheating panel alarm.
    α) δεν νομιζω να κανει αυτος που εχεις επιλεξει.
    Το σκεπτικό είναι πως ο θερμοστάτης, ενεργοποιώντας ή όχι, (σκέψου την λειτουργία της πύλης ΝOT και προσομοίασέ την με ρελέ)
    Θα δίνει το σήμα έναυσης στο χρονικό ρελέ κλπ κλπ

  2. #22
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Θέση
    keratsini, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127
    [QUOTE=atsimas;55191]
    Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον vasilimertzani Εμφάνιση απάντησης
    νομιζω εχω στειλει διαφορικο θερμοστατη με overheating panel alarm.
    α) δεν νομιζω να κανει αυτος που εχεις επιλεξει.
    Το σκεπτικό είναι πως ο θερμοστάτης, ενεργοποιώντας ή όχι, (σκέψου την λειτουργία της πύλης ΝOT και προσομοίασέ την με ρελέ)
    Θα δίνει το σήμα έναυσης στο χρονικό ρελέ κλπ κλπ
    Δεν καταλαβα τι θες να πεις.Σε αυτο που ειχα δει,οταν επιανε την μαξ.θερμοκρασια εβγαζε αλαρμ σε μια επαφη.Αυτη θα ειναι το ρελε του σκιαστρου σου.

    Για το προηγουμενο ποστ σου υπαρχουν βαλβιδες ανακουφισης για την υπερπιεση και βαλβιδες υπερθερμανσης κιολας,αλλα το πας πολυ μακρια.

  3. #23
    Μετά από πολύ καιρό, ( φυσικά πάει πολύ μακριά, όπως οτιδήποτε θέλεις να φτιάξεις καλά,) κατέληξα στα εξής: Το σύστημα που πρέπει να φτιάξω, για να είναι οικονομικά βιώσιμο λόγω κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος, και αξιοπιστίας προιόντων, πρέπει να πληρεί τα εξής, συνοπτικά. Το μπόιλερ θα κατέβει από κάτω των συλλεκτών. Ο κυκλοφορητής που θα συνδέσω στην έξοδό του θα είναι ο grundfos SOLAR PM2 15-45 130, 1 x 230 V, 50/60 Hz ή κάποιος ανάλογος, που μέσω του pwm θα του περιορίζω την παροχή στα 0,2 κυβικά νερό την ώρα. Διαφορικό θερμοστάτη δεν έχω βρει που να κάνει την δουλειά που θέλω, παρά με κάποιους συμβιβασμούς. Δεν έχω βρει κανέναν που να περιορίζει το μέγιστο pwm σε συνήθη λειτουργία στο 20% και να το αυξάνει σε κάποιο επίπεδο που θα δώ τότε, όταν χρησιμοποιώ την λειτουργία για την έναυση καυστήρα τη οποία θα έχω ρυθμίσει σε υψηλή θερμοκρασία.
    Αυτή η λειτουργία, θα εξυπηρετεί το άνοιγμα μιας ηλεκτροβάνας, η οποία θα οδηγεί το νερό μέσα σε ένα ψυγείο αυτοκινήτου στο οποίο θα έχω προσαρμώσει το βεντιλατερ που ούτως ή άλλως πρέπει να αλλάξω στο αυτοκίνητό μου ( ημίπαθητικο εκ κατασκευής) + μια μπαταρία αυτοκινήτου που κάπως θα φορτίζω. δεδομένου ότι λογικά θα το χρειάζομαι μόνο το καλοκαίρι, με ένα ηλιακό πάνελ. Το ρελέ για το μπόιλερ, θα το αποσυνδέσω από αυτή την λειτουργία και θα του βάλω μια τιμή στην οποία θα οδηγώ ένα χρονικό από ότι φαίνεται ρελέ για τον μηχανισμό σκίασης που δεν έχω καταλήξει ακόμα πως θα το φτιάξω.
    Θέμα που δεν έχω λύσει, είναι το εξής. Εστω έχω φτιάξει ένα επιτυχημένο μηχανισμό σκίασης. Όταν αυτός θα καλύπτει το συλλέκτη, όλα καλά. Το πρόβλημα μου είναι πως θα ρυθμίσω την συνθήκη που θα αποκαλύπτω τον συλλέκτη, που προφανώς, δεν θέλω να αποκαλυφθεί στην θερμοκρασία που ενεργοποιήθηκε, μα σε χαμηλότερη αυτής, μιας και λογικά θα ενεργοποιείται όταν η έκθεση του ηλίου είναι η εντονότερη, για τον περιορισμό του άσκοπου ανοιγοκλεισίματος. Χρονικό δεν με συμφέρει, παρά άν είναι μεταβαλόμενο, καθότι κάθε εποχή έχει, θεωρητικά πλέον, τα δικά της χαρακτηριστικά. Ίσως και να μην χρειάζεται τόσο περίπλοκο κύκλωμα, θα ήθελα την γνώμη σας.
    300 ο κυκλοφορητής, 200 ο διαφορικός 50 το μεταχειρισμένο ψυγείο, 30 η μπαταρία 50 το δοχείο διατολής, και 150 τα υπόλοιπα, κόστος ελπίζω 780 ευρώ. Τόσο έκανε καινούργος! Μπορώ δε να γλιτώσω το σύστημα σκίασης κλπ κλπ, αλλά θα πρέπει να επισκευάζω στην καλύτερη ή αλλάζω κυκλοφορητή κάθε καλοκαίρι, ή και νωρίτερα. Τα όλα τα επιπλέον εξυπηρετούν την αξιοπιστία του κυκλοφορητή, αν δεν έχει γίνει αντιληπτό μέχρι τώρα.
    Έτσι, δεν είναι πιο φθηνό, πιστεύω. Με όλα αυτά όμως, υπολογιζω ότι το σύστημα μου για να λειτουργεί στο μέγιστό, θα χρειάζεται περί των 50 watt την ώρα.
    Λίγα μαθηματικά, 50watt*12 ώρες*340 ημερες/1000 =204 kw. 204/4kw/3ώρες = 17 μέρες. Εχω ανάψει το μπόιλερ ήδη πέραν τω 40 ημερών, οπότε θεωρώ κάνει απόσβεση. Έστω 70 watt, 285kw τον χρόνο, 24 ημέρες. Ακόμα κάνει απόσβεση.
    Για να απαντήσω σε όποιον μου λέει ότι το κόστος είναι αδιακιολόγητο, ο ηλιακός μου αποδίδει τόσο καλά, που ήδη, 23 μαρτίου έχω καυτό νερό, το μεσημέρι και ο ηλιακός χρησιμοποιείται. Πιστεύω, πως ακόμα και αν καλύψω τον ένα συλλέκτη, αυτό δεν πιστέυω να βοηθήσει στην μη επίτευξη των 120 βαθμών που απαιτούνται ώστε να γίνει ατμοποίηση της μόνωσης του μπόιλερ, και φυσικά είναι το θέμα ότι δεν θέλω να χαλάσω την απόδοση το καλοκαίρι, μα να βελτιώσω την μόνωση άρα και απόδοση τον χειμώνα που πρέπει να ανάβω το μπόιλερ των 4 kw κυριολεκτικά κάθε μέρα. Με το ρεύμα να ακριβαίνει κάθε χρόνο, φέτος πλήρωσα 350 ευρώ το δίμηνο, τον Ιανουάριο. Όπως το βλέπω αν αποφύγω απλά την χρήση του μπόιλέρ το χειμώνα, θα κάνει γρήγορα απόσβεση, μα το κυριότερο, αν δουλεψει, θα έχω ζεστό νερό 24/7 που τώρα δεν έχω. Υγ μιας και δεν έχω σκοπό να καλύψω τον ένα συλλέκτη, δε, θα πρέπει να παιρνω μπόιλερ κάθε χρόνο, βάλε την τοποθέτηση και τα 200 ευρώ το κόστος αγοράς, δεν θεωρώ ότι με με συμφέρει η αντικατάσταση. Επίσης, φυσικά και το ξέρω πως όλα θα λυνόντουσαν αν απλά έβαζα μια πλάκα μόνωσης fibran περιμετρικά του μπόιλερ και στην πλάτη των συλλεκτών, όπως έχω κάνει ήδη σε άλλη κατοικία με μπορώ να πω υπερ ικανοποιητικά αποτελέσματα, μα η κατοικία δεν είναι μονοκατοικία και δεν μπορώ να κρύψω επιπλέον την έκθεση στον ήλιο, του ηλιακού που βρίσκεται από πίσω μου, και είναι και το θέμα της εμφάνισης. Για όποιον νομίζει ότι η ζωή στην Αθήνα είναι φθηνή.
    Υγ αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με καθοδηγήσει που μπορώ να βρώ τον εν λόγω κυκλοφορητή, και τον αντίστοίχο διαφορικό, θα του είμαι ευγνώμων.
    Last edited by atsimas; 24-03-2017 at 00:03:53.

  4. #24
    Συντονιστής nkx's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    Αθήνα-Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    963
    Χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς, τί θέλεις να κάνεις, αναφέρω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν αισθητήρα ακτινοβολίας καθώς και έναν ελεγκτή που θα μπορεί να δεχτεί τις παραμέτρους που θέλεις να χειριστείς.
    Αν θες λεπτομέρειες μπορείς να με πάρεις τηλέφωνο.
    kx13578 @ yahoo.gr

    facebook : inclima heating-air conditiong-solar

    web :https://inclimate.gr/

  5. #25

    Post

    Μπορώ δε να προσθέσω και ένα σωληνοειδές.
    Αν θες λεπτομέρειες μπορείς να με πάρεις τηλέφωνο.
    Να, ρίχνω και άλλο το επίπεδο.


    Να όπως έπρεπε να παραδίδονται οι Ηλιακοί Θερμοσίφωνες
    Υαλοβάμβακας fibran 4 cm και fibran xps.

    *
    ΥΛΙΚΟ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ ΑΦΡΟΣ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗΣ
    Πυκνότητα [kg/m3] min 13 30
    max 100 80
    Συντελεστής θερμικής min 0,030 0,020
    αγωγιμότητας λ [W/mK] max 0,045 0,027
    Εύρος χρήσης (oC) min -100 -50
    max 500 120
    Το νερό ζεσταίνεται πιο γρήγορα και διατηρείται ζεστό περισσότερο, τόσο στην πάροδο του χρόνου, όσο και στην ποσότητα αυτού που ζεσταίνεται.
    κόστος υλικών 40 ευρώ.

    Click image for larger version. 

Name:	20170406_195026[1].jpg 
Views:	15 
Size:	92.4 KB 
ID:	1151Click image for larger version. 

Name:	20170406_195058[1].jpg 
Views:	13 
Size:	79.3 KB 
ID:	1150

    Άμα ήμουν πλούσιος θα είχα κάνει το άλλο,μην γελιέστε.
    Και πέραν της ειρωνίας που έχω δει κατά καιρούς, τις "προειδοποιήσεις" και την "άγνοια"- καθώς οι πιο προύχοντες εδω έχουν ήδη φτιάξει κάτι παρόμοιο, όχι βέβαια τόσο εξελιγμένο και συμπαγές,
    Κανένας από εδώ δεν μου έχει πει,
    "Εχεις άδικο".
    Last edited by atsimas; 07-04-2017 at 00:25:58.

  6. #26
    Χαίρετε, χρόνια πολλά και Καλή Ανάσταση. Eπισυνάψω το πρόγραμμα που έφτιαξα σε περιβάλλον LOGO Siemens και θα εκτιμούσα τυχόν παραινέσεις
    https://ufile.io/z4axeyke

  7. #27
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012
    Θέση
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    220
    η παλμογεννητρια το μπλοκ 2 σε τι χρειαζεται και το μπλοκ 32 δεν πρεπει να εχει dt πανω απο 1 βαθμο που το εχεις? ρελε αντλιας τι ενοεις μηπως κυκλοφοριτη?η εξοδος 2 το στοπ τι ειναι.

  8. #28
    Λάθος μου, η περιγραφή πλέον είναι "λειτουργία κυκλοφορητή κατά συννεφιά". Κάπου διάβασα, εδώ μάλλον, αυτό περίπου: είχε συνδέσει τον κυκλοφορητή με ρελέ και υδροστάτη επαφής και λειτουργούσε και το βράδυ, στέλνοντας την θερμότητα προς το περιβάλλον.
    Η προσέγγισή μου είναι, αφού έχω ρίξει όλο το βάρος στον αισθητήρα της αντλίας, κάπως θα πρέπει να ξέρουμε και τι πραγματικά γίνεται έξω, αφού θα υπάρχει υστέρηση. Αν φτάσει η θερμότητα έξω να μην είναι αρκετή, να σταματώ την αντλία και κάθε χ χρόνο, την λειτουργώ για ψ χρόνο, και πάλι από την αρχή, μέχρι το dt να γίνει θετικό όπου αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου το μποκ 32. Το dt, πόσο να είναι, δηλαδή; Πόσο εύκολο, είναι ο ηλιακός να φτάσει, τους 80 βαθμούς το καλοκαίρι; Τον χειμώνα;
    H έξοδος 2; Για να ξέρω πότε το ρολό θα είναι απενεργοποιημένο, κατά το simulation.

  9. #29
    Last edited by atsimas; 28-04-2019 at 15:21:28.

  10. #30
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2011
    Θέση
    kerkyra, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    339

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Δεν μπορώ να ανοίξω το λινκ

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρεμφερή θέματα

  1. Μετατροπή ηλιακού θερμοσίφωνα
    από atsimas στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία απάντηση: 17-12-2014, 14:09:22
  2. Συνδεση ηλιακού με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.
    από pyrovo στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία απάντηση: 24-09-2012, 23:10:00
  3. Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα
    από Christos Ka στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταία απάντηση: 16-05-2011, 23:22:48
  4. Συνδεση ηλιακου με επιτοιχο θερμοσιφωνα
    από milond στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία απάντηση: 12-02-2010, 10:04:28
  5. Αγορα ηλιακου θερμοσιφωνα
    από moris στο φόρουμ Ηλιακή ενέργεια - ηλιακή υποβοήθηση & θέρμανση ΖΝΧ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία απάντηση: 09-02-2006, 17:58:31

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό