Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: εχγειριδιο καυστηρα

  1. #1

    εχγειριδιο καυστηρα klockner KL 20.1


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    καλημερα. θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος να βρω το manual για καυστηρα KLOCKNER KL 20.1 ψαχνω στο google και δεν μπορω να το βρω πουθενα...

    Επίσης θα μου βοηθούσε κάποιος ακόμα και αν έβρισκα καποιο τηλ επικοινωνίας με κάποιο αντιπρόσωπο ώστε να ρωτήσω.
    Τοσο χάλια μαρκα ειναι και δεν μπορώ να βρω τίποτα;;;;
    ευχαριστω.
    Last edited by vag106; 14-11-2015 at 14:50:51.

  2. #2
    καλημερα, μιας και δεν μπορω να βρω το εγχειριδιο για να τσεκαρω καποια πραγματα θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος στο εξης ερωτημα.

    την επιλογη του μπεκ του καυστηρα με ποια κριτήρια γινεται?
    η παροχη εντος των οριων του καυστηρα σε συναρτηση με τον λεβητα σωστα?
    οι μοιρες ψεκασμου και το σχημα της φλογας με ποια κριτηρια, διαβασα δαιφορα αρθρα στο google και καποια εδω στο forum αλλα καποιοι λενε οτι παιζουν ρολο οι διαστασεις του θαλαμου καυσης και αλλοι οτι λεει ο κατασκευαστης του καυστηρα....τι ισχυει?????

  3. #3
    Το μπεκ παει αρχικα βαση θερμιδων εγκαταστασης. Μετα αν ο λεβητας ειναι μικρος η μεγαλος και δεν μπορει να παρει το συγκεκριμενο μπεκ τοτε βαζεις το κοντινοτερο που θα καλυπτει τις απαιτησεις του λεβητα και θα ειναι κοντα στις θερμιδες αποδοσης που θελεις.
    Ολα αυτα στα μπεκ αναγραφονται ως kg/h αλλα ειναι για 7 bar πιεσης οσο ανεβαινει η πιεση αυτο αυξανεται. Η πιεση του καυστηρα πρεπει να ρυθμιστει αναλογα με τον αερα του για να εχει σωστα καυσαερια. Γενικα οι καυστηρες δουλευουν απο 9 εως 15 bar και τις περισσοτερες φορες εχουμε 12 με 13 bar.
    Υπαρχουν πινακες στον ιντερνετ που δινουν τα Kg/h αναλογα με το μπεκ και την πιεση.
    Μοιρες και κωνους ψεκασμου.
    Αυτος που χρησιμοποιειται περισσοτερο ειναι ο συμπαγης στις 60 μοιρες το λεγομενο μπεκ σε danfoss 60 S .
    Απο εκει και περα ο κατασκευαστης του λεβητα σου δινει διαφορετικα νουμερα.
    Γενικα οι μοναδες ( μαζεμενοι μικροι λεβητες ) χρησιμοποιουν 80 η 60 μοιρες σε κοιλο ψεκασμο. Το λεγομενο 80 Η σε danfoss.
    Και μεγαλοι μακριοι λεβητες χρησιμοποιουν 45 μοιρες.
    Και μετα καποιες μαρκες ( buderus ) εχουν κατι δικα τους.
    Αν δωσεις λεπτομερεις σε κιλα που γραφει ο καυστηρας και μετα σε kcal που γραφει ο λεβητας και τυπος αυτου ισως σε βοηθησουμε.
    Αλλα να ξερεις οτι για να γινει σωστη ρυθμιση θες καυστηρατζη με καυσαναλυτη αλλιως απλα θα παρει μπροστα και θα καιει πετρελαιο ολα τα αλλα θα ειναι στο περιπου....

  4. #4
    σ ευχαριστω για την απαντηση.
    ο καυστηρας γραφει πανω 1,4-14 kg/h , ο λεβητας ΘΕΡΜΙΣ 600 50000kcal . εγω χρειαζομαι κατω απο 20000Kcal.. ο καυστηριατζης μου λεει οτι το μικροτερο μπεκ που μπορει να βαλει ειναι 1 γαλ/h . γιατι ανα βαλει μικροτερο οτι κερδιζει απο το μικροτερο μπεκ θα το χανει δουλευοντας παραπανο ωρες λογο μεγαλου λεβητα. ο λεβητας ειναι παλιος και το ιδιο και ο καυστηρας . ειναι τεραστιος για τις απαιτησεις μου και θα παει για αλλαγη με μικροτερο. η ερωτηση ηταν μηπως και τον κρατουσα με καποιο μαγικο τροπο αλλον δεν γινετε και το καταλαβαινω.
    και αυτο που ρωτησα για το μπεκ ειναι περισοτερο για να μαθω γιατι μην εχοντας καποιο manual για το καυστηρα ο ενας μου ελεγε οτι θελω 45 μοιρες λογο του θαλαμου καυσης (βαθος 45εκ πλατος 30εκ) και ο αλλος οτι θελω 60μοιρες γιατι αυτο φοραει ο κατασκευαστης (το γνωριζε ο ιδιος ο καυστηριατζης)και δεν πρεπει να το αλλαζουμε. ηθελα να ξερω πιο πολυ για να δω ποιν να εμπιστευομαι.....
    υγ δεν θα εκανα κατι στον καυστηρα μονος μου.

    σ ευχαριστω και παλι για την απαντηση.

  5. #5
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Δες και εδώ πληροφορίες για επιλογή μπεκ καυστήρα.
    "Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του είναι εργάτης.
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του και το μυαλό του είναι τεχνίτης
    Αυτός που εργάζεται με τα χέρια του, το μυαλό του και την καρδιά του είναι καλλιτέχνης."

    ― St Francis of Assisi

  6. #6
    Για αρχη μου φαινεται τεραστιο το ευρος 1.4 με 14 kg/h συνηθως ειναι πιο κοντα το ευρος.
    Απο εκει και περα
    To 1.9 kg/h ειναι 20000 KCal περιπου στα 12 bar το 0,50 μας δινει 2 kg οποτε απο εκει εισαι καλα σαν μπεκ και καυστηρα οσο για τις μοιρες γνωμη μου ειναι οτι με 60S θα δουλεψει σωστα ο λεβητας δεν ειναι τεραστιος.
    Αφου εχεις καυστηρατζη εμπιστευσου τον καλα το παει το θεμα.
    Σιγουρα ο λεβητας ειναι μεγαλος αλλα αν ρυθιστει σωστα σε συνεργασια με τον καυστηρα δεν θα εχεις προβλημα λειτουργιας μπορεις να τον κρατησεις.
    Φυσικα αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα με εναν σωστα διαστασιολογημενο θα εχεις καλυτερη αποδοση και οικονομια.

  7. #7

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    κατ αρχην σας ευχασριστω για τις απαντησεις σας. διαβαζοντας το κειμενο που επισυναπτει ο monachus μπερδευομαι και παλι γιατι αναφερει <<45 μοιρών όταν το μήκος είναι μεγαλύτερο από το πλάτος >> αρα στην δικη μου περιπτωση 45μοιρων και μετα συνεχιζει <<εκτός και αν ορίζει άλλα ο κατασκευαστής.>> για τον οποιον δεν μπορω να βρω τι αναφερει και ερκουμε στην γνωμη του καυστηριατζη πο επιμενει στο 60 μοιρων . τωρα βεβαια δεν ξερω και κατα ποσο πολυ παιζουν ρολο οι μοιρες του μπεκ..
    Αφου εχεις καυστηρατζη εμπιστευσου τον καλα το παει το θεμα.
    Σιγουρα ο λεβητας ειναι μεγαλος αλλα αν ρυθιστει σωστα σε συνεργασια με τον καυστηρα δεν θα εχεις προβλημα λειτουργιας μπορεις να τον κρατησεις.
    ο καυστηριατζης επιμενει οτι δεν θελει να βαλει μπεκ λιγοτερο απο 1 gal/h διοτι δεν θα εχει οικονομια απο τις παραπανω ωρες λειτουργιας που θα χρειαζεται. εγω του ελεγα για 0,85.

    Για αρχη μου φαινεται τεραστιο το ευρος 1.4 με 14 kg/h συνηθως ειναι πιο κοντα το ευρος.
    τοσο γραφει βαζω και φωτογραφια αν θελετε...

    οικονομικη δυνατοτητα δεν μπορω να πω οτι εχω και θα το κανω με το ζορι αλλα πονταρω στο οτι θα κανω αποσβεση καποια στιγμη...το ποσο γρηγορα δεν ξερω?????? το θεμα ειναι οτι ο λεβητας μεσα ειναι χτιστος και μεχρι και να βρω καυστηριατζη για την συντηρηση δυσκολο ειναι γιατι ολοι θελουν να τον απογυγουν λογο χτισιματος( το οποιο φετος θελει φτιαξιμο οποσδοιποτε)

Παρεμφερή θέματα

  1. SOS Προβλημα σε καυστηρα
    από tommi στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία απάντηση: 04-02-2012, 07:24:05
  2. ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΥΣΤΗΡΑ
    από shark στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία απάντηση: 31-08-2010, 15:40:37
  3. Προβλημα σε Καυστήρα
    από staff στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία απάντηση: 28-11-2009, 21:42:49
  4. προβλημα καυστηρα??
    από manolakis στο φόρουμ Φυσικό αέριο - υγραέριο - LPG
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία απάντηση: 08-09-2008, 08:41:04
  5. Συντήρηση καυστήρα
    από devan στο φόρουμ Εγκαταστάσεις θέρμανσης.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία απάντηση: 02-02-2006, 17:13:43

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό